حاشیه برای اسکار 2016؛

تحریم اسکار 2016 به اتهام اعمال تبعیض نژادی

تحریم اسکار 2016 به اتهام اعمال تبعیض نژادی
آکادمی اسکار امسال نیز مانند سال قبل متهم به اعمال تبعیض نژادی شده است. تمام نامزدهای اعلام شده در شاخه بهترین بازیگری، سفیدپوست هستند. دو تن از چهره‌های معروف سیاه‌پوست هالیوود به همبن سبب مراسم امسال را تحریم کرده‌اند.

به گزارش فیلم نت نیوز، مراسم اسکار 2016 روز ۲۸ فوریه (9 اسفند) در شهر لس‌آنجلس برگزار خواهد شد و همانند سال‌های پیش ستاره‌های دنیای سینما روی فرش قرمز قدم خواهند گذاشت. اما تا کنون مشخص شده است که دو تن از چهره‌های معروف هالیوود، روی فرش قرمز نخواهد بود.

اسپایک لی، کارگردان برجسته سیاه‌پوست آمریکایی و جادا پینکت اسمیت، هنرپیشه سیاه‌پوست، اعلام کرده‌اند که در اعتراض به تبعیض نژادی، در مراسم اسکار شرکت نخواهند کرد.

اسپایک لی با انتشار متنی، در ابتدا از اسکار افتخاری که ماه نوامبر سال گذشته به او اهدا شد، قدردانی کرده و در ادامه اینگونه نوشته است :

ما نمی‌توانیم از چنین چیزی حمایت کنیم.چطور ممکن است که در دومین سال پیاپی تمامی ۲۰ هنرپیشه‌ نامزد شده برای دریافت اسکار سفیدپوست هستند؟ بگذارید در مورد دیگر شاخه‌ها اصلا صحبت نکنیم. ۴۰ هنرپیشه سفید‌پوست در عرض دو سال گذشته که هیچ‌کدام‌شان سیاه‌پوست نبودند. آیا ما سیاه‌پوستان هنرپیشگی بلد نیستیم؟

این کارگردان برجسته، رؤسای استودیوهای فیلمسازی هالیوود را متهم کرده است که از سپردن نقش‌هایی با چشم‌انداز خوب برای دریافت اسکار به سیاه‌پوستان خودداری می‌کنند.

او یکی از دلایل این وضعیت را کمبود رؤسای سیاه‌پوست در صنعت فیلمسازی آمریکا خوانده و اضافه کرده است: «برای یک سیاه‌پوست آسان‌تر است که رئیس‌جمهور آمریکا شود تا رئیس یک استودیوی فیلمسازی.»

جادا پینکت اسمیت، هنرپیشه و فیلمساز سیاه‌پوست نیز همصدا با اسپایک لی نسبت به این وضعیت اعتراض خودش را نشان داده و با انتشار مطلبی در فیس‌بوک نوشت: «زمان اجرای مراسم اسکار ما (سیاه‌پوستان) می‌توانیم جوایز را اهدا کنیم و مردم را سرگرم کنیم، اما از توانایی هنری ما به ندرت قدرشناسی می‌شود.

جالب است بدانید، ویل اسمیت ، همسر جادا پینکت اسمیت، فیلم ” ضربه مغزی” را بازی کرده بود که در بین نامزدهای دریافت اسکار نیست.

Jada-Pinkett-Smith-Will-Smith

ویل اسمیت در کنار همسرش جادا پینکت اسمیت

spike-lee

اسپایک لی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *