گزارش اختصاصی فیلم‌نت نیوز از پنجمین جشن نوشتار سینمایی

جشن نوشتار سینمایی با یادآوری پرونده کیارستمی برگزار شد

جشن نوشتار سینمایی با یادآوری پرونده کیارستمی برگزار شد
پنجمین جشن نوشتار سینمایی شب گذشته (دوشنبه 4 دی ماه) با حضور برجسته‌ترین سینماگران و نویسندگان سینمایی در هتل انقلاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای مراسم جشن نوشتار سینمایی که مژده لواسانی اجرای آن‌را بر عهده داشت، اصغر نعیمی دبیر این دوره از جشن ضمن تشکر از حضار، انجمن منتقدان که با حمایت‌های خود باعث برگزاری این جشن شده است‌ و هیات داوران تشکر کر  و گفت: پنجمین جشن نوشتاری سینما را در شرایطی برگزار می‌کنیم که گزارشی از مطالعه سرانه کشور کاممان را تلخ می‌کند. فضای مجازی از یک سو و سلبریتی سالاری از سوی دیگر باعث کاهش مطالعه نقدها و مطالب کارشناسی و منتقدانه شده است.

او ادامه داد: متاسفانه در دوران احتضار رسانه‌های مستقل و نویسندگان مستقل قرار داریم. طی سال‌های اخیر چند رسانه به خاطر مسائل مالی تعطیل شده و یا استقلال خود را از دست داده‌اند. من به سهم خود این نگرانی را ابراز می‌کنم و امیدوارم دامن نویسندگان سینمایی از این حرف‌ها پاک باشد. وقتی راه ورود سرمایه‌های نامشروع به سینما باز می‌شود دیگر نمی‌توان سره را از ناسره تشخیص داد.

نعیمی بیان کرد: وقتی راه ورود سرمایه‌های نامشروع به سینما باز می‌شود دیگر نمی‌توان سره را از ناسره تشخیص داد از هیات داوران متشکرم که ۳۰۰ اثر را داوری کردند. در میان آثار ارائه شده نویسندگان جوانی را دیدیم که نقدها و آثار خوبی را ارائه کردند.

در ادامه جواد طوسی به عنوان نماینده از طرف انجمن منتقدان نویسندگان سینمای ایران ضمن خیر مقدم به حضار گفت: در آستانه مجمع عمومی  انجمن منتقدان نویسندگان سینمای ایران هستیم. استنباطم این است که این جشن در جهت شناسایی منتقدان است. تلاش این بوده که دبیر جشنواره و شورای مرکزی هیات داوری این دوره، از تجربه و توانمندی لازم برخوردار باشد و رقابت سالم و سازنده‌ای را در بین نسل‌های مختلف نویسندگان سینمایی ایجاد کند.

پس از آن سعید قطبی‌زاده بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

در بخش اهدای جوایز با حضور علیرضا رییسیان جایزه بهترین برنامه تلویزیونی را به حمیدرضا مدقق برای برنامه شهر فرنگ اهدا کرد.

در بخش نقد، یادداشت، گفت‌وگو و گزارش تلویزیونی، هیات داوران هیچ اثری را شایسته دریافت جایزه ندانست.

پس از آن هوشنگ گلمکانی و جواد طوسی برای بزرگداشت عبدالله تربیت روی صحنه آمده و از او به پاس یک عمر تلاش در رسانه‌های مکتوب سینمایی و ترجمه آثار سینمایی قدردانی شد.

هوشنگ گلمکانی درباره او گفت: من عبدالله تربیت را از ۴۱ سال پیش، زمانی که مجله فیلم‌ منتشر شد، می‌شناسم. او از راهنمایان ما بود؛ گرچه کم‌کار بوده و هست و اطلاعات عمومی بسیاری دارد، اما نمی‌دانم چرا با این دانش، این قدر کم کار است. اگر من دانش او را داشتم، تاکنون ۵۰ کتاب ترجمه کرده بودم و امیدوارم تشویق‌های امروز باعث انگیزه شود تا بیشتر کار کند.

جواد طوسی گفت: او یک نمونه و الگو برای ارتباط فرهنگ و اخلاق است. من پشت ترجمه‌هایش انگیزه و دغدغه می‌بینم و همچنین نگاه گزینشی او نیز در کارهایش دیده می‌شود. امیدوارم امسال فرصتی برای این عزیزان فراهم شود تا حضور پر انگیزه‌تری داشته باشند.

عبداله تربیت نیز بیان کرد: از انجمن منتقدان متشکرم که بعد از سال‌ها به خاطر آورد نامی از من ببرد. من هیچگاه خود را جلو نمی انداختم و کار خودم را می کردم. از ۵۰ سال پیش این حرفه را آغاز کردم و نتیجه‌اش هم چند کتاب سینمایی بوده که مهم هستند و با استقبال در ایران و جهان مواجه شدند و از این بابت خوشحالم. البته کم کاری امروز من شاید برای بی حوصلگی و بالارفتن سن باشد، وگرنه عشق به سینما و ترجمه همیشه با من هست.

در ادامه جایزه سوم بهترین گزارش سینمایی با حضور محمود گبرلو به مهرداد فراهانی، جایزه دوم با حضور غلامرضا موسوی به زهرا عزیز محمدی برای گزارش اشکان و کارخانه ضحاک سازی در مجله انیمیشن و جایزه اول این بخش با حضور بهمن فرمان‌آرا به مینا اکبری برای گزارش چگونه کلمه مرحوم بنام عباس کیارستمی اضافه شد، تعلق گرفت.

فرمان آرا گفت: امشب قبول کردم که بیایم تا به رئیس نظام پزشکی بگویم شما از کوه ما یک کاه ساختید. آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت در مراسم سالگرد گفتند که گزارش را به زودی می‌دهیم و رسانه‌ای می‌کنیم، چون سکوت در برابر اشتباهات این چنینی دلیلی ندارد اما رئیس نظام پزشکی گفت که شما از کاه کوه ساختید. ما سعدی سینمایمان را از دست دادیم و این به هیچ وجه کاه نبوده است.

مینا اکبری درباره گزارشش درباره عباس کیارستمی که جایزه کسب کرد، گفت: این گزارش سخت‌ترین و تلخ‌ترین گزارشی بود که نوشتم و امیدوارم دیگر هیچ وقت روزشمار مرگ هیچ عزیزی را ننویسم. نکته‌ی دوم این است که ما روزنامه‌نگارها وقتی گزارشی می‌نویسیم، سعی می‌کنیم‌ با مستندات، مشاهدات، گفت‌وگوها جوری بنویسیم که مو لای درزش نرود و کسی برایش جوابیه یا تکذیبیه نفرستد، ولی اولین گزارشی بود که آرزو داشتم یک نفر به آن پاسخ دهد. یک نفر تکذیب کند تمام زجری که عباس کیارستمی در بیمارستانِ جم متحمل شد. او برای یک عمل ساده پولیپ روده به بیمارستان رفت و در ۲۷ روز ۴ عمل جراحی روی او انجام شد.

او ادامه داد: ما دیگر از پزشکان توقعی نداریم؛ چون بعد از مرگ عباس کیارستمی تکلیف‌مان با آنها روشن شد. از مدیران سینمایی هم همین‌طور. چون آنها هیچ نیازی به کیارستمی را نداشتند و کیارستمی هم افتخارش این بود که نه برای گرفتن وام، نه برای مجوز ساخت و پروانه نمایش و… پشت در اتاق هیچ مدیری نشسته است. ولی سینماگران چطور؟ آیا یک بار از خانواده‌ی عباس کیارستمی ‌پرسیده‌اند که از پی‌گیری این پرونده دنبال چی هستند؟ گرفتن دیه؟ جنجال مطبوعاتی؟ نه آنها فقط دنبال یک ورق کاغذ هستند که بفهمند بر عباس کیارستمی در بیمارستان جم چه گذشت؟ عباس کیارستمی حق بزرگی به گردن سینمای ایران دارد اما بزرگ‌ترین جفا را سینمای ایران به او و خانواده‌اش کرد؛ آنجایی که باید پرسش‌گر بود، اما ترجیح داد نقش سوگوار ساکت را بازی کند.

هیئت داوران در بخش بهترین سرمقاله و یادداشت سینمایی اثری را مناسب تقدیر ندانست.

در بخش ترجمه با حضور جایزه دوم بهترین ترجمه سینمایی به بابک کریمی و سعیده طاهری و جایزه اول بهترین ترجمه سینمایی ضمن گرامیداشت یاد علی معلم با حضور آذر معماریان و حبیب اسماعیلی به ارغوان اشتری اهدا شد.

در بخش بهترین مقاله تحقیقی سینمایی جایزه سوم به نیوشا صدر، جایزه دوم به امیرحسین سیادت و جایزه اول این بخش به شاهپور شهبازی اهدا شد.

دومین مراسم بزرگداشت به مسعود مهرابی اختصاص داشت که با حضور آیدین آغداشلو، کیومرث پور احمد و اصغر نعیمی از او تجلیل شد.

کیومرث پور احمد در جملات کوتاهی درباره مسعود مهرابی گفت: در طول این ‌۳۰‌ سال آشنایی، تلخی‌ای از ایشان ندیدم. من قرار نبود اکنون بالا بیایم، ولی برای آنکه با مسعود مهرابی در یک کادر قرار بگیرم، اینجا آمده‌ام.

آیدین آغداشلو نیز که برای تقدیر از مهرابی به جایگاه آمده بود، اظهار کرد: او را دوست دارم و برای او احترام قائلم. در روزنامه‌ای کار می‌کرد و روح طنزش خوب بود. بعدها بارها دیدمش مخصوصا بعد از پیروزی انقلاب. از من مراقبت کرد و این نشانه روح گسترده اوست و اینکه چه سماجتی به خرج داد برای انتشار مجلات و اسباب ترقی افراد را فراهم کرد و بسیار شریف است. شریف ماندن مساله سختی است که او شریف ماند. اگر آدم شریف باشد، کارهایش درست و ماندگار خواهد شد.

اصغر نعیمی دبیر این‌ جشن نیز گفت: مهم‌تر از داشتن دانش و استعداد و سختکوشی و انتشار کتاب‌ها، این است که همیشه او فردی پایبند بوده و نحوه زیست روشن‌فکرانه داشته و به همین خاطر او را همیشه ستایش کرده‌ام.

مسعود مهرابی بعد از دریافت تندیس خود بیان‌ کرد: از هیات داوران و بیانیه‌ای که خوانده شد تشکر می‌کنم. ولی یک نکته؛ من در سایت این انجمن دنبال آن بودم که ببینم درباره صیانت از نقد متنی نوشته شده است یا نه، ولی چیزی نیافتم. در بیانیه به نکاتی اشاره شد، ولی سوال من این است که با نقدهای سفارشی چه باید کرد؟

در ادامه با حضور سیروس الوند و فرزاد پورخوشبخت جایزه بهترین گفت‌وگوی سینمایی به نیما حسنی‌نسب برای گفت‌وگو با مسعود ده‌نمکی اهدا شد.

جایزه دوم بهترین نقد سینمایی با حضور سعید قطبی‌زاده و مهران احمدی به پوریا ذوالفقاری برای نقد فیلم «فروشنده» و جایزه اول این بخش با حضور جهانبخش نورایی به یاشار نورایی برای نقد فیلم «آرایش غلیظ» تعلق گرفت.

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *