اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برگزار شد

بیشترین جوایز به «بیست و یک روز بعد» و «اسکی باز» رسید

بیشترین جوایز به «بیست و یک روز بعد» و «اسکی باز» رسید
آیین اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان عصر امروز (۱۵ تیر) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی و جمعی از هنرمندان و مدیران با یک ساعت تاخیر ‌در ورزشگاه ۲۲ بهمن اصفهان برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم که اجرای آن را اشکان خطیبی و کارگردانی آن را مجید برزگر بر عهده داشتند، علیرضا رضاداد دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم های کودک و نوجوان نخستین سخنران مراسم اختتامیه بود، او ضمن تشکر از همراهی مهمانان و مسئولینی که در برگزاری جشنواره نقش داشتند و آن را همراهی کردند، گفت: «این جشنواره از چند جهت با دوره‌های قبلی تفاوت داشت، بزرگترین تفاوت این بود که جشنواره را از مهرماه به تابستان آوردیم تا از اوقات فراغت بچه‌ها استفاده کنیم و نشان داد که نتیجه هم مثبت بوده است.»

او ادامه داد: «همکاری سازمان سینمایی و شهرداری اصفهان با یکدیگر در برگزاری جشنواره به گونه ای بود که توانستیم جشنواره را به شکل مطلوبی برگزار کنیم.»

رضاداد همچنین تاکید کرد: «سانس‌های نمایش فیلم از ۱۰ صبح تا ۲ بامداد نشان داد که رویکرد درستی بوده و علاقه مردم به حدی است که باید آن را جدی بگیریم، از همه تشکر می‌کنم و برای همه شما و بیش از همه برای سینمای کودک و نوجوان روزهای پرنشاط آرزومندم.»

شهردار اصفهان: اصفهان به قطب تولید فیلم‌های کوتاه و بلند کودک و نوجوان تبدیل شود

پس از آن مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: «چنین می‌اندیشم که رجعت دوباره پروانه‌ها به شهر اصفهان دلالت تام و تمامی بر این حقیقت انکارناپذیر دارد که هنر در تار و پود اصفهان نقشی ابدی انداخته و در سرنوشت آن جز این تقدیری نیست. پس ایمان بیاوریم که ظرفیت‌های آشکار فرهنگی این شهر می‌تواند عنوان افتخار آفرین دیگری را در مقیاس‌های جهانی رقم بزند.»

جمالی‌نژاد بیان کرد: «سینما باید متناسب با شان و منزلت هنری اصفهان قد برکشد و جهانی شود. مدیران شهری اصفهان باید بدانند که جهان آینده متعلق به کودکان و نوجوانان است. زیرا اعتقاد داریم آینده را باید همین امروز بسازیم. ثانیا سرمایه‌گذاری بر کودکان بازدهی سریع دارد. در این میان خانواده ها هم نقش اساسی دارند. کودکان سرشار از خلاقیت اند که برای اداره شهر به آن نیاز اساسی داریم. بر کاربست فناوری‌های سخت نظیر احداث پردیس‌های سینمایی در این شهر که اعلام می‌کنم شهرداری اصفهان آمادگی دارد با مشارکت وزرات محترم ارشاد و سازمان سینمایی در کمترین زمان ممکن احداث کند.»

او افزود: «دومین عرصه سرمایه‌گذاری فناوری نرم است که همواره حضوری اثر بخش بوده است. از این رو پیشنهاد می‌دهم اصفهان به قطب تولید فیلم‌های کوتاه و بلند کودک و نوجوان تبدیل شود.»

شهردار اصفهان ادامه داد: «باید آنچنان در قوام این جشنواره کوشید که استعدادهای درخشان ظهور کنند و به عنوان رسانه‌ای سرنوشت‌ساز، رسالتی در تحقق اهداف بشری ایفا نمایند. هنر با آفرینش قرین و هم سرنوشت است. بنابراین با هنر سینما می‌توانیم جهان آینده را بازآفرینی کنیم و دنیای سرشار از صلح، برابری، امنیت، هم زیستی را برای خود و دیگران فراهم آوریم.»

استاندار اصفهان: امروز با حضور شما اصفهان نه نصف جهان که همه جهان شده است

در ادامه رسول زرگر استاندار استان اصفهان گفت: «پایتختی چهار دوره اصفهان برای ایران بزرگ و بناهای زیبا و تاریخی بسیار، به این شهر عظمت بخشیده و شعار «اصفهان نصف جهان» واقعا برازنده این شهر است. امروز با حضور شما عزیزان و ترنم شادی کودکان و نوجوانان اصفهانی، این شهر نه نصف جهان که همه جهان شده است.»

او با ابراز خرسندی از برگزاری مجدد جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان افزود: «بازگشت عزت مندانه جشنواره فیلم کودک و نوجوان را به موطن خود، به مردم فرهنگ دوست و مسئولان متعهد سینمای کشور تبریک می گویم و آرزومند تشکیل دبیرخانه دائمی این جشنواره و تشکیل قطب تولید فیلم کودک و نوجوان در اصفهان هستم. زیرا اصفهان برند دائمی این رویداد فرهنگی و هنری است.»

زرگر همچنین بیان کرد: «امیدوارم در سال‌های آتی «گل بانو» و «دشت گل» در روستای خفر سمیرم نیز بتوانند از فیلم‌های این جشنواره بهره‌مند شوند. همچنین جا دارد از زاون‌ها، ارحام صدرها و همشهریانی چون فرهادی‌ها، صدرعاملی‌ها و صدها هنرمند دیگر در این سالن حضور دارند، یاد کنم.»

معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز

جوایز بخش‌های مختلف جشنواره که با حضور داوران هر بخش اهدا شد به شرح زیر است:

جوایز ‌بخش پویانمایی ایران

دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی به محمدرضا خردمندان برای فیلم دوئل

دیپلم افتخار و تندیس «ایسفا» به محمد بخشی برای فیلم آریو والیبال به تهیه کنندگی امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی برای فیلم رویاها در یک روز به تهیه کنندگی امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه کوتاه و نیمه بلند پویانمایی برای فیلم کودکان به نویسندگی هادی محمدیان طبقی

پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی برای فیلم هزار افسان به کارگردانی اصغر صفار و عباس جلالی یکتا

پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی برای فیلم گل و بلبل به تهیه کنندگی مهدی آقاجانی

جایزه ویژه هیئت داوران برای دست‌آورد تکنیکی درخشان برای محمد امین همدانی کارگردان فیلم فهرست مقدس

پروانه زرین بهترین فیلم کودک در بخش پویانمایی سینمایی برای فیلم دنیای کیف‌ها به تهیه کنندگی حمید نخعی

پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم نوجوان در بخش پویانمایی سینمایی برای فیلم رهایی از بهشت به کارگردانی علی نوری اسکویی

پروانه زرین بهترین فیلم نوجوان در بخش پویانمایی سینمایی برای فیلم رهایی از بهشت به تهیه کنندگی علی نوری اسکویی

هیئت داوران هیچ‌ فیلمی را شایسته دریافت پروانه زرین در بخش بهترین فیلم بلند داستانی (غیرسینمایی) ندانستند.

جوایز بخش پویانمایی بین‌الملل

دیپلم افتخار بهترین فیلم انیمیشن کوتاه به پدربزرگم درخت گیلاس بود به تهیه کنندگی پاول اسمیرنوف

جایزه ویژه هیات داوران برای کارگردانی بهترین فیلم انیمیشن کوتاه به امیرهوشنگ معین برای فیلم درخت پرتقالی

پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه پویانمایی به فیلم یک لحظه به تهیه کنندگی استفان مورات، وینسنت کاپلو و ماری اشگوین

پروانه زرین بهترین بلند پویانمایی بین المللی نیز به ناکامورا برای فیلم چیری و چری

پروانه زرین بهترین فیلم بلند پویانمایی به فیلم راه طولانی شمال به تهیه‌کنندگی ران دینس،کلاوس توکسویگ کایر، هنری ماگالون

جوایز بخش فیلم‌های غیرسینمایی 

هیأت داوران بازی بازیگران کودک و نوجوان سه فیلم شوکا (مائده سالمی) ، فقط شاگرد اول (نعیم شیخ محبوبی)، اپیزود سوم فیلم آگوست (مهسا هاشمی) را تحسین کرد.

پروانه زرین بهترین فیلم نامه به احمدعلی حامد برای فیلم نامه فیلم فقط شاگرد اول

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی  ضمن تقدیر از  فرناز امینی برای کارگردانی فیلم عشق نیکان به آزاده قچاق برای کارگردانی فیلم فقط شاگرد  اول

هیأت داوران هیچ فیلمی را مناسب دریافت پروانه زرین بهترین فیلم ندانستند.

جایزه ویزه شهید بهنام محمدی

بخش دیگر این مراسم به اهدای جایزه شهید بهنام محمدی اختصاص داشت که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر جشنواره و استاندار و نیز ۹ کودک فرزند شهید به فیلم کوتاه «سلام» به کارگردانی محمد رضا حاجی غلامی اهدا شد.

جایزه یونیسف

هیئت داوران یونیسف ضمن تقدیر از علی قوی‌تن کارگردان فیلم گل سفید جایزه‌ای را به کودک خردسال فیلم بهاره نوروزی اهدا کردند و جایزه فیلم منتخب یونیسف به سیدمحمدرضا خردمندان برای فیلم‌های بیست و یک روز بعد، دوئل و گزارشگر  اهدا شد.

جوایز بخش سیفژ

دیپلم افتخار به محمدعلی طالبی برای فیلم پایان رویاها

جایزه سیفژ به محمد بخشی برای فیلم آر یو والیبال؟

جایزه عشقی بزرگ برای جهانیان از طرف موسسه سان یت سِن

محمدعلی طالبی برای فیلم پایان رویاها و محمدرضا خردمندان برای فیلم‌ بیست و یک روز بعد 

جوایز بخش سینمای بین‌الملل

جوایز داوران کودک و نوجوان بین الملل

جایزه ویژه هیأت داوران برای بهترین بازیگر به سلست هولشایمر برای فیلم روزی که پدرم شاخ و برگ درآورد از هلند

جایزه ویژه هیأت داوران برای بهترین بازیگر به امیررضا فرامرزی برای فیلم اسکی باز

پروانه زرین بهترین فیلم بلند (کودک) به خاکستری کوچیکه پر سر و صدا به تهیه کنندگی سیلیه هوپلندایک و دیوکه بیور کلی گراور

پروانه زرین بهترین فیلم بلند (نوجوان) به معجزه کوهستان به تهیه کنندگی فیلیپ بودوگ و توماس بلینینگر

جوایز بخش فیلم‌های بلند سینمایی بین‌الملل

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند داستانی به دوچرخه آبی به تهیه کنندگی نورسن چتین کورکن، اومیت کورکن از ترکیه

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به اسکی باز به تهیه‌کنندگی محمد احمدی

پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم داستانی بلند به فریدون نجفی برای اسکی باز

پروانه زرین بهترین فیلمنامه به ناتیا برونکورست برای فیلمنامه معجزه کوهستان از کشور آلمان

پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه به آر یو والیبال؟ به کارگردانی محمد بخشی

جوایز داوران کودک و نوجوان ایرانی

پروانه زرین بهترین بازیگر کودک به عرفان برزین برای فیلم دزد و پری 2 

پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان به مهدی قربانی برای بیست و یک روز بعد

پروانه زرین بهترین فیلم کودک به فیلم قهرمانان کوچک به تهیه کنندگی بیتا منصوری

پروانه زرین بهترین فیلم نوجوان به فیلم بیست و یک روز بعد به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه

جوایز بخش سینمای ایران

جوایز بخش فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند

جایزه ویژه هیات داوران به محمدرضا حاجی غلامی کارگردان فیلم کوتاه سلام

پروانه زرین بهترین فیلمنامه کوتاه و نیمه بلند به محمد صادقی برای فیلمنامه فیلم پیژامه پدر را باد برد

پروانه زرین بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند داستانی به سعید نجاتی برای فیلم باران آهسته می‌بارد

پروانه زرین بهترین فیلم‌ کوتاه و نیمه بلند به نیما ربیعی برای فیلم‌ آر یو والیبال؟

جوایز بخش فیلم‌های بلند سینمایی

پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری بخش بلند سینمایی به پیمان عباس‌زاده برای فیلمبرداری چهل کچل

پروانه زرین بهترین بازیگر (کودک) بخش بلند سینمایی به امیررضا فرامرزی برای فیلم اسکی باز

دیپلم افتخار هیأت داوران به شبنم مقدمی برای حضور پرمهر کنار بازیگران کودک در فیلم شکلاتی

دیپلم افتخار هیأت داوران به یاس نوروزی بازیگر کودک فیلم دزد و پری 2

پروانه زرین بهترین بازیگر (نوجوان) به مهدی قربانی برای فیلم بیست و یک روز بعد

پروانه زرین بهترین فیلمنامه به احسان ثقفی و محمدرضا خردمندان برای فیلم بیست و یک روز بعد

جایزه ویژه هیأت داوران به فریدون نجفی کارگردان فیلم اسکی باز

پروانه زرین بهترین کارگردانی به سیدمحمدرضا خردمندان برای فیلم بیست و یک روز بعد 

پروانه زرین بهترین فیلم (کودک) به فیلم دزد و پری 2 به تهیه کنندگی بهروز مفید

پروانه زرین بهترین فیلم(نوجوان) به فیلم اسکی باز به تهیه کنندگی محمد احمدی

در بخشی از این مراسم نمایشی با حضور خود نامزدهای بازیگری جشنواره به کارگردانی مرضیه برومند در مدت کوتاهی آماده و اجرا شد که مورد رضایت حاضران قرار گرفت.

علیرضا شجاع نوری، امیر اسفندیاری، کیومرث پوراخمد، محمد احمدی، کمال تبریزی، پوران درخشنده، رضا میرکریمی، همایون اسعدیان،فرشته طائرپور، غلامرضا آزادی، شادمهر راستین، بیتا منصوری، مسعود اطیابی، انسیه شاه حسینی، وحید نیکخواه آزاد، شبنم مقدمی، رضا فیاضی از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *