گزارش تحلیلی فروش فیلم‌های اکران نوروزی

از «خوب، بد، جلف» ده میلیاردی تا «یک روز بخصوص» پانصد میلیونی

از «خوب، بد، جلف» ده میلیاردی تا «یک روز بخصوص» پانصد میلیونی
فیلم‌های اکران نوروزی امسال با تفاوت بسیار زیاد در تعداد سالن نمایش، فروش بسیار متفاوتی داشتند به گونه‌ای که فیلم‌های کمدی توانستند رکوردهای سینما را جابه‌جا کنند و در مقابل فیلم‌های اجتماعی علیرغم مضمون خوب و قابل تامل از قافله فروش نوروزی باز ماندند. البته هنوز 5 هفته تا پایان زمان قرارداد اکران فیلم‌هایی مثل «آباجان» و «یک روز بخصوص» باقی مانده و با توجه به پیش رو بودن ماه رمضان و انتخابات ریاست جمهوری چنانچه شورای صنفی نمایش تصمیمات درستی برای اکران دوم نوروزی اتخاذ نماید و شرایط مناسبی برای تبلیغات تلویزیونی آثار سینمایی فراهم شود، فیلم‌های اجتماعی نیز می‌توانند با پایان تعطیلات جایگاه خوبی را در جدول فروش از آن خود کنند.

فیلم نت نیوز، مریم قربانی‌نیا؛ جدول اکران نوروزی امسال به گونه‌ای بسته شد که تنوع آثار سینمایی در آن به وضوح دیده می‌شد. دو فیلم خوب، بد، جلف، سه بیگانه و گشت 2 از ژانر کمدی، دو فیلم آباجان و یک روز بخصوص از مجموعه فیلم‌های اجتماعی و یک فیلم ماجرای نیمروز که فیلمی تاریخی و سیاسی است در جدول اکران نوروزی قرار گرفت.

«خوب، بد، جلف» ١٠ میلیاردى شد

فیلم سینمایى خوب، بد، جلف نخستین ساخته سینمایى پیمان قاسم‌خانى که به عنوان اولین فیلم اکران نوروز از اواخر سال گذشته در سینماها اکران شده بود با اسقبال بسیار خوب مخاطبان به مجموع فروش ١٠ میلیارد تومان در تهران و شهرستان‌ها رسیده است.

مجموع فروش این فیلم در تهران ۶ میلیارد و ١٠٠ میلیون و در شهرستان‌ها ۴ میلیارد تومان بوده است.

حمید فرخ‌نژاد، پژمان جمشیدى، سام درخشانى، مانى حقیقى، ویشکا آسایش، مجید مظفرى، رضا رویگرى، نسیم ادبى، رضا کریمى، نیوشا ضیغمى، آزاده صمدى، مهراب قاسم خانى، على اوجى، امیرمهدى ژوله و بهاره رهنما بازیگران خوب، بد، جلف هستند.

«گشت 2» رکورددار سانس فوق‌العاده و 8 میلیارد فروش

گشت 2 که در ادامه فیلم گشت ارشاد به کارگردانی سعید سهیلی و تهیه‌کنندگی حمید فرخ‌نژاد ساخته شده نیز توجه مخاطبان را جلب کرد و با استقبال خوبی مواجه شد به گونه‌ای که این فیلم در روز 12 فروردین با 44 سانس فوق‌العاده رکورد بیشترین سانس فوق‌العاده را از آن خود کرد.

همچنین گشت 2 در روز ١١فروردین ماه با فروش ۶٧ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان رکورد بیشترین فروش را در پردیس کورش داشت و رکورد فیلم فروشنده را در  زمینه فروش روزانه شکست.

حمید فرخ‌نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، بهاره افشاری، ترلان پروانه، سارا سهیلی، ساناز طاری، صفر کشکولی، اسدالله یکتا، امید روحانی و مهدی ماهانی بازیگران گشت 2 هستند.

«سه بیگانه» پس از سه هفته اکران یک میلیاردی شد

سه بیگانه ساخته مهدی مظلومی نیز که پس از پشت سر گذاشتن حواشی بسیار بالاخره توانست یک هفته قبل از تعطیلات نوروزی خود را به پرده سینما برساند و با توجه به اینکه نسبت به دوفیلم کمدی دیگر کم مخاطب‌تر است، فروش قابل قبولی داشت و پس از سه هفته اکران توانست از مرز یک میلیارد تومان عبور کند.

امین حیایی، محمدرضا شریفی نیا، مجید صالحی، لیلا اوتادی، برزو ارجمند، سحر قریشی، حسین محب اهری، رابعه اسکویی، شیوا خسرومهر، علی کاظمی، کیانوش گرامی و حمید لولایی بازیگران سه بیگانه هستند.

اما دو فیلم اجتماعی یک روز بخصوص و آباجان در مقایسه با گشت 2 و خوب بد جلف فروش قابل توجهی نداشتند. این دو فیلم نسبت به سایر فیلم‌های روی پرده سالن‌های خیلی کمتری در اختیار داشتند و تنها در حدود 40 سالن به نمایش در آمدند. این در حالی است که خوب، بد، جلف در 171 سالن و گشت 2 در 155 سالن روی پرده رفتند و در چیدمان اشتباه فیلم های اکران نوروزی موجب عدم اقبال این دو فیلم شد.

«آباجان» با تعداد محدود سالن

مجموع فروش نوروزی فیلم سینمایى آباجان به کارگردانى هاتف علیمردانى با تعداد محدود سالن و سانس‌هاى نمایش و علیرغم تلاش دست‌اندرکاران برای تبلیغ در فضای مجازی به 700 میلیون تومان رسید.

آباجان که از فیلم هاى منتخب مردم در جشنواره فیلم فجر بود و فاطمه معتمد آریا، سعید آقاخانى، شبنم مقدمى، حمیدرضا آذرنگ، فریبا متخصص، ملیسا ذاکرى، محمدرضا غفارى، محمود نظرعلیان و ماهان نصیرى بازیگران آباجان هستند.

«یک روز بخصوص» کم فروش‌ترین فیلم اکران نوروزی 

یک روز بخصوص آخرین ساخته همایون اسعدیان با وجود اینکه حضور چهره‌های سینمایی همچون مصطفی زمانی، فرهاد اصلانی، پریناز ایزدیار و محسن کیایی برخوردار بود تنها توانست به فروشی حدود 500 میلیون تومان دست یابد.

کارگردان‌های هر 6 فیلم اکران نوروزی در فضای مجازی از فیلم‌های یکدیگر حمایت کردند و از مردم خواستند که به سینما بروند و فیلم‌ها را ببینند. اسعدیان طی گفت‌وگویی که با خبرگزاری ایسنا داشت از حمایت فیلمسازان از آثار یکدیگر در اکران نوروزی قدرانی کرد و فروش نوروزی را با وجود مشکلات در تبلیغات، قابل قبول دانست و گفت: «به نظر می‌رسد با وجود مشکلاتی که وجود داشته و امکان تبلیغی که سال گذشته در شبکه‌های ماهواره‌ای داشتیم و امسال نداریم، اکران قابل قبولی را در نوروز شاهد بوده‌ایم. همراهی صداوسیما، در حد مطلوب نبوده، اما میزانی از همکاری وجود داشته، زیرا در شرایط فعلی تنها راه اطلاع‌رسانی ما برای این‌که مردم بدانند چه فیلم‌هایی روی پرده است و به سمت سینما بروند، صداوسیماست. اگر دوستان با لطف و محبت بیشتری به سینما نگاه کنند و تیزرهای بیشتری را در اختیار فیلم‌ها قرار دهند، فکر کنم میزان فروش از این هم بهتر می‌شود.»

او همچنین گفت: «سال گذشته شروع تبلیغات ماهواره‌ای برای فیلم‌های در حال اکران در سینماهای ایران بود که جو داغی را ایجاد کرد؛ اما امسال این موضوع به‌طور کلی کنار گذاشته شده است. اگر بدون آن تبلیغات، سینمای ایران توانسته باشد به رقم فروشی که در حال حاضر وجود دارد، موضوعی نویدبخش است و نشان می‌دهد مردم دیگر آن فاصله را با سینما ندارند.»

اسعدیان تاکید کرد: «اگرچه ما باور داریم کافی است که صداوسیما همراهی بیشتری با فیلم‌ها داشته باشد یا ارگان‌های شهری که امکانات تبلیغاتی دارند، این امکانات را به‌طور رایگان در اختیار سینما قرار دهند و با دید اقتصادی به آن نگاه نکنند تا فروش بهتری داشته باشیم.»

ماجرای نیمروز با 18 ساعت اکران در سینما آزادی و دو میلیارد فروش

در این میان ماجرای نیمروز از شگفتی‌های اکران نوروزی امسال بود. این فیلم که از ژانر سیاسی تاریخی است و به وقایع دهه 50 می‌پردازد علیرغم اینکه می‌توان گفت مناسب ایام نوروز نبوده اما توانست فورش خوبی داشته باشد و به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

این فیلم سیاسی تاریخی که فیلم منتخب تماشاگران جشنواره فجر امسال نیز بود، در روز 11 فروردین 18 ساعت در سینما آزادی اکران شد و نمایش آن تا 6 صبح 12 فروردین ماه ادامه داشت و در نهایت توانست به فروشی بیش از 2 میلیارد تومان دست یابد.

فرجی: تبلیغات فیلم‌ها در تلویزیون در میزان فروش تاثیر مستقیم دارد

به گفته غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش فروش نوروزی در مجموع قابل قبول بوده و افزایش قیمت بلیت‌ها تاثیر منفی بر میزان مخاطبان نداشته است اما عدم همکاری صدا و سیما در این زمینه موثر بوده است.

فرجی گفت: «گلایه بیشتر اعضای شورا از رفتار صداوسیما با سینما بود زیرا صداوسیما تیزر برخی فیلم‌ها را پخش نمی‌کند و آگهی سایر فیلم‌ها نیز به شکلی پخش شد که تأثیر زیادی روی گیشه نداشت. هر زمان که شکل و تعداد پخش آگهی‌ها و تیزرهای فیلم‌ها خوب بوده؛ تأثیر آن به‌صورت مستقیم روی گیشه مشخص بوده است.»

سرتیپی: دلیل استقبال از «ماجرای نیمروز» مطرح شدن در جشنواره و ارتباط خوب با مخاطب بود

علی سرتیپی رییس کانون پخش‌کنندگان سینما در این باره به خبرنگار فیلم‌نت نیوز گفت: «مجموعه فروش رشد داشته یعنی میزان فروش از لحاظ ریالی افزایش داشته اما از نظر مخاطب چیزی حدود 200 هزار نفر کمتر شده شده است اما این به افزایش قیمت بلیت برنمی‌گردد. تنها 5درصد از این ریزش مخاطبان مربوط به افزایش قیمت بلیت است.»

او افزود: «در نوروز سال گذشته ما یک فیلم پرفروش اجتماعی مثل ابد و یک روز را داشتیم که امسال نداریم. همچنین تبلیغات در سال گذشته شکل دیگری داشت که امسال ما فقط تبلیغات محدودی در صدا و سیما داشتیم که امیدواریم شکل بهتری پیدا کند و با حمایت بیشتر این کمبود فضای تبلیغاتی را جبران کند.»

سرتیپی همچنین در مورد چیدمان فیلم‌های نوروزی بیان کرد: «تصور این بوده که حضور دو فیلم اجتماعی در کنار سه فیلم کمدی لازم است و آمها نیز فروش قابل توجهی خواهند داشت اما متاسفانه اینگونه نشد ولی امیدوارم در ادامه اکران و با پایان تعطیلات نوروزی این دو فیلم نیز فروش خوبی داشته باشند. همان‌گونه که در سال گذشته نیز ابد و یک روز بیشترین فروش را بعد از تعطیلات نوروز داشت.»

او همچنین درباره استقبال مخاطبان و فروش فیلم ماجرای نیمروز گفت: «دلیل استقبال از ماجرای نیمروز این بود که این فیلم توانسته به خوبی با مردم ارتباط برقرار کند. همچنین این فیلم در جشنواره مطرح شد و از این مطرح شدن در جشنواره نیز به خوبی در تبلیغاتش استفاده کرد.»

رییس کانون پخش‌کنندگان سینما همچنین اظهار کرد: «ماجرای نیمروز نسبت به سایر فیلم‌ها تبلیغات خوب و فراگیری در صدا و سیما دارد و خود فیلم هم ظرفیت‌های لازم را داشته و توانسته به خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده کند. علاوه بر این فیلم قبلی محمدحسین مهدویان نیز در این موفقیت تاثیر داشته است.»

حال با توجه به اینکه در جلسه هفته آینده شورای صنفی نمایش فیلم‌های اکران دوم نوروزی مشخص می‌شوند، باید دید آیا فیلم‌هایی مثل آباجان و یک روز بخصوص می‌توانند به فروش قابل قبولی دست یابند و مخاطبان را به سالن‌های سینما بکشانند.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *