مهدی فخیم‌زاده بعد از 14 سال، یک فیلم تازه به تهیه‌کنندگی محمود رضوی مقابل دوربین می‌برد

مهدی فخیم زاده: مرصاد نمی‌سازم،‌کمدی اکشن می‌سازم!

مهدی فخیم زاده: مرصاد نمی‌سازم،‌کمدی اکشن می‌سازم!
بعد از جهت‌گیری‌های سیاسی در دوران انتخابات، مدتی پیش سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده «سیانور» و «ماجرای نیمروز» اعلام کرد قصد دارد سه گانه‌‌‌اش درباره «منافقین» را تکمیل کند و امسال دست به کار خواهد شد. از سوی دیگر مهدی فخیم‌زاده هم اردیبهشت ماه امسال، پس از 14 سال پروانه ساخت گرفت و خبر از تولید فیلم جدیدش بعد از انتخابات داد. حالا با مذاکرات صورت گرفته میان این دو و احتمال همکاری فخیم‌زاده و رضوی شایعاتی درباره ساخت فیلمی با موضوع منافقین در رسانه‌ها قوت گرفته است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، اردیبهشت ماه امسال مهدی فخیم زاده که آخرین کارگردانی سینمایی او به چهارده سال پیش و ساخت فیلم هم‌نفس برمی‌گردد، برای فیلم مشت به وقت اضافه پروانه ساخت دریافت کرد. البته اعلام شده بود کارگردانی و تهیه‌کنندگی این اثر اجتماعی به عهده خود فخیم‌زاده خواهد بود و این کارگردان هم یک روز پس از انتشار این مطلب، این فیلم را یک کمدی اکشن معرفی کرد که تولید آن پس از انتخابات ریاست جمهوری آغاز خواهد شد.

حالا نزدیک به دو ماه از انتخابات می‌گذرد و به تازگی خبری درباره مذاکره و احتمال همکاری فخیم‌زاده و سیدمحمود رضوی منتشر شده که باعث گمانه زنی‌های مختلفی شده است. چند وقت پیش رضوی به صراحت اعلام کرده بود امسال به دنبال تکمیل سه گانه‌اش درباره منافقین است و تعجبی ندارد که رسانه‌ها بر اساس این خبر احتمال داده‌اند، فیلم جدید فخیم‌زاده مربوط به گروهک منافقین باشد.

روزنامه جوان در بخشی از مطلبی که به تازگی در این باره منتشر کرده، نوشته است: «هنوز مضمون فیلمنامه تازه فخیم‌زاده مشخص نیست اما پرسش اینجاست که آیا در امتداد «سیانور» و «ماجرای نیمروز»، ساخت یکی از سوژه‌های مرتبط با منافقین که بتوان به واسطه آن بودجه فیلم را از ارگان‌های ارزشی تأمین کرد می‌تواند در دستور کار قرار گیرد؟ آیا این سوژه می‌تواند اشاراتی داشته باشد به عملیات مرصاد و شکست مذبوحانه منافقین در آن و البته نیم‌نگاهی کند به حضور برخی توّابانی که در این عملیات حاضر شدند و علیه منافقین جنگیدند؟»

در ادامه این گزارش به احتمال حمایت محمدمهدی حیدریان که در حمایت از آخرین ساخته فخیم‌زاده یعنی «همنفس» نقش داشته و همینطور حضور بنیاد سینمایی فارابی که سرمایه گذاری «امکان مینا» -فیلم دیگری درباره منافقین به کارگردانی کمال تبریزی و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی- را به عهده داشته، اشاره شده است.

روزنامه جوان در بخش جالب توجهی از این گزارش درباره کیفیت فیلمی که هنوز مضمون آن مشخص نشده و چیزی درباره آن تایید نشده این‌طور نوشته است: «بازگشت یک کارگردان قدیمی را به سینما می‌توان به فال نیک گرفت، اما نگرانی اصلی اینجا است که دوری چندین ساله فخیم‌زاده از کارگردانی در سینما روی کیفیت فیلمی که قرار است ساخته شود، تأثیر نامطلوبی بگذارد. گفته می‌شود برای جلوگیری از چنین اتفاقی، قرار است تهیه‌کننده پرکار سینما که سابقه تولید فیلم «ماجرای نیمروز» را دارد، تهیه کنندگی فیلم جدید فخیم‌زاده را بر عهده بگیرد.»

مهدی فخیم‌‌زاده: نه به بار است و نه به دار….

جالب است که پس از انتشار این گزارش فخیم زاده در مطلبی 6 بندی، به کلی ماجرا را رد کرده و تنها انجام مذاکراتی با رضوی را تایید کرده است، مذاکراتی که هنوز به بستن قرارداد نیز نرسیده است.

این کارگردان در بخشی از یادداشتش پس از اشاره به اینکه فیلمنامه «مشت به وقت اضافه» از یکسال پیش در حال نگارش بوده است و فکرش را هم نمی کرده که در زمان حضور حیدریان پروانه ساخت آن را بگیرد، نوشت: «فیلمنامه «مشت در وقت اضافه» هیچ ارتباطی به عملیات مرصاد و منافقین و سیاست ندارد، حتی فکر نکنم در ژانر اجتماعی هم جای بگیرد. فیلمنامه‌ای است در مایه‌های طنز، البته نه کمدی‌هایی که این روزها مد شده، که من نه بلدم و نه دوست دارم بلکه طنز موقعیت توام با اکشن و حادثه. دو ژانری که قبلا تجربه کرده‌ام و کم وبیش خیال می‌کنم می‌شناسم.»

او در بخش دیگری به چشم‌پوشی از وام دویست میلیونی بنیاد فارابی که قرار بود به صورت اقساط پرداخت شود، اشاره کرده است و درباره همکاری با رضوی این طور توضیح داد: «اخیرا جناب محمود رضوی خلاصه‌ای از قصه فیلمنامه بنده را از زبان یکی از دوستان شنیده بود؛ ظاهرا خوشش آمده بود تماس گرفت و نشستیم و گفتیم و برخاستیم ولی هنوز نه بف جایی رسیده‌ایم نه قراردادی بسته‌ایم. نه به بار است و نه به دار، هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم. حال این حرف‌های منافقین و مرصاد و ادامه سیانور و ماجرای نیمروز…. از کجا درآمده الله اعلم فی الحقایق الامور.»

اگر آن‌طور که فخیم زاده توضیح داده ماجرای «مشت به وقت اضافه» به کلی با موضوع منافقین بی‌ارتباط باشد، باید گفت رضوی سال پرکاری را پشت سر خواهد گذاشت. او از بهمن ماه سال گذشته تهیه فیلم دیگری به کارگردانی بهروز شعیبی یعنی دارکوب را به عهده داشت که فروردین امسال به پایان فیلمبرداری رسید و در حال حاضر مراحل فنی را می‌گذراند؛ از سوی دیگر نیز برای ساخت فیلم فخیم زاده پاپیش گذاشته و با این کارگردان وارد مذاکره شده است و در آخر باید به وعده‌اش درباره ادامه راه «سیانور» و «ماجرای نیمروز» عمل کند.

حالا باید منتظر ماند و دید آغاز همکاری مهدی‌فخمی‌زاده و سید‌محمود رضوی به چه نتیجه‌ای می‌رسد و آیا فخیم‌زاده موفق می‌شود همچنان در ژانر خودش و با حضور تهیه‌کننده‌ای که نگاه ویژه‌ای به سینما دارد، فیلم تازه‌اش را بعد از 14 سال مقابل دوربین ببرد یا نه؟

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(1)

  1. الهی من به قربان استاد مهدی فخیم زاده بگردم چقدر دلم میخواهد فیلم مشت به وقت اضافه این کارگردان و بازیگر ارزشمند سینمای ایران مثل دو فیلم خواستگاری و همسر قشنگ و جذاب باشد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *