در آیین پایانی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

بهترین‌های فیلم کوتاه معرفی شدند

بهترین‌های فیلم کوتاه معرفی شدند
مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شب گذشته (سه‌شنبه 22 آبان‌ماه) در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم که محمد سلوکی اجرای آن را بر عهده داشت، سید صادق موسوی دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران در سخنانی ضمن خیرمقدم به مهمانان و فیلمسازان فعال در این حوزه گفت: باید از خدای مهربان تشکر کنم که به من توفیق داد خدمتگزار شما باشم. تصمیم گرفته‌ام امشب هیچ گزارشی ندهم چراکه همه را خودتان می‌دانید. خودتان حال و هوای این ایام را دیدید. برکت این جشنواره شمایید.

او افزود: قبل از هرچیزی به مهمانان خارجی خیرمقدم می‌گویم که از اقصی نقاط دنیا به اینجا آمده‌اند. علاوه بر این می‌خواهم از فیلمسازان جوان کشورمان که با حداکثر استعداد و حداقل امکانات سال گذشته نام ایران را بلند آوازه کرده‌اند، از مخاطبان این جشنواره که با اشتیاق فراوان این محفل را گرم نگه داشته‌اند، از هیات‌های انتخاب در بخش‌های مختلف، از دوستان انجمن ایسفا، از همکارانم در انجمن سینمای جوانان، از خانه کتاب، اهالی رسانه و … تشکر می‌کنم که ما را در برگزاری این جشنواره یاری کرده‌اند.

موسوی در ادامه گفت: جشنواره فیلم کوتاه تهران بدون ادعا مهم‌ترین جشنواره خاورمیانه است و اعتبار خود را به خاطر توانایی‌های هنری و فنی به دست آورده است. مهم‌تر از همه ما می‌گوییم در منطقه، این ایران است که صنعت سینما را دارد.

او سپس با اشاره ضمنی به خداحافظی رئیس فعلی سازمان سینمایی در آینده نزدیک به دلیل اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: احتمالا این آخرین جشنواره‌ای است که آقای حیدریان به عنوان رییس سازمان سینمایی در آن حضور دارد، اما حتما در جشنواره‌های دیگر از توان او استفاده می‌کنیم. از او تشکر می‌کنم و با وجود اینکه در ابتدا مرا نمی‌شناخت و آقای ایوبی رییس پیشین مرا منصوب کرده بود، این همکاری را ادامه داد. در این ۲ سال از آقای حیدریان خیلی چیزها آموختم که برای مثال صبر و حوصله یکی از مواردی بود که او به من آموخت و از این بابت از او تشکر می‌کنم.

حیدریان: با شما نباید نگران حیات فرهنگی کشور بود

پس از آن محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی در سخنانی کوتاه گفت: ابتدا از ابراز لطف آقای موسوی و از حضور شما تشکر می‌کنم. من اولین فیلم کوتاهم را در سال ۵۹ ساختم. خوشحالم در این عرصه ماندم تا شاهد این فرهنگ و تمدن و استمرار این حرکت باشم.

او در ادامه خطاب به فیلمسازان و هنرمندان حاضر در مراسم افزود: با شما نباید نگران حیات فرهنگی کشور بود. بدون شما و بدون کسانی که بتوانند با تصویر با دنیا حرف بزنند باید نگران کشور بود. با شما کسی نمی‌تواند ایران را منزوی کند و ایران را ندیده بگیرد.

حیدریان در پایان گفت: روز گذشته آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جمع شما آمده بود و بسیار خوشحال بود. به هر حال شما همواره دلیل و باعث ماندن، دیده شدن و سرافرازی بوده‌اید. برای شما آرزوی توفیق روزافزون می‌کنم.

در ادامه برنامه قطعه «ایران» زنده یاد محمد نوری توسط یک گروه جوان اجرا شد.

پس از آن در بخش بزرگداشت‌های این جشنواره با پخش کلیپی درباره از احمد الستی پژوهشگر باسابقه سینما با حضور محمدمهدی حیدریان، امیرشهاب رضویان و  سیدصادق موسوی تجلیل شد و او ضمن تشکر از مسئولان جشنواره فیلم کوتاه گفت: امیدوارم لایق این قدردانی باشم.

در ادامه امیرشهاب رضویان گفت: آقای حیدریان در حال رفتن از سازمان سینمایی است اما بهتر است در این مقاطع از مردی قدردانی کنیم که بنیان‌های سینمایی ایران را مستحکم کرد؛ مردی که این حمایت را انجام داد و بسیار پیگیرانه عمل می‌کرد؛ او فخرالدین انوار بود.

اشکان اشکانی دیگر هنرمندی بود که در این مراسم با حضور محمدمهدی حیدریان و سیدصادق موسوی با همراهی تورج اصلانی و داریوش یاری از او تجلیل شد.

اشکانی با حضور روی سن بیان کرد: سال‌ها پیش در جشنواره کوتاه فکر می‌کردم اگر از کسی قدردانی می‌کنند، یعنی آخرین روزهای فعالیت او سپری می‌شود اما من همچنان هستم و با قدرت ادامه می‌دهم و عاشقانه فیلم کوتاه را دوست دارم.

او ادامه داد: یک فیلمساز قدیمی که در چند فیلم اول با او همکاری کردم، تمام سال‌هایی را که می توانست به فیلمسازی بپردازد به خدمت به فیلمسازان این عرصه پرداخت؛ او آرش رصافی بود که مراقب فیلمسازان کوتاه بود. هرچند خودش چندان نتوانست فیلم بسازد.

در ادامه مراسم نوبت به معرفی بخش نخست برگزیدگان رسید.

بخش کتاب و سینما

دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به فیلم «موج کوتاه« به کارگردانی محمد اسماعیلی براساس کتابی از غلامحسین ساعدی

بخش هنر و تجربه

تندیس بهترین فیلم به فیلم «روباه» به کارگردانی و تهیه کنندگی صادق جوادی

در این پخش هوشنگ گلمکانی که برای اهدای جایزه روی سن آمده بود گفت: «هنر و تجربه فقط یک درصد از ظرفیت اکران را دارد و مخالفت‌ها علیه هنر و‌ تجربه به خاطر این یک درصد عجیب است.»

بهترین فیلم از نظر انجمن فیلم کوتاه ایران

دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی به فیلم «تشریح» کاری از سیاوش شهابی

در ادامه این بخش از جانباز علی اکبر مسکوچی و همسرش فاطمه شاه‌علی برای فیلم مستند «دیده‌بان و بانو» تجلیل شد.

پس از آن گروه ارکستر به رهبری دکتر صحبایی به قطعه‌ای را اجرا کردند و پس از آن مابقی جوایز اهدا شد.

بخش مسابقه بین‌الملل

جایزه بهترین فیلم مستند به فیلم «و ‌تابستان چی می‌گوید» از هند

دیپلم افتخار بهترین فیلم پویانمایی به فیلم «آگوئرو» از پرتغال و فرانسه و بهترین پویانمایی به فیلم «آخرهفته‌ها» از کشور آمریکا

جایره بهترین فیلم تجربی به «نهایت کیمیا» از فنلاند

جایزه بهترین فیلم داستانی به فیلم «وحشی» از کشور کانادا

لوح تقدیر بهترین فیلم داستانی به فیلم «سوسک در انتهای خیابان» از اسپانیا

جوایز بخش پیچینگ به ترتیب به فیلم‌های «رویای زرد خال‌دار» به کارگردانی باران سرمد، «جناکات» به کارگردانی عطا مجابی، «پلکان» به کارگردانی محسن باقری و «آینه» به کارگردانی آمنه صحرایی

جایزه بزرگ بخش ‌بین‌الملل شامل تندیس جشنواره و ۵ هزار دلار به فیلم «تشریح» ساخته سیاوش شهابی از ایران

هیات داوران این بخش در بیانیه خود این نکته را متذکر شدند که مسحور قدرت داستان‌گویی این اثر شده‌اند.

شهابی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: دریافت این جایزه برای من افتخار بزرگی است چراکه رقابت در این بخش ترسناک بود.

لوح تقدیر بخش یونیسف (فیلم‌های کوتاه ایرانی با موضوع کودکان) به «همشهری جنگ» از احمد زایری و جایزه اصلی این بخش به «عروسک» از علی دلکاری

بخش مسابقه ملی

تندیس بهترین صداگذاری به حسین برجیان برای فیلم پویانمایی «گرگم و گله می‌برم»

تندیس بهترین تدوین ضمن تقدیر از اسماعیل علیزاده و عماد خدابخش به پرمر و محمد روحبخش برای فیلم «تو ‌هنوز اینجایی»

تندیس بهترین فیلمبرداری به سینا کرمانی‌زاده برای فیلم «رورانس»

تندیس بهترین فیلمنامه ضمن تقدیر از سیاوش شهابی و علیار راستی به امید شمس برای فیلم  «قرار»

دیپلم افتخار بهترین فیلم با موضوع دفاع مقدس هم به علی زارع قنات‌نوئی برای انیمیشن «چشم انداز خالی»

لوح تقدیر بهترین پویانمایی به محبوبه کلاهی برای فیلم «سینک» و تندیس بهترین کارگردانی پویانمایی به صادق جوادی برای فیلم «روباه»

دیپلم افتخار بهترین مستند با موضوع فرهنگ بومی به «اهل آب» ساخته آزاده بیزارگیتی و دیپلم افتخار بهترین مستند با موضوع هویت ملی به «برج رادکان» به کارگردانی حیدری و ملازاده

تندیس بهترین کارگردانی مستند به صورت مشترک به سجاد ایمانی برای فیلم «جوکر» و سید مصطفی فخاری نیری برای فیلم «داستان عروسک‌ها»

تندیس بهترین کارگردانی فیلم تجربی به پویا رضی برای فیلم «نبودن»

دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به سهیل قنادان برای فیلم «برادر» و علیرضا ثانی‌فر برای فیلم «تشریح»

دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن به ندا جبرئیلی برای فیلم  «در بین»

لوح تقدیر بهترین کارگردانی فیلم کوتاه داستانی به محمد کارت برای فیلم «بچه خور»

تندیس جشنواره برای بهترین کارگردانی فیلم کوتاه داستانی به سوگل رضوانی برای فیلم «رورانس»

جایزه ویژه هیات داوران در بخش فیلم‌های داستانی به سیاوش شهابی برای فیلم «تشریح»

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به محمد کارت برای فیلم «بچه خور»

جایزه بزرگ بهترین فیلم سی و‌پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در بخش سینمای ایران به علی یار راستی برای فیلم داستانی «در بین» رسید که محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی این جایزه را به او اهدا کرد.

در پایان این مراسم اختتامیه، اعلام شد که از میان ۱۷۲ فیملسازی که برای حضور در جشنواره سی‌وپنجم فیلم کوتاه تهران ثبت‌نام کرده بودند، به قید قرعه یک فیلمساز به جشنواره فیلم کوتاه فرانسه اعزام خواهد شد.

محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد مشاور ارشد سازمان سینمایی، ابراهیم داروغه‌زاده، معاون ارزشیابی و نظارت سینما و دبیر جشنواره ملی فیلم فجر، حبیب ایل بیگی قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی و سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان و دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران از مدیران سینمایی حاضران در این مراسم بودند.

گزارش از ندا کوهی

عکس از امیرحسین غضنفری

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *