در آخرین روز از مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی در جشنواره‌ی جهانی فجر چه گذشت؟

صمدیان: اکثر افراد نگاه می‌کنند، اما اندک کسانی قادر به دیدن هستند

صمدیان: اکثر افراد نگاه می‌کنند، اما اندک کسانی قادر به دیدن هستند
آخرین روز مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور چهره‌هایی همچون ژان میشل فرودون، گادفری چشایر، اکبر عالمی، احمد طاهری، نگار اسکندرفر، همایون ارشادی، محمدرضا دلپاک، محسن راستانی و... عصر امروز (دوشنبه ۴ اردیبهشت) در پردیس چارسو برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، آخرین مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی با عنوان «آموزش سینمای کیارستمی در داخل و خارج» برگزار شد و همچنین فیلم‌هایی از کارگاه فیلمسازی او در ایران با موضوعات فرش، باد، در و درخت، کارگاه های فیلمسازی کیارستمی دربارسلونا، کوبا و کلمبیا و ده فیلم کوتاه یک دقیقه‌ای از حس و حال دانشجویان کیارستمی پس از درگذشت او به نمایش در آمد.

کیارستمی برای بسیاری افراد در جهان آموزگار خوبی بود

در ابتدای این مراسم سیف‌الله صمدیان در توضیحاتی کوتاه گفت: امیدوارم رفتن کیارستمی، آغازی بر روشنی‌هایی باشد که در اینجا شاهدش هستیم؛ که روز پایانی این مراسم، آغازی باشد بر بزرگداشت‌های گسترده و پی در پی با دقت بالا برای رسیدن به هوا و فکری که کیارستمی در این جهان خاکی داشت.»

پس از آن نگار اسکندرفر گفت: «خوشحالم که به بهانه مراسم امروز، شاهد حضور شاگردان عباس کیارستمی در اینجا هستیم. ما حدود ۱۱ سال پیش با کیارستمی کارگاه‌هایی برگزار کردیم که در آن فیلم‌های زیادی با موضوع آب، فرش، صدا، باد و.. ساخته شد.»

او ادامه داد: «آموزگار بودن کیارستمی ربطی به کلاس‌های فیلمسازی او نداشت؛ کیارستمی برای بسیاری افراد در جهان آموزگار خوبی بود. در جهان پر از خشم و خشونت کنونی، نام کیارستمی روزنه‌ای ست به جهانی که در آن بتوان به زیبایی‌ها نگاه کرد. خوشحالم در زمانه‌ای زندگی کردم که کیارستمی می‌زیست.»

اسکندرفر افزود: «علاقه او نسبت به شاگردانش وصف‌ناشدنی بود؛ سال گذشته و در حالی که کیارستمی در بستر بیماری بود، طبق برنامه‌ای از پیش تنظیم شده با تعدادی از شاگردانش برای حضور در ورکشاپ‌هایی راهی آمریکا بودیم. کیارستمی با وجود شرایط سخت بیماری تماس گرفت و پی‌گیر کارهای شاگردانش بود.»

او یادآور شد: «روزی که در آنجا با مارتین اسکورسیزی برنامه داشتیم، روز تولد عباس کیارستمی بود و امیر نادری نیز در آنجا حضور داشت. هر دو آنها برای تولد کیارستمی پیامی دادند و از او خواستند که «بلند شو و به کار ادامه بده، که کارهای زیادی مانده است.»

برگزارکننده ورک‌شاپ‌های کیارستمی در خارج از کشور در پایان گفت: «کیارستمی فقط می‌خواست کار کند و شاگردان او نیز باید کار کنند. شاگردانش در کنار فیلم‌ها، عکس‌ها و کتاب‌هایش، در واقع آثار زنده به‌جا مانده از او هستند که می‌توانند راه او را ادامه دهند. آنها پس از سفر ابدی کیارستمی، حدود ۵۷ فیلم یک دقیقه‌ای ساختند که امروز از میان آنها به تماشای ۱۰ فیلم می‌نشینیم.»

از اینکه کیارستمی دعوت ما را به کلمبیا پذیرفت، شگفت‌زده شدم

در ادامه برنامه استفانیا بونت ضمن ابراز رضایت از حضور در مراسم بزرگداشت کیارستمی در ایران گفت: «بودن در اینجا حسی مانند بودن در یکی از فیلم های عباس کیارستمی دارد. همکاری من با کیارستمی از طریق احمد طاهری شکل گرفت که در واقع سفیر خوب سینمای ایران در آن سوی جهان است.»

او با بیان این که در سال ۲۰۱۴ نخستین ورکشاپ خود را برگزار کردیم، گفت: «زمانی که کیارستمی را به کلمبیا دعوت کردیم، شگفت‌زده شدم که چقدر راحت پیشنهاد ما را پذیرفت. ما نیز تمام سعی خود را کردیم که مقدمات کار را به خوبی فراهم کرده و جمعی بین‌المللی را در کلمبیا گرد هم آوریم.»

بونت افزود: «محل برگزاری ورکشاپ کیارستمی، دانشگاه بوگوتا بود و در حالی که افراد برای انتخاب موضوع فیلم چیزهایی مثل کافه، بار و… را پیشنهاد می‌دادند، کیارستمی همان دانشگاه را به عنوان موضوع فیلمسازی انتخاب کرد.»

او با اشاره به اینکه همه از ساختار ورکشاپ‌های او خبر داریم، گفت: «در اینجا دوست دارم از بخشندگی و دست و دل بازی او در تمامی دوره‌های آموزشی بگویم. در ورکشاپ‌های او افرادی از تمام نقاط دنیا حضور پیدا می‌کردند، آن هم در سرزمینی که برای آنها ناشناخته بود و آنجا بود که دست به کار کشف دنیای اطراف خود می‌شدند.»

استفانیا بونت ادامه داد: «گاهی شاهد حضور ۵۰ هنرآموز بودیم و کیارستمی در هیچ موردی همراهی خود را از آنها دریغ نمی‌کرد؛ عباس کیارستمی همچون بذری بود که در آنجا کاشته می‌شد و میوه‌های او همان شاگردانی بودند که در تمام دنیای هنری پراکنده شده‌اند.»

احمد طاهری مترجم ورکشاپ‌های کیارستمی در سخنانی کوتاه گفت: «عباس کیارستمی در ورکشاپ‌های خارج از کشور، خود نیز بر اساس موضوع ورکشاپ فیلم می‌ساخت. امروز فیلمی ۵ دقیقه‌ای به اسم دوست من کجاست؟ را با هم می‌بینیم که توسط کیارستمی در مورسیا ساخته شده است.»

باید بکوشیم فضای کاری و فکری او را هرچه بهتر بشناسیم

پس از آن فیلم کوتاه دوست من کجاست؟ به نمایش در آمد و ژان میشل فرودون سردبیر سابق «کایه دو سینما» که تحت تاثیر فیلم اندوهگین شده بود، گفت: «از شما متشکرم و حضور در مراسم یادبود کیارستمی را مایه افتخار خود می‌دانم. فیلمی که دقایقی قبل از عباس کیارستمی دیدیم، یک شاهکار بود. کشف این فیلم کوتاه مرا تحت تاثیر قرار داده است؛ آن را راهی بسیار موثر برای فهم سبک کار کیارستمی و رابطه‌اش با واقعیت جهان می‌دانم. در همین فیلم کوتاه عناصر اراده، شانس و اتفاق را یک جا کنار هم می‌بینیم.»

او ادامه داد: «ما به کمک دوستانمان در بریتانیا، هندوستان، ایتالیا و فرانسه هدیه‌ای برای عباس کیارستمی داریم که از امروز در فضای مجازی در دسترس همگان قرار گرفته است؛ مجموعه‌ای از تصاویر و آثار برای درک هرچه بهتر سبک کار و تفکر کیارستمی. همانطور که خود او بارها گفته باید کار کرد، ما نیز باید بکوشیم فضای کاری و فکری او را هرچه بهتر بشناسیم و این کاری ست که کماکان ناتمام است.»

این منتقد سینمایی اضافه کرد: «من این افتخار را داشتم که در بسیاری از ورکشاپ‌های او در کره، ژاپن، آلمان و.. حضور داشته و شاهد ارتباط او با شاگردانش باشم. باید بگویم برای عباس کیارستمی ارتباط با جوانان و انتقال تجربیاتش، به اندازه ساخت فیلم اهمیت داشت.»

او افزود: «بهترین خاطره من از ورکشاپ‌های او، که شاید بهترین خاطره خود او نیز باشد، ورکشاپی بود که او طی چهار روز در جنوب غرب فرانسه برای بچه‌های هشت – نه ساله برگزار کرد. کیارستمی یک معلم یا پروفسور به معنای کلاسیک کلمه نبود. آسیایی‌ها تعبیر «استاد» را برای کسی به کار می‌گیرند که گستره روحانی و فکری شاگردانش را وسعت می‌دهد. «استاد» به شاگردانش کمک می‌کند تا خود به توانایی درک معانی دست یابند، در عوض اینکه معانی را با نگاهی بالا به پایین به آنها بیاموزد.»

فرودون در ادامه گفت: «کیارستمی به معنای واقعی کلمه «استاد» بود. روش کار کیارستمی در مقام فیلمساز و در مقام معلم ورکشاپ‌ها از نظر ارتباط با دیگران و جهانی که در آن می‌زیست، تفاوتی نداشت. او در فیلم‌هایش چشم‌های ما را به جهان می‌گشود و در ورکشاپ‌ها با دانشجویان، بچه‌ها و… همین‌طور کار می‌کرد. در یک کلام باید بگویم برای کیارستمی، آزادی و قوت بخشیدن به دیگران اهمیت داشت.»

کیارستمی را نمی توان به دیگران درس داد و آموخت

در ادامه برنامه بخش کوتاهی از فیلم‌های فائزه عزیزخانی، علی کریم، نوید دانش و علی یحیایی به عنوان شاگردان کیارستمی که موفق به ساخت فیلم بلند و اکران عمومی آن شده‌اند، به نمایش در آمد.

در پایان این مراسم سیف‌الله صمدیان گفت: «عباس کیارستمی همواره با ماست؛ برای اتصال به او به برگزاری چنین مراسمی هم نیازی نیست. کیارستمی را نمی‌توان به دیگران درس داد و آموخت. در اینجا بر آن چیزی تاکید می‌کنم که خود او تاکید داشت؛ این گفته آندره کرتژ عکاس مجارستانی که «اکثر افراد نگاه می‌کنند، اما اندک کسانی قادر به دیدن هستند.»

گزارش از مریم قربانی نیا

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *