طی مراسمی با حضور سینماگران در موزه سینما

پوستر جشنواره 35 با تصویری از علی حاتمی رونمایی شد

پوستر جشنواره 35 با تصویری از علی حاتمی رونمایی شد
مراسم رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و مجموعه آثار برگزیده از نگاه مردم در 37 دوره از جشنواره فیلم فجر عصر امروز (یکشنبه 3 بهمن) در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم امید روحانی که اجرای مراسم را بر عهده داشت از حضار خواست به احترام شهدای آتش نشان فاجعه تلخ ساختمان پلاسکو یک دقیقه سکوت کنند.
در ادامه روحانی طی سخنانی به توصیف مرحوم علی حاتمی که تصویرش روی پوستر این دوره از جشنواره نقش بسته است، پرداخت.
او در بخشی از سخنانش گفت: امسال بیستمین سالی است که علی حاتمی را در کنار خود نداریم و هرچه می‌گذرد بیشتر متوجه ضربه‌ای می‌شویم که فقدان او بهه سینمای کشور زده است. علی حاتمی زمانی که شروع به کار کرد سعی کرد زبان تکنیک و قالب سینما که از غرب می‌رسید را تماما اخذ نکند و بکوشد که از ارزش های این سرزمین بهره ببرد.
پس از آن ویدئویی با عنوان راوی فاتحان و سوته دلان ساخته عزیز ساعتی که روایتگر زندگی مرحوم علی حاتمی از تولد تا وفات و حاوی بخشی از سخنان او در جشنواره فیلم تهران، بخش‌هایی از آثار او از جمله کمال الملک، هزاردستان و دلشدگان و همچنین تصاویری از مراحل ساخت شهرک سینمایی بود، به نمایش درآمد.

در ادامه این مراسم محمدمهدی دادگو تهیه‌کننده باسابقه سینما برای سخنرانی درباره علی حاتمی دعوت شد؛ دادگو گفت: «هوالعلیم؛ این سرنامه‌ی همه‌ی نامه‌های علی حاتمی است. از به کار بردن افعال ماضی درباره‌ی این رفیق قدیمی پرهیز می‌کنم چون علی حاتمی هنوز هست.»

او افزود: «پرویز یشایایی اولین کارفرمای علی حاتمی بود که با عباس کیارستمی باهم کار می‌کردند. تقدیر این بود که این دو کار خودشان را شروع کنند و یک نفر سینمای ایران را به جهانیان معرفی کند و دیگری شاخص سینمای ملی باشد.»

دادگو ادامه داد: سال گذشته تصویر خسرو شکیبایی بر پوستر جشنواره بود و همان زمان با آقای حیدری قرار گذاشتیم که امسال این پوستر مزین به تصویر علی حاتمی باشد. همچنین قرار بود تمام آثار علی حاتمی از سال 57 تا اثر نیمه تمام جهان پهلوان تختی به همراه مصاحبه‌های این هنرمند در یک بسته حاضر شود اما از آنجا که کارهای علی حاتمی نسخه نگاتیو هستند، تصمیم بر این شد که این آثار به دیجیتال تبدیل و سپس ارائه شود.

او در ادامه به دیدار دبیر جشنواره با بزرگان سینمای ایران از جمله محمدعلی کشاورز که در مراسم حضور داشت، علی نصیریان که با توجه به تغییر برنامه نتوانسته بود در مراسم حضور یابد، عزت‌الله انتظامی که به دلایل بیماری نتوانسته بود به مراسم بیاید و جمشید مشایخی که به دلیل اینکه تازه از بیمارستان مرخص شده بود، شرایط مناسب برای حضور در برنامه را نداشت، اشاره کرد.

پس از آن از لیلا حاتمی، زهرا خوشکام، مانی و عسل مصفا (نوه‌های مرحوم حاتمی)، محمدعلی کشاورز و همچنین احترام برومند خواسته شد که برای رونمایی از پوستر روی سن بیایند.

محمدعلی کشاورز پس از حضور روی سن ضمن بیان اینکه من همیشه مدیون علی حاتمی و خانواده محترم او هستم، لیلا مثل دختر من است، گفت: «یکی از نکاتی که بیان نشد این است که علی حاتمی کارش را از تئاتر شروع کرد نه از سینما. اولین کارهای تئاتری‌اش را که می‌نوشت، با هم کار می‌کردیم… بعد از آن بود که وارد سینما شد و به بزرگ سینمای کشور تبدیل شد.»

او ادامه داد: «می‌خواهم بگویم اگر می‌خواهید در سینما موفق شوید، باید اول کار تئاتر انجام دهید و متعلق به مردم باشید. من از بین مردم بلند شدم و افتخار می‌کنم که ایرانی هستم و برای مردم سرزمینم کار می‌کنم، اگر مورد توجه قرار گیرد.»

کشاورز در پایان سخنانش با اشاره به فاجعه تلخ ساختمان پلاسکو گفت: «تسلیت می‌گویم به خانواده‌های کسانی که آتش‌نشان بودند ولی در واقع جان‌فشان بودند. همه ما هم در مردن آنها سهیم هستیم.»

در ادامه محمد حیدری همراه با عسل و مانی مصفا از پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با طرحی از چهره علی حاتمی رونمایی کردند.

بخش بعدی مراسم رونمایی از مجموعه آثار منتخب مردم طی 37 دوره برگزاری جشنواره بود.

در ابتدای این بخش مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر متنی درباره جشنواره و داوری مردمی را قرائت کرد. سپس کلیپی از فیلم‌های منتخب مردمی از جشنواره سال ۷۶ تا سال ۹۴ پخش شد.

پس از آن مجموعه آثار منتخب مردم توسط محمد حیدری، دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما برای رونمایی رونمایی شد.

در ادامه از کارگردان‌هایی که با آثارشان سیمرغ بلورین بهترین اثر از نگاه مردمی را دریافت کرده‌اند دعوت شد که روی سن بیایند. این افراد عبارت بودند از : ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم‌های آژانس شیشه‌ای، ارتفاع پست و به رنگ ارغوان، مجید مجیدی برای فیلم‌های رنگ خدا و بید مجنون، احمدرضا درویش برای فیلم متولد ماه مهر، خسرو سینایی برای فیلم عروس آتش، بهرام بیضایی برای فیلم سگ کشی، کمال تبریزی برای فیلم‌های فرش باد، مارمولک و همیشه پای یک زن در میان است، اصغر فرهادی برای فیلم‌های چهارشنبه سوری، درباره الی و جدایی نادر از سیمین، داریوش مهرجویی برای فیلم سنتوری، مسعود ده‌نمکی برای فیلم اخراجی‌ها، حمید نعمت‌الله برای فیلم بی پولی، پیمان معادی برای فیلم برف روی کاج‌ها، مازیار میری برای فیلم حوض نقاشی، پوران درخشنده برای فیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند، نرگس آبیار برای فیلم شیار 143 ، مصطفی کیایی برای فیلم خط ویژه، ابوالحسن داوودی برای فیلم رخ دیوانه و سعید روستاییی برای فیلم ابد و یک روز.

پس از آن از تهیه‌کنندگان این آثار نیز برای تقدیر روی سن دعوت شدند که عبارت بودند از: مهدی کریمی تهیه کننده آژانس شیشه‌ای و رنگ خدا، تقی علی‌قلی‌زاده تهیه‌کننده متولد ماه مهر، قاسم قلی‌پور تهیه‌کننده عروس آتش، منوچهر محمدی تهیه‌کننده مارمولک، حوض نقاشی و ارتفاع پست، علیرضا شجاع‌نوری تهیه‌کننده فرش باد، سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده به رنگ ارغوان، برف روی کاج‌ها و چهارشنبه سوری، حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه‌کننده اخراجی‌ها، محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده همیشه پای یک زن در میان است، مصطفی شایسته تهیه‌کننده بی‌پولی، سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده درباره الی، محمدحسین قاسمی تهیه‌کننده شیار 143، ابوذر پورمحمدی تهیه‌کننده شیار 143، منصور لشگری قوچانی تهیه‌کننده خط ویژه، بیتا منصوری تهیه‌کننده رخ دیوانه، سعید ملکان تهیه‌کننده ابد و یک روز.

همچنین از مهدی جعفری موسسه ویدئو رسانه قرن 21 ، فرهاد رحمتی موسسه قرن جدید، جواد معماری از موسسه تصویر دنیای هنر و سعید خندق‌آبادی از موسسه ویدئو رسانه سوره به عنوان مدیرانی که در جمع‌آوری این مجموعه آثار همکاری داشتند نیز تجلیل شد.

مراسم رونمایی از پوستر و مجموعه آثار برگزیده جشنواره فیلم فجر از نگاه تماشاگران با عکس یادگاری سینماگران حاضر روی صحنه سالن سینماتوگراف موزه سینما به پایان رسید.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *