گزارش اختصاصی فیلم‌نت نیوز از حال و هوا، فیلم‌های نمایش داده شده و حضور سینمای ایران در شصت‌و هفتمین جشنواره‌ی برلین

زنان و حضور شکوهمند در برلین

زنان و حضور شکوهمند در برلین
جشنواره برلین در هوایی نسبتا سرد از ۹ فوریه در برلین شروع شده است. با وجود آنکه سال گذشته ۵ فیلم از ایران در بخش‌های مختلف جشنواره برلین شرکت داشتند، امسال از ایران فقط فیلم تمارض به کارگردانی عبد آبست و با پخش‌کنندگی بین المللی محمد اطبایی در بخش «فروم» جشنواره حضور دارد.

امیر گنجوی- فیلم‌نت نیوز؛ جشنواره برلین در هوایی نسبتا سرد از ۹ فوریه در برلین شروع شده است. با وجود آنکه سال گذشته ۵ فیلم از ایران در بخش‌های مختلف جشنواره برلین شرکت داشتند، امسال از ایران فقط فیلم تمارض به کارگردانی عبد آبست و با پخش‌کنندگی بین المللی محمد اطبایی در بخش «فروم» جشنواره حضور دارد. فیلم تمارض فیلمی تجربی است که با اجازه پخش ویدیویی ساخته شده و به دلیل آنکه در ایران و در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده، تمارض نسبتا فیلم ناشناخته‌ای است. مجید اسلامی در فیسبوک خود فیلم را تحسین کرده و جزو بهترین‌های سال ایران دانسته که جایش در جشنواره فیلم فجر خیلی خالی بوده است.  اولین پخش تمارض در ۱۱ فوریه برگزار شد و قرار است که ۵ اکران دیگر هم در جشنواره داشته باشد. در ۱۴ فوریه، با حضور کارگردان یک‌بار دیگر این فیلم به نمایش درخواهد‌آمد. به گفته محمد حقیقت ، منتقد شناخته شده ایرانی ، استقبال از اولین اکران فیلم بسیار خوب بود و فیلم در سالنی کاملا پر به نمایش در‌آمد. به‌جز تمارض نسخه بازسازی شده فیلم کلوزآپ هم در جشنواره برلین امسال به نمایش در می‌آید. در اولین اکران فیلم که در روز شنبه گذشته برگزار شد مانی حقیقی، کارگردان شناخته شده سینمای ایران، حضور داشت و بعد از فیلم به صحبت درباره‌ی فیلم پرداخت .

در واقع، از ایران افراد مختلفی در جشنواره امسال شرکت کرده‌اند. اکثر پخش‌کننده‌های بین‌المللی معروف ایرانی در جشنواره حضور دارند.  غرفه بنیاد سینمایی فارابی و حوزه هنری برپاست و هر بار که از آنجا رد می‌شوی این غرفه‌ها را شلوغ‌تر می‌یابی.  پوستر فیلم‌های امسال ایرانی بر دیوار غرفه‌ها نصب شده و بازدید‌کنندگان خارجی پیرامون این فیلم‌ها با پخش‌کنندگان ایرانی صحبت می‌کنند. همچنین منتقدین مختلف و شناخته شده‌ای از ایران در جشنواره امسال برلین حضور دارند. علی معلم از ماهنامه‌ی دنیای تصویر و محمد حقیقت منتقد معروف ساکن پاریس در جشنواره حضور دارند. غلامرضا موسوی که همواره پای ثابت جشنواره کن است در جشنواره امسال برلین برای اولین‌بار شرکت کرده  است. در مجموع با وجود آنکه از ایران تنها دو فیلم در جشنواره حضور دارد، فضای جشنواره بوی ایران را می‌دهد.

شصت‌ و هفتمین جشنواره‌ی برلین به‌طور رسمی و با فیلم جنگو  از ۹ فوریه آغاز به کار کرد. بر خلاف سال گذشته که فیلم برادران کویین و با حضور جرج کلونی در جشنواره به نمایش درآمد، فیلم افتتاحیه امسال فیلمی نسبتا کوچک محسوب می‌شود. داستان فیلم پیرامون «جنگو راینهارت» آهنگساز و گیتاریست بلژیکی، موسیقی‌دانی در زمان هیتلر است که از او خواسته می‌شود که برای افسران آلمانی توری را در آلمان برگزار کند. بیش از هر چیز، فیلم تجلیلی از هنر است و آنکه در هنگام توحش و وحشی‌گری، هنر نقش مهمی را در پالایش روح انسانی و سرکوب توحش بازی می‌کند.

از دیگر فیلم های خوب امسال می توان به خانه نایب السلطنه  اشاره کرد. داستان فیلم پیرامون استقلال هندوستان  و تجزیه این کشور به هند و پاکستان است. ماجرایی عاشقانه برای جذاب کردن این اتفاق تاریخی به فیلم اضافه شده است. بازسازی فضای هندوستان دیدنی از کار درآمده و بیننده را به خوبی با ماجراهای تلخ تجزیه هندوستان آشنا می‌کند. همچنین نفش استعمار پیر انگلیس به خوبی در فیلم برجسته شده و کار به جایی رسیده که حتی سیاستمداران زبره انگلیسی هم قربانی استعمار انگلیس و سیاست‌های از بالای آن هستند. نکته جالب در آن است که کارگردان فیلم نوه یکی از قربانیان تجزیه هندوستان است.

در جشنواره برلین امسال چندین فیلم با موضوع محیط زیستی دیده می‌شود. فیلم آخر اگنیشکا هولاند، ردپا یک درام پلیسی خوش ساخت و غیر شعاری پیرامون تبادل انسان و محیط زیست است. بازی‌های بسیار خوب و فضا‌سازی فکر شده ارزش‌های فیلم را دو چندان کرده است. فیلم پیرامون روح و بدن نیز به نحوی با موضوعات محیط‌زیستی درگیر است. فیلم یک درام عاشقانه خوش‌ساخت مجاری است که از لحاظ داستانی گاه  معلم پیانو  هانکه را به یاد می‌آورد اما متافیزیک تشدید شده فیلم در بعضی بخش‌ها آزار دهنده شده است. در مجموع ردپا کار خوبی از کار درآمده است. هر دو فیلم کار گردان زن دارند. در واقع همانند سال گذشته فیلم‌های تاثیر گذار امسال کارگردان زن دارند و همه چیز نوای آن را می‌دهد که عدالت و برابری در سینمای امروز دنیا در حال دست یافتن است. فیلم‌های فوق همگی نگاهی متفاوت و جدید را به سینما را در بردارند و نوید بخش آن هستند که به سینمای آینده می‌توان امیدوار بود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *