سید رضا صالحی امیری درباره توقیف فیلم‌های سینمایی توضیح داد

وزیر ارشاد: چیزی به اسم توقیف نداریم

وزیر ارشاد: چیزی به اسم توقیف نداریم
سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست چشم‌انداز تئاتر استان‌ها که در تماشاخانه «سنگلج» برگزار شد، درباره فیلم‌های توقیفی و حواشی برخی آثار سینمایی در روزهای اخیر سخن گفت.

سید رضا صالحی امیری در حاشیه‌ی نشست چشم‌انداز تئاتر استان‌ها در جمع خبرنگاران درباره یکی دو فیلمی که اخیرا حواشی برای اکران آنها بوجود آمده گفت: «نظام پروانه ساخت و نمایش و اکران، یک نظام قانون‌مند و دارای یک روال جاری است که هیچ‌کس در آن مداخله‌ای ندارد. اعضایی که برای شورای پروانه ساخت و نمایش انتخاب شده‌اند از بهترین‌های حوزه فرهنگ و صاحب صلاحیت هستند و هیچ‌کس در صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی آنها شبهه‌ای ندارد. علاوه بر آن یک روحانی هم در این جمع برای نظارت‌های دینی و فقهی حضور دارد.»

به گزارش فیلم‌نت نیوز، صالحی امیری ادامه داد: «سالیانه در سازمان سینمایی به صدها مورد فیلم کوتاه و بلند مجوز می‌دهیم و بعضی از فیلم‌ها هم مجوز نمی‌گیرند. سیاست سازمان سینمایی ما این است که اصلاحات را اعلام می‌کند و در صورت انجام اصلاحات دوباره برای پروانه نمایش بررسی می‌شود و در نهایت تایید خواهد شد.»

چیزی به اسم توقیف در ادبیات نمایشی غلط است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «می‌خواستیم یک بار برای همیشه این مفهوم توقیف را از اذهان پاک کنیم. فیلم یا مجوز می‌گیرد یا نمی‌گیرد. چیزی به اسم توقیف در ادبیات نمایشی غلط است. اکثریت قریب به اتفاق فیلم‌ها مجوز می‌گیرند و بقیه که نمی‌گیرند باید اصلاحات را اعمال کنند. مثلا در مورد یکی از این فیلم‌ها تهیه‌کننده و کارگردان تمایلی به اصلاح ندارد به همین دلیل به نظر ما این فیلم قابلیت اکران نیز نخواهد داشت.»

او با اشاره به برخی حواشی فیلم‌ها ادامه داد: «به جای قضاوت عجولانه این کار را به نظام‌های تخصصی بسپارید. حوزه سینمایی از یک نظام استاندارد برخوردار است و مطابق آن عمل می‌کند و به همه ملاحظات اقتصادی و اجتماعی فرهنگی و هنجارهای لازم توجه می‌کند و چنانچه چالشی در این خصوص باشد، باید گزارش کنند و بر اساس آن در همان شورا باید مجددا تصمیم‌گیری شود.»

صالحی امیری در پایان گفت: «در فرآیند مجوز فیلم‌ها نه وزیر و نه رئیس سازمان سینمایی و نه هیچ سازمان دیگری مداخله ندارد، بلکه در روند قانونی خودش بررسی می‌شود. ما در دولت آقای روحانی گفتیم که گوش شنوایی داریم و معتقد هستیم که حتما باید نقد را بشنویم و به آن پاسخ دهیم و همچنین باید حساسیت لازم نسبت به مسائل و نکات دینی داشته باشیم و فیلم‌ها حتما باید ارزش‌های دینی و اخلاقی را تبلیغ کنند.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *