در نشست خبری رئیس سازمان سینمایی مطرح شد

حیدریان: به سمت تهیه‌کننده صاحب اختیار مسئول پیش می‌رویم

حیدریان: به سمت تهیه‌کننده صاحب اختیار مسئول پیش می‌رویم
نشست خبری رئیس سازمان سینمایی و سمعی و بصری صبح امروز (20 اسفندماه) به منظور ارزیابی عملکرد یک ساله و توضیحاتی درباره برنامه‌های سال آینده سینمای ایران با حضور اهالی رسانه و مدیران بخش‌های مختلف سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این برنامه محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی ضمن تسلیت درگذشت زنده‌یاد همایون شهنواز و لوون هفتوان به تدوین برنامه جامع سینما برای سال آینده اشاره کرد و گفت: «برای تدوین برنامه جامع سینما، مدیران و همچنین کارشناسان زیادی زمان گذاشتند و این برنامه تدوین شد. تلاش ما این است که هیچ اقدامی در سازمان سینمایی و مجموعه بخش خصوصی صورت نگیرد، مگر در چارچوب برنامه‌ای و مفهومی این برنامه جامع تا به اهداف تعریف شده در این برنامه دست پیدا کنیم.»

او افزود: «در سالی که گذشت، تلاش کردیم تصدی‌گری را در حوزه سینما کم کرده و اجرای امور را به بخش خصوصی و صنوف بسپاریم، سازمان سینمایی هم نظارت بیشتر خود را در حوزه‌هایی که به صنف یا بخش خصوصی واگذار شده، اعمال کند. چرا که در پاره‌ای نقاط، منافع بخشی صنوف یا  بخش خصوصی باعث می‌شود که آنها بر منافع عمومی چشم بپوشند. به طور کلی، منافع بخشی و منافع کوتاه مدت می‌تواند آفت هر برنامه‌ای باشد و به ضرر سینما است. از این بابت نظارت ما در سازمان هدفمند و البته همراه با سیستمی شفاف خواهد بود.»

قاعده اکران باید اصلاح شود

حیدریان در ادامه درباره مسائل اکران گفت: «از جمله موارد نظارتی در سال آینده، نظام‌نامه اکران است. درباره اکران عمده دوستان در بخش خصوصی و اصحاب رسانه نکته‌هایی دارند که به نظرم تا حد زیادی درست است. اکران مرحله‌ای است که تمام تلاش خانواده سینما باید به بار بنشیند و اگر قرار باشد عملکرد و نگاه محدود ما باعث از بین رفتن مخاطب بشود، به ضرر همه ابعاد سینما خواهد بود. بنابراین باید قاعده اکران به نحوی اصلاح شود که بتوانیم مخاطب بالقوه را به مخاطب بالفعل تبدیل کنیم. ما سعی کردیم در نظام‌نامه جدید این نکات را مدنظر قرار دهیم. طی جلسه شب گذشته این نظام‌نامه از طرف آقای شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز بررسی و تایید شد.»

او اظهار کرد: «در سالی که گذشت هر سه روز یک سالن به ظرفیت نمایشی کشور اضافه شد، بنابراین می‌توانیم تعداد بیشتری از فیلم‌ها را اکران کنیم. البته هر سه روز یک فیلم هم ساخته شد. بنابراین ما تلاش خواهیم کرد که در سال آینده نزدیک به 100 سالن به مجموعه سینمای کشور اضافه کنیم.»

رئیس سازمان سینمایی در ادامه به موضوع امنیت شغلی به عنوان یکی از مباحث مهم سازمان سینمایی در سال آتی پرداخت و گفت: «ما در پروانه ساخت باید امنیت شغلی را که مدنظر بسیاری از همکاران و اصحاب رسانه است، مورد توجه قرار دهیم. در یک سینمای حرفه‌ای، باید همه عوامل به صورت حرفه‌ای انتخاب شوند. بنابراین در سال آینده، استفاده از اهالی رسمی و دارای شناسنامه صنوف یکی از الزامات پروانه ساخت خواهد بود. دریافت پروانه ساخت دو قسمت خواهد داشت؛ اول موافقت اصولی و سپس بررسی استفاده از عوامل حرفه‌ای سینما.»

شراکت مردم در محصولات سینمایی 

او ادامه داد: «ما به سمت داشتن تهیه‌کننده صاحب اختیار و مسئول پیش خواهیم رفت و این روند آغاز شده است. تهیه‌کننده‌ای که نتواند چشم‌انداز مالی فیلم، منافع ملی و مصالح را درست تشخیص دهد، قطعا به ضرر صنعت سینما عمل خواهد کرد. بنابراین نظام تهیه‌کنندگی را پس از نظام اکران به سرانجام خواهیم رساند.»

حیدریان همچنین تصریح کرد: «علاوه بر این، ما باید از سرمایه‌های مجهول‌الهویه مراقبت کنیم که این مراقبت در پروانه ساخت اعمال خواهد شد اما در نظام تهیه‌کنندگی، راه‌های جدیدی را هم پیش روی تهیه‌کنندگان قرار خواهیم داد. در این نظام‌نامه ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری، اوراق منفعت و… پیش‌بینی شده که اعلام می‌شود. این امکان اگر درست برنامه‌ریزی شود، تمام مردم در مالکیت فیلم و سالن‌های سینما شریک ما خواهند بود.»

وام قرض‌الحسنه با سود 4 درصد

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شیوه‌های حمایتی سال آینده از تولید آثار نیز عنوان کرد: «در سال گذشته، بنیاد سینمایی فارابی برای اولین سال، پرداخت وام را از طریق بانک‌ها پیگیری کرد. در اعطای این وام‌های قرض‌الحسنه و یا با سود چهار درصد، مشکلاتی وجود داشت اما در حال تسهیل این روند برای سال آتی هستیم. در این راستا، 60 درصد بودجه فارابی برای مشارکت در حوزه تولید نیروهای جوان خلاق هزینه خواهد شد. این نیروها چشم امید و آینده سینمای ایران هستند.»

او ادامه داد: «با توجه به تاکیدی که بر تولید استاندارد وجود دارد، در سال آینده نگاه جدی‌تری به ساماندهی حضور تجاری سینمای ایران در کشورهای دیگر خواهیم داشت. در همین راستا با وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکره شده و جایزه‌ صادراتی برای این بخش پیش‌بینی شده است. در حوزه بازارهای منطقه‌ای و جهانی و همچنین اکران در سینمای کشورهای دیگر نیز مذاکراتی با وزارت امور خارجه انجام شده است تا بتوانیم آثارمان را در کشورهای دیگر به نمایش بگذاریم و از این طریق، افتخارآفرینی به نفع سینمای جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.»

حیدریان بیان کرد: «سال آینده در نظام ارتباطی بین سازمان و صنوف تغییراتی خواهیم داشت. یکی از این تغییرات احیای شورای صیانت در خانه سینما است. ما باید اختلافات احتمالی در حوزه‌ها را در داخل همان حوزه حل کنیم.»

او در ادامه از برگزاری جشنواره‌ها در شهرهای مختلف خبر داد و گفت: «ما باید عدالت فرهنگی را مدنظر قرار دهیم و حمایت و تلاش می‌کنیم که جشنواره‌های ملی ما در همه استان‌ها به نمایش در بیاید. تجربه امسال جشنواره فجر نشان داد که نمایش آثار در شهرها، ارزش زیادی از نظر معنوی خواهد داشت.»

رئیس سازمان سینمایی در پایان بر لزوم ارتباط بیشتر سازمان امور سینمایی با اصحاب رسانه تاکید کرد و گفت: «قرار است آقای نجفی در سال آینده سالن‌هایی را در نظر بگیرند تا اصحاب رسانه و منتقدان بتوانند همه فیلم‌ها را ببینند. با این روند می‌توانیم به یک تحلیل منصفانه و درست از فیلم‌ها برسیم و در جهت پیشرفت سینما حرکت کنیم. همچنین اگر معتقدید کارگاه‌های آموزشی، ورک‌شاپ‌ و… برای اصحاب رسانه نیاز است، ما از آن پشتیبانی می‌کنیم.»

اقدام جدی برای تولید مشترک با دیگر کشورها

در ادامه این برنامه محمدمهدی حیدریان پاسخگوی سوالات متعدد خبرنگاران بود

او در پاسخ به خبرنگار آی سی ان درباره تولید مشترک با کشورهای دیگر و لزوم تولید محتوا گفت: «در برنامه جامع سازمان سینمایی، اقدام جدی در حوزه تولید مشترک پیش‌بینی و برای آن مذاکراتی انجام شده است. همچنین در حوزه تولید محتوا ضعف جدی وجود دارد. ما شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌ایم. در این حوزه یک شورای تخصصی بین سازمانی در بنیاد سینمایی فارابی تشکیل شده و در حال بحث و تبادل نظر درباره ایده‌ها و سوژه‌ها با سازمان‌ها هستیم تا آن‌ها را به تهیه‌کنندگان و… ارائه دهیم. امیدوارم که خروجی‌های قابل اعتنایی در این زمینه داشته باشیم.»

نقش علیرضا رضاداد در تصمیمیات سازمان سینمایی

حیدریان در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره نقش علیرضا رضاداد در تصمیم‌گیری‌های سازمان سینمایی گفت: «آقای رضاداد از دوستان و همکاران نزدیک من در صدا و سیما بودند که از ایشان دعوت به همکاری کردم. این همکاری به اوایل سال 81 و 82 بازمی‌گردد. به دلیل اینکه آقای رضاداد بازنشسته هستند، امکان استفاده از ایشان در پست‌های مدیریتی وجود ندارد و به این دلیل حکم مشاوره دارند و هرجا که نیاز است از تجریبات ایشان استفاده می‌کنیم. باید توجه کرد که در سازمان سینمایی کارهای متعددی وجود دارد و ما نیاز به همکاری با عزیزان بسیار زیادی داریم. نقش آقای رضاداد در حوزه مشاوره و همچنین انجام مسئولیت‌هایی است که مستقیما به ایشان سپرده می‌شود.»

ممیزی فیلم‌های جشنواره فجر

حیدریان در پاسخ به پرسش خبرنگار رادیو درباره احتمال ممیزی مجدد فیلم‌های جشنواره فجر عنوان کرد: «امسال همه فیلم‌ها توسط همه اعضای شورای پروانه نمایش بررسی شده است. از نظر من، نیازی به بررسی مجدد آثار وجود ندارد، مگر آنکه تهیه‌کننده بخواهد تغییر جدیدی در فیلم ایجاد کند. البته درباره فیلمی که ممکن است دچار سوء تفاهمی در جشنواره شده باشد، در موارد بسیار بسیار معدود، شاید ملاحظاتی وجود داشته باشد.»

شفاف‌سازی هزینه‌ها و انتصاب دبیر جشنواره سال آینده

او در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره شفاف‌سازی هزینه‌های جشنواره فجر در سامانه دسترسی آزاد ضمن تاکید بر اینکه عزم سازمان سینمایی بر شفاف‌سازی است، گفت: «درباره اکران و همچنین مسائل دیگر، سوالاتی در حوزه شفاف‌سازی وجود دارد که تا آخر هفته در سامانه دسترسی آزاد پاسخ داده می‌شود. به عنوان مثال درباره شفاف‌سازی جشنواره فجر باید بگویم که آقای داروغه‌زاده عزم جدی بر مدیریت هزینه‌ها داشتند و ما حداکثر 40 درصد بودجه جشنواره 95 را در جشنواره 96 هزینه کردیم.»

رئیس سازمان امور سینمایی تصریح کرد: «آقای رجبی فروتن مسئولیت دسترسی آزاد اطلاعات در سازمان سینمایی را برعهده گرفته‌اند و هر فردی می‌تواند سوالاتش را بدون واسطه از ایشان بپرسد.»

حیدریان همچنین درباره تعیین وضعیت جشنواره سال آینده نیز خاطرنشان کرد: «در پایان این هفته جلسه‌ای برگزار خواهد شد که به نوعی بررسی جشنواره گذشته و به نوعی شورای سیاست‌گذاری جشنواره سال آتی خواهد بود. همچنین در این جلسه بر ابقا یا تغییر دبیر سال آتی فجر تصمیم گرفته می‌شود که البته بنده نظری مبنی بر مخالفت با ابقای ایشان ندارم.»

راه‌اندازی فیلمسازی آنلاین در انجمن سینمای جوان

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش‌های خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت انجمن سینمای جوان، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مدرسه ملی سینما و شایعه تعطیلی فعالیت‌های بعضی از آن‌ها به دلیل مشکلات مالی گفت: «بودجه مساله عمومی ما در تمام بخش‌های سینمایی است، اما به طور کلی درصد بودجه دریافتی سازمان امور سینمایی از سازمان برنامه و بودجه، 74 درصد بوده است. به تناسب نیز، تمامی زیرمجموعه‌ها بودجه‌های خود را دریافت کرده‌اند.»

او تاکید کرد: «نه در انجمن سینمای جوان و نه در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و… بنایی بر تعطیلی فعالیت‌ها نداریم. درباره بدهی انجمن سینمای جوان به سینماگران نیز باید تاکید کنم که تا آخر سال بدهی‌ای به سینماگران نخواهیم داشت. علاوه بر این، در سال آینده، دفاتر انجمن را به صورت جدی گسترش خواهیم داد.»

حیدریان با تاکید بر فعالیت قدرتمند زیرمجموعه‌های سازمان امور سینمایی بیان کرد: «ما حتما به انجمن سینمای جوان نیاز داریم. البته در جایی که بخش خصوصی وجود دارد، ما ورود نمی‌کنیم اما انجمن با مرکز رسانه‌های دیجیتال ارشاد توافق کرده تا بتواند آموزش فیلمسازی آنلاین را نیز به عنوان یک آموزش عمومی مدنظر قرار دهد. در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز جلسات خوبی برای برنامه‌های سال آینده برگزار شده و ما انتظار یک جهش معقول را با ایجاد معاونت انیمیشن داریم. مرکز گسترش باید در حوزه مستندهای سینمایی و انیمیشن تمرکز کند. ما در حوزه انیمیشن پتانسیل ویژه‌ای داریم که باید به سامان برسد و سازمان نیز از این روند حمایت می‌کند.»

او درباره تعطیلی مدرسه ملی سینما گفت: «بنایی بر تعطیلی مدرسه ملی سینما وجود ندارد، اما در اولویت‌های این مجموعه تغییراتی انجام خواهد شد. اکنون خروجی مراکز آموزشی سالیانه دو هزار دانشجوی فیلمسازی است، بنابراین آموزش در مدرسه ملی، اولویت نیست. وظیفه مدرسه ملی سینما دو مورد خواهد بود: اول ارتقای مهارت دانش‌های جدید در حوزه سینماست و دوم نیز ایجاد ارتباط با دانشجویان رشته سینما و هدایت آن‌هاست. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با 9 دانشگاه امضا شده و همکاری‌هایی نیز با خانه سینما انجام خواهد شد.»

تکلیف هنر و تجربه در سال آینده چه می‌شود؟

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار سایت هنر و تجربه درباره آخرین وضعیت این گروه در اکران‌های سال آینده گفت: «هنر و تجربه از نظر من برای سینمایی که باید فرمول اقتصادی خود را حفظ کند، ضروریست. چرا که اگر فرمول هنر و تجربه را نداشته باشیم، به سرعت دست سینماگران از ابداعات خالی خواهد شد.»

او توضیح داد: «معنای هنر و تجربه این نیست که یک‌سری از فیلم‌هایی که نمی‌توانند اکران شوند، در آن بخش نمایش داده شوند. هنر و تجربه به کار اول و دوم یک فیلمساز ربطی ندارد، بلکه باید کاری نو و ویژه باشد. ما در توافقاتی با 31 استان، حداقل 20 استان را اجبار کردیم که با یک روال منطقی آثار هنر و تجربه را نمایش دهند. در سال آینده، کار گروه هنر و تجربه در سطح وسیع‌تر اما منطقی‌تر ادامه خواهد داشت.»

نظر حیدریان درباره شیوه اعتراض احمد نجفی

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به خبرنگار روزنامه اعتماد که درباره شیوه اعتراض احمد نجفی پرسیده بود، گفت: «طبیعی است که این روش را نمی‌پسندم چرا که این روش، یک اقدام فرهنگی نیست. ما موضوع اکران را به دقت بررسی می‌کنیم اما نمی‌توانیم یک سالن سینمای 300 نفری را به زور برای فیلمی نگه داریم که به حق یا ناحق تنها دو بلیت فروخته است. مورد دیگر اینکه در نظام‌نامه اکران در حال تلاش هستیم شرایطی ایجاد کنیم تا فیلم‌‌هایی که مخاطبان متفاوتی دارند، با شرایط متفاوتی اکران شوند. یکی از اقدامات رده‌بندی سنی فیلم‌ها، نظارت بر کارگروه اکران و امکان شکایت از روند اکران، گروه هنر و تجربه و… است.»

او ادامه داد: «فرد دیگری هم درباره اقدام مشابهی در اعتراض به وضعیت اکران فیلمش گفته بود. این روند درستی نیست. به همین دلیل تصمیم گرفتیم همه فیلم‌ها را برای اصحاب رسانه اکران کنیم تا شما بتوانید به فیلم‌ها کمک کنید که مخاطبان خود را پیدا کنند.»

جشنواره فیلم اولی‌ها

حیدریان در پاسخ به پرسش دیگر روزنامه اعتماد درباره جشنواره فیلم اولی‌ها نیز عنوان کرد: «ما یک جشنواره حرفه‌ای فیلم فجر برای تولیدات سینمای ایران داریم که بدون تبصره خواهد بود. هر کس متقاضی حضور در این جشنواره است، می‌تواند در آن شرکت کند. باید این قاعده رقابت را بپذیریم. جایزه استعداد درخشان جشنواره، تنها توجه ویژه‌ای است که به فیلمسازان جوان تازه وارد خواهیم داشت.»

رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: «درباره جشنواره فیلم اولی‌ها، درحال نظرسنجی و بررسی جدی هستیم. اگر این جشنواره بتواند به بهتر دیده شدن فیلمسازان اول کمک کند، قطعا آن را برگزار می‌کنیم. تا کنون نتایج بررسی مثبت بوده است.»

طی 35 سال خدمتم به کسی رانتی ندادم

حیدریان در پاسخ به پرسش خبرنگار سینمامثبت درباره ارتباط مدیریت پردیس باغ کتاب با ریاست سازمان امور سینمایی بیان کرد: «ما از ساخت تمامی سالن‌های سینما حمایت کرده و می‌کنیم اما مجموعه سینماهای باغ کتاب تنها سینمایی است که تاکنون هیچ حمایتی از آن نکرده‌ایم چون زیرمجموعه شهرداری بود و شهرداری درخواستی برای این کار نداشت، البته احتمال دارد که چهارشنبه هفته جاری، آیین افتتاح اکران‌های نوروزی توسط خانه سینما در این مجموعه برگزار شود.»

وی افزود: «همچنین باید تاکید کنم که طی 35 سال که در عرصه مدیریت حضور دارم، حتی یک نفر را نمی‌توانید پیدا کنید که از اقوام من باشد و از رانت ارتباط فامیلی با من برای حضور در جایی استفاده کرده باشد.»

ما به نقد درون خانواده معتقدیم

در ادامه خبرنگار عصر ایران با تاکید بر اینکه نمایش ندادن بعضی فیلم‌ها حق‌الناس است، درباره اینکه گفته می‌شود سازمان سینمایی به دنبال تولید و اکران فیلم‌های  خنثی است، سوال کرد و حیدریان پاسخ داد: «یک طرف حق‌الناس، هزینه تولید یک فیلم و طرف دیگر آن، مردم هستند که با یک اثر هنری که در چارچوب قانون ساخته شده، روبه‌رو می‌شوند. ما دنبال فیلم خنثی یا کارگردان خنثی‌ساز نیستیم. ما به نقد درون خانواده معتقدیم. در سینمای دنیا هم همین نقد درونی را می‌بینید. ما نمی‌توانیم مردم را ناامید کنیم، نمی‌توانیم یاس‌افکنی کنیم. سینما باید به مردم نشان دهد که باید با قدرت ایستاد و مشکلات را حل کرد. ما سال آینده با یک سینمایی قوی روبه‌رو خواهیم بود.»

فعالیت مرکز گسترش در حوزه انیمیشن و مستند سینمایی

او در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره لزوم توجه به سینمای تجربی در مرکز گسترش و همچنین کمیته رفع توقیف آثار، عنوان کرد: «بحث تولید آثار تجربی مدت‌ها قبل از مرکز گسترش بیرون آمد و مرکز قرار است با قدرت در حوزه مستند سینمایی و انیمیشن فعالیت کند. ما نمی‌توانیم وظیفه تلویزیون را هم در تولید مستند ایفا کنیم. ترجیح می‌دهیم که در حوزه مستند سینمایی فعالیت جدی‌تری داشته باشیم.»

حیدریان درباره کمیته رفع توقیف آثار نیز گفت: «عزم ما این است که تلاش کنیم با نظر صاحبان اثر، حداقل اصلاحات لازم و واجب را انجام دهیم که فیلم قابل اکران باشد. ما این روند را دنبال می‌کنیم. فیلمی ممکن است پنج سال قبل توقیف شده باشد و به مرور این روند جلو خواهد رفت و تعیین تکلیف می‌شود. تلاش می‌کنیم که کارگردان هم در نهایت از این روند ناراضی نباشد.»

امنیت شغلی سینماگران و تاسیس صندوق بیکاری

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به خبرنگار ایلنا درباره تاسیس صندوق بیکاری گفت: «صندوق بیکاری هیچ وقت تاسیس نشده است و به لحاظ قانونی نیز امکان تاسیس صندوقی مجزا نسبت به مجموعه صندوق بیکاری وزارت کار نیست. شرط استفاده از صندوق بیکاری هم آن است که شما یک کارفرمایی داشته باشید و مسائل مرتبط با آن را رعایت کنید. لذا نمی‌توانیم از این صندوق در سینما  استفاده کنیم. بنابراین این مشکل باید در خانه سینما حل شود. برای این منظور نیز خانه سینما باید دارای منابع پایدار مالی باشد تا بتواند به اهالی صنف رسیدگی کند. در سال جاری، در این زمینه بیمه تمامی سینماگران مدنظر قرار گرفت و اقدامات دیگری نیز پیش‌بینی شده است.»

او تاکید کرد: «ما در حال کمک به خانه سینما برای ایجاد منابع پایدار هستیم، اما کار اساسی‌تر در این زمینه تامین امنیت شغلی است. اینکه تهیه‌کننده‌ای خانوادگی فیلم تولید کند و به صنعت سینما توجه نکند، کاری از پیش نمی‌بریم. ما در نظام‌نامه جدید و در شورای پروانه ساخت به استفاده از افراد با شماره پروانه صنفی تاکید خواهیم کرد.»

اکران فیلم‌های کم فروش در گروه هنر و تجربه

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش روزنامه جوان درباره اکران فیلم‌های کم فروش در گروه هنر و تجربه و پیشنهاد تعطیلی این گروه اظهار کرد: «وظیفه هنر و تجربه ایجاد تجربیات و ابداعات جدید در حوزه سینما است. ضمن اینکه قرار نیست نمایش این فیلم‌ها در استان‌ها ضربه‌ای به روند اکران طبیعی سینما بزند. به این نکته توجه داشته باشید که ما هر زمان به این نتیجه برسیم که هنر و تجربه کارکرد ندارد، آن را تعطیل می‌کنیم اما اکنون هنر و تجربه با برنامه‌ریزی درست می‌تواند کارکرد خودش را داشته باشد و به سمت ایجاد ابداعات جدید در سینما حرکت کند؛ البته اینکه کدام فیلم هنر و تجربه است و کدام فیلم نیست را باید در سال آینده با دقت بیشتری بررسی کنند. اگر این روند به درستی و منطقی جلو برود، قطعا کارکردهای آن برای سینمای ایران وجود خواهد داشت.»

با خانواده سینما مهربان‌تر باشید

او در پاسخ به انتقاد روزنامه جوان از حضور مدیرعامل خانه سینما در جلسات مختلف گفت: «با خانواده سینما مهربان‌تر باشید. در خانه سینما یک مدیرعامل وجود دارد که در دوره بعد تغییر می‌کند. ایشان در جلسات شرکت می‌کنند و این عضویت در شورا، شغل محسوب نمی‌شود بلکه باید به دلیل جایگاه‌شان در صنوف، در جلسات شرکت کنند؛ قطعا در این جلسات، رئیس یکی از صنوف نمی‌تواند به نمایندگی از همه صنف‌ها صحبت کند. ضمن اینکه توجه کنید که عضویت در شورا و شرکت در جلسات مرتبط با وظیفه حمایت از سینماگران شغل محسوب نمی‌شود. ایشان در جلسه شرکت می‌کنند و سپس با تمام صنوف جلسه می‌گذارند. انصافا آقای شاهسواری امانت‌دارانه در این زمینه فعالیت می‌کنند.»

رئیس سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری در پایان از تدوین نظام‌نامه تهیه‌کنندگی خبر داد و گفت: «نوع رابطه سازمان سینمایی با صنوف اینگونه خواهد بود که نگارش دستورالعمل‌ها و ضوابط و همچنین اجرای آن برعهده صنف، تصویب و نظارت بر اجرای آن برعهده سازمان سینمایی است. به عنوان مثال بحث‌های مربوط به نظام تهیه‌کنندگی با تهیه‌کنندگان انجام شده است و در ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود.»

ابراهیم داروغه‌زاده، رمضانعلی حیدری‌خلیلی، محمود اربابی، سعید رجبی‌فروتن، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، سیدصادق موسوی، مهدی یزدانی، لادن طاهری، حبیب ایل‌بیگی، محمدرضا فرجی، سیدحسین سیدی از مدیران سازمان سینمایی حاضر در این نشست بودند.

 گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *