در نشست خبری بیستمین جشن خانه سینما مطرح شد:

جشن کوچک خانه سینما و رویاهای بزرگ برای سینمای ایران

جشن کوچک خانه سینما و رویاهای بزرگ برای سینمای ایران
نشست خبری بیستمین جشن خانه سینما با حضور مازیار میری به عنوان مجری و علی نصیریان دبیر جشن بیستم، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و تورج منصوری دبیر هیات رئیسه جشن صبح امروز (سه‌شنبه 19 تیرماه) در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این نشست مازیار میری ضمن تقدیر از علی نصیریان دبیر این دوره از جشن خانه سینما گفت: «باعث افتخار است که یکی از بزرگان سینمای ایران دبیری این جشن را پذیرفتند.»

پس از آن منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز با بیان اینکه هیچ افتخاری بالاتر از این نیست که سایه علی نصیریان بالای سر این جشن قرار گرفته است، گفت: «بیستمین جشن خانه سینما امسال برگزار می‌شود و این آخرین باری است که جشن خانه سینما به شکلی که طی بیست سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم، برگزار می‌شود. تورج منصوری و مازیار میری بیشترین بار برگزاری این جشن را بر عهده دارند. ما موظفیم به عنوان اعضای خانه سینما دین خود را به مردم ادا کنیم. ما تعهد داریم که سالی یک بار با حضور مردم جشنی برای سینما برگزار کنیم، اما اوضاع و قصه ما خوش نیست. با این حال یقین داریم که با اتکا به تاریخ‌مان که مبتنی بر میهن‌دوستی است، مراقبت رونق و ارتقای سینما باشیم.»

او ادامه داد: «سینمای ایران رو به مردم ایران است و متعلق به هیچ‌کس و هیچ کجای دنیا نیست. امسال جشن خانه سینما را با هدف ارتقا و داوری خوب برگزار خواهیم کرد، اما از هر نوع هزینه اضافی خودداری می‌کنیم. برای ما بیان چنین تصمیماتی بسیار سخت است، اما سعی داریم از همه داشته‌ها و سرمایه‌ها به بهترین نحو استفاده کنیم. ما به لحظه‌ای خواهیم رسید که به جای غصه‌هایی که داریم، خوشی‌هایمان را تقسیم خواهیم کرد. اینها قدم‌هایی کوچک است در راه رسیدن به هدف بزرگی که داریم.»

از اهالی رسانه کمک می‌خواهیم تا از مسیر خدمت به سینما خارج نشویم

شاهسواری اظهار کرد: «ما برای نوع برگزاری این دوره از جشن جلسات زیادی داشتیم و تصمیمی که گرفتیم تایید و تشویق استاد نصیریان به عنوان رییس جشن را به همراه داشت. ما رویاهای بزرگی برای سینمای ایران داریم، از شما می‌خواهیم که همراه ما باشید و به ما کمک کنید. از اهالی رسانه کمک می‌خواهیم تا از مسیر خدمت به سینما خارج نشویم.»

او افزود: «ما در برخی موارد چاره‌ای جز سکوت نداریم و از اینکه برخی اوقات جواب شما را نمی‌دهیم عذرخواهی می‌کنیم. ما نمی‌توانیم کارهایی که برای سینماگران انجام می‌دهیم رسانه‌ای کنیم.»

علی نصیریان: به فرهادی گفتم من هم در جایزه تو سهیم هستم

در ادامه این نشست علی نصیریان گفت: «با سلام و ارادت به همه حاضرین. من با هر نوع جشن و جشنواره در عرصه هنر موافقم، اما در شرایط فعلی کشور می‌خواهیم جشن خانه سینما را جمع و جور برگزار کنیم. برای ترغیب و پیدا کردن استعدادها لازم است که جشنواره برگزار شود. با تمام مشکلاتی که وجود دارد، تلاش شده که این جشن برگزار شود.»

او افزود: «ما باید برای یکدیگر و همکاران خودمان احترام قائل شده و با برخوردهای ناپسند این حرفه شریف را آلوده نکنیم. جامعه به عرصه هنر نگاه می‌کند. این جشن‌ها برای رشد و توسعه برگزار می‌شود. حضور سینما و افتخارآفرینی در جشنواره کن و اسکار باعث افتخار ماست. به فرهادی گفتم که در جایزه‌ای که گرفته‌ای من هم سهیم هستم. افتخار سینمای ایران متعلق به همه است. این سینما مدیون کیمیایی، تقوایی، مهرجویی، گلستان و .. است.»

نصیریان که با چهره‌ای متفاوت در این نشست حاضر شده بود، توضیح داد: «چهره من امروز با گریم کاراکتر یک فیلم است که این روزها با یک کارگردان فیلم اولی کار می‌کنم.»

او ادامه داد: «از نگاهی که این کارگردان به سینما دارد لذت می‌برم، او هم سن و سال نوه من است اما بسیار با سواد است. بدون فرهنگ و سواد نمی‌توان در سینما پیشرفت داشت.»

نصیریان: ما در گذشته با اخلاق بودیم

نصیریان در ادامه تاکید کرد: «از همه دوستان و همکاران می‌خواهم که از دشمنی‌ها پرهیز کنیم. به دلیل شرایط روز اخلاقیات ما تغییر کرده است. ما در گذشته با اخلاق بودیم، باید پایبندی به مسایل اخلاقی را بیشتر کنیم. من از همه دوستان در خانه سینما تشکر می‌کنم و ممنون این دوستان هستم و امیدوارم که با تمام دشواری‌ها این جشن با آبرو برگزار شود.

در ادامه تورج منصوری دبیر هیات رئیسه جشن خانه سینما ضمن تشکر از حاضران در نشست گفت: «من بعد از سخنان استاد علی نصیریان سخن نخواهم گفت و دوست دارم سوالات شما را بشنویم.»

پس از آن تورج منصوری در پاسخ به پرسشی درباره درباره چگونگی برگزاری جشن که اعلام شد محدودتر خواهد بود، گفت: «با جلساتی که در ۳ سال گذشته داشتیم، خواستیم به اساس نامه انجمن عالی نزدیک‌تر شویم. همیشه یکی از دغدغهها این بود که بودجه‌ای که برای شب جشن خرج می‌شود زیاد است با این وجود همیشه تاکید شده شبی که جوایز اعلام می‌شود شب باشکوهی باشد و همیشه تلاش بر این بوده که آن شب را بزرگ و باشکوه برگزار کنیم ولی ما با توجه به مسائل مالی که گریبانگیر خانواده سینما است، به عنوان آخرین دوره از شکل قبلی جشن این تصمیم را گرفتیم و احساس کردیم با صرفه‌جویی می‌توانیم بیشتر حق همکارانمان را ادا کنیم. امسال به عنوان آخرین دوره برگزاری جشن بدون انجمن عالی و تصمیم گرفتیم صندلی‌ها را کمتر و خدمات‌دهی را بیشتر کنیم.»

او تاکید کرد: «ما در مذیقه مالی هستیم و احساس کردیم که باید صرفه‌جویی کنیم تا بتوانیم مسائل بیمه و از کارافتادگی را حل کنیم.»

در ادامه علی نصیریان در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که حضور او چه تاثیری در جشن دارد، گفت: «کار من اجرایی نیست و از من خواسته شده که باشم و نمی‌دانم تا چه حد می‌توانم موفق باشم.»

مازیار میری در پاسخ این پرسش گفت: «برای ما افتخار بزرگی است که علی نصیریان در این جشن حضور دارد و برای ما اعتبار است.»

منصوری: قطعا جشن خانه اسینما امسال در تاریخ 21 شهریور برگزار نمی‌شود

تورج منصوری در ادامه تاکید کرد: «هنوز برای اجرای چگونگی شب جشن تصمیمی گرفته نشده است، پیشنهادهایی وجود دارد و در حال بررسی هستیم اما هنوز به تصمیم نهایی نرسیدیم. طبق روال باز هم وقت کم داریم امیدوارم انجمن عالی برنامه مدون‌تر و بهتری را برای برگزاری داشته باشد. آنچه مسلم است اینکه قطعا جشن امسال در تاریخ ۲۱ شهریور برگزار نخواهد شد، به دلیل اینکه در ماه محرم هستیم و قصد داریم جشن امسال را زودتر برگزار کنیم.»

او ادامه داد: «ما باید یاد بگیریم که در شرایط حساس چگونه عمل کنیم و از تعقل و تفکر استفاده کنیم. تنها فضای منطقی می‌تواند موجب پیشرفت هنر شود. کانون محترم کارگردانان از انجمن عالی خواسته که در آخرین سالی که جشن به این شکل برگزار می‌شود هر چه فیلم ساخته شده، حتی آن دسته از آثاری که به نمایش در نیامده‌اند، در جشن شرکت کند. قرار بود یک ظرفیت ۳ ساله را ببینیم و فیلم‌ها را در جشنواره شرکت دهیم. قرار شد مازیار میری آماری از فیلم‌های اکران نشده در این ۳سال به ما بدهند. آمار نشان داد که ۱۲۸ فیلم در این ۳ سال اکران نشده و دیدن این حجم از فیلم‌ها امکان‌پذیر نبود. همه هم با نگاه مثبت به این موضوع نگاه کردند، اما دیدیم که این پیشنهاد اصلا عملی نیست.»

مازیار میری در ادامه توضیح داد: «از تیر ماه سال گدشته تا اول تیر ماه امسال ۸۶ فیلم اکران شده که ۷۵ فیلم خواهان حضور در جشن شدند. اگر می‌خواستیم فیلم‌های اکران نشده این سه سال را هم وارد داوری کنیم حدود 200 فیلم باید دیده و داوری می‌شد که امکان‌پذیر نبود.»

شاهسواری: هیچ شرطی از طرف دولت برای برگزاری جشن خانه سینما وجود ندارد

پس از آن منوچهر شاهسواری درباره هزینه‌های صرف شده برای جشن سال گذشته گفت: «اگر کسی کار اجرایی کرده باشد می‌داند که ۸۲۴ میلیون تومان هزینه بالایی نبوده است زیرا همانطور که همه می‌دانیم وقتی درباره جشن بزرگ صحبت می‌کنیم درباره چند جشن با همه اجزای آن و هزینه‌هایش می‌گوییم.»

او درباره حضور برخی از افراد تیم برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر در این جشن و هزینه‌های بالای آن جشنواره گفت: «مسئله ما خانه سینماست و اینکه چرا سازمان سینمایی جشنواره جهانی را برگزار می‌کند، خودشان باید پاسخگو باشند.»

شاهسواری همچنین درباره مشکلات پیش آمده میان صاحبان آثار و صنف تهیه‌کنندگان با سینماهای شهرداری و موسسه تصویر شهر گفت: «در مورد عدم نمایش برخی فیلم‌ها در سینماهای شهرداری دخالت‌کننده نیستیم.»

مدیرعامل خانه سینما درباره استفاده از اسپانسر برای جشن خانه سینما گفت: «اصولا خانه سینما در مقابل استفاده از اسپانسرها تحفظ دارد و ما استیج را به کسی نمی‌دهیم. همه شما وضعیت تلویزیون را می‌بینید که اسپانسر یک سری درخواست‌ها دارد و ما به همین دلیل فکر می‌کنیم که خانه سینما باید از این نوع اسپانسرها دوری کند. مطلقا این تصمیم‌گیری ربطی به آن شایعه ندارد که سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرده، ندارد. هر کسی هر کاری می کند موظف به دادن گزارش است و ما هم سالانه یک بار به مجمع عمومی گزارش سالیانه خانه سینما را ارائه می‌دهیم. هیچ شرطی از طرف دولت برای برگزاری جشن خانه سینما وجود ندارد.»

تورج منصوری در ادامه درباره حضور فیلم‌هایی که برای اکران دچار مشکل شده‌اند مثل فیلم‌های کیانوش عیاری در جشن خانه سیما گفت: «وظیفه خانه سینما حمایت از عیاری و دیگر فیلم‌ها است، ما حاضر بودیم این آثار را به شکل غیررقابتی در جشن شرکت دهیم. اما این نکته مهم است که آیا ما می‌خواهیم شرایطی که برای آقای عیاری به وجود آمده ریشه کن کنیم یا می‌خواهیم فقط استثنا قائل شویم؟ این پیشنهاد مطرح شد اما کانون کارگردانان با غیررقابتی بودن مخالفت کردند.»

نصیریان نیز در پایان گفت: «از داوران می‌خواهم با نگاه فنی، تکنیکی و منصفانه به کارها نگاه کنند تا انتخاب‌هایشان انتخاب‌های درستی باشد و هیچ‌گونه تبعیض و استثنا وجود نداشته نباشد. هنر در آزادی رشد پیدا می‌کند و من باز هم از داوران خواهش می‌کنم که به رابطه‌ها، دوستی‌ها و دشمنی‌ها فکر نکنند.»

مازیار میری نیز در پایان اعلام کرد: «در این دوره از جشن خانه سینما ۵۱۹ نفر شرایط داوری داشتند. ۹۲ خانم جزو داوران هستند و داوری‌ها از شنبه ۲۳ تیر ماه آغاز می‌شود.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *