«مرد ماه جوزا» بعد از بیست سال ساخته می‌شود

آنگ لی پروه‌ی ناتمام هالیوود را تمام می‌کند

آنگ لی پروه‌ی ناتمام هالیوود را تمام می‌کند
آنگ لی، کارگردان برنده‌ی دو اسکار بهترین کارگردانی، «مرد ماه جوزا» را که از بیست سال پیش ناتمام مانده بود با حضور ویل اسمیت جلوی دوربین می‌برد تا در تاریخ 4 اکتبر 2019 (12 مهر) اکران شود.

فیلم‌نت نیوز: تاریخ اکران جدیدترین فیلم آنگ لی، کارگردان آمریکایی-تایوانی هالیوود مشخص شد. این فیلم با نقش‌آفرینی ویل اسمیت، 4 اکتبر ۲۰۱۹ (12 مهر) روی پرده می‌رود.

کمپانی اسکای دنس تولیدکننده‌ی فیلم اکشن مرد ماه جوزا (Gemini Man)، تاریخ نمایش آن را چهارم اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرد. این فیلم یکی از مهمترین پروژه‌های سینمایی ساخته نشده هالیوود در ۲۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

داستان «مرد ماه جوزا» درباره یک آدمکش سالخورده است که سعی دارد حرفه خود را کنار بگذارد، اما ناگزیر است در آخرین مبارزه با بدل خود که ۲۵ سال جوان‌تر از اوست و در اوج قابلیت‌، رو به رو شود.

ساخت این پروژه سینمایی برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ در کمپانی دیزنی مطرح شد و قرار بود دارن لمکی و دان مورفی به عنوان تهیه‌کننده و تونی اسکات در مقام کارگردان در ساخت آن همکاری کنند، اما در حالی که این پروژه سینمایی همواره مورد علاقه مسئولان اجرایی در داخل و خارج کمپانی دیزنی بود، برای سال‌ها به عنوان پروژهای غیرقابل ساخت در نظر گرفته می‌شد و امکانات تکنولوژی آن زمان اجازه ساخت ایده‌های ساخت این فیلم را نمی‌داد.

با این حال، ساخت این پروژه سینمایی متوقف نشد و تیم نویسندگان شامل برایان هلگلند، اندرو نیکل و دیوید بنیوف برای بازنویسی فیلم‌نامه «مرد ماه جوزا» دست به کار شدند. کرتیس هانسن به عنوان کارگردان و مل گیبسون به عنوان بازیگر نقش اول فیلم  معرفی شدند، اما این پروژه هم به سرانجام نرسید.

کمپانی اسکای دنس در اکتبر سال ۲۰۱۶ حق ساخت این فیلم را در اختیار گرفت و جری بروک‌هیمر را به عنوان تهیه‌کننده‌ی این فیلم معرفی کرد. آن‌ها اعتقا دارند که آنگ لی با تجربه ساخت پروژه‌هایی چون «زندگی پی» و فیلم اخیرش قدم زدن طولانی بیلی لین بین دو نیمه (Billy Lynn’s Long Halftime Walk)، بهترین گزینه برای کارگردانی این اثر است.

 

آنگ لی، فیلمساز به‌نام هالیوود و خالق آثاری مانند زندگی پی (Life of Pi) و ببر خیزان، اژدهای پنهان (Crouching Tiger, Hidden Dragon) در سال ۱۹۹۳ با ساخت فیلم حس و حساسیت (Sense and Sensibility) به شهرت جهانی دست یافت. این فیلم جایزه‌‌ی خرس طلای جشنواره‌ برلین و جایزه‌‌ی بهترین فیلم بفتا را به ‌دست آورد و در جوایز فیلم آلمان در سال ۱۹۹۷ بهترین فیلم خارجی شناخته شد. پس از آن دو فیلم طوفان یخی (The Ice Storm ) و با شیطان سوار ‌شو (Ride with the Devil)  را ساخت تا اینکه در سال ۲۰۰۰ با فیلم «ببر خیزان، اژدهای پنهان» بار دیگر طرفدارانش را به سینما بازگرداند. این فیلم نامزد جایزه‌‌ی اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی جوایز اسکار شد و در گلدن گلوب و جشنواره‌‌ی تورنتو نیز، جایزه‌ بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. ساخت فیلم «زندگی پی» در سال 2013 براساس رمان برنده بوکر به همین نام موفق بار دیگر اسکار بهترین کارگردانی را برایش به همراه داشت.

این کارگردان برنده‌ی اسکار در سال ۲۰۰۵ با فیلم کوهستان بروک‌بک (Brokeback Mountain) مجددا در صدر خبرهای سینمایی قرار گرفت. این فیلم اسکار بهترین فیلم خارجی، شیر طلای ونیز، جایزه‌‌ی دیوید لین در بفتا و جایزه‌‌ی بهترین فیلم گلدن گلوب را نسیب لی کرد و از سوی انجمن‌های منتقدین فیلم لس‌آنجلس نیویورک، لندن و بوستون عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۰۵ را کسب کرد.

لی در سال ۲۰۰۷ با فیلم توجه، شهرت (Lust, Caution) برای دومین‌ بار شیر طلای جشنواره‌ ونیز را کسب کرد و دو جایز‌ه‌ی بهترین فیلم از جشنواره‌ی آسیا پاسیفیک و خرس طلای برلین را نیز را به کارنامه‌ی پرافتخار سینمایی خود اضافه کرد.

منبع: Variety

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *