اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم کارلووی واری در کشور چک برگزار شد

گوی بلورین جشنواره کارلووی واری به کشور میزبان رسید

گوی بلورین جشنواره کارلووی واری به کشور میزبان رسید
پنجاه‌ودومین جشنواره فیلم کارلووی واری روز شنبه (17 تیر) با اهدای جوایز به فیلم‌های برگزیده به کار خود پایان داد. جوایز گوناگون این جشنواره شامل بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن و مرد، جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران، جایزه‌ی مدیر برگزاری جشنواره و چند غنوان دیگر بود.

فیلم‌نت نیوز: پنجاه‌ودومین جشنواره فیلم کارلووی واری روز گذشته با اهدای جوایز فیلم‌های برگزیده به کار خود پایان داد.

جنگجوی صلیبی کوچک (Little Crusader) به کارگردانی واتسلاو کادرنکا توانست گوی بلورین بهترین فیلم این جشنواره را از آن خود کند، کادرنکا کارگردان اهل کشور میزبان بعد از پانزده سال این جایزه‌ی ویژه را به افتخارات کشورش اضافه کرد. «جنگجوی صلیبی کوچک» علاوه بر گوی بلورین جایزه‌ی نقدی معادل 25 هزار دلار هم دریافت کرد.

هیات پنج نفره‌ی داوران جشنواره جایزه‌ی ویژه خود را به فیلم مردها گریه نمی‌کنند (Men Don’t Cry) از کشور بوسنی به کارگردانی الن درلیه‌ویچ تقدیم کرد. فیلم داستان دو قاچاقچی مواد مخدر در مرز اکراین و اسلواکی است.

پیتر ببیاک، کارگردان اهل اسلواکی هم جایزه‌ی بهترین کارگردان را برای کمدی سیاه خط مرزی (The Line) دریافت کرد. این فیلم درباره‌ی حال و هوای احساسی حاکم بر منطقه بعد از جنگ بالکان است.

بخش رقابتی «شرقِ غرب»، که رقابت فیلم‌های اروپای شرقی است، جایزه‌ی ویژه‌ی خود را به فیلمی از روسیه به کارگردانی الکساندر هانت اهدا کرد، نام این فیلم چطور ویکتور ملقب به سیر الکسی ملقب به جذاب را به خانه سالمندان برد (How Viktor ‘the Garlic’ Took Alexey ‘the Stud’ to the Nursing Home) است. فیلم دِدِ (Dede) محصول کشور گرجستان هم جایزه‌ی افتخاری هیات داوران را کسب کرد.

مستند بلند کلی بچه، یک میمون و یک قلعه (Lots of Kids, a Monkey and a Castle) جایزه‌ی بهترین مستند را کسب کرد.

کارگردان اهل اتریش، برنارد رانستاین، جایزه‌ی ویژه‌ی فیلم‌های مستند این جشنواره را برای مستند بلند کارگاه مکالمه (Atelier de Conversation) دریافت کرد. این مستند درباره‌ی معانی پنهان زبان گفتگو در دو فرهنگ فرانسه و استرالیا است.

جویتا بودنیک و اومیر الیان دو بازیگر زن فیلم پرنده‌ها در کیگالی آواز می‌خوانند (Birds Are Singing in Kigali) به طور مشترک جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کردند. فیلم درباره کشتار سال 1994 در جمهوری رواندا، کشوری کوچک در آفریقا، است.

الکساندر یاتسنکو برای بازی در آریتمیا (Arrhythmia) بازیگر تحسین شده‌ی این جشنواره بود. یاتسنکو در این فیلم نقش راننده‌ی آمبولانس را بازی می‌کند.

جایزه روزنامه پراوو نیز به فیلم امریکایی رودخانه‌ی ویند (Wind River) با نقش‌آفرینی جرمی رنز رسید. رنر در مراسم اختتامیه جایزه ویژه رئیس جشنواره را دریافت کرد، که به علت حادثه‌ای در زمان فیلم برداری برایش اتفاق افتاده بود هر دو دستش آسیب دیده بود و نتوانست جایزه‌اش را به راحتی در دست بگیرد.

یادداشت ویژه‌ی هیات داوران به فیلم عاشقانه‌ی بقیه ی پول رو نگه دار (Keep the Change) رسید که داستان زندگی فردی مبتلا به اوتیسم در نیویورک است. برندون پولانسکی، هنرپیشه‌ی نقش اول این فیلم بعد از دریافت جایزه آن را به همه‌ی معلم‌هایی تقدیم کرد که در موفقیت او نقش داشتند.

در پایان مراسم از واسلاو ورلیچک، فیلمساز داستان پرداز اهل چک، برای چند دهه فعالیت هنری تقدیر شد.

 منبع: Variety

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *