گزارش اختصاصی فیلم‌نت نیوز از هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی

شش روز با عروسک‌هایی از سراسر ایران و جهان

شش روز با عروسک‌هایی از سراسر ایران و جهان
هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی (تهران - مبارک) از 1 تا 6 شهریور ماه در سالن‌های تئاتر ‌شهر، تالار هنر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تالار حافظ، تالار فردوسی و خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی (تهران – مبارک) به همت و دبیری مرضیه برومند روز پنجشنبه (1 شهریورماه) با مراسم شادپیمایی عروسکی در پارک آب و آتش که با حضور پرشور علاقه‌مندان و هنرمندان عرصه نمایش عروسکی برگزار شد، کار خود را آغاز کرد.

این جشنواره طی شش روز برگزار شد و سالن‌های تئاتر ‌شهر، تالار هنر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تالار حافظ، تالار فردوسی و خانه هنرمندان میزبان نمایش‌هایی از سراسر ایران و کشورهای مختلف بودند.

هر روز ساعت ۶ بعدازظهر در محوطه پارک دانشجو، عروسک‌های غول‌پیکر و ربات‌های حامد زارعان در حال اجرای نمایش بودند، غول‌هایی که با آهنگ‌های محلی و شاد می‌رقصیدند و بچه‌ها را شاد می‌کردند. نمایش‌های محیطی هر روز در محوطه تئاتر شهر و خانه هنرمندان بازارشان داغ بود.

در بخش اجراهای داخل سالن، در روز اول جشنواره عادل بزدوده با تکنیک سایه نمایش «اسرار کتاب قرمز» را در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه برد؛ این نمایش باتکنیک سایه اجرا می‌شد، «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» هم با کارگردانی فریبا دلیری روی صحنه تالار هنر به نمایش درآمد.

در دومین روز جشنواره، یادی از مردم زلزله‌زده کرمانشاه شد و نمایش «منو نمی‌بره» زهرا صبری، به اجرا درآمد که به‌غیر‌از صندلی‌ها، پله‌های سالن هم مملو از تماشاچی بود.

در روز سوم جشنواره نمایش «اگزویا» از گروه هلندی در تالار قشقایی روی صحنه رفت؛ این کار با آنکه نمایشی قصه‌گو نبود، اما با ترکیبی از تاریکی، پارچه و نور یک فضای تخیلی را برای تماشاگر می‌ساخت.

در سالن اصلی هم نمایش «پسر جنگل» برگرفته از اثر معروف ادبی، با کارگردانی رامین کهن و به صورت موزیکال و با صدای بزرگان دوبله روی صحنه رفت.

در روز چهارم تالار هنر میزبان نمایشی کوتاه از کشور کرواسی بود، نمایش به زبان کروات اجرا می‌شد و بر روی تخته‌ای به فارسی و انگلیسی ترجمه می‌شد. در سالن قشقایی هما جدیکار، در حالیکه تماشاچیان حتی بر روی زمین و روی پله‌ها نشسته بودند، نمایش «دختری که پدرش را باد برد‌» را روی صحنه برد؛ .

روز پنجم هم طبق روال روزهای دیگر جشنواره به کار خود ادامه داد و با یاد زلزله‌زدگان کرمانشاه شروع شد و نمایش «ترنج‌» در تالار بوستان کانون و نمایش ‌«شفیره‌» در سالن چهارسو اجرا رفتند؛ نمایش «شفیره» مخاطب بزرگسال را برای خود انتخاب کرده بود.

در روز ششم و روز پایانی جشنواره (سه‌شنبه ششم شهریور‌ماه) در مقابل سالن اصلی تئاتر شهر پر از تماشاگرانی بود که در انتظار رفتن به داخل سالن و تماشای نمایش «پادشاه سرگردان‌» از کشور فرانسه بودند، کاری که با تکنیکی به ظاهر ساده ولی بسیار خلاقانه اجرا می‌شد؛ تکنیک سایه در کنار تصاویری با وسایل ساده و عکس‌هایی که مقابل یک دوربین نمایش داده می‌شدند، اجرا شد.

در آخرین روز جشنواره سالن قشقایی میزبان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی بود که برای دیدن نمایش «دزد لالایی‌ها‌» به کارگردانی آرش شریف‌زاده آمده بودند، نمایشی با بازی کودک خردسالی که توجه مخاطبان را به خوبی جلب کرده بود.

هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی (تهران – مبارک) با شعار «آسمان عروسک‌ها همیشه آبی است» سه‌شنبه شب پس از شش روز به کار خود پایان داد. برگزیدگان این جشنواره در مراسمی که 7 شهریور ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود، معرفی خواهند شد.

گزارش از مریم صیادمقدم

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *