همه آنچه که می‌خواهید درباره اولین فیلم آقای مدیری بدانید

ساعت 5 عصر مهران مدیری + عکس + بازیگران و داستان و نقد فیلم

ساعت 5 عصر مهران مدیری + عکس + بازیگران و داستان و نقد فیلم
«ساعت ۵ عصر» مهران مدیری در روز اول اکران خود با فروش ۷۰۰ میلیون تومان رکورد فروش روز اول اکران را به نام خود ثبت کرد و حالا خیلی‌ها منتظرند ببینند اولین ساخته مهران مدیری که قطعا به فروش میلیاردی می‌رسد، توان رقابت با فیلم‌هایی چون «گشت ۲» و «نهنگ عنبر ۲» را به عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران دارد یا نه؟

ساعت ۵ عصر فیلم کارگردانی است که بسیاری او را برای ساخت سریال‌های پرببیننده طنز تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی تحسین کرده‌اند. شب‌های برره، مرد هزار چهره، قهوه تلخ، مرد دوهزار چهره، پاورچین، ببخشید شما و ساعت خوش تعدادی از همان سریال‌های خوش‌ ساختی هستند که چه در زمان پخش‌شان و چه بعدها برای خیلی‌ها خاطره ساختند و آنها را خنداندند. بیراه نیست که هم آنها که طرفدار سر سخت مهران مدیری هستند و هم آنها که کمدی او را دوست ندارند کنجکاو اولین ساخته او در مقام کارگردانی یک فیلم سینمایی هستند؛ فیلمی به نام «ساعت ۵ عصر» که از اولین روزهای پیش تولید تا همین روزهای اولین اکران حاشیه‌های فراوانی داشته است.

مهران مدیری و نشست فیلمی که هنوز مجوز ساخت نداشت

چهارم شهریور سال گذشته خبرنگاران و عکاسان در حالی در نشست خبری فیلم «ساعت ۵ عصر» شرکت کردند که این فیلم نه تنها پروانه ساخت نداشت که حتی کارگردان آن هم مجوز کارگردانی برای ساخت فیلم سینمایی را دریافت نکرده بود. شرکت در نشست فیلمی که هنوز مجوز ساخت نداشت همان‌قدر عجیب بود که میزبان در برابر چشم همه سیگارش را روشن کند و با لبخند جواب‌گوی سوالات آنها باشد. و او کسی نبود جز مهران مدیری.

سیگار کشیدن مهران مدیری آن روزها به تیتر اول رسانه ها تبدیل شد و حتی بعضی‌ها می‌پرسیدند مارک سیگار مهران مدیری چیست. برای عده‌ای هم سوال بود که علت سیگار کشیدن مهران مدیری در یک نشست خبری چیست؟

مهران مدیری در نشست خبری فیلم ساعت ۵ عصر

کارگردان «قهوه تلخ» که پیش‌تر از آن گفته بود از کارهای تلویزیونی خسته است، اهالی رسانه را دور خود جمع کرده بود تا درباره همه حرف و حدیث‌های اولین فیلم سینمایی‌اش بی‌واسطه و صریح صحبت کند و به گفته خودش «این نشست برای رفع تمام حدس و گمان‌ها درباره فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» برگزار شد تا اطلاعات صحیح درباره این اثر در اختیار اهالی رسانه قرار گیرد.»

 

خروجی فیلم نباید به گونه‌ای شود که مردم بگویند تو در سریال‌سازی موفق‌تر هستی، پس برو همان سریال‌هایت را بساز. این به نظر من فاجعه است.

(مهران مدیری/نشست خبری 4 شهریور 95)

 

یک تصمیم هشت ساله

مدیری در آن جمع از تصمیمی هشت ساله برای ساخت یک فیلم سینمایی گفت که هر بار بنا به دلایلی امکان آن را نیافته است. او در حالی حضور گروه بازیگران سریال‌هایش را در فیلمش رد کرد که بازی سیامک انصاری را برای نقش اول فیلم قطعی دانست و اعلام کرد کنار انصاری ۷۰۰ بازیگر دیگر هم در فیلمش مقابل دوربین خواهند رفت و خودش هم در سکانس‌هایی کوتاه در فیلم بازی خواهد کرد. کارگردان «شب‌های برره» در این نشست گفت امیدوار است فیلمش از برگزیدگان جشنواره فیلم فجر باشد و موفقیت سریال‌‌سازی‌‌اش در فیلم‌سازی هم تکرار شود: «خروجی فیلم نباید به گونه‌ای شود که مردم بگویند تو در سریال‌سازی موفق‌تر هستی، پس برو همان سریال‌هایت را بساز. این به نظر من فاجعه است.»

مدیری دراین نشست توضیح داد که ایده «ساعت 5 عصر» مربوط به سه سال قبل و فیلمنامه در حال نوشتن است و زمان فیلمبرداری اولین فیلم سینمایی‌اش را در فاصله توقف ضبط برنامه «دورهمی» و بین ۱۱ تا ۱۵ مهرماه پیش‌بینی کرد.

مهران مدیری در نشست ساعت 5 عصر

مهران مدیری و ماجرای دنباله‌دار مجوز ساخت و کارگردانی

بی مجوز ساخت و کارگردانی پیش تولید فیلم شروع شد. منابع آگاه از تهیه‌کنندگی سامان مقدم و فیلمبرداری محمود کلاری اطلاع دادند و خبر رسید که عوامل فیلم از جمله مهران مدیری در حال بازبینی لوکیشن‌های فیلم ساعت ۵ عصر هستند. روابط عمومی فیلم دست به کار شد و همان طور که انتظار می‌رفت همه شایعه‌ها را تکذیب کرد: « تا زمان صدور پروانه ساخت هیچ پیش‌تولیدی برای ساعت پنج عصر انجام نمی‌شود.» اما منابع آگاه خبرهای دیگری هم داشتند:

  • اینکه در راه صدور مجوز ساخت مشکلاتی وجود دارد. اول اینکه امکان همکاری تهیه‌کننده اول با کارگردان اول وجود ندارد. به همین دلیل سامان مقدم تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده گرفته است.
  • موضوع بعدی فیلمنامه است. شورای پروانه ساخت درباره شخصیت اصلی فیلم ایراداتی وارد دانسته و مهران مدیری باید فیلمنامه اصلاح شده را دوباره در اختیار شورا بگذارد.
  • نکته مهم دیگر انتقاد اداره نظارت و ارزشیابی به مدیری و عوامل «ساعت ۵ عصر» بود. اینکه چرا در حالی که نه فیلم پروانه ساخت داشته و نه مدیری مجوز کارگردانی دریافت کرده است، پیش تولید فیلم آغاز شده است و حتی نشست خبری هم برگزار کرده‌اند.

 

فیلم سینمایی ساعت پنج عصر، اوایل آذرماه 1395 در لوکیشن آپارتمانی در نیاوران کلید خورد.

با همه این حرف‌ها عاقبت ۲۶ آبان پروانه ساخت اولین فیلم سینمایی مهران مدیری صادر شد. اما هنوز یک مشکل وجود داشت: مجوز کارگردانی. شاید عده‌ای خیال می‌کردند که مدیری با سابقه طولانی در ساخت سریال‌های تلویزیونی و حتی شبکه نمایش خانگی نیازی به مجوز کارگردانی نداشته باشد. اما محمدرضا فرجی مدیرکل دفتر سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی این موضوع را رد کرد و گفت: «همه کارگردانان فیلم اول به دریافت مجوز کارگردانی نیاز دارند و آقای مهران مدیری هم چندی پیش تقاضای مجوز کارگردانی خود را به وزارت ارشاد ارسال کرد که صلاحیت ایشان در دست بررسی است.»
با این حال فیلمبرداری «ساعت ۵ عصر» بدون مجوز کارگردانی اوایل آذر در آپارتمانی در نیاوران کلید خورد و سرانجام ۱۵ روز بعد شورای پروانه ساخت معاونت ارزشیابی و نظارت با تقاضای کارگردانی مهران مدیری و ۱۹ نفر دیگر موافقت کرد.

محمود کلاری در کنار مهران مدیری سر ضبط فیلم ساعت 5 عصر

مهران مدیری در حال کارگردانی ساعت 5 عصر

حاشیه های اکران فیلم «ساعت ۵ عصر» و اینکه چرا به جشنواره فیلم فجر نرسید

فیلم مهران مدیری می‌توانست یکی از اتفاقات مهم سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر باشد اما طولانی شدن فیلمبرداری آن و پایان مهلت تحویل فیلم‌ها به دفتر جشنواره باعث شد فیلم  از ماراتن جشنواره باز بماند. حالا طرفداران پرشمار مهران مدیری باید منتظر پایان ساخت و دریافت پروانه نمایش فیلم می‌شدند. تعطیلات نوروز زمان طلایی اکران برای فیلمسازان و تهیه‌کنندگان به حساب می‌آید اما این اتفاق برای «ساعت ۵ عصر» رخ نداد چرا که برای این فیلم پروانه نمایش صادر نشد.

علی سرتیپی و سیامک انصاری
علی سرتیپی در کنار سیامک انصاری

زمان مناسب بعدی می‌توانست اکران عید فطر باشد. سوم اردیبهشت خبر رسید که پروانه نمایش «ساعت ۵ عصر» با انجام اصلاحیه‌هایی صادر شده است. علی سرتیپی مدیرعامل دفتر پخش فیلمیران در این باره گفت: « تلاش می‌کنیم تا شرایط لازم برای اکران فیلم در عید فطر را مهیا کنیم.» اما این بار هم «ساعت ۵ عصر» روی پرده نرفت.

زمان اکران فیلم، بعد از پایان نمایش «نهنگ عنبر ۲» تعیین شده بود.

بر اساس مصوبه شورای صنفی نمایش اکران فیلم مدیری بعد از پایان نمایش «نهنگ عنبر ۲» تعیین شده بود. سرتیپی درباره تعویق نمایش «ساعت ۵ عصر» به ایلنا گفت: « در حال حاضر فیلم «نهنگ عنبر ۲» در هفته پنجم اکران خود قراردارد و قرار است پنج هفته دیگر نیز اکران شود. همچنین با توجه به اینکه هفته‌های اکران در ماه مبارک رمضان محاسبه نمی‌شود، بنابراین اکران فیلم «نهنگ عنبر ۲» تا بعد از عید فطر ادامه دارد و هر زمان که اکران این فیلم تمام شود فیلم «ساعت ۵ عصر» در گروه سینمایی قدس اکران می‌شود.»

فیلم‌نامه را خشایار الوند نوشته بود، روی پوستر اسم مدیری آمد

در این میان حاشیه‌ها در کنار اخبار رسمی به راه خود می‌رفتند. پوستر فیلم «ساعت ۵ عصر» منتشر شد. نام مهران مدیری به عنوان نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان روی آن نقش بسته بود. صدای خشایار الوند درآمد: «فیلمنامه ساعت ۵ عصر برای من است و بابت آن قرارداد بسته‌ام و ۱۲۰ میلیون تومان هم دستمزدم بوده است و حالا اینکه می‌بینم نامم در پوستر نیست، عجیب است.» واکنش او کمی تندتر هم شد: «۲۰ سال است با مدیری همکاری دارم و یک بار هم ندیده‌ام مدیری متنی بنویسد.» خبر دست به دست شد.

مهران مدیری سکوت کرد و عده‌ای عکسی از پایگاه ثبت فیلمنامه منتشر کردند و از ثبت فیلمنامه به نام مهران مدیری خبر دادند و گفتند که خشایار الوند تنها در بازنویسی آن همکاری داشته است و طرح اصلی فیلمنامه متعلق به مهران مدیری است. کمی بعد الوند حرف‌هایش را پس گرفت و گفت رفاقت ۲۰ ساله‌اش ارزش این حرف‌ها را ندارد:‌ «شاید فیلمنامه از زمان نگارش تا ساخت، آن قدر از سوی آقای مدیری تغییر کرده که دیگر فیلمنامه من نیست.»

ممیزی های پیش از اکران / آیا ساعت ۵ عصر سیاسی است؟

این ماجرا هم تمام شد و عاقبت قرار شد از روز ۲۸ تیرماه «ساعت ۵ عصر» اکران شود. اما درخواست ممیزی دو سکانس فیلم حاشیه‌ای دیگر رقم زد. مهران مدیری در چند جمله گفت: «همان طور که قبلا گفته‌ام «ساعت ۵ عصر» یک کمدی اجتماعی است. من فیلم سیاسی نساخته‌ام که برخی آن را سیاسی قلمداد کرده‌اند.» این مرحله هم گذشت و عاقبت «ساعت ۵ عصر» با دو روز تاخیر به دلیل شهادت امام جعفر صادق (ع) جمعه ۳۰ تیرماه اکران شد.

عکس های پیش‌رو، مربوط به اولین روز اکران این فیلم در پردیس کوروش است؛ شما را دعوت به تماشای این عکس‌های جذاب می‌کنیم تا پس از آن، به رکوردهای این فیلم در سینمای ایران اشاره کنیم:

مهران مدیری و سیامک انصاری
مهران مدیری و سیامک انصاری
سلفی هواداران مهران مدیری
سلفی هواداران مهران مدیری
مهران مدیری و سیامک انصاری و علی اوجی اکران فیلم ساعت ۵ عصر
مهران مدیری و سیامک انصاری و علی اوجی اکران فیلم ساعت ۵ عصر

هوادار مهران مدیری در حال عکس گرفتن با او
عکس خصوصی مهران مدیری ساعت ۵ عصر

عکس چهره مهران مدیری در اکران ساعت ۵ عصر

خنده مهران مدیری در اکران ساعت ۵ عصر

سیامک انصاری در کنار خانم چادری در اکران خصوصی فیلم ساعت ۵ عصر

مهران مدیری ساعت ۵ بعد از ظهر

هواداران در حال عکس گرفتن با مهران مدیری در اکران ساعت ۵ عصر

مهران مدیری در کنار استند اول مارکت در اکران فیلم ساعت ۵ عصر
مهران مدیری در اکران فیلم ساعت ۵ عصر

کلوزآپ چهره مهران مدیری

مهران مدیری با عینک دودی

«ساعت ۵ عصر» چه رکوردهایی را شکست؟

«امشب بزرگ‌ترین اکران خصوصی در تاریخ سینمای ایران است، هنرمندی نیست که امشب در جمع ما نباشد و این شگفت‌انگیز است و منتی است که بر سر من گذاشتید. تقریبا ۹۵ درصد اهالی سینما، رادیو، تلویزیون، موسیقی، منتقدان، رسانه‌ها و خبرنگاران حضور دارند.» این‌ها جملاتی بود که مهران مدیری دوشنبه ۲۶ تیرماه در اکرانی که به ادعای او «بزرگ‌ترین اکران خصوصی تاریخ سینمای ایران» بود بر زبان آورد. (در دقیقه دوم ویدیو زیر)

 

در این اکران بیش از ۶۰۰ مهمان از چهره‌های مختلف فرهنگی، هنری، سینمایی و موسیقی و حتی سیاسی حضور داشتند. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، حسین علیزاده، همایون شجریان، بهمن فرمان‌آرا، رضا عطاران، رامبد جوان، عادل فردوسی‌پور، رضا یزدانی، سالار عقیلی، همایون ارشادی تنها تعدادی از دعوت‌شدگان این مهمانی بزرگ در پردیس کورش بودند.

عکس هنرمندانی که در اکران خصوصی شرکت کردند (کلیک کنید)

آمار فیلم ساعت پنج عصر
عنوان توضیح/میزان
بیشترین تعداد هنرمند سرشناس شرکت کننده در یک اکران خصوصی بیش از 600 نفر (تقریباْ 95 درصد اهالی سینما)
حضور یک مقام بلندپایه سیاسی به نمایندگی از دولت جناب آقای محمدباقر نوبخت
بیشترین رزرو آنلاین بلیط بیش از 300 میلیون تومان
بیشترین تعداد بیننده در روز اول اکران بیش از 64 هزار و 330 نفر در کل کشور در 520 سئانس
بیشترین تعداد سئانس در یک سینما 54 سئانس در یک سینما
بیشترین فروش یک فیلم در روز اول اکران 700 میلیون تومان

 

این بزرگ‌ترین اکران خصوصی تاریخ سینمای ایران است (مهران مدیری/۲۶ تیر ۹۶)

 

چهار روز بعد اکران «ساعت ۵ عصر» اولین ساخته سینمایی مهران مدیری به سرگروهی پردیس کورش آغاز شد  و رکوردهایی عجیب بر جای گذاشت و تنها در این سینما توانست به فروش ۱۳۰ میلیونی برسد. پیش از این، رکورد بیشترین فروش در روز اول در پردیس کورش با ۶۶ میلیون تومان متعلق به فیلم «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» بود.
علی سرتیپی مدیرعامل موسسه‌ی فیلمیران خبر داد که «ساعت ۵ عصر» در مجموع در روز اول اکران به فروش ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است. قبل از «ساعت ۵ عصر» فیلم «سلام بمبی» با ۵۰۰ میلیون تومان، رکورد فروش روز اول را در اختیار داشت.

مهران مدیری، سیامک انصاری، علی اوجی در اکران مردمی ساعت 5 عصر
فیلم «ساعت ۵ عصر» رکورد رزرو آنلاین بلیت را هم شکست. برای این فیلم بیش از ۳۰۰ میلیون تومان بلیت آنلاین فروخته شد. سرتیپی در ادامه آمار رکوردهای فیلم گفت: «بیش از ۶۴ هزار و ۳۳۰ نفر در کل کشور، در روز اول اکران «ساعت ۵ عصر» به تماشای این فیلم در ۵۲۰ سئانس نشستند و رکورد بیشترین تعداد سئانس در یک سینما با ۵۴ سئانس در یک سینما شکسته شد.»
جدیدترین آمار فروش فیلم حاکی از این است که پس از سه روز نمایش فروش فیلم به رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است.

بازیگران فیلم ساعت ۵ عصر

  • سیامک انصاری
  • امیر جعفری
  • آزاده صمدی
  • رسول نجفیان
  • نگین معتضدی
  • مهران مدیری

بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. مدیری در یک مصاحبه عنوان کرد که در برخی از صحنه ها، ۷۰۰ هنرور حضور دارند که کار را برای او و تیم بازیگرانش بسیار سخت می‌کند. صحنه‌هایی از این دست را می‌توانید در تیزر این فیلم هم ببینید.

داستان فیلم ساعت ۵ عصر

مهران مدیری کارگردان فیلم درباره قصه فیلم می‌گوید: «قصه «ساعت ۵ عصر»، قصه همه ما در تهران است و تمام گرفتاری‌ها و روزمرگی‌های ما است. شخصیت اصلی این فیلم ناچار است که تا ساعت ۵ عصر از یک نفر امضا بگیرد اما اتفاقات عجیب و اجتناب‌ناپذیر گرفتاری‌های بی‌شماری را برای این فرد به وجود می‌آورد، ماجراهایی که شاید برای تمام ما اتفاق افتاده باشد.» آنهایی که از مهران مدیری کاری کمدی انتظار دارند دست خالی برنخواهند گشت: «این فیلم کاملا رئال است و با اینکه فضای فانتزی ندارد اما به شدت کمدی است و البته سوژه آن تلخ است. کمدی این کار پررنگ است اما پایان تلخی ندارد البته این نظر من است و بستگی به این دارد که ما چگونه تلخ را تعریف کنیم و البته در پایان فیلم شخصیت اصلی به همان نقطه اول و به یک روزمرگی می‌رسد.»

نقد فیلم ساعت ۵ عصر

بعد از گذشت نزدیک به یک هفته از آغاز اکران اولین فیلم سینمایی مهران مدیری،‌ هنوز اظهار‌نظرها و نقدهای قطعی‌ای درباره فیلم منتشر نشده است. تعدادی از تماشاگران با دیدن «ساعت 5 عصر» روی پرده سینما از فیلم خوششان نیامده و معتقدند در این فیلم کمدی‌‌ای که در آثار مدیری انتظار دارند،‌ وجود ندارد و حتی فیلم طنز تلخی دارد که نمی‌توان از تماشای آن لذت برد. تعدادی از منتقدان که نظراتشان را اعلام کرده‌اند معتقدند مدیری در ساخت اولین فیلمش موفق بوده و عده‌ای معتقدند مدیری نتوانسته فیلمی به موفقیت سریال‌هایش بسازد.

تیزر فیلم ساعت ۵ عصر

ویدیو پشت صحنه ساعت ۵ عصر

پوستر «ساعت ۵ عصر»

پوستر فیلم ساعت 5 عصر
پوستر رسمی فیلم ساعت 5 عصر

 

هنرمندان حاضر در اکران خصوصی فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر مهران مدیری

 

عکس جدید شیلا خداداد در اکران ساعت ۵ عصر
شیلا خداداد
عکس سیما تیرانداز در اکران ساعت ۵ عصر
سیما تیرانداز
سالار عقیلی در اکران ساعت ۵ عصر
سالار عقیلی
عکس سامان سالور در اکران خصوصی ساعت ۵ عصر
سامان سالور
عادل فردوسی پور ساعت ۵ عصر
عادل فردوسی پور
امیر جعفری ساعت ۵ عصر
امیر جعفری
عکس آزاده صمدی با شال زرد در اکران ساعت ۵ عصر
آزاده صمدی
بابک حمیدیان ساعت ۵ عصر
بابک حمیدیان
برزو ارجمند در اکران ساعت ۵ عصر
برزو ارجمند
همایون شجریان در اکران ساعت ۵ عصر
همایون شجریان
استاد بهمن فرمان آرا در اکران ساعت ۵ عصر
بهمن فرمان آرا
عکس جدید بهاره کیان افشار - ساعت ۵ عصر
بهاره کیان افشار
عکس استاد حسین علیزاده در اکران ساعت ۵ عصر
حسین علیزاده
عکس مهتاب کرامتی ساعت ۵ عصر
مهتاب کرامتی
عکس جدید رضا عطاران در اکران ساعت ۵ عصر
رضا عطاران
مجید مظفری ساعت ۵ عصر
مجید مظفری
عکس مجید مظفری در اکران ساعت ۵ عصر
مجید مظفری
کامران تفتی در اکران ساعت ۵ عصر
کامران تفتی
حسین پاکدل در اکران ساعت ۵ عصر
حسین پاکدل
حبیب رضایی در اکران ساعت ۵ عصر
حبیب رضایی
مهدی کرم پور در اکران ساعت ۵ عصر
مهدی کرم پور
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(2)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *