سید جمال هادیان در نشست خبری جشنواره کودکآنلاین مطرح کرد:

جشنواره کودکآنلاین برای وزیر ارتباطات اهمیت ویژه‌ای دارد

جشنواره کودکآنلاین برای وزیر ارتباطات اهمیت ویژه‌ای دارد
نشست خبری جشنواره کودکآنلاین با حضور سید جمال هادیان دبیر جشنواره و اهالی رسانه صبح امروز (سه‌شنبه 18 دی ماه) در دبیرخانه این جشنواره برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم سید جمال هادیان دبیر جشنواره کودکآنلاین با خوشنودی از حضور خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر در این نشست گفت: ما در جشنواره کودکآنلاین وارد تولید محتوا نشده‌ایم و قصد آن را هم نداریم که وارد این حوزه شویم. کودکآنلاین قصد دارد در این حوزه فقط زمینه‌ساز باشد. این رویداد برای اولین بار از ایده‌های ناب فارغ از این که چه کسی و از کجا آن را ارائه داده است، آنها را حمایت می‌کند. در این فرآیند به بیست ایده منتخب پرداخت تسهیلات هزینه ساخت داده می‌شود و تجهیزات برای تولید به آنها ارائه خواهد شد، همچنین مشاوران هنری و تجاری‌سازی در کنار صاحب اثر قرار خواهد گرفت. تعداد حامیانی که برای حمایت از ایده‌های منتخب اعلام آمادگی داشته‌اند از ظرفیت اولیه فراتر رفته است. تاکنون 1120 ایده و فیلم به دبیرخانه جشنواره رسیده که 638 ایده و 482 فیلم را شامل می‌شود و از فردا هیأت انتخاب کار بررسی فیلم و ایده‌ها را آغاز خواهند کرد.

او ادامه داد: در جشنواره کودکآنلاین بودجه و امکانات دولتی دریافت نکردیم و انرژی خود را با مشارکت بخش خصوصی برای کودکان این سرزمین گذاشتیم تا به نتیجه برسیم. باعث خوشحالی است که تعداد آثار رسیده به جشنواره کودکآنلاین چند برابر برخی از جشنواره‌های بزرگ در کشور است.

هادیان درباره مشارکت بخش وی.او.دی و جلسه با محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات  و فناوری اطلاعات گفت: بعد از جلسه وزیر ارتباطات با وی.او.دی‌ها، بخش ویژه کودک یا اپلیکیشن اختصاصی کودک راه‌اندازی خواهد شد، تا زمینه برای دیده شدن آثار حاضر در جشنواره کودکآنلاین فراهم شود.

او ضمن معرفی اعضای هیأت انتخاب بخش ایده برای نخستین جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین گفت: در بخش ایده برای وب سری امیرحسین اکرمی، بنفشه بدیعی، حامد تأمّلی، مهدی حجوانی، بزرگمهر حسین‌پور، علی درخشی و حدیث غلامی به عنوان اعضای هیأت انتخاب بخش وب‌سری جشنواره معرفی شدند. همچنین‌ مجید برزگر، آرش رصافی، مجید شیخ‌انصاری، جعفر صانعی‌مقدم، بهتاش صناعی‌ها، بیژن میرباقری و محمد نجاریان به عنوان اعضای هیأت انتخاب بخش فیلم کوتاه جشنواره کودکآنلاین منصوب شدند و به بررسی آثار رسیده در این بخش خواهند پرداخت.

هادیان با اشاره به اهمیت جشنواره برای وزیر ارتباطات گفت: وزیر ارتباطات جشنواره را به شکل جدی دنبال می‌کند و دغدغه دارد. به عنوان مثال او در پی این است که بزرگ‌ترین امکان رایانه‌ای برای مراحل فنی و رندر آثار در اختیار جشنواره قرار گیرد و پارک فناوری سجاد برای زمینه‌سازی در تولید آثار فراهم شود.

دبیر جشنواره کودکآنلاین اظهار کرد: این جشنواره بعد از پایان اولین دوره به اتمام نخواهد رسید و به شکل مستقل ادامه خواهد یافت. خوشبختانه ما با کثرت اسپانسر برای حمایت از جشنواره کودکآنلاین روبه‌رو هستیم. ناشران، وی.او.دی ها، برخی مراکز دولتی تولیدکننده محتوا و نیز بخشی از حامیان بخش خصوصی در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال مذاکره برای توافق نهایی با اسپانسرها هستیم.

او ادامه داد: در جشنواره کودکآنلاین محدودیت موضوعی نداریم اما در این دوره با وجود درخواست‌ها، نتوانستیم بازی‌های رایانه‌ای را در جشنواره‌ داشته باشیم. طیف سنی ارائه‌دهنده ایده به کودکآنلاین جالب توجه است و نوجوانان از 11 ساله به بالا در فراخوان ما شرکت کرده‌اند. آثار رسیده به جشنواره کودکآنلاین در خانه سینما ثبت خواهد شد تا از حقوق صاحبانش صیانت شود.

هادیان درباره مشارکت دیگر وزارتخانه‌ها گفت: جلسه با سمن‌های وزارت ورزش و جوانان انجام شده و جلسه با سمن‌های وزارت آموزش و پرورش نیز برگزار خواهد شد. استفاده از سمن‌ها برای ترویج تولید محتوا برای والدین، ایجاد آگاهی برای تجاری‌سازی و تولید اسباب‌بازی از جمله فعالیت‌های ترویجی جشنواره کودکآنلاین خواهد بود.

دبیر جشنواره کودکآنلاین در پایان اظهار کرد: جشنواره کودکآنلاین بیش از جشنواره بودن، وظیفه تسهیل‌گری را بر عهده دارد. ما آمادگی این را داریم که کل جشنواره را واگذار کنیم و خودمان فقط حامی آن باشیم. تمایل ما حمایت از این جشنواره در ادامه راه است. باید قبول کرد که همه چیز ایده و امکانات نیست و خلاقیت و چگونگی استفاده از ظرفیت‌ها اهمیت بیشتری دارد.

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *