حسین عرفانی صبح امروز از مسجد بلال تشییع شد

وداع دوبلورها با حسین عرفانی

وداع دوبلورها با حسین عرفانی
مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت و گوینده باسابقه رادیو صبح امروز (پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه) از مقابل مسجد بلال صداوسیما به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم علی همت مومیوند که اجرای مراسم را بر عهده داشت، گفت: «در این چند ماهه شاهد رفتن چند تن از عزیزان عرصه دوبله بودیم که بسیار تلخ و درناک است بنابراین امیدوارم نفر بعدی خودم باشم.»

او در ادامه ضمن تشکر از همه کسانی که در مراسم حضور یافتند گفت: «با رفتن عمو حسین خنده هم از واحد دوبله رفت. امیدوارم دیگر شاهد از دست دادن استادان خود نباشیم و این ضایعه بزرگ را به همه تسلیت می‌گویم.»

پس از آن منوچهر والی‌زاده بیان کرد: «نزدیک ۶۰ سال در کنار هم بودن باعث شد حسین عرفانی از خانواده هم به من نزدیک‌تر باشد. برایم غیرقابل باور است. از وقتی بیمار شد بچه‌های واحد دوبلاژ تکیده شده بودند. من در تمام این 60 سال جز محبت و دوستی چیزی از او ندیدم.»

او در ادامه گفت: «از مردم که تا این حد به بچه‌های دوبله محبت دارند تشکر می‌کنم. از همه شما ممنونم ما دوبلورها شما مردم را دوست داریم. از همه دوستانی که به عیادت حسین عرفانی آمدند ممنونم. خدا به مهسا توان و قوت بدهد که در کنار مادرش شهلا ناظریان مقاوم است.»

والی‌زاده افزود: «او تا لحظه آخر که در بیمارستان بود همه را می خنداند. حسین رابطه خوبی با جوانان داشت و دوبلورهای جوان هم با او رابطه خوبی داشتند. خداوند در ابتدای ماه محرم او را برد و امیدوارم روحش شاد باشد. امیدوارم روح منوچهر نوذری هم شاد باشد که بسیاری از ما را در این عرصه همراهی کرد و در کنار او به خیلی جاها رسیدیم.»

در ادامه منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما عنوان کرد: «چند روز پیش گروهی از گویندگان در خانه سینما جلسه‌ای داشتند، من از پنجره اتاقم صدای خنده و شادی آنها را می‌شنیدم که برای ما که در دوره سینمای کلاسیک این صداها را شنیده بودیم نوستالژیک بود، اما متاسفانه صدای حسین عرفانی در بین آن صداها نبود.»

او ادامه داد: «بخش دردناک کار بسیاری از ما این است که چیزی را برای ماندگار شدن نداریم و خوشا به حال آنانکه از خود یادگاری می‌گذارند و صدا مهمترین چیزی است که به یادگار می‌ماند.»

شاهسواری افزود: «ما با صدای عرفانی خندیدیم، گریه کردیم و شاد شدیم و حالا او در میان ما نیست و صدایش را نداریم ولی تمام این صداهای ضبط شده باقی می‌ماند. خداوند همسرش شهلا ناظریان و فرزندانش را سلامت نگه دارد.»

در ادامه ناصر ممدوح دیگر دوبلور با سابقه فیلم و سریال عنوان کرد: «حسین عرفانی دوست و همکار نازنینی بود که از بین ما رفت. خیلی زود کسالت پیدا کرد و خیلی زود روحش پر کشید. فقدان او برای من باورناپذیر است. من شوخ طبعی و خنده‌های او را هیچگاه فراموش نمی‌کنم.»

او تأکید کرد: «عرفانی یک صدای ماندگار بود که با رفتنش دوبلاژ دچار خلاء شده است. امسال برای ما سال خوبی نبود چون ۳تن از همکاران عرفانی، بهرام زند و محمد عبادی را از دست دادیم.»

پس از آن زهره شکوفنده نیز در حالی که اشک می‌ریخت گفت: «هر کسی یک پدر و مادر دارد اما من در این حرفه چتدین پدر و مادر و خواهر و برادر دارم. از همه جمعی که من وارد دوبله شدم همین چند نفر باقی مانده‌اند و امیدوارم من دیگر نباشم تا چنین اتفاقاتی را ببینم.»

او ادامه داد: «عرفانی بسیار حامی من بود و حتی تا آخرین روزهای سلامتی‌اش به دنبال این بود که به ما کمک کند. کار نصفه‌ای با هم داشتیم و قرار بود با هم کار کنیم تا اخرین روز به من میگفت نگران نباش برمیگردم و کار را تمام می‌کنیم. برای این عزیزانی که در دوبلاژ حصور دارند آرزوی سلامتی دارم.»

 در این بخش بیانیه انجمن گویندگان قرائت شد.

سپس ژرژ پطروسی پشت تیربون قرار گرفت و بیان کرد: «من بیش از ۵۰ سال در کنار عرفانی و دیگر همکاران خوبم کار کردم. در این اتاق‌ها خیلی از همکاران ما کارهای بزرگ و ماندگاری خلق کردند و آثار درخشانی به جای گذاشتند. من چیزی بیشتر ندارم بگویم فقط اینکه حسین عرفانی جدای از یک استاد دوبله یک دوست خوب بود. او یک هنرمند واقعی بود و حسن اخلاق داشت. مرگ حق است و خوشا به حال کسانی که مثل حسین عرفانی خاطره خوش از خود باقی می‌گذارند.»

افشین ذی‌نوری نیز به عنوان نماینده نسل جوان دوبله پشت تریبون آمد و گفت: سلام عموجان، تو که همیشه می‌گفتی همه چیز جفت و جور است. پس چرا امروز هیچ چیز جفت و جور نیست؟»

او ادامه داد: «با از دست دادن حسین عرفانی دوبله ایران دچار یک ضایعه بزرگ شد. انرژی مثبت او زبان زد بود، وقتی وارد یک جمعی می‌شد اخم تمام افراد حاضر در آن جمع را به خنده تبدیل می‌کرد.حسین عرفانی با معرفت بود، با مرام بود، مشتی بود، با رفتن او چراغ دوبله خاموش شد.»

در این مراسم ذکر مصیبتی نیز برای عرفانی اجرا و در پایان بر پیکر او نماز خوانده شد و هنرمندان و گویندگان او را به سمت خانه ابدی خود در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه کردند.

ناصر ممدوح، منوچهر والی‌زاده، چنگیز جلیلوند، خسرو خسروشاهی، منوچهر اسماعیلی، علی همت مومیوند، سیامک اطلسی،سعید شیخ‌زاده، حسن کاخی، میرطاهر مظلومی، تورج نصر، سعید توکل، منوچهر آذری، فرزاد حسنی،  رضا بنفشه‌خواه. افشین ذی‌نوری. رضا الماسی، اردشیر منظم، کامران ملکی، شکرخدا گودرزی، بهمن هاشمی، بیژن علیمحمدی، اردلان شجاع کاوه و  منوچهر شاهسواری،مدیرعامل خانه سینما و مجتبی نقی‌ای مدیر امور دوبلاژ سیما از حاضران در این مراسم بودند.

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *