پرفروش‌ها در هفته‌ای که گذشت

جدول فروش فیلم‌های در حال اکران؛ «هزارپا» دهه شصتی پرفروش

جدول فروش فیلم‌های در حال اکران؛ «هزارپا» دهه شصتی پرفروش
فیلم «هزارپا» ساخته ابوالحسن داودی با بازی رضا عطاران، جواد عزتی، مهران احمدی و سارا بهرامی از شگفت‌انگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما در زمینه فروش بوده که توانسته تنها پس‌ از ۱۶ روز اکران به فروش ۱۰‌ میلیاردی دست یافته و رکورد فروش روزانه سینمای ایران را با فروش ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در یک روز بشکند.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، با طوفانی که فیلم «هزارپا» در اکران داشته و در کمتر از 20 روز به فروش ده میلیاردی رسیده است باید بیشتر به این نکته اشاره کرد که مخاطبان سینما هنوز هم از نسل دهه 50 و 60 هستند. این مخاطبان سال‌هاست که پای سینمای ایران ایستاده‌اند، در دهه 60 و 70 با حمایت از فیلم‌های کودک و نوجوان حمایت خود را از سینما نشان دادند و این حمایت تاکنون هم از سینمای ایران ادامه داشته است.

هزارپا؛ جایگاه اول

در سال‌های اخیر این موضوع محتمل شده که هر فیلمی به دهه 60 و 50 و اوایل انقلاب با نگاه طنز می‌پردازد از فروش قابل توجهی بهره خواهد بود و مردم از این نوع فیلم‌ها به خوبی استقبال می‌کنند. فیلم‌هایی که به معضلات و مشکلات جوانان و نوجوان این دو دهه پرداخته و نشان‌دهنده این موضوع است که در چه محدودیت‌هایی رشد کرده‌اند؛ به مشکلاتی همچون مو و پوشش پسران که نشان‌دهنده نبود آزادی در این سال‌ها بوده است.

«نهنگ عنبر 1 و 2»، فیلم «مصادره» در سکانس های آغازین و تا حدی فیلم «خجالت نکش» که به دوران نوجوانی این دهه می‌پردازد، در سینماها مورد استقبال قرار گرفته و مخاطبان ارتباط خوبی با این آثار برقرار کرده‌اند، این استقبال بیانگر این نکته است که مردم ما تا چه حد برای نوستالژی‌های خود ارزش قائل هستند، هر چند که این نوستالژی‌ها تلخ بوده اما امروز در قالب فیلم طنز برای آنها جالب است.

«هزارپا» با در آمیختن این نوستالژی و بازی گرفتن از دو سلطان گیشه سال‌های اخیر، خیلی زود به آنچه که از ابتدا هدف تولیدکنندگان فیلم بوده دست یافت. می‌توان گفت این فیلم تنها مخاطب‌شناسی خوبی دارد و صرفا برای خنداندن مخاطبان و فروش بیشتر استفاده از هر نوع دیالوگی را دستمایه قرار داده است. بلند خندیدن مخاطبان هدف اصلی «هزارپا» بوده که به این مهم هم دست یافته است.

تگزاس؛ جایگاه دوم

فیلم دیگری که این روزها مورد استقبال قرار گرفته «تگزاس» ساخته مسعود اطیابی است، فیلمی که از ترکیب حمید فرخ‌نژاد، پژمان جمشیدی و سام درخشانی استفاده کرده تا بتواند مخاطبانش را با خود همراه کند. این فیلم بعد از گذشت ده هفته از اکران، هنوز هم جزو پرفروش‌هاست که باز هم نشاندهنده استقبال مخاطبان از فیلم‌های کمدی و طنز است.

دشمن زن؛ جایگاه سوم

سومین جایگاه جدول فروش آثار در حال اکران، متعلق به فیلم «دشمن زن» ساخته کریم امینی با بازی سام درخشانی و جنجال‌های بی‌پایان و همیشگی حسین فرح‌بخش است. این فیلم کپی به روز شده و شرعی فیلم «مهمان» با بازی زنده‌یاد ناصر ملک‌مطیعی در سینمای قبل از انقلاب است. بارزترین تفاوت این فیلم با فیلم‌های دیگر، حضور جواد یساری خواننده کوچه بازاری قبل از انقلاب است که با تلاش‌های حسین فرحبخش مجوزهای لازم را دریافت کرده و توانسته بعد از سال‌ها در یک فیلم سینمایی بخواند و این نوع موسیقی را دوباره احیا کند. فیلمی شاد و دارای صحنه‌های رقص و آواز و خنده‌دار برای مخاطبان که شاید فقط در سینما و با دیدن چنین فیلم‌هایی ساعتی از تنش قیمت دلار و بازار ارز و سکه و اقتصاد بیمار و افسردگی حاکم بر جامعه دور باشند.

فرحبخش این بار هم مثل همیشه می‌داند که از سینما چه می‌خواهد و چه با خالتور و چه فیلم‌های دیگر فقط و فقط به دنبال خنداندن مخاطبان سینماست. به گفته خودش با خندیدن پول بلیتی که از مخاطبان می‌گیرد را حلال می‌کند. حُسن فرحبخش این است که تکلیف خود را می‌داند و فقط فیلم می‌سازد، البته خوش حسابی او با عوامل هم یکی دیگر از دلایل موفقیتش به حساب می‌آید که همه را مشتاق می‌کند با او کار کنند.

فیلم «دشمن زن» با فروش هفتگی حدود 350 میلیون تومان تا حدود زیادی به اهداف خود رسیده است و شلوغ‌کاری‌های این روزهای فرحبخش در رابطه با موسسه تصویر شهر و درگیری لفظی او با رامبد جوان نیز به دیده شدن فیلم کمک زیادی کرده است. سینما به تهیه‌کنندگان خوش حسابی مثل فرحبخش نیاز دارد پس می‌بایست او، اخلاقیات و نگاهش به سینما را تاب بیاورد.

دارکوب؛ جایگاه چهارم

«دارکوب» دیگر فیلم بالای جدول فروش این هفته است که کمدی نیست و اتفاقا بازگوکننده داستانی تلخ از معضل اعتیاد در خانواده‌ها و به‌خصوص در میان زنان است. اینکه بهروز شعیبی توانسته به حدنصابی که با ساخت فیلم‌هایی همچون «سیانور» و «دهلیز» داشته، برسد جای خود، اما بازی خوب سارا بهرامی، چشم‌نوازترین بخش این فیلم است. سید محمود رضوی تهیه‌کننده این فیلم نیز نشان داده که با فیلم‌های اجتماعی هم می‌توان به فروش خوب رسید و «لاتاری» نمونه بارز این ادعاست که مردم از فیلم خوب استقبال می‌کنند، خواه کمدی، خواه تلخ و خواه قیصرگونه ساخته شده باشد.

خاله قورباغه؛ جایگاه پنجم

«خاله قورباغه» فیلمی عروسکی که به عنوان پنجمین فیلم از مجموعه شش فیلم پرفروش هفته می‌توان به آن اشاره کرد. این فیلم با تهیه‌کنندگی فرشته طائرپور یکی از صاحبان سینمای کودک و نوجوان تاکنون 750 میلیون تومان فروش داشته است. شاید بتوان گفت عدم پخش تیزرهای این فیلم از صدا و سیما به نوعی فراهم کردن فضایی بود تا با جنجال‌هایی که در پی آن توسط طائرپور شکل گرفت، نظر مخاطبان را به خود جلب کند و این فیلم با توفیق اجباری به فروش قابل توجهی دست یابد. قضاوت درباره خوب و بد بودن فیلم را باید به عهده تماشاگران گذاشت اما همین که جمعی از سینماگران و دست‌اندرکاران صاحب‌نام کارهای عروسکی در شرایط سخت کنونی فیلمی در ژانر کودک ساخته و اکران کرده‌اند، جای تقدیر دارد. امید است که طائرپور و دوستانش در سینمای کودک و نوجوان به قدری فیلم بسازند که بتوان فیلم‌ها را نقد کرد زیرا امروزه به دلیل تعداد محدود تولیدات آثار کودک و نوجوان نمی‌توان در مورد محتوای این فیلم‌ها حرف زد چون در این صورت ممکن است همین تعداد کم هم ساخته نشود.

به وقت خماری؛ جایگاه ششم

ششمین جایگاه جدول فروش باز هم متعلق به یک فیلم کمدی است، این بار «به وقت خماری» فیلمی پربازیگر ساخته کارگردان نام آشنای تلویزیون محمدحسین لطیفی که تاکنون آن طور که باید نتوانسته نظر مخاطبان را جلب کند. شاید فروش کم و عدم استقبال مردم از این فیلم ارتباط زیادی با سریال «سردلبران» داشته باشد که تا حد زیادی اعتبار لطیفی را نیز خدشه‌دار کرد. اگر «به وقت خماری» بعد از سریال «دودکش» اکران می‌شد می‌توانستیم تاثیر رسانه ملی بر سینما را به خوبی درک کنیم. قطعا اگر این فیلم بعد از یک سریال موفق از لطیفی در تلویزیون اکران می‌شد دیگر لطیفی با این چالش بی‌مخاطبی دست و پنجه نرم نمی‌کرد.

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *