نشست سریال «علی البدل» با حضور عوامل سریال و اهالی رسانه برگزار شد

سیروس مقدم : خلق یک ناکجاآباد یک ریسک آگاهانه بود

سیروس مقدم : خلق یک ناکجاآباد یک ریسک آگاهانه بود
همزمان با به پایان رسیدن پخش سریال نوروزی «علی‌البدل» به کارگردانی سیروس مقدم، نشست عوامل و سازندگان این سریال با اهالی رسانه؛ عصر دوشنبه (۱۴فروردین) برگزار شد. سیروس مقدم در این نشست از تفاوت «علی البدل» با سریال‌های قبلی‌اش گفت و تاکید کرد در این سریال به نوعی ریسک آگاهانه کرده است.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز؛ در ابتدای این نشست یکی از خبرنگاران از سیروس مقدم درباره‌ی ایده‌هایی که در ذهنش داشته پرسید و اینکه چقدر توانسته آن ایده‌ها را به اجرا برساند. مقدم در پاسخ به این سوال از ویژگی‌های سریال جدیدش گفت:«اگر به سریال‌هایی که تا به حال ساخته‌ام نگاه کنید، متوجه می‌شوید که هیچ‌کدام در یک شکل به خصوص نبوده. درواقع من و گروهی که همراهی‌ام می‌کنند سعی کرده‌ایم درجا نزنیم. به طور کلی کشف و خلق آثار جدید و متفاوت ذات هنر است و کار هنرمند هم هست. ژانر کارهایم در این سال‌ها نشان می‌دهد ما تلاش کرده‌ایم. به یاد دارم زمانی که سریال پایتخت را شروع کردیم، می‌گفتند تازه است. اینکه یک شهرستانی قهرمان داستان باشد تازگی داشت. درواقع مردم بعد از مدتی به یک سبک عادت می‌کنند و زمانی که یک سریال متفاوت ساخته می‌شود، برایشان تازگی دارد و در ابتدا سخت با آن ارتباط برقرار می‌کنند. این عادت‌ها را من و کسانی مثل آقای مهدی فخیم‌زاده به وجود آورده‌ایم و حالا هم می‌خواهیم تغییرش دهیم. ما همیشه از اینکه به سراغ ساخت کمدی‌های جدید برویم وحشت داشته¬‌یم و کمتر کارهای متفاوت را تجربه کرده‌ایم. زمانی که تولید علی البدل را آغاز کردیم، می‌دانستیم وارد یک فضای جدید می‌شویم که دارد خلق می‌شود. یک روستای من درآوردی، دکور جدید و به طور کلی فضای سریال که توسط تیم تولید خلق شده؛ همگی برای مخاطب تازه است اما به مرور زمان عادی می‌شود. این‌ها ریسکی بود که ما آگاهانه انجام دادیم.»

مقدم درباره قصه‌ی سریال گفت : «علی البدل دو سال پیش طرحش توسط محسن تنابنده به تلویزیون ارائه شد اما به دلیل اینکه حتما باید در فصل مناسبی فیلم برداری‌اش را آغاز می‌کردیم، ساختش به تعویق افتاد. فضای داستان علی البدل به ما می‌گوید که در یک ناکجا آباد روایت شود که کسی به خودش نگیرد. به حدی حرف‌ها و قصه جدی بودند که سریال نباید درگیر حاشیه می‌شد.»

تنابنده: طرح «علی‌البدل» پیش از «ایران‌برگر» نوشته شد

در ادامه نشست یکی از خبرنگاران از ایده تکراری سریال صحبت کرد که شبیه به یک فیلم سینمایی است. تنابنده در پاسخ گفت : «اگر منظورتان فیلم ایران برگر است، ما خیلی قبل‌تر ازآن فیلم طرح علی البدل را داشتیم و همانطور که آقای مقدم گفت؛ به دلیل فصل مناسب و درگیری‌هایی که بازیگران داشتند تولید به تاخیر افتاد.» تنابنده درباره ایده که چطور به ذهنش رسیده گفت : «زمانی که برای اولین بار به لاریجان رفتم و آب گرم را دیدم، به نظرم رسید ایده خوبی برای سریال خواهد بود.»

مقدم: مخاطب باهوش برداشت خودش را از سریال دارد

سیروس مقدم در ادامه‌ی نشست درباره‌ی جنبه‌های سیاسی سریال توضیح داد: «هرگز تیم ما با فیلم‌نامه‌ی کامل سر صحنه نرفته اند. علتش این است که یاد گرفته‌یم سریال باید بتواند خودش را با اطرافش تطبیق دهد و به همین دلیل با این آگاهی کار را پیش می‌بریم. اگر بخواهیم کلی‌تر به علی‌البدل نگاه کنیم، موضوعش شامل حال تمام جوامع بشری می‌شود. اینکه عده‌ای ثروتی عظیم دارند و اداره و مدیریت غلط باعث می‌شود روز‌به‌روز کم شود و اصلا به فکر آیندگان نباشند. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که امروزه فقط به فکر رقابت و منافع شخصی هستیم. معتقدم مخاطب باهوش برداشت خودش را از سریال دارد.»
در  ادامه محسن تنبانده در پاسخ به این انتقاد که بعضی از بازیگران شخصیت پردازی خوبی نداشته‌اند، گفت : «قصه همان‌قدر که لازم دارد باید حرف بزند. برای مثال اینکه شخصیت «آقاسی» قبلا چند زن داشته و مسائلی از این دست، مهم نیست. آقاسی از جایی که وارد داستان می‌شود درست است و به مرور درموردش نکاتی را متوجه می‌شویم. هیچ فیلم نامه‌ای در هیچ جای دنیا درباره تمام شخصیت‌ها به صورت کامل صحبت نمی‌کند. محور اصلی داستان در سریال دو خان هستند که باید درموردشان صحبت شود.»

  تنابنده: نباید علی‌البدل را با پایتخت مقایسه کرد

محسن تنابنده که در تمام فصل‌های سریال پایتخت حضور پررنگ داشت و در سریال علی‌البدل هم به عنوان بازیگر و هم به عنوان فیلمنامه‌نویس حضور داشت، مقایسه‌ی این دو سریال را درست ندانست و گفت: «اینکه برای نقد علی‌البدل از پایتخت یاد کنیم، درست نیست. دلیل اصلی‌ این‌که در این سریال بر خلاف پایتخت  مطرح نشد داستان کجا می‌گذرد سانسوری است که وجود دارد. به دلیل اینکه مردم و مسئولین کم‌طاقت هستند و همگی به خودشان می‌گیرند.  ضمن اینکه قصه‌هایی هم که رنگ و لعاب سیاسی دارند از این بابت کمی سخت‌تر می‌شوند. درباره‌ی لهجه سریال هم باید بگویم ترس تنها دلیل لهمه نداشتن بازیگران بود. به دلیل اینکه ما را به جاهای دیگر ارجاع می‌دادند و ترجیح دادیم از لهجه استفاده نکنیم.»

فخیم‌زاده: حضور در علی‌البدل برایم تجربه‌ی یک ژانر تازه بود

در پایان نشست مهدی فخیم‌زاده همراه بود که به عنوان یکی از خان‌ها در سریال  ایفای نقش می‌کرد، درباره‌ی  اینکه حضور در این نقش چه جذابیتی برایش داشت،  حضور در یک ژانر تازه  را دلیل اصلی این انتخاب مطرح کرد و توضیح داد: «من در این نوع ژانر اصلا کار نکرده بودم. از طرفی هم کار کردن با آقای مقدم برایم جذاب بود که با او کار کنم. علی البدل یک گروه کاملا حرفه‌ای داشت و همچنین از قصه‌ای برخوردار بود که می‌توان آن  را در دو خط خلاصه کرد و به نظرم این موضوع از حسن‌های سریال است. قصه‌ای که در آن گفته می‌شود رییس جمهور می‌خواهد بیاید، بار دراماتیکی بسیار قوی دارد و فی‌النفسه موقعیت طنز به وجود می‌آورد.»

تنابنده هم درباره‌ی حضور مهدی فخیم‌زاده به عنوان یکی از بازیگران تاکید کرد :« یکی از دلایل اصلی این بود که آقای فخیم‌زاده تا به حال در این ژانر کار نکرده بودند. ما می‌خواستیم یک خانی باشد که بگوییم یک روستا و در واقع یک آبادی تحت تاثیر او است. کیفیت بازی ایشان بسیار خوب و حرفه‌ای است و من از او خیلی یاد گرفتم.»سیروس مقدم هم دربارهءی همکاری با فخیم‌زاده گفت: «از روزی که می‌خواستیم ساخت سریال را شروع کنیم می‌دانستیم که این دو خان مدام با هم در حال رقابت هستند و در مواقعی هم شیطنت‌هایی می‌کنند. من زمانی که سریال دندون طلا را تماشا می‌کردم آنجا نقش آقای فخیم زاده را دوست داشتم. بعد تصمیم گرفتیم برای علی البدل از ایشان استفاده کنیم. البته شرایط ما کمی سخت بود و لوکیشن سریال هم تهران نبود و از طرف دیگر آقای فخیم‌زاده هم همیشه مشغول کار هستند و اینکه آیا می‌توانند در سریال ما بازی کنند یا نه ما را دچار تردید کرده بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد و با هم همکاری کردیم.»

در نشست عوامل سریال علی‌البدل با اهالی رسانه، سیروس مقدم کارگردان این سریال، مهدی فخیم‌زاده، هادی کاظمی، هومن حاجی‌عبداللهی و بهرام افشاری بازیگران و همچنین محسن تنابنده سرپرست نویسندگان و بازیگر سریال حضور داشتند.

نشست سریال علی البدل

نشست سریال علی البدل

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *