در نشست خبری هیات مدیره خانه سینما مطرح شد

شفاف‌سازی مسائل جشن خانه سینما و انتقاد به برخی رسانه‌ها

شفاف‌سازی مسائل جشن خانه سینما و انتقاد به برخی رسانه‌ها
نشست خبری هیات مدیره جامعه اصناف سینمای ایران صبح امروز (دوشنبه 9 مهرماه) با حضور همایون اسعدیان، فاطمه معتمدآریا، علی قائم مقامی، مرتضی رزاق کریمی، روانبخش صادقی، کامران ملکی و منوچهر شاهسواری در خانه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این نشست همایون اسعدیان درباره جدیدترین اتفاقات خانه سینما بیان کرد: در شرایط فعلی هیچ ساختار مدونی برای خانه سینما پیش‌بینی نشده از همین رو طرحی درباره این موضوع در حال شکل‌گیری است تا از طریق آن به اساسنامه خانه سینما برسیم. به همین دلیل تنظیم قراردادها مهم است تا همه با یک قرارداد مشابه به کار بپردازند نه اینکه هر دفتری قراردادی خاص داشته باشد که برای این امر زحمت زیادی کشیده شده و در مراحل پایانی آن هستیم. کار دیگری که انجام شده این است که هر یک از صنوف، آیین‌نامه‌های مختص به خود را داشتند که این آیین‌نامه‌ها بررسی شده و مشکلات آن به صنوف ابلاغ شده و تلاش شده تا منسجم شود.»

او ادامه داد: «یکی دیگر از مسائل خانه سینما بیمه اعضا بود که امسال از طریق صندوق اعتباری هنر صورت گرفته و طبق بررسی‌های ما بیمه‌ای که در نظر گرفته‌ایم با عنوان سرمد بیمه خوبی است. به تمام صنوف هم اعلام کردیم که اگر اعضا توان پرداخت حق بیمه را ندارند، به ما اعلام کنند. در سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان به صورت بلاعوض پرداخت شده که صرف امور این چنینی شده و حتی کارت‌های هدیه که سال گذشته بین اعضا تقسیم شد به این صورت نبود که به صورت مساوی تقسیم شود. البته ما نام افراد را هیچگاه عنوان نمی‌کنیم چون شأن آنها برایمان مهم است. از اعضای صنوف خواهش می‌کنیم که هر چه زودتر نسبت به عضویت در صندوق اعتباری هنر اقدام کنند.»

اسعدیان در ادامه درباره جشن خانه سینما گفت: «در رابطه با برگزاری جشن خانه سینما سوءبرداشتی به‌وجود آمد که جشن این دوره برگزار نمی‌شود که اینگونه نبود،  ما فقط بنا به شرایط اقتصادی که این روزها همه دچار آن هستند، خواستیم جشن را کوچک‌تر کنیم. اگر جشن سال گذاشته بالای یک میلیارد تومان هزینه داشت امسال با هزینه ۵۰۰ میلیون تومان همه جشن‌های ما برگزار شد و این امر با کمک دوستان فیلم کوتاه، مستند و ..‌. صورت گرفت.‌»

اسعدیان: برخی  آرزوی مرگ برخی دیگر را می‌کنند

او با اشاره به اینکه برخی از اعضا به دلایلی در روز جشن خانه سینما در تالار وحدت حضور نداشتند، گفت: «ما هرکاری بکنیم برخی شیطنت و آرزوی مرگ برخی را می‌کنند، متاسفانه این روزها فضای مجازی پر از این حرف‌هاست ولی جشن به زعم من به شکل آبرومندانه‌ای برگزار شد. در رابطه با شمارش آرا نیز تمام آراء موجود است و حتی یک رای جابه‌جا نشده، ناظر ما مرتضی رزاق کریمی بر شمارش آرا نظارت کامل داشته است.»

عضو هیأت مدیره خانه سینما اظهار کرد: «ساختمان شماره ۳ خانه سینما (ساختمان پیرنیا سابق) در خیابان لاله‌زار افتتاح خواهد شد و شورای عالی تهیه‌کنندگان و چند صنف دیگر در آنجا فعالیت خواهند داشت. همچنین به زودی سایت فروش بلیت و تلویزیون اینترنتی خانه سینما راه‌اندازی خواهد شد. تمام تلاش ما بر این است که خدمات بیشتری به سینماگران ارائه بدهیم. »

انتقاد فاطمه معتمدآریا از رسانه‌های زردنویس

در ادامه فاطمه معتمدآریا بیان کرد: «نمی‌توانم حس خودم را بابت اتفاقات سطحی و زردی که رخ داده نشان ندهم. هوش و شعور شما می‌تواند کمک حال ما در بالا بردن خانه سینما باشد. خانه سینما دلی آغاز به کار کرده و بلند کردن وزنه‌ها کار تمام سینماگران است. اینها درددل بود و ما بیشتر به دنبال این بودیم که ببینیم چه هدفی خواهیم داشت. از یک تیم تحقیقاتی خواهش کردیم که ما را یاری دهند تا اساسنامه جدید نگارش شود. در این راستا ۱۰۰۰ صفحه تحقیقات از سینماگران انجام شده و اساسنامه طی همین هفته آماده خواهد شد. تا پایان این دوره هیات رئیسه گزارش کاملی از کارهای انجام شده نیز ارائه خواهد داد.»

پس از آن مرتضی رزاق کریمی گفت: «سینماگران و رسانه‌ها مکمل یکدیگر هستند و با کمک به هم باعث ارتقای سینما خواهند شد. با این تعداد از صنف‌ها باید در اساسنامه تغییراتی ایجاد شود. قراردادهای همسان توسط هیات مدیره و کارگروهی که برای این امر تشکیل شد، بررسی شده است، در این کارگروه طی جلسات متعددی که با صنوف مختلف برگزار شد، موضوعاتی که به قرارداد تیپ مربوط می‌شد، بررسی حقوقی و علمی شده و تجارب افراد صاحب نظر مورد توجه قرار گرفته است. حقوق متقابل همه سینماگران بررسی شده و پیش‌نویس نسخه اولیه برای ۲۰ صنف آماده شده و باید اصلاح نهایی شود. هماهنگی با سازمان سینمایی نیز انجام شده و مسئله امنیت شغلی در نظر گرفته شده است. همیشه مطالبه ما این بوده که اعضای صنوف مختلف مشغول به کار باشند، از همین رو در این قراردادها شماره عضویت صنف درج شده و مبنا و پایه خوبی برای امنیت شغلی است.

او ادامه داد: «آیین‌نامه‌های عضویت جزو امور مصوب اصناف است ولی تنها چیزی است که باید به تصویب خانه سینما برسد زیرا وقتی یک نفر عضو می‌شود در تصمیم‌گیری‌های اصناف مشارکت می‌کند. ما طی یک سال گذشته با همه اصناف مکاتبه کردیم و همه آیین‌نامه با اساسنامه خانه سینما و اصناف انطباق داده شد که تعدادی از صنوف آیین‌نامه‌های اصلاحی را فرستادند و امیدوارم تا پیش از برگزاری مجمع سال جاری این آیین‌نامه‌ها اصلاح شود.»

رزاق کریمی درباره شمارش آرا در این دوره از جشن خانه سینما گفت: «امسال افرادی برای شورای صیانت از آرا انتخاب شدند که هر کدام اعتباری دارند به طوری که بحث‌های زیادی حتی برای یک رای می‌شد.»

در ادامه روانبخش صادقی بیان کرد: «ما سعی کردیم در دوره جدید کارهایی را که برای به روز بودن لازم بود، انجام دهیم تا وضعیت سینما بهبود پیدا کند. همانطور که اشاره شد ساختمان پیرنیا در حال آماده‌سازی است و بخش انفورماتیک در این ساختمان انجام خواهد شد. سایت فروش بلیت نهایتا تا دو هفته دیگر رونمایی خواهد شد. تمام سینماها به این سامانه متصل خواهند بود و درآمد حاصل از آن متعلق به اعضای خانه سینما خواهد بود. استارت راه‌اندازی بخش اپلیکشن خانه سینما از سال گذشته زده شد که در آن اطلاعات خانه سینما تجمیع می‌شود و به نظرم این کار باعث شفاف‌سازی خواهد شد. تمام توان ما بر این است که به سینمای جهانی نزدیک شویم و از سیستم آنالوگ سینما به دیجیتال برسیم.»

دلایل استعفای کامران ملکی از زبان خودش 

پس از آن کامران ملکی با اشاره به اینکه این یکی از بهترین جلسات با رسانه‌هاست، گفت: «مثلی وجود دارد که جاده جهنم با نیت‌های خوب سنگفرش شده و من با نیت خوبم جهنمی شدم. زمان آن بود که از روابط عمومی خانه سینما کنار بروم. من اولین قراردادم را با منوچهر شاهسواری بستم و پنج دوره عضو هیات مدیره بودم و این دوره یکی از بهترین دوره‌های هیات مدیره بود زیرا در این هیات مدیره به دلیل کار صنفی هیچ رودربایستی وجود ندارد و تمام افراد هیات مدیره با هر نوع نگاهی تلاش می‌کنند تا به وضعیت معیشتی اعضا رسیدگی شود. خانه سینما پناهگاه سینماگران ایران است. من از حدود یک سال پیش از آقای شاهسواری خواستم که استعفای مرا بپذیرند چون از لحاظ سنی توان همراهی با آنها را ندارم و با این فضاهای رسانه‌ای من نمی‌توانستم بهره‌وری لازم را داشته باشم.»

او با اشاره به گفت‌وگویی که انجام داده بود، گفت: «در گفت‌وگویی که کردم از کلمات طنز استفاده کرده‌ام و اگر برداشت دیگری از آن شده عذرخواهی می‌کنم. در آن گفت‌وگو به اختلاف اشاره نکردم بلکه به زاویه نگاه اشاره کردم، من اختلافی ندارم اما تفاوت نگاه دارم. یک سری حرمت ها و نیازها وجود دارد که این تفاوت نگاه بود و به کار من لطمه می‌زد و نمی‌توانستم همپای دیگران جلو بیایم. اگر گفتم هیات مدیره از استعفای من استقبال کردند می‌خواستم به لطف آنها اشاره کنم حتی رئیس هیات مدیره لطف کردند و مشاغل دیگری به من پیشنهاد دادند اما خودم نپذیرفتم. دلیل اصلی استعفای من که با لطف دوستان همراه شد این بود که هیات مدیره احتیاج به یک مدیر ارتباطات خوب دارد که اکنون از عهده من خارج بود. فکر نمی‌کنم کسی بتواند از خانه سینما جدا شود ولی امیدوارم یک همراه خوب برای دوستانم باشم.»

اسعدیان: برخی هنرمندان خود را از بقیه تفکیک کرده‌اند

در ادامه نوبت به طرح سوالات خبرنگاران رسید و اسعدیان در پاسخ به پرسشی درباره اختلاف‌های هیات مدیره و اینکه هیات مدیره‌ها تبدیل به شورای امنیت شده و در آن‌ها بحث‌ها و درگیری‌های زیادی وجود دارد، گفت: «در هر جایی که چند نفر حضور دارند، اختلاف نظر هم وجود دارد نه تنها در این هیات مدیره که در هیات مدیره‌های قبلی هم بوده است. در حال حاضر هم یک اکثریت قاطع وجود دارد و اگر گاهی مشکلاتی وجود دارد به این دلیل است که اقلیت به نظر اکثریت تن نمی‌دهد. ما دوبار برای ریاست شاهسواری رای‌گیری کردیم و با اکثریت قاطع به ادامه همکاری رای داده شد.»

پس از آن رزاق کریمی در جواب سوالی درباره قرارداد تیپ و دستمزد بازیگران گفت: «قرارداد تیپ وارد تعیین میزان دستمزد نخواهد شد و فقط صنف می‌تواند درباره آن نظر دهد. قرارداد مبنای حقوقی، اصلی، ثابت و اختصاصی هر حرفه را در بر می‌گیرد. به زودی این قراردادها نیز آماده خواهد شد.»

اسعدیان نیز درباره دستمزد بازیگران بیان کرد: «برخی افراد خود را از بقیه تفکیک کرده‌اند و این توهین‌آمیز است. افتخار همه ما کنار یکدیگر بودن است. گاهی می‌شنویم که حتی میز غذای افراد در پشت صحنه فرق می‌کند؛ این اتفاقات برای ما تلخ است و با شورای عالی تهیه‌کنندگان در این باره گفت‌وگو خواهیم کرد. باور شخصی من این است که تا یک اتحاد کامل بین تهیه‌کننده‌ها وجود نداشته باشد، نمی‌توان با این دستمزدها و رفتار زشت برخورد کرد.»

معتمدآریا نیز در ادامه گفت: «هر قراردادی یک توافق ۲ نفره است و برای قراردادهای همسان ما به دنبال این هستیم که یک سری از موارد رعایت شود. اینجا یک مجموعه فعال وجود دارد که افراد می‌توانند از طریق آن حق و حقوق خود را طلب کنند، این نا به سامانی در ارتباطات بازیگران، نشات گرفته از کل سینماست‌.»

اسعدیان درباره انتقاداتی در رابطه با غیرفعال بودن خانه سینما گفت: «خانه سینما را به این متهم می‌کنند که تنها کارش برگزاری مراسم ختم است در حالی که اینطور نیست و ما از لحظه بیماری افرادی چون یدالله صمدی و سید ضیاءالدین دری پی‌گیر کارهای آنها بودیم، اما قرار نیست چنین کارهایی را اعلام کنیم، البته دوستان تنها زمانی که مراسم را برگزار می‌کنیم، متوجه برگزاری مراسم می‌شوند.»

معتمدآریا: نود درصد اخباری که در سایت‌ها گذاشته می‌شود هیجانی است

معتمدآریا درباره شفاف‌سازی مسائل خانه سینما توضیح داد: «حقیقتا تأخیر در برگزاری جلسات پاسخگویی تعمدی نبوده است ولی تا آنجایی که توانستیم این جلسات را برگزار کرده‌ایم. نود درصد اخباری که در سایت‌ها گذاشته می‌شود هیجانی است بدون اینکه پشتوانه‌ای داشته باشد. برخی برای جذب فالوور این کار را می‌کنند. باید دنبال اخباری بود که پشتوانه داشته باشد، اشکال روی اشکال آوردن کار مناسبی نیست.»

اسعدیان نیز بیان کرد: «در حال حاضر ما در هیات مدیره به این مسئله پی برده‌ایم که ضعف رسانه‌ای عمده داریم و معتقدیم که روابط عمومی خانه سینما تنها نباید مراسم‌ها را اعلام کند. ما در بخش روابط عمومی ضعیف هستیم و شاید همین موضوع باعث ایجاد حواشی شده است اما فضای بسته‌ای نداریم، اینجا جایی است که هر وقت بخواهید می‌توانید بیایید و آقای شاهسواری را ببینید. ما باید با یک تیم به روز رسانه‌ای همکاری کنیم.»

در ادامه معتمدآریا در پاسخ به پرسشی درباره  دستمزد بازیگران تصریح کرد: «چرا ما باید درباره دستمزد بازیگران صحبت کنیم؟»

اسعدیان نیز در این درباره گفت: «موارد مهم را شما برای ما تعیین نمی‌کنید و مجمع عمومی خانه سینما تعیین می‌کند. قرار نیست هیات مدیره این همه کوتوله به قضایا نگاه کند.»

او همچنین درباره حضور فیلم یکی از اعضای هیات مدیره در جشن بزرگ سینمای ایران گفت: «اگر من فیلمی دارم قرار نیست درباره دیگر افراد مثل بازیگران و عوامل دیگر هم تصمیم‌گیری کنم. چرا نباید فیلم آقای میری در جشن بزرگ سینمای ایران حضور پیدا می‌کرد در حالی که ۵۰ نفر دیگر هم در آن حضور داشتند. برخی این موضوع را مطرح کردند که او در زمان برگزاری جشن در آمریکا بوده اما آیا این جرم است؟ رفتن به آمریکا از کی تا حالا جرم شده است؟»

رزاق کریمی نیز در این باره گفت: «این موضوع منع آیین‌نامه‌ای ندارد حتی داورها هم می‌توانند فیلم داشته باشند چراکه این شیوه آکادمی است که چند صد داور به داوری می‌پردازند. میری به عنوان نماینده شاخه کارگردانی در آکادمی حضور دارد و خودش هم کاملا مخالف حضور در این مسئولیت بود و فیلمش هم کاندیدای بخش کارگردانی بود ولی خودش انصراف داد، در حالی که منعی نداشت.»

اسعدیان: ثبت صنوف با آمدن ربیعی انجام نشد که با رفتن او دچار مشکل شود

در ادامه اسعدیان درباره اینکه با توجه به عزل علی ربیعی به عنوان وزیر کار و رفتن احتمالی محمدمهدی حیدریان از سازمان سینمایی شنیده می‌شود که برخی صنوف خواستار تغییر در ثبت رسمی خود هستند، بیان کرد: «ما از تمام زحمات آقای ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی و مهندس حیدریان که نهایت همکاری را کردند، تشکر می‌کنیم. ثبت صنوف با آمدن ربیعی انجام نشد که با رفتن او دچار مشکل شود. از چند سال پیش با پیگیری‌های دوستان این کار انجام شد و تنها قانون مدون درباره صنوف قانون وزارت کار است و باید صنوف در آنجا ثبت شود. طی یکی دو ماه گذشته دوستان انجمن چهره‌پردازی نیز صنف خود را ثبت کردند. اگر روزی قانونی آمد که فکر کردیم آن قانون به نفع دوستان است از آن استقبال می‌کنیم.»

او همچنین درباره نماینده خانه سینما برای انتخاب و معرفی فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» به اسکار و رد شدن نام محسن امیریوسفی به عنوان رئیس کانون کارگردانان از سوی فارابی گفت: «ما اسامی ۱۵ نفر را به فارابی اعلام کردیم و گفتیم که این‌ها صلاحیت دارند و به معنای این بود که آنها از نظر ما برابر هستند و خوشحالیم که از این جمع 7 نفر در جلسات تصمیم‌گیری حضور داشتند. این رویه هر سال صورت می‌گیرد؛ هر نوع اعتراضی به اینکه چرا امیریوسفی حذف شد به معنای توهین به افرادی بود که در آن لیست بودند، حذف شدن افراد جای اعتراض نداشت که بگوییم چرا فلان شخص حذف شد.»

در ادامه رزاق کریمی درباره هزینه‌های برگزاری جشن خانه سینما گفت: »۴۰۰ میلیون صرف جشن اصلی و چیزی نزدیک به ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان صرف دیگر جشن‌ها شد که اسناد تمام هزینه‌ها موجود است. همچنین‌ پول ذخیره شده از جشن در صندوق خانه سینما است و آیین‌نامه‌ای برای استفاده از این پول در حال آماده شدن است.»

توضیحات منوچهر شاهسواری درباره بیمه و صندوق اعتباری هنر

در ادامه این نشست منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز در جواب سوالی که درباره بیمه و مشکلات چند نفر از اعضا مطرح شده بود، گفت: «سال گذشته بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خسارت از بیمه رازی برای اعضا گرفتیم. همچنین حدود ۱۵۰ نفر که وابستگان درجه یک اعضا بودند عضو صندوق اعتباری هنر نبودند و ما باید با آنها تماس می‌گرفتیم، این کار انجام شد و روز گذشته همه این ۱۵۰ نفر ثبت نام شدند.»

او افزود: «سال گذشته از سوی بخش فرهنگی سازمان بازرسی از ما گزارشات مالی خواستند که اوایل اردیبهشت مجموعه اطلاعات را به آنها دادیم. سازمان بازرسی موظف است که گزارشات هر پولی که از منابع عمومی به جایی پرداخت می‌شود، ثبت کند و باید عملکردها و اسناد به آنها داده شود که تمامی این اطلاعات به آنها داده شد، حسابرسی این موارد هم انجام شده و در مجمع عمومی خانه سینما ارائه خواهد شد. آنچه درباره اختلاف حساب گفته شد به این ‌صورت نبود و بر همین اساس با توجه به تفاوت زمانی سال مالی، بهتر است مجمع به تیرماه منتقل شود.»

مصطفی احمدی بازرس خانه سینما نیز درباره هزینه برگزاری جشن‌ها عنوان کرد: «واقعیت این است که اگر تصمیم و درایت هیات مدیره بر اجرای سیاست صرفه‌جویانه نبود هزینه برگزاری جشن ۲ برابر می‌شد.»

اسعدیان: از فضای مجازی ناراحتم؛ چرا ما فکر می‌کنیم درباره هرچیزی حق اظهار نظر داریم

در ادامه اسعدیان به فعالیت بیش از حد سینماگران در فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: «من از فضای مجازی ناراحتم چون مرز بین واقعیت و مجاز در آن مشخص نیست، من ناراحتم برای اینکه می‌بینم همکارانم درباره هر چیزی اظهارنظر می‌کنند. چرا ما فکر می‌کنیم درباره هرچیزی حق اظهار نظر داریم. از همین رو فضاهایی ایجاد می‌شود که درست نیست اما خوشحالم که می‌توانیم فیلم‌هایمان را در آن تبلیغ کنیم.»

او ادامه داد: «ما هیچ نگرانی از شفاف‌سازی نداریم، پول کل خانه سینما در سال پنج میلیارد تومان می‌شود و در کلان مملکت واقعا یک شوخی است پس از چیزی نگرانی نداریم.»

رزاق کریمی نیز درباره انتخاب مازیار میری به عنوان مدیر اجرایی برای برگزاری جشن بزرگ سینمای ایران گفت: «آقای میری را ما انتخاب نکردیم بلکه او از طریق نمایندگان ۱۵ شاخه انتخاب شد.»

روانبخش صادقی: راه‌اندازی سایت فروش بلیت برای رفع نقص‌های سینماتیکت است

در پایان این جلسه روانبخش صادقی نیز در پاسخ به پرسشی درباره سایت بلیت‌فروشی گفت: «در رابطه با بحث فروش بلیت سایت سینماتیکت فعال است اما گاهی مشکلاتی ایجاد می‌شود مثلا در مواردی پیش آمده که کسی بلیتی را خریده اما بعد متوجه می‌شود توسط فرد دیگری اشغال شده است. ما سعی کردیم این ایرادها را برطرف و سیستم جدیدی را راه‌اندازی کنیم که به زودی بین مردم جا می‌افتد و برای خانه سینما هم عایدی می‌آورد. اقداماتی شکل گرفته که این 2 سایت به طور موازی با هم پیش بروند و صندلی‌های فروخته شده در هر 2 سایت مشاهده شود. در حال حاضر سیستم سینماتیکت به گیشه‌ها وصل است و ما هم همین روش را داریم و به سیستم انفورماتیک سینماها وصل می‌شویم.»

او همچنین درباره راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی گفت: «در مرحله اول به صورت ویدیویی است که از طریق خانه سینما تولید می‌شود و دامنه بیشتری از فیلم‌ها را به نسبت وی او دی در بر می‌گیرد. فکر می‌کنم در مراحل اولیه به صورت آی پی تی وی خواهد بود ولی نظر ما این است که وارد وی او دی شویم تا جامعه بیشتر با این امر درگیر شود.»

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *