در نشست خبری انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین

محمد صراف: تشکیل صنف نمایش آنلاین، دو هدف مهم فرهنگی و اقتصادی دارد

محمد صراف: تشکیل صنف نمایش آنلاین، دو هدف مهم فرهنگی و اقتصادی دارد
نشست خبری انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین (VOD&IPTV) صبح امروز (دوشنبه 4 بهمن) با حضور مدیران این شرکت‌ها و اصحاب رسانه در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این نشست محمد صراف رئیس انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین ضمن تسلیت برای درگذشت آتش‌نشانان قهرمان و خیرمقدم به شرکت‌کنندگان و اصحاب رسانه بیان کرد: «امیدوارم که رسانه‌ها از این شرکت‌های تازه تاسیس حمایت کنند. در سال 93 عرضه محتوا به صورت مجازی توسط این شرکت‌ها در ایران و با نمونه‌برداری از شرکت‌های موفق دنیا راه‌اندازی شد. 35 درصد حجم ترافیک امریکای شمالی توسط یک شرکت VOD تامین می‌شود. این آمار رقم بسیار بزرگی است و نشان‌ می‌دهد که چنین امری می‌تواند در کشورهای دیگر از جمله ایران نیز انجام پذیرد.»

او ضمن تشکر از از وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما که از این طرح حمایت کردند، گفت: «حمایت از ما موجب شد که امر به صورت قانونی امکان‌پذیر شود. یکی از دلایل راه‌اندازی این صنف کانال‌های غیرقانونی و شبکه‌های اینترنتی بود که بعد از پخش سی‌دی‌ها، فیلم‌ها را به صورت غیرقانونی و بدون کیفیت مطلوب در دسترس قرار می‌دادند. خوشبختانه اقدامات جدی صورت گرفته و از این امر جلوگیری شد.»

او اظهار کرد: «سالانه یکصد فیلم در سینمای ما تولید می‌شود که اگر مخاطبان بخواهند آنها را به صورت اینترنتی و مجاز دانلود کنند، حجم و ترافیک زیادی به خود اختصاص نمی‌دهد و چرخ‌های اقتصاد را نیز نمی‌چرخاند. با تشکیل انجمن صنفی عرضه و تقاضا و سرمایه‌گذاری را در کنار یکدیگر قرار دادیم تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم. 14 شرکت در کنار هم قرار گرفتند و اقدامات اولیه صنف انجام شده و باعث افتخار است که بعد از سه سال با همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کار و خانه سینما انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین شروع به کار کرد.»

محمد صراف افزود: «ما از راه‌اندازی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین و تشکیل این صنف به دنبال دستیابی به دو هدف مهم فرهنگی و اقتصادی بودیم. توسعه عدالت فرهنگی یکی از اصلی‌ترین اهداف ما در راه‌اندازی این صنف بوده است تا هر فردی در یک نقطه دورافتاده نیز بتواند به محتوای فیلم‌ها به صورت دسترسی داشته باشد. یکی دیگر از اهداف فرهنگی مسدود کردن کانال‌های غیرقانونی است که اگر اقدام جدی صورت نگیرد، به چالشی بزرگ تبدیل خواهد شد. از لحاظ اقتصادی جایی باشد که این محصولات را به صورت قانونی عرضه کرده و بازگشت و سوددهی مالی داشته باشد.»

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین عنوان کرد: «از حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه درخواست داریم که به این حوزه نگاه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانیم با متخلفین از طریق قوه قضاییه برخورد کنیم. کاربرهای ما عادت به رفتار غیرقانونی دارند و این مسئله باید فرهنگ‌سازی شود که می‌توان با کیفیت بالا و با مبلغی ناچیز فیلم‌ها را دانلود کرده و استفاده کنند. باید برای جذب مخاطبان خدمات ارزان ارائه شود که این اقدامات صورت گرفته و در حال حاضر سه شرکت فیلم‌ها را با اینترنت رایگان ارائه می‌دهند. این نقطه شروع بسیار خوبی است که می‌تواند برای مخاطبان جذاب باشد.»

نشست انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین

او با بیان اینکه کیفیت بسیار مهم است و همچنین باید صیانت از حقوق مخاطبان انجام شود، گفت: « باید شفاف‌سازی قوانین را انجام دهیم تا بتوانیم در این حوزه کسب و کار داشته باشیم. ما در آستانه رونمایی فاز دوم شبکه ملی اطلاعات اقدامات موثری انجام داده‌ایم، اما میزان محتوای تولید شده در این شبکه اندک است و دلیل این محتوای کم دانلود غیرقانونی است و وجب کاهش انگیزه تولید کننده می‌شود؛ ما باید کاری کنیم که این حوزه امنیت باشد. امیدواریم این محتوای تولید شده اندک به صورت غیرقانونی در سایت‌ها دانلود نشود و امنیت داشته باشد. از سال گذشته می‌بینیم که در فضای شبکه نمایش خانگی فضای امنی ایجاد شده و سرمایه‌گذاری زیادی صورت پذیرفته و ادامه این روند نیاز به حمایت و همبستکی دارد.»

صراف در ادامه بیان کرد: «بحث بعدی نقش آفرینی موثر در اقتصاد سینما است، یعنی باید از اقتصاد سینما و جامعه هنری کشور حمایت کنیم که این را در دستور کارمان قرار دادیم و جا دارد از منوچهر شاهسواری رئیس خانه سینما و غلامرضا موسوی مدیر شورای عالی تهیه‌کنندگان به صورت ویژه تشکر کنم که بسیار حمایت کردند. نکته بعدی حمایت از شرکت‌های عضو صنف است زیرا این شرکت‌ها قطعا با مشکلاتی از جمله مسائل مالیاتی مواجه خواهند بود که در این راستا نیاز به حمایت مسئولین داریم.»

او ادامه داد: «در اینجا از سرمایه‌گذاران و کسانی که دغدغه تولید دارند دعوت می‌کنیم تا با صنف وارد مشارکت شوند و برای این سامانه‌ها محتوا تولید کنند. در حال حاضر ترافیک این 14 شرکت در کشور 10 گیگا بایت است و سعی داریم این رقم را به 50 گیگابایت برسانیم. اکنون 90 میلیون دقیقه بازدید داریم و هر شرکتی که در این زمینه فعالیت می‌کند 50 پرسنل دارد که به همین واسطه 2000 شغل ایجاد شده است. همچنین مردم می‌توانند خودشان در کارآفرینی شرکت کنند، به عنوان مثال هنرمندی که نقاشی می‌کند، می‌تواند از آثار خود فیلم گرفته و در این شبکه‌ها به نمایش بگذارد. این حوزه به شدت وسیع است و مردم و مخاطبان می‌توانند برای کسب اطلاعات و برقراری ارتباط با صنف با دبیرخانه موقت صنف تماس بگیرند.»

نشست انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین

در ادامه محمدجوادی شکوری‌مقدم مدیرعامل شرکت فناوران ایده‌پرداز صبا (فیلیمو) بیان کرد: «اکنون معادل 10 گیگا بایت استفاده از اینترنت در این شبکه‌ها را داریم که امیدواریم به 50 تا 60 گیگ ارتقا یابد که این رقم قابل توجهی است. 90 میلیون دقیقه بازدید داریم که امیدواریم این رقم را به 450 تا 500 میلیون دقیقه برسانیم. در حال حاضر 1 میلیون کاربر داریم که تا 18 ماه آینده به 50 میلیون نفر خواهد رسید.»

پس از آن صراف در پاسخ به یکی از خبرنگاران درمورد مقابله با دانلود غیرقانونی گفت: «در این رابطه با دو مشکل مواجهیم. یکی فیلم های داخلی که به صورت غیرمجاز روی سایت‌ها قرار می‌گیرند و دیگری فیلم‌های هالیوودی بدون سانسور که هر دو مورد غیرقانونی است و باید با آنها مقابله شود. نکته این است که اگر با این سایت‌ها برخورد شود، سرورشان را به خارج از کشور منتقل می‌کنند و سرویس خود را ارائه می‌دهند، بنابراین وقتی ما خدمات ارزان و ترافیک رایگان را در کشور ارائه دهیم قطعا مخاطبان دیگر به سمتی نمی‌روند که بخواهند هزینه گزافی همچون حق عضویت سایت‌ها و هزینه اینترنت برای دیدن این فیلم‌ها پرداخت کنند.»

او افزود: «صنف در نقطه شروع توانسته با بیش از 3 هزار فیلم قرارداد ببندد، ضمن اینکه روی سه شرکت اینترنت رایگان ارائه شده و سایت‌ها حق اشتراک ماهیانه بسیار اندکی نیز دریافت می‌کنند. بنابراین هزینه خدمات برای سایت‌های غیرقانونی افزایش می‌یابد و می‌توان با آنها مقابله کرد. ضمن اینکه قوه قضاییه و ستاد صیانت از آثار نیز باید ما را همراهی کند.»

صراف در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا این صنف نیز زیرمجموعه خانه سینما است، شرح داد: «ما با آقای شاهسواری صحبت‌هایی داشته‌ایم و قرار است انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی آنلاین نیز به صنف‌های زیرمجموعه خانه سینما بپیوندد.»

نشست انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین

محمدعلی خطیبی مدیر عامل شرکت نشر الکترونیکی ایران نیز در ادامه صحبت‌های صراف افزود: «این صنف با اپراتورهای موبایل و آی اس پی های فیلم و از طرف دیگر با نهادهای قانونی و نظارتی کشور مثل صدا و سیما و وزارت ارشاد تعامل دارد. بنابراین این صنف یک صنف مستقل است که لازم است با صنوف دیگر و نهادهای نظارتی و حاکمیتی تعامل داشته باشد.»

در ادامه فرهودی نیز بیان کرد: «متاسفانه در کشور ما زیرساخت‌ها چه از نظر فنی و چه از نظر فرهنگی ضعیف است. در حوزه موسیقی و کتاب و فیلم هم با این مشکلات دانلود غیرقانونی مواجه هستیم. ما اولین کشوری نیستیم که چنین مشکلاتی داریم در سایر کشورها هم این معضل وجود دارد؛ سایر کشورها در این امر موفقیت‌هایی کسب کرده‌اند مسیر سختی در پیش داریم، اما ما نیز می‌توانیم با استفاده از تجربه‌های آنها به نتایج مطلوبی دست یابیم.»

منظری نماینده وزارت ارشاد نیز در مورد اقدامات انجام شده در صیانت از آثار فرهنگی بیان کرد: «ما از لحاظ قوانین و مقررات برای اعمال قانون در وزارت ارشاد چیزی کم نداریم. تاکنون برای نشر فیلم در فضای مجازی اقدامی نشده بود اما ساز و کارهای قانونی بعد از فراهم شدن زمینه مناسب قابل اجرا است.»

او افزود: «برخورد با متخلفین شکل قانونی پیدا می‌کند زیرا کسانی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند می‌توانند از طرق قانونی فعالیت خود را ادامه دهند. طی چند سال اخیر با شرکت‌های خوبی روبه‌رو شدیم که مجوز فعالیت در این زمینه دریافت کرده‌اند. الان به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم با شرکت هایی که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند مقابله کنیم. قوانین وزارت ارشاد، مجلس و هیات دولت مشخص است و ما کمبود قانون نداریم و اکنون فضا برای عمل به این قانون‌ها مهیا است.»

منظری ادامه داد: «در این فضا اگر حمایت از تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران صورت نگیرد و امنیت برقرار نباشد نمی‌توانیم شاهد حضور سرمایه‌گذاری در این حوزه باشیم زیرا در فضایی که امنیت نباشد عملا آن کسب و کار ورشکسته است. نحوه مقابله با فیلم‌های خارجی بدون سانسور کاملا مشخص  است و با آنها برخورد خواهیم کرد و سعی بر این داریم که از فیلم‌های تولید داخل صیانت کامل انجام دهیم.»

نشست انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *