در مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی

پرویز پرستویی: چرا نمی‌توانیم از هنرمندان پیشکسوتمان قدردانی کنیم؟

پرویز پرستویی: چرا نمی‌توانیم از هنرمندان پیشکسوتمان قدردانی کنیم؟
مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد ناصر ملک مطیعی صبح امروز (یکشنبه ۶ خرداد ماه) با حضور جمعی از هنرمندان و مردم در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم کامران ملکی نماینده خانه سینما از مردمی که با شعارهای مختلف احساس خود را بیان می‌کردند، خواست سکوت را رعایت کنند تا صدای سخنران‌های مراسم به گوش همه برسد.

علی دهکردی رییس انجمن بازیگران سینما به عنوان اولین سخنران این مراسم گفت: «همه ما برای بدرقه یکی از درخشان‌ترین‌های سینمای ایران دور هم جمع شده‌ایم. ناصر ملک مطیعی ۴۰ سال به مردم و خاک خود احترام گذاشت و من امروز از طرف خودم و از طرف انجمن بازیگران و خانه سینما در پیشگاه شما و محبتی که به هنرمندان دارید، تعظیم عرض می‌کنم.»

پس از آن پوری بنایی در میان شعارهای مردم در جایگاه سخنرانی قرار گرفت و گفت: «هموطنان عزیزم ما هرچه داریم از شماست. یک خواهش از همه شما عزیزان دارم که سکوت را رعایت کنید تا سخنرانی‌ها تمام شود بعد هرچه دوست داشتید بگویید.»

محمد متوسلانی: تاریخ در مورد او و کسانی که ظلم کردند قضاوت خواهد کرد

در ادامه محمد متوسلانی گفت: «صحبت درباره ملک مطیعی زمان بسیار طولانی‌تری می‌خواهد و اینجا جای مناسبی برای این سخنان نیست به همین دلیل تکرار مکررات نمی‌کنم. فقط باید بگویم متاسفم که ما یک دوست عزیز و هنرمند بزرگ را که می‌توانست برای سینمای ایران مفید باشد، از دست دادیم. آیندگان و تاریخ در مورد او و کسانی که ظلم کردند قضاوت خواهد کرد. تاریخ خواهد گفت چه کسانی زندگی کردند و چه کسانی بر مردم ظلم کردند.»

او ادامه داد: «فقدان ناصر ملک‌مطیعی برای ما بسیار دردآور است ولی فکر می‌کنم برای آنهایی که مانع فعالیت او شدند، بسیار شرم‌آور است. کسانی که چنین ظلم‌هایی می‌کنند باید گوش‌های خود را کمی باز کنند و بشنوند که مردم چه می‌گویند و اگر گوش‌های خود را باز کنند، این اشتباهات را نمی‌کنند. مطمئن هستم که آیندگان بررسی خواهند که این ظلم‌ها از کجا نشأت می گیرد، آیا این ظلم‌ها از نادانی، تنگ‌نظری، جهالت یا عقده‌های حقارت است؟ این سوال را تاریخ جواب خواهد داد.»

پس از آن پژمان بازغی در سخنان کوتاهی گفت: «من به عنوان یک بازیگر، سینما را با سه نفر شناختم فردین، بهروز وثوقی و ناصر ملک‌مطیعی. که ۲ نفر از آنها را دیگر نداریم. امروز اگر فردین و ناصر ملک‌مطیعی در میان ما نیستند، بهتر است قدر بهروز وثوقی، فرامرز قریبیان، مسعود کیمیایی، سعید راد، داریوش اسدزاده و محمدعلی کشاورز را بدانیم.»

او در پایان گفت: «من آخرین نفری بودم که ناصر خان ملک مطیعی را دیدم، او مثل ماه شده بود.»

پس از آن از فریدون جیرانی خواسته شد تا دقایقی از تاریخ سینمای ایران بگوید، اما جیرانی از محسن امیریوسفی رئیس کانون کارگردانان سینمای ایران خواست که صحبت کند.

محسن امیریوسفی گفت: «امروز بر پیکر فرمون سینمای ایران باید یادی کنیم از قیصر سینمای ایران. چند ساعت پیش با بهروز خان صحبت کردم. پیامی داشت که صدایش را برای شما پخش می‌کنم.»

بهروز وثوقی: ناصر ملک مطیعی و فردین ستون‌های محکم سینمای ایران خواهند ماند

پس از آن صدای بهروز وثوقی در میان استقبال شدید مردم پخش شد. بهروز وثوقی در این پیام صوتی گفت: «سلام می‌کنم به مردم عزیزم، سلام ایران. من بهروز هستم، بهروز وثوقی شما. ۴۰ سال است که دور از وطن و دور از مردمم هستم. بعد از 40 سال صدایم بین مردمم و در خاک وطنم پخش می‌شود اما ناراحتم که باید با غم و اندوه با مردمم صحبت کنم در اندوه از دست دادن یک بزرگ، یک برادر، یک پیشکسوت، یک استاد و یک ناصر ماندگار، یک ناصر ملک‌مطیعی که او هم مثل من چهل سال منتظر ماند. من امروز داغدار از دست دادن برادری هستم که به آرامش رسید. ناصر عزیز در وادی تجرد دل غربت‌زده‌ام در مسیر زندگانی جسمانی با تو دلخوش بودم.»

او ادامه داد: «ناصر عزیز 30 سال بر پرده سینما محبوب دل مردم بود، 40 سال بیرون از پرده باز هم محبوب مردم ماند و حالا ناصر پیش ما نیست، رفت پیش فردین عزیز، رفت پیش شاعر سینما، پیش علی حاتمی رفت پیش بزرگانی که سینمای ایران را ساختند و تحویل جوانان امروز دادند. در آخر ناصر و فردین، این نازنین‌ها ستون‌های محکم سینمای ایران خواهند ماند، روحشان شاد.»

پرویز پرستویی: بهروز وثوقی را نمی‌توان فراموش کرد

پس از آن پرویز پرستویی در میان استقبال و شعارهای مردم پشت میکروفن قرار گرفت و ضمن دعوت مردم به سکوت گفت: «بهروز وثوقی حجت را تمام کرد. امروز همه جای دنیا ما را می‌بینند که چطور از هنرمندانمان تجلیل می‌کنیم.»

او ادامه داد: «در جشن «شهرزاد» ناصرخان ملک مطیعی در شرایطی که من متوجه نشدم بر شانه من بوسه و حالا من می‌خواهم در برابر همه شما پای او را ببوسم.»

پرستویی پس از بوسیدن پای ملک مطیعی گفت: «امروز من ابتدا به پوری بنایی، نصرت کریمی، وحدت، همایون، انوشیروان روحانی، سعید راد و همه هم‌نسلی‌های ناصر ملک‌مطیعی و شما مردم و علاقه‌مندان سینما تسلیت می‌گویم. ناصر ملک‌مطیعی کسی است که پیکرش بر روی دوش مردم تشییع خواهد شد و هیچ نیازی به هیچ هنرمندی نخواهد داشت.»

او افزود: «اینجا هستیم چون میهن ما اینجاست و مهر وطن نیروی بزرگ‌ ماست.‌ این سایه گسترده است و گسترده‌تر می‌شود و وای به حال کسانی‌ که این سایه را نمی‌خواهند. مهر مردم مرهم هر زخمی است و هر زخمی با مهر مردم آرام می‌گیرد، قدر این مردم را بدانیم. ما سینماگرانی که نفس به نفس مردم زنده‌ایم خوب می‌دانیم که چه می‌کند مهر مردم.»

پرویز پرستویی: صدا و سیما، متعلق به مسئولین نیست

این بازیگر مطرح سینما در ادامه با اشاره به شعارهای مردم که در راستای انتقاد از عملکرد صداوسیما بود، گفت: «در این ساعات گذشته صدا و سیما به یاد آورد که از ناصر خان بگوید آن هم زمانی که او به دیار باقی شتافت و در بستر مهر الهی آرام گرفت، اما یادتان می‌آید همین چند وقت پیش با این بزرگ مرد چه کردید؟ ما تاریخ را نمی‌توانیم خط بزنیم، ناصر خان و ناصر خان‌ها یادگار و تاریخ سینمای ایران هستند.»

او ادامه داد: «اینکه می‌گوییم بهروز وثوقی، نمی‌خواهیم شعار بدهیم. بهروز وثوقی را نمی‌توان فراموش کرد. بهروز وثوقی به همه ما بازیگری یاد داد. همه ما به عشق او به سمت بازیگری آمدیم اما الان این آدم‌ها را فراموش کرده‌ایم.»

پرستویی بیان کرد: «صدا و سیما، مال شما نیست. صدا و سیما با پول ما و بیت‌المال صدا و سیما شده است. شما چرا ناصر خان را به تلویزیون کشاندید؟ مگر التماس کرده بود؟ مگه درخواست کرده بود؟ مگر 40 سال سکوت نکرد؟ 40 سال شما با مناعت طبع از او سخن شنیدید بدون هیچ اعتراضی و چندین و چند بار ما ناصر ملک مطیعی را کشتیم.»

او افزود: «دوستان، هنرمندان، اگر بویی از هنرمندی برده‌اید کمی به صفت هنرمندی توجه کنید. آقای مهران مدیری عزیز، شما هنرمند شایسته و طناز خوبی هستید و من به شخصه خیلی به شما ارادت دارم. در برنامه خود همیشه از میهمانان می‌پرسیدید عاشق شدی؟ آیا می‌دانید ناصر ملک‌مطیعی عاشق مردمش بود؟ چرا دفاع نکردید؟ چرا وقتی تلویزیون اعلام کرد که برنامه شما با حضور ناصر ملک مطیعی پخش می‌شود و من با عشق پای برنامه نشستم، بعد از چند دقیقه برنامه قطع شد و طبیعت نشان دادند؟»

پرویز پرستویی: از بردن نام برخی از هنرمندان وحشت داریم

این بازیگر گفت: «به رفقای خودم انتقاد می‌کنم. ما 40 سال است که اسمی از ناصر ملک مطیعی نبردیم. وحشت داشتیم. وحشتی ندارد زیرا اینها خیانت و کلاهبرداری و اختلاس نکردند. چرا ما نمی‌توانیم از هنرمندان پیشکسوتمان قدردانی کنیم؟ چرا باید در چنین روزی فقط عینک بزنیم و کت و شلوارمان را بپوشیم و بیاییم در این مراسم شرکت کنیم؟»

او ادامه داد: «ناصر خان که رفت اما شما را خاک صحنه که قداست خیلی بالایی دارد، شما را به حرمت دوربین قسم می‌دهم بیایید فقط به فکر خودمان نباشیم. کل جماعت سینما که هر روز هم کم می‌شوند، نهایتا 5 هزار نفر هستند، بیایید کمی بیشتر به هم کمک کنیم. به خدا ما نمی‌خواهیم انقلاب راه بیاندازیم، نمی‌خواهیم نظام را تغییر دهیم، ما هنرمندیم، هنرمند در خدمت مردم است. هنرمند جانش را برای مردم می‌دهد، پس قدر هنرمندانمان را بدانیم و اجازه بدهیم که نسل جدید هم قدرشناس باشد. بیایید به خاطر رضای خدا حرمت پیشکسوت‌ها و قدیمی‌ها را نگه داریم و فقط در بیمارستان به دیدن هم برویم. بیایید با دل‌مان با هنرمندان برخورد کنیم.»

دیروز تمام شبکه‌های تلویزیون از ناصر ملک مطیعی گفتند اما گویی او تنها یک فیلم بازی کرده و آن هم با آقای عطشانی بوده است. گویی او امیرکبیر و فرمان معروف نبوده که سینما را دگرگون کرده است.»

او در ادامه با اشاره به دو برنامه «من و شما» و «دورهمی» که در دو شبکه تلویزیون از ناصر ملک مطیعی دعوت کرده و برنامه‌ای را با حضور او ضبط کردند اما پخش نکردند، گفت: «به تازگی وقتی به چنین مواردی اعتراض می‌کنیم می‌گویند ما مشکلی نداریم، از بالا به ما دستور دادند. این بالا کجاست؟ الان من می‌خواهم به همان بالایی‌ها بگویم که ناصرخان از زمانی که برنامه‌اش را پخش نکردید تا زمان فوتش چه کار کرد که حالا گفتید مرگش را می‌توانید پخش کنید. پس اگر او دیشب می‌توانست روی آنتن باشد پیش از ان هم می‌توانست در تلویزیون و سینما حضور داشته باشد.»

پرستویی بیان کرد: «با صراحت تمام می‌گویم که من به عیادت بهروز وثوقی رفتم و دستش را بوسیدم. این آدم‌ها هستند، وجود دارند، ناصر ملک مطیعی بعد از 40 سال فقط آمده بود به تلویزیون تا با همین مردم رو در رو صحبت کند. مردم که قدردان هنرمندان هستند و قلب ما برای شما می‌تپد، اما خطاب به مسئولین صدا و سیما و وزارت ارشاد می‌گویم بدانید که هنرمند با این مردم زنده است و به عشق این مردم زنده است. پس اگر شما هنرمندی را به برنامه‌ای می‌آورید لطفی به آن هنرمند نکرده‌اید، آن هنرمند خیلی عزت بر سر شما گذاشته که به برنامه شما آمده است.»

او در پایان ضمن تشکر از مردم و با اشاره به مسعود کیمیایی گفت: «خدا مسعود کیمیایی را حفظ کند، او کسی بوده که با این هنرمندان همدوش و همگام بوده و می‌دانم که با وجود بیماری به اینجا آمده است. او توانست با «قیصر» تحول بزرگی در سینما ایجاد کند.»

مسعود کیمیایی: از آدم‌های ترسو بترسید

پس از آن مسعود کیمیایی گفت: «روح ناصر ملک مطیعی در قلب‌های ما زنده است. ما زحمت کشیدیم از اینکه هنرمند خوبمان رفت ناراحتیم اما اینجا ماندن هم خیلی دردسر دارد. فیلمسازی در اینجا خیلی سخت است. من دلتنگ بهروز وثوقی هستم، من با بهروز وثوقی زندگی کردم. از نوجوانی با هم کار کردیم. درود به همه شما که هنرمندان خود را تشویق می‌کنید. کسی که اینجا مانده خیلی سختی می‌کشد، کسی که دم نمی‌دهد خیلی سختی می‌کشد. دم دادن خیلی راحت است، زودتر سلام کردن خیلی راحت است اما واقعیت چیست؟ من تعظیم می‌کنم به ناصر ملک مطیعی، با او فیلم «قیصر» را کار کردم. من با آقای پرویز پرستویی کار کردم که بازیگر بسیار توانایی است و او را دوست دار. بسیار بی پروا و راحت حرف می‌زند. درود بر آدمی که نمی‌ترسد. بدانیم ترس، دشمن جسارت است، از آدم‌های ترسو بترسید، آنها دروع می‌گویند.»

امیرعلی ملک مطیعی: من و پدرم با فیلم «نقش نگار» به آرزویمان رسیدیم

در ادامه این مراسم امیرعلی ملک مطیعی گفت: «کاش پدرم این جمعیت را می دید. من آرزویم بود که پدرم را روی پرده سینما ببینم، آقای عطشانی بازی در فیلم «نقش نگار» را به او پیشنهاد داد و من به آرزویم رسیدم. او دوست داشت روی پرده باشد و یک یادگاری برای مردم بگذارد. در دورانی که فیلم توقیف شد پرویز پرستویی بسیار کمک کرد و مردانه پشت پدرم ایستاد.»

او ادامه داد: «همچنین حجت‌الله ایوبی رییس سابق سازمان سینمایی و محمدرسول صادقی هم بسیار به ما کمک کرد و من به آرزویم رسیدم. یک بار پدرم را بردم و عکسش را روی سردر سینما به او نشان دادم. او از شادی بغض کرد، مرا در آغوش گرفت و گریه کرد.»

فرزند ناصر ملک مطیعی در ادامه گفت: «صدا و سیما اجازه نداد تصویر پدر من هنگام حیاتش پخش شود، حال سوال من این است که چرا تصویر پدر من همراه با خبر مرگ او در شبکه‌های تلویزیون پخش می‌شود؟ من از آقای میرباقری و آقای علی عسگری می‌پرسم که چگونه است که تصویر یک هنرمند پس از مرگش می‌تواند پخش شود ولی پیش از فوتش و در حالی که دوست داشت تصویرش پخش شود و مصاحبه‌هایش را ببیند، این اتفاق نمی‌افتد.»

در پایان کامران ملکی گفت: «جا دارد از شهرام ناصری یار، دوست، رفیق و همدم ناصر ملک مطیعی به خاطر تمام مراقبت‌هایی که در طول این سال‌ها از او داشت، تشکر کنم.»

در پایان این مراسم نماز میت توسط حجت‌الاسلام آهنگران بر پیکر ناصر ملک مطیعی اقامه و به سوی قطعه هنرمندان تشییع شد.

از جمله هنرمندان و مسئولان حاضر در این برنامه می‌توان به مسعود کیمیایی، فریدون جیرانی، پرویز پرستویی، منوچهر شاهسواری، ابراهیم داروغه‌زاده، امین تارخ، علی عطشانی، داریوش فرهنگ، حسین محجوب، سعید راد، فرامرز قریبیان، پوری بنایی، محمد متوسلیان، محسن امیریوسفی، حبیب اسماعیلی، مهناز افشار، ایرج راد، ایرج نوذری، داریوش اسدزاده، خشایار اعتمادی، سالار عقیلی، مهدی میامی، پریناز ایزدیار، پژمان بازغی، مستانه مهاجر، شهره سطانی و بهزاد فراهانی اشاره کرد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *