کارگردان همیشه معترض هالیوود جایزه‌ی یک عمر دستاورد نویسندگی می‌گیرد

تجلیل از الیور استون در انجمن نویسندگان آمریکا

تجلیل از الیور استون در انجمن نویسندگان آمریکا
الیور استون، کارگردان فیلم‌هایی مانند «جوخه» (Platoon)، «متولد چهارم جولای» (Born on the Fourth of July) و «وال‌ استریت» (Wall Street) برای دریافت جایزه‌ی یک عمر دستاورد  هنری در فیلم‌نامه‌نویسی از طرف انجمن نویسندگان آمریکا انتخاب شده است.

فیلم‌نت نیوز؛ قرار است در مراسم نوزدهم فوریه‌ی 2017 (اول اسفند 95) از الیور استون،‌ کارگردان مشهور آمریکایی و دارنده‌ی سه جایزه‌ی اسکار به دلیل یک عمر فعالیت هنری در فیلم‌نامه‌نویسی تجلیل شود. هاوارد ای. رودمن، رئیس انجمن نویسندگان آمریکا در رابطه با انتخاب استون گفت: ‌«الیور استون شاید متعهدترین فیلم‌نامه‌نویس ما باشد. او با استفاده از نمونه‌های بی‌نظیر از درام و کشمکش، نیم قرن گذشته‌ی آمریکا را به تصویر درآورده است. استون با سه‌گانه‌ی جنگ ویتنامش جوخه، متولد چهارم جولای، بهشت و زمین (Heaven & Earth) نه تنها جنگ را به ما نشان داد، بلکه عواقب آن را هم پیش چشمانمان آورد.»

رودمن در ادامه اشاره می‌کند: ‌«تاریخ‌نگاری فوق‌العاده‌ی او از دهه‌های 60 و 70 آمریکا از جی اف کی (JFK) و درها (The Doors) گرفته تا نیکسون (Nixon) و وال استریت، از وقایعی نامنسجم و پاره پاره، روایتی منسجم و دقیق ارائه می‌دهد. دیالوگ‌هایی که او می‌نویسد همیشه به یاد ماندنی است و حتی غیر اخلاقی‌ترین شخصیت‌هایی هم که خلق کرده، در نهایت شبیه ما هستند.‌ همه‌شان انسان‌اند و نقص‌های بشری دارند. استون بارها و بارها آینه‌ای مقابل ما قرار داده و از ما خواسته به تصویری که از ملتمان و خودمان منعکس می‌کند نگاه کنیم و رویمان را بر نگردانیم.»

الیور استون در سال‌های 1967 تا 1968 در پیاده نظام ارتش آمریکا در ویتنام خدمت کرد. او دو بار در میدان جنگ زخمی شد و در نهایت مدال برنز افتخار و چند مدال دیگر هم در مدت خدمتش دریافت کرد. در سال 1986 با فیلم جوخه به نویسندگی و کارگردانی خودش، برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی شد. سه سال بعد دوباره با فیلم متولد چهارم جولای اسکار دومش را برای بهترین کارگردانی گرفت. در سال 1978 برای فیلم قطار سریع‌السیر نیمه‌شب (Midnight Express) اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را دریافت کرد. او هشت بار دیگر هم نامزد اسکار شده است. برای فیلم‌های جوخه،سالوادور ونیکسون نامزد بهترین فیلم‌نامه، و برای جی اف کی نامزد بهترین فیلم‌نامه، بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شده است. برای فیلم متولد چهارم جولای هم نامزد بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد. آخرین فیلم او‌ اسنودن (Snowden) فیلم زندگی‌نامه‌ای بود درباره‌ی افشاگر آژانس امنیت ملی، ‌ادوارد اسنودن که با بازی جوزف گوردون لویت و شیلین وودلی سپتامبر امسال اکران شد.

منبع: variety

 

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *