آیین نکوداشت چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد علی معلم با حضور اهالی سینما و دوست‌دارانش در تالار وحدت برگزار شد

شبی که ستاره نداشت

شبی که ستاره نداشت
علی معلم منتقد،تهیه‌کننده و کارگردان سینما و بنیان‌گذار جشن حافظ و مدیر مسئول دنیای تصویر در آخرین روزهای اسفند سال ۹۵ بر اثر سکتهقلبی و در کمال ناباوری درگذشت. دیروز (4 اردیبهشت) اهالی سینماو رسانه همراه با خانواده‌ی زنده‌یاد علی معلم به مناسبت چهلمین روز درگذشت او، در تالار وحدت دور هم جمع شدند و از زنده‌یاد معلم و حضور تاثیرگذار او در سینما و رسانه‌های سینمایی حرف زدند.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، مراسم چهلمین روز درگذشت علی معلم روز سوم اردیبهشت در تالار وحدت  با پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد و پس از آن ویدیویی از جشن حافظ نمایش داده شد که زنده‌یاد علی معلم در آن صحبت می‌کرد. بعد از ویدیوی جشن حافظ، کلیپی از عکس‌های معلم از دوران کودکی‌اش تا نوجوانی و جوانی و میان سالی‌اش به نمایش درآمد.  بر روی تصاویر کلیپ آوازی از شهرام ناظری شنیده می‌شد که بر حاضران در مراسم تاثیرگذار بود.
بعد از یادآوری خاطرات زنده‌یاد معلم، نوبت به پسرش، امید معلم رسید تا از پدرش صحبت کند. امید معلم در ابتدا از هنرمندانی که به مجلس چهلم پدرش آمده بودند تشکر کرد و از سختی‌های نبودن پدرش گفت: «بسیار سخت است که جای پدرم صحبت کنم. واقعیت این است که هرچه زمان بیشتر می‌گذرد همه چیز سخت‌تر می‌شود. برای مثال همین رسم و رسومی که پدر به یادگار گذاشته است. ما نمی‌توانیم مثل او حافظ بخوانیم. او همیشه در جشن حافظ اهالی سینما را دور هم جمع می‌کرد تا یکدیگر را تشویق کنند. اول می‌خواهم از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای صالحی امیری دعوت کنم که تشریف بیارند و صحبت کنند و این مدت هم لطف زیادی به ما داشتند.»

صالحی امیری : سکوت از هر سخنی بهتر است
یکی از میهمانان ویژه‌ی مراسم چهلم درگذشت علی معلم، وزیر فرهنگ و ارشاد  بود. صالحی‌امیری وقتی در جایگاه سخنرانی قرار گرفت، سکوت را به هر سخنی درباره‌ی معلم ارجح دانست:«فکر می‌کنم سکوت از هر سخنی بهتر است. انسان در سکوت به مفاهیم و معانی بیشتری دست پیدا می‌کند. سرنوشت همگی ما همین است که به دیار باقی برویم. قطعا امروز روز مهمی است. چهلمین روز از فوت معلم در روز شهادت امام موسی کاظم (ع) مفهوم خاصی را با خودش به همراه دارد. ما باید از روح موسی بن جعفر بخواهیم که مرحوم معلم را با خودش محشور کند. فکر می‌کنید چرا به اهالی هنر می‌گویند صاحب دلان؟ اگر این‌گونه فکر کنیم که اصحاب هنر اهل معرفت هستند، پس اگر کسی صاحب دل نیست هنرمند نیست. امروز روز ناراحت‌کننده‌ای برای اهالی هنر است. ما بزرگان زیادی در هنر داریم که سرمایه‌ی ما هستند. اما سرمایه‌های انسانی و معرفتی ما همیشه ماندگار هستند و علی معلم هم همواره در این سرزمین ماندگار خواهد بود. از خداوند می‌خواهم که معلم را با انبیا و اولیا محشور کند. پیام معلم این است که راه حافظ و سعدی به سمت کمال و معرفت است و خودش هم در همین مسیر گام برمی‌داشت. من باید این نکته را به حرف‌هایم اضافه کنم که با وجود تمام مشغله‌هایی که داشتم وظیفه دانستم بیایم اما آمادگی لازم برای سخنرانی ندارم.»

آیین نکوداشت مراسم چهلم علی معلم

علی نصیریان : ر زمانه‌ای که حضور آدم‌های مستقل در سینما مغتنم است، درگذشت معلم ضایعه‌ی بزرگی است
بعد از صحبت‌های وزیر فرهنگ و اسلامی، امید معلم از علی نصیریان دعوت کرد که روی صحنه حاضر شود. نصیریان فوت معلم را ضایعه‌ی جبران ناپذیری دانست و گفت:« این ضایعه‌ی جبران ناپذیر را برای سینما و اهالی سینما، در زمانه‌ای که حضور آدم‌های مستقل در سینما مغتنم است، درگذشت معلم ضایعه‌ی بزرگی است. سینما به یاری مردم سراپا می‌ماند اما حامیانی هم برای فرهنگ و هنر وجود داشته‌اند به جز شاهان و وزیران. اما بیش‌ترین سهم را مردم داشتند که حامی هنر این سرزمین بوده‌اند. معلم با کلام و سخنش، با احاطه‌اش به مسائل و مشکلات سینما و با بر پاکردن یک جشن معتبر و همچنین با راه‌اندازی مجله‌اش کارهای بزرگی انجام داد. در سطح کلان فرهنگ و هنر این مملکت نیاز به حمایت جدی دارد و همه‌ی حمایت‌ها فقط مالی نیستند. با عرض تاسف باید بگویم در مواقعی هم به فرهنگ و هنر ما اهانت می‌شود. همه‌ی ملت‌ها را مردم می‌سازند. سینمای ایران را هم مردم ساختند. بعد از انقلاب سینمای ما پیشرفت زیادی کرد اما متاسانه افتخارات و اعتبار ما در سطح دنیا نادیده گرفته می‌شود. اصغر فرهادی دو بار جایزه‌ی اسکار گرفت. شهاب حسینی جایزه‌ی بازیگری را برای اولین‌بار دریافت کرد. این جوایز کم نیستند. نسل‌هایی که بعد از ما وارد سینما شدند، ارزشمند هستند و نیازمند حمایت‌اند. نبودن افرادی مثل علی معلم که حامی و پشتیبان سینما بوده‌اند و نواقص را گوشزد می‌کرده‌اند، اتفاق بدی است. معلم تا جایی توان داشت و زورش رسید از فرهنگ و هنر ما حمایت کرد. او با قاطعیت برای سینمای ایران کوشید.»

آیین نکوداشت مراسم چهلم علی معلم

داریوش ارجمند : معلم مجاهد سینمای ایران بود
داریوش ارجمند سومین نفری بود که از ویژگی‌ها و تاثیر حضور علی معلم در سینما گفت: «هرگز فکر نمی‌کردم روزی در مراسم مرگ معلم در مسجدی باشم یا در تالار وحدت برای چهلمش حضور داشته باشم. معلم با رفتارش خودش را معرفی کرد و نیازی نیست من بگویم او که بود و چه بود. به اعتقاد من معلم مجاهد سینمای ایران بود. آن هم در روزگاری که هنر مجاهد ندارد. همه می‌دانیم که بعد از جشن‌ حافظ روزنامه‌های کج اندیش با معلم چه کردند. من هم جوابشان را می‌دادم به دلیل اینکه چیزی برای از دست دادن نداشتم. معلم بزرگ‌تر از آن بود که بخواهد از این جشنواره‌ها و مقام و جایگاهی که دارد سوء استفاده کند. در حالی که الان همه آدم‌ها فقط به فکر منافع خودشان هستند. در روزگاری زندگی می‌کنیم که تکریم آدم‌ها به مدل ماشین‌ها و حساب بانکی‌شان است. معلم همیشه در جشن حافظ، غزلی از حافظ می‌خواند و با ادب و احترام صحبت می‌کرد. او با وجدان‌ترین و مهربان‌ترین بود. تمام کسانی که از دست معلم جایزه گرفتند، جایزه‌شان را با افتخار بردند. همکاران معلم در مطبوعات اصغر فرهادی و شهاب حسینی را برای جایزه‌هایشان در اسکار و کن تخریب کردند اما معلم از آن‌ها تقدیر کرد. چطور سپاس گذار او نباشیم که همیشه بدون حاشیه به کارش ادامه داد. ما از خانواده معلم قول گرفته‌ایم که کارهای معلم را دو پسرش و همسرش ادامه دهند. برای روح بلند مرحوم معلم آرامش، آرزو می‌کنم.»

حسین انتظامی : معلم نهاد‌سازی کرد
بعد از صحبت‌های داریوش ارجمند، رسول نجفیان روی صحنه رفت و به یاد علی معلم غزلی خواند که پیش‌تر در آخرین جشن حافظ اجرا کرده بود.  بعد از این اجرا،  امید معلم از حسین انتظامی؛ معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دعوت کرد تا درباره‌ی علی معلم سخنانی بگوید. حسین انتظامی در صحبت‌هایش تاکید کرد داغ رفتن معلم هنوز تازه است و او با پایمردی  ماهنامه‌ی دنیای تصویر  را منتشر کرد : «با اینکه ۴۰ روز گذشته اما هنوز داغ ما تازه است. آدم‌های محبوب به دلیل اینکه به قلب‌ها حکومت می‌کنند، رفتن‌شان برای همه و خانواده‌شان سخت می‌گذرد. معلم با تاسیس مجله‌اش و فعالیتش مجموعه‌ای را فراهم کرد که در کنار یکدیگر هم افزایی داشتند. یعنی کارهایی که انجام می‌داد ارزش زیادی داشت. او به تنهایی نهاد سازی کرد. جشن حافظ که همه در صحبت‌هایشان به آن اشاره کردند یک جشن ماندگار شد. ما همیشه منتظر هستیم که یک دولتی بیاید و کارهایی که ما می‌خواهیم را انجام دهد و در واقع نقش یک سوپرمن را اجرا کند. اما معلم خودش به صورت مستقل کارهایش را انجام داد و آذر معماریان هم همواره در کنارش بود. معلم این نهاد را با پایمردی نگه داشت با اینکه دو بار مجله‌اش توقیف شد اما از این نهال حفاظت کرد.‌»

مراسم با شعرخوانی علی معلم دامغانی (پسر عموی زنده‌یاد علی معلم) و اجرای رضا یزدانی روی صحنه ادامه پیدا کرد. سخنران بعدی مراسم شهاب حسینی بود.

آیین نکوداشت مراسم چهلم علی معلم

شهاب حسینی : علی معلم قطعا برای نسل بعد خود یک الگوی مناسب است
شهاب حسینی یکی از بازیگرانی بود که  در مراسم حضور داشت و با حضور روی صحنه از تاسف بسیارش برای از دست دادن علی معلم گفت: «دنیای غریبی است. یار این بار علی معلم را خواست. خیلی سخت است در چنین روزی صدای دلنشین علی معلم نباشد. البته چندان افتخار نصیبم نشد که همکاری با او داشته‌ باشم و یادگاری من از او به دو تندیس جشنواره حافظ برمی‌گردد که با افتخار از او گرفتم. همچنین افتخار این را داشتم در جلسه شورای صنفی تهیه کنندگان از نزدیک شاهد دلسوزی و دغدغه‌هایی که در عرصه سینما داشت، حضور داشته باشم. علی معلم بسیار مهربان و دلسوز و خوشتیپ بود. او یکی از جذابترین مردانی بود که می‌شناختم. او برای تمام نسل بعد از خود معلم بود و دغدغه آگاهی بخشی داشت، مجله دنیای تصویر راهگشای زیادی برای ما و نسل‌های ما بود و این مجله در ایجاد آگاهی سینمای روز دنیا و مقایسه آن با فضای سینمای خودمان بسیار موثر بود. علی معلم قطعا برای نسل بعد خود یک الگوی مناسب است.»

منوچهر شاهسواری،‌ مدیر عامل خانه سینما نیز در این مراسم حضور داشت و در سخنانی گفت: «سخن گفتن از علی معلم در این مراسم برای من که جز دوستان و دوستدارانش بودم بسیار سخت است. برای من این لحظه لحظه‌ی ویژه‌ای است. به نظر می‌آید که بزرگترین توانی که علی معلم داشت توان جان دادن بود. او تا هر اندازه که زندگی کرد با لذت زندگی کرد و کسی به یاد نمی‌آورد که علی معلم را خسته دیده باشد.»

آیین نکوداشت مراسم چهلم علی معلم

آذر معماریان: علی معلم هرگز نمی‌میرد

علی اوجی،‌ کارگردان جشنواره حافظ و دوست و همراه علی معلم هم در ادامه‌ی مراسم از روزهای همکاری با او گفت: «خیلی نوجوان بودم که به واسطه تشویق علی معلم با ایشان آشنا شدم. علی معلم خبر فیلم کوتاه من را در مجله دنیای تصویر منتشر کرد و بعدها به واسطه این‌ آشنایی فکر نمی‌کردم آرزوی من تبدیل به این شود که کارگردان جشن حافظ شوم. اولین جشنواره جهانی که علی معلم رفت سوئد بود و آخرین جشنواره که او را همراهی کردم جشنواره برلین بود. او همان قدر سرحال و با اشتیاق بود که در اولین جشنواره به همان میزان اشتیاق داشت و این اشتیاق تا به امروز کم نشده است. علی معلم عاشق آذر معماریان بود،‌ آذر معماریان بهترین رفیق،‌ بهترین همکار و بهترین همسر برای او بود.»

آذر معماریان در بخش پایانی این مراسم بر روی صحنه حاضر شد و با تشویق زیاد حضار روبه‌رو شد. او از حضور و همراهی همه‌ی اهالی سینما و رسانه در روزهای بعد از درگذشت زنده‌یاد معلم تشکر کرد و گفت: «من آمده‌ام که به تک تک شما تسلیت بگویم چرا که تک تک شما شاهد این عزا هستید. آمدم بگویم که این ۴۳ روز برایم روزهای سختی بود. یک روزی با علی معلم می‌آمدیم به اینجا که شرایط را برای جشن فراهم کنیم اما امروز آمدم که شرایط را برای بزرگداشت او و بدون او فراهم کنم. علی معلم هرگز نمی‌میرد. او زنده بوده، هست و خواهد بود. از اینکه در این روزها کنار من بودید از تک تک شما سپاسگزارم. علی معلم می‌گفت هنرمندان کسانی هستند که آینده دنیا را می‌سازند و ترسیم می‌کنند. برای همین همیشه اعتقاد داشت که هنر از سیاست بزرگتر است.»

مراسم چهلمین روز درگذشت علی معلم با اجرایی از سالار عقیلی به پایان رسید. سالار عقیلی پیش از اجرای قطعه‌ی «ایران»، از علاقه‌ی زنده‌یاد معلم به این قطعه گفت : «متاسفانه بار دیگر دست روزگار یکی دیگر از چهره‌های ماندگار هنر مملکتمان را از ما گرفت و ما را در سوگ قرار داد. امشب همه ما جمع شدیم بخاطر استاد علی معلم که بگوییم چقدر دوستش داریم‌. آخرین جایزه موسیقی خوانندگی را چند ماه گذشته بخاطر یکی از کارهایم گرفتم و استاد علی معلم من را برگزیده اعلام کردند. امشب آمدم که قطعه ایران را که همیشه دوست داشت را به روح پرفتوح او تقدیم کنم.»

در مراسم چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد علی معلم علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانواده زده‌یاد معلم  هنرمندانی چون علی نصیریان، داریوش ارجمند، سعید راد، جمشید هاشم پور، مجید مظفری، حسن فتحی ، فریدون جیرانی، رضا میر کریمی، حبیب ایل بیگی، حجت الله ایوبی ، محمد حیدری، پوران درخشنده، مسعود جعفری جوزانی، نیوشا ضیغمی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، پریناز ایزدیار، شیلا خداداد، لاله اسکندری، کمند امیر سلیمانی، محمدرضا اصلانی مستند ساز، پژمان جمشیدی، الهام حمیدی، علیرضا تابش، همایون ارشادی، همایون اسعدیان، فرشته طائرپور، مهدی سلطانی، عبدلله اسکندری، احمد مسجد جامعی، احسان کرمی، گلاره عباسی،بهروز افخمی، مرجان شیرمحمدی، اکرم محمدی، رضایزدانی، کورش تهامی، امیرحسین رستمی، پرستو صالحی و جمع کثیری از دوستداران علی معلم حضور داشتند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *