در هفدهمین جشن مدیران تولید سینمای ایران مطرح شد:

مصطفی کواکبیان: هنرمندان انحصار صدا و سیما را بشکنند

مصطفی کواکبیان: هنرمندان انحصار صدا و سیما را بشکنند
هفدهمین دوره جشن مدیران تولید سینمای ایران شب گذشته (پنج‌شنبه 21 تیرماه) با حضور مدیران تولید و جمعی از اهالی سینما، نمایندگان مجلس و شخصیت‌های سیاسی و همچنین چند تن از فرزندان شهدای دفاع مقدس در هتل انقلاب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم که اجرای آن را مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون بر عهده داشت، یونس صباحی از مدیران تولید پیشکسوت سینما گفت: «این جشن به دلیل درک اهمیت مدیریت تولید در سینما برگزار می‌شود. امر مدیریت تولید بعد از انقلاب در ایران شروع به کار کرده است اما در سینمای جهان سابقه‌ای بسیار دارد. امیدوارم که این جشن باعث قوت قلب بیشتری در مدیران تولید شود.»

پس از آن سیروس الوند کارگردان سینما و فاطمه ذوالقدر نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس لوح تقدیر  و دیپلم افتخار این جشن را به یوسف صمدزاده از پیشکسوتان مدیریت تولید در سینما اهدا کردند.

یوسف صمدزاده پس از دریافت جایزه خود گفت: «قطعا مدیران تولید بهتری نسبت به من وجود دارد. خوشحالم که این خوشبختی نصیبم شده که قبل از مرگم در کنار خانواده و دوستان و همکارانم از من تقدیر شود.»

در ادامه سیروس الوند بیان کرد: «من یک ماه است از خارج کشور برگشته‌ام و در این یک ماه در چهار مراسم صحبت کردم که متاسفانه همه آنها غم و اندوه بوده است. ناراحتم که جشن‌های ما کم شده، ما ایرانی هستیم و با جشن مانوسیم. ما در آیین‌های خود برای کوچ پرندگان هم جشن داریم.»

او افزود: «مدیران تولید وظیفه از انزوا در آوردن سینماگران را دارند چون نقش اصلی را آنها در سینما و فیلم‌ها ایفا می‌کنند. باز هم برگزاری این جشن را به مدیران تولید سینمای ایران تبریک می‌گویم.»

کیومرث پوراحمد: از این دولت و حاکمیت انتظار حمایت از سینماگران را نمی‌توان داشت

در ادامه کیومرث پوراحمد و علی کشوری فرزند شهید احمد کشوری و مهدی صیادشیرازی فرزند شهید صیادشیرازی برای اهدای دیپلم افتخار سعید سعدی بر روی سن حضور یافتند.

کیومرث پوراحمد گفت: «دم شما گرم که هوای خودتان را دارید چون از این دولت و حاکمیت انتظار حمایت از سینماگران را نمی‌توان داشت. سعید سعدی در فیلم «اتوبوس شب» و «پنجاه قدم آخر» تهیه‌کننده فیلم‌های من بود. او در تولید و تهیه‌کنندگی بسیار زلال، شریف و پاک است. سعدی از هر نظر سرآمد و دوست‌داشتنی است و باعث دلگرمی تیم تولید است و از نظر من به شدت شایسته تقدیر است. زمانی که واروژ هنگام ساخت فیلم سکته کرد، تهیه‌کننده فیلم فرار کرد اما سعدی با واروژ کار کرد.»

سعید سعدی گفت: «از کیومرث پوراحمد تشکر می‌کنم و  از اینکه انجمن مدیران تولید مرا مورد تشویق قرار دادند سپاسگزارم.»

پس از آن احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، علیرضا محجوب نماینده مجلس شورای اسلامی برای اهدای دیپلم افتخار ناصر مقدس بر روی صحنه حاضر شدند.

احمد مازنی بیان کرد: «جمع بسیار ارزشمندی هستیم. مدیران تولید در سینما بانی این نشست هستند و در کنار این صنف پرتلاش از صنوف دیگر هم حضور دارند، بزرگانی از حوزه ادبیات و سیاسیون نیز در این مراسم هستند. بسیار جمع خوبی است که به هم‌افزایی در حوزه هنر کمک می‌کند.»

او با اشاره به اینکه هنرمندان در جامعه تاثیرگذار هستند، گفت: «از شما خواهش می‌کنم که به آرامش جامعه کمک کنید. شما در فضای مجازی حضور پررنگ و تاثیرگذاری دارید و هر جا حضور داشتید تاثیرگذار بوده‌اید. امیدوارم در این پیچ تاریخی نقش خود را به خوبی ایفا کنید.»

مازنی ادامه داد: «در شرایط کنونی بسیاری از مردم مشکلات اقتصادی و معیشتی دارند و راه‌های قانونی کافی برای احیای حق آنها وجود ندارند. ما آمادگی داریم نظام صنفی هنر را در مجلس ارائه کنیم زیرا هنرمندان فاقد این قانون هستند و همین مساله مشکلاتی را برای آنها ایجاد کرده است. در حال حاضر هنرمندان مانند کارگران باید از وزارت رفاه به دنبال حقوق خود باشند که این امر در شان آنها نیست. امیدوارم این قانون هرچه سریعتر توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شود.»

در ادامه پوران درخشنده، مصطفی کواکبیان نماینده مجلس، علی دهکردی رییس انجمن بازیگران سینمای ایران و عادله شیرودی دختر شهید علی‌اکبر شیرودی برای اهدای دیپلم افتخار عباس درخشنده روی سن حضور یافتند.

پوران درخشنده ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های کشته‌شدگان حادثه تصادف در سنندج بیان کرد: «خوشحالم که در این شرایط که مصیبت‌ها از زمین و آسمان بر سرمان می‌بارد، در کنار هم هستیم. ما این روزها آرامش کمی داریم و مسائل و مشکلاتی مثل بیکاری و مشکلات اقتصادی فشار زیادی به وجود آورده است. امکانات زیادی برای فیلمسازی وجود ندارد و کلا فقط چند نفر فیلم می‌سازند و اکران هم می‌کنند. ما چه باید بکنیم تا به آرامش برسیم و احساس خوبی داشته باشیم؟»

او که برای تجلیل از برادرش عباس درخشنده روی سن آمده بود بیان کرد: «برادرم معمولا مدیرتولید فیلم‌های من بوده و همیشه در زمینه پایین آمدن هزینه‌های تولید تلاش زیادی کرده است.»

پس از آن مصطفی کواکبیان گفت: «کار مدیران تولید بسیار ارزشمند است. شما هنرمندان میزان الحراره مسائل جامعه هستید و باید تجلی جنگ فقر و غنا باشید. شما تولیدکنندگان سینما باید دست به دست هم بدهید تا انحصار صدا و سیما را بشکنید و ما هم در مجلس به شکستن این انحصار کمک می‌کنیم. این اختلاس‌ها و بازار ارز و دلار را در آثار خود نمایش دهید و کاری کنید که اینها خجالت بکشند ار اینکه در جامعه حضور داشته باشند.»

پس از آن بهروز افخمی، محمدرضا باهنر و سید محمود دعایی برای اهدای دیپلم افتخار وحید مشایی روی سن حاضر شدند.

سید محمود دعایی گفت: «افتخار می ‌کنم که جزو علاقه‌مندان و حامیان سینما هستم.»

بهروز افخمی بیان کرد: «فیلمسازان و کارگردانان در فیلم‌ها برای اینکه چیز خوبی بسازند در حال دیوانه‌بازی هستند و برنامه‌های تولید فیلم را به هم می‌ریزند و این مدیران تولید هستند که شرایط  مناسب برای تولید فیلم‌ها را فراهم می‌کنند.»

محمدرضا باهنر اظهار کرد: «مدیران تولید سینما به نوعی مشکل‌گشای فیلم‌ها هستند. آنها دو راهی را از جلوی پای هنرمندان برمی‌دارند. همیشه هنرمندان در زمان حیات دیده نمی‌شوند و چه خوب است که امشب از این هنرمندان قدردانی می‌شود.»

در ادامه رسول صدرعاملی، سردار ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و لیلا زین‌الدین دختر شهید مهدی زین‌الدین برای تقدیر از عبداالله شهباززاده روی سن آمدند.

رسول صدر عاملی با اشاره به اینکه بعد از چندین سال غیبت درگیر تولید دو فیلم سینمایی شده است، بیان کرد: «مدیران تولید قلب تپنده سینمای ایران هستند. ما نباید از ارگان‌ها انتظار حمایت داشته باشیم و باید خودمان به فکر سینما باشیم.»

امام جمعه تهران: فیلم‌های دفاع مقدس نماد سینمای ایران هستند

پس از آن حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، امیر سرتیپ یوسف قربانی فرمانده کل هوانیروز و علی قائم‌مقامی برای اهدای دیپلم افتخار طاهر امانی بر روی سن حضور یافتند. 

ابوترابی فرد ضمن تشکر از علی قائم‌مقامی، مهران رجبی، حاضران در مراسم و نمایندگان مجلس طی سخنانی گفت: «سینمای ایران بعد از انقلاب درخشش ویژه‌ای داشت و خصوصا از فیلم‌های دفاع مقدس به عنوان نماد سینمای ایران می‌توان نام برد. محتوای این آثار بسیار ارزشمند هستند. دفاع مقدس با جنگ‌های دیگر تفاوت زیادی داشت و شهدای ما انسان‌های بسیار بزرگی بودند که در فیلم‌های دفاع مقدس ظهور پیدا کردند و همین مساله باعث تفاوت این آثار با فیلم‌های هالیوودی است که درباره جنگ ساخته شده‌اند. دنیا به این فکر است که فیلم‌های خوبی از فرار از زندان در طول جنگ‌ها نشان دهند اما اسرای ایرانی فرار نمی‌کردند، بلکه می‌ایستادند و مبارزه می‌کردند.»

مهدی چمران، حجت‌الاسلام ابوترابی فرد، مصطفی کواکبیان، محمدرضا باهنر، احمد مازنی، علیرضا محجوب، فاطمه ذوالقدر، سردار ابوالفضل شکارچی و فرزندان شهید کشوری، شهید شیرودی، شهید صیاد شیرازی و شهید زین‌الدین از ضخسیت‌های سیاسی و سیروس الوند، کیومرث پوراحمد، غلامرضا موسوی، پوران درخشنده، منیژه حکمت، علی قائم مقامی، محمدحسین مهدویان، حجت الاسلام دعایی، بهروز افخمی، سعید سهیلی، رسول صدرعاملی، سعید سعدی، مقصود جباری، محمدحسین قاسمی، رهبر قنبری، علی دهکردی، خسرو دهقان، هوشنگ گلمکانی، عباس یاری، حبیب اسماعیلی، سیاوش حقیقی، علی قوی تن، دانش اقباشاوی، کاوه صباغ‌زاده، مجید توکلی، سعید راد و… از شخصیت‌های سینمایی و فرهنگی حاضر در این مراسم بودند.

گزارش از کتایون کیخسروی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *