نقد و بررسی مستند «تب مسین» رهبر قنبری در ویژه برنامه جشنواره سلامت

گزارشی از پشت صحنه برنامه تلویزیونی «قاب سلامت»

گزارشی از پشت صحنه برنامه تلویزیونی «قاب سلامت»
ضبط برنامه تلویزیونی «قاب سلامت» با حضور نمایندگانی از جامعه پزشکی و هنرمندان در قالب دومین جشنواره ملی فیلم سلامت در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران آغاز شد.

اولین قسمت برنامه تلویزیونی قاب سلامت با حضور رهبر قنبری، دکتر مجید سروری، حامد شکیبانیا و با اجرای فرشید فهیم تصویربرداری شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در این برنامه رهبر قنبری نویسنده و کارگردان سینما و دکتر سروری کارشناس پزشکی درباره مستند تب مسین ساخته رهبر قنبری که در این دوره از جشنواره فیلم سلامت شرکت دارد، گفت‌وگو کردند.

برای تهیه گزارش از پشت صحنه این ویژه برنامه سینما و سلامت به غرفه دواخانه نظامی موزه تاریخ علوم پزشکی ایران در خیابان فرشی مقدم کارگر شمالی سری زدیم. این موزه به مدیریت دکتر حمیدرضا نمازی مجهزترین و بزرگترین موزه تاریخ پزشکی در خاورمیانه و شامل بخش‌های مختلفی از جمله چشم پزشکی، دندانپزشکی، دیرین انسان‌شناسی، اسناد و نسخ خطی و شامل ابزارها و تجهیزات قدیمی پزشکی، مدارک تحصیلی و اسناد مربوط به چهره‌های شاخص حوزه سلامت، دستورالعمل‌ها و شیوه‌های طبابت در تاریخ ایران، مواد و گیاهان دارویی و… است.

رهبرقنبری: هیچ وقت برای جشنواره فیلم نساخته‌ام

برنامه «قاب سلامت» که در بخش دواخانه نظامی این موزه با اجرای فرشید فهیم ضبط می‌شود، قرار است در 30 قسمت 60 و 90 دقیقه‌ای، مستندهای راه یافته به دومین جشنواره ملی فیلم سلامت را دستمایه بحث و بررسی پیرامون مسائل مختلف حوزه سلامت قرار دهد.

ضبط برنامه ساعت 14 آغاز شده است و سه دوربین در حال تصویربرداری گفت‌وگوی دکتر مجید سروری متخصص داخلی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و رهبر قنبری هستند.

در آغاز این برنامه قنبری کارگردان «تب مسین» ضمن معرفی خود و سابقه فیلمسازی‌اش گفت: «سال 63 و بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته سینما تدریس در انجمن سینمای جوانان را آغاز کردم و از آن به بعد در کنار تدریس، فیلم‌های زیادی ساخته‌ام. اما هیچ‌وقت فیلمی صرفا با هدف شرکت در جشنواره نساخته‌ام. همیشه برای شرافت و وجدان انسانی در مسیر فیلمسازی گام برداشته‌ام. فیلم «تب مسین» نیز از این قاعده مستثنا نیست.»

او درباره وجه تسمیه فیلم خود با عنوان «تب مسین» و موضوع آن توضیح داد: «قصد تعطیل کردن صنایع مس را با ساخت یک فیلم نداشته‌ام. چراکه با تعطیلی این صنعت تقریباً نزدیک به 15 درصد از درآمد و بودجه کشور از بین می‌رود. اما وضعیت کارگردان، کشاورزی در حال تهدید، دامداری از بین رفته و خشک شدن منابع آبی اطراف منطقه مس برایم دغدغه بود. در این شرایط باید فکری برای سالم‌سازی این واحدهای صنعتی کرد. چنانچه در کشورهای آمریکا، برزیل و آرژانتین این اتفاق افتاده و آن‌ها حتی دود و اسید واحدهای صنعتی را با سالم‌سازی به چرخه طبیعت بازمی‌گردانند.»

دکتر مجید سروری: مزیت واقعیت قابلیت دیده شدن اش با عینک های مختلف است

دکتر سروری کارشناس پزشکی حاضر در برنامه نیز با اشاره به امکان بررسی یک موضوع از زوایا و منظر رشته‌های مختلف، گفت: «برای بررسی یک موضوع از جمله صنایع مس یک مهندس از منظر علوم مهندسی می‌تواند درباره نحوه استخراج مواد از معدن، یک جامعه‌شناس می‌تواند درباره روابط انسانی و قواعد حاکم بر محیط کار، یک روانشناس می‌تواند مدیریت خطر و رفتار کارکنان را مورد بررسی قرار دهد. همینطور رشته‌های مختلف دیگر نظیر حقوقی و پزشکی نیز می‌توانند هر یک با عینک خاصی به این موضوع نگاه کنند. در واقع مزیت واقعیت امکان و قابلیت دیده شدن آن با عینک‌های مختلف است. در حالی که ساخته‌های ذهنی این قابلیت را ندارند.»

او با اشاره به اینکه در جشنواره ملی فیلم سلامت عینک پزشکی بر چشم زده‌ایم، افزود: «این جشنواره می‌خواهد هم دغدغه‌های جامعه پزشکی را بازتاب دهد و هم به موضوع سینما بپردازد.»

حالا نیم ساعتی از آغاز برنامه گذشته و ساعت 14 و 30 دقیقه است که گفت‌وگوی دو مهمان برنامه درباره مستند «تب مسین» و راهکارهای طرح موضوع سلامت در سینما به پایان می‌رسد.

قاب برنامه با پس زمینه زیبایی از کتابخانه‌ای قدیمی مربوط به عبدالحسین خان نظامی، پوستر جشنواره و برخی از ابزارهای قدیمی پزشکی مزین شده است. از قرار معلوم چند برنامه دیگر نیز طی امروز در استودیو قاب سلامت ضبط می‌شود. در فاصله شروع ضبط قسمت بعدی با حامد شکیبا تهیه‌کننده برنامه صحبت می‌کنم.

رهبر قنبری

حامد شکیبانیا: حفظ حریم خصوصی مصاحبه شوندگان در پخش آثار مستند

او ابتدا درباره محوریت برنامه «قاب سلامت» گفت: ««قاب سلامت» ویژه برنامه دومین جشنواره فیلم سلامت است که به مستندهایی در حوزه سلامت یا آثاری که موضوع سلامت نیز در آنها مطرح است، می‌پردازد.»

او افزود: «در این برنامه فیلم‌هایی که قابل پخش از تلویزیون هستند، همراه با سازنده و یک کارشناس پزشکی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند.»

تهیه‌کننده برنامه «قاب سلامت» ادامه می‌دهد: «گفت‌وگوها قبل از پخش فیلم از تلویزیون صورت می‌گیرد. به دلیل این که ذهن بیننده برای تماشای فیلم آماده شود و با دید کارشناسانه اثر را دنبال کند. البته در بخش‌هایی از گفت‌وگو که نیاز به ارجاع به فیلم است، پلی بک همان بخش گنجانده می‌شود.»

شکیبانیا همچنین اظهار داشت: «مراقبت و حفظ سلامتی توسط مردم پیش از هر چیز به زمینه های فرهنگی نیاز دارد و جشنواره فیلم سلامت مهم‌ترین فرصت برای ایجاد این زمینه است. در غیر این صورت نگاه غیرتخصصی در حوزه سلامت گاه خود به سلامتی آسیب می‌زند.»

او درباره مشخصات «قاب سلامت» نیز توضیح داد: «این برنامه دارای 30 الی 40 قسمت 60 یا 90 دقیقه‌ای است. فیلم‌های کوتاه در قسمت‌های 60 دقیقه‌ای بررسی می‌شوند که 30 دقیقه از برنامه به نمایش فیلم و 30 دقیقه به گفت‌وگو اختصاص دارد. همچنین فیلم‌های بلند نیز در 90 دقیقه مورد بررسی قرار می‌گیرند. 60 دقیقه از برنامه به پخش فیلم و 30 دقیقه مربوط به گفت‌وگوی مهمانان برنامه است.»

این تهیه‌کننده گفت: «نمایش فیلم‌ها با همراهی و هماهنگی جشنواره در این برنامه انجام می‌شود. همچنین بعضی از فیلم‌ها ممکن است امکان پخش نداشته باشند. از این نظر که خانواده‌ها و افرادی که در فیلم مصاحبه کرده‌اند، راضی به پخش عمومی اثرشان از تلویزیون نباشند و باید حریم خصوصی زندگی آنها را در نظر بگیریم.»

برنامه «قاب سلامت» از 21 مرداد ماه هر روز از ساعت15 از شبکه مستند سیما به روی آنتن رفته است.

عوامل تهیه و تولید این برنامه عبارتند از: کارگردان: سینا مدنی، کارگردان تلویزیونی: هادی سمیعی، مدیر تولید: مهدی محمدی تجلیل، نورپرداز: داریوش ضیایی، تصویربرداران: مجتبی معصومی، محمد سمیعی و رضا مصطفایی، مسئول هماهنگی و ارتباطات: شیما توکل.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *