با حضور خانواده معلم، منتقدان و مدیران جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان

بزرگداشت علی معلم در اصفهان برگزار شد

بزرگداشت علی معلم در اصفهان برگزار شد
آیین بزرگداشت علی معلم منتقد و تهیه‌کننده فقید سینما عصر روز گذشته (دوشنبه ۱۲ تیر) در سالن سینما فلسطین اصفهان برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم امیر پوریا منتقد، همکار و دوست علی معلم گفت: «اگر بخش‌هایی از صحبت‌های زنده‌یاد علی معلم را درباره بچه‌ها دیده باشید، می‌بینیم که او در عین حال که جدی بود، بسیار شیرین صحبت می‌کرد. این است که نگاه کودکانه همیشه مد نظر علی معلم بود و آن را به دیگران هم توصیه می‌کرد.»

معماریان: علی معلم معتقد بود بچه‌ها باید شاد زندگی کنند

آذر معماریان همسر زنده یاد معلم در آیین بزرگداشت این سینماگر برجسته در سینما فلسطین اصفهان بیان کرد: «خوشحالم که مدیری کاردان دبیری سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را برعهده دارند.»

او درباره ویژگی‌های شخصیتی همسرش گفت: «علی معلم از کودکی تا پایان عمر خود بسیار آموخت و نظر کارشناسی او نسبت به سینمای ایران و جهان غبطه برانگیز و شاید تکرار ناشدنی باشد. او کودک درون خود را تا آخرین لحظه حیات جسمانی‌اش فراموش نکرد. او دغدغه فرزندان سرزمین خود را همانقدر جدی دنبال می‌کرد که سینمای بزرگسالان را. زیرا معتقد بود بچه‌ها باید شاد زندگی کنند و امور فرهنگی بزرگی در سطح بین‌المللی برای آن‌ها انجام شود.»

او افزود: «او معتقد بود کودکان آینده‌سازان سرزمین ایران هستند و باید به طور جدی به آن‌ها توجه شود. او با جان و دل دعوت جشنواره فیلم کودک و نوجوان را برای حضور می‌پذیرفت. زیرا هم بچه‌ها و هم شهر اصفهان را بسیار دوست می‌داشت. او بر این اعتقاد بود که برگزاری این جشنواره در شهر اصفهان باعث ارائه تاریخ والای ایران به جهانیان می‌شود. وجود علی معلم سراسر عشق بود و در مراودات خود کودکانه برخورد می‌کرد.»

معماریان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دغدغه علی معلم مبنی بر ساخت فیلم کوروش بزرگ گفت: «کوروش هویت ملی ماست. وقتی به گذشته‌مان افتخار کنیم، آینده خوبی هم پیش رو داریم. این آگاهی چراغ راه آینده‌مان خواهد بود. این فیلم که ساخت آن دغدغه آقای معلم بود، ساخته می‌شود.»

امید معلم نیز قول داد پروژه‌های ناتمام پدرش علی معلم را به سرانجام برساند.

ایمان معلم: پدرم به سرگرمی و تربیت بچه‌ها اهمیت می‌داد

ایمان معلم فرزند نوجوان مرحوم علی معلم درباره خاطرات خود از همراهی با پدرش گفت: «معمولا انیمیشن‌ها را از بین فیلم‌هایی که پدرم به خانه می‌آورد، زودتر از او می‌دیدم. گاهی هم با یکدیگر فیلم می‌دیدیم و آن زمان از حالت چهره‌اش کاملا می‌فهمیدم که چه نظری نسبت به یک فیلم دارد. او به تربیت و سرگرمی بچه‌ها هم بسیار اهمیت می‌داد.»

او افزود: «امروز بچه‌ها کمتر فیلم می‌بینند و سرگرم بازی‌های کامپیوتری هستند. خود من می‌توانم ساعت‌ها پای پلی استیشن بنشینم.  البته در خانه‌مان مقرراتی درباره استفاده از کامپیوتر وجود دارد.»

امید معلم: پدرم دنیا را از نگاه کودکانه می‌دید

امید معلم در آیین نکوداشت پدر خود گفت: «هرچه سن پدرم بالاتر می‌رفت، در کنار نگاه درست و پخته‌اش نسبت به سینما، کودک درون خود را فراموش نمی‌کرد. او به اندازه یک کودک از دیدن چرخ و فلک لذت می‌برد. دنیا را از دیدی کودکانه می‌دید و لطافت شخصیتی‌اش را هر کسی از نزدیک درک می‌کرد.»

صلح جو: جسارت علی معلم برایم آموزنده بود

طهماسب صلح جو منتقد سینما و دوست علی معلم درباره رفاقت خود با این هنرمند درگذشته عنوان کرد: «آشنایی من با علی معلم به سال‌های قبل از راه‌اندازی دنیای تصویر و جشن حافظ برمی‌گردد. علی جوان خوش سیما، خوش پوش، خوش رو و خوش خنده‌ای بود. او حتی جدی‌ترین مسائل را با خنده بیان می‌کرد. جسارت او برایم آموزنده بود. در مجله فرهنگ و سینما می‌نوشت در اولین برنامه‌های سینمایی تلویزیون اجرا و سردبیری می‌کرد، من هم در مجله فیلم مشغول به کار بودم.»

او با اشاره به خاطره‌ای درباره همکاری‌اش با علی معلم در یک برنامه تلویزیونی بیان کرد: «یک بار علی معلم به من گفت نقدی درباره یک فیلم بنویسم و آن را در برنامه‌ای که اجرایش را برعهده داشت، خواند، اما آن برنامه به خاطر این نقد تعطیل شد. همچنین وقتی به او می‌گفتم چرا اسم مجله‌ات را «دنیای تصویر» گذاشته‌ای در حالی که همه مجله‌های سینمایی عنوان سینما یا فیلم را در نام خود دارند. جواب می داد: «می‌خواهم مجله‌ای منتشر کنم که شبیه به بقیه نباشد.»

صلح جو همچنین خاطرنشان کرد: «آخرین بار که علی معلم را دیدم در جشنواره فیلم یاس سال گذشته بود و همین خاطره‌ها را با هم مرور کردیم. خبر درگذشت علی را آیدین پسرم به من داد که از کودکی با علی آشنا بود و باورم نمی‌شد که یک روز او بخواهد چنین خبر غم‌انگیزی را به من بدهد.»

درستکار: ایمان و امید مرشدان کامل علی معلم در زندگی اش بودند

رضا درستکار منتقد و کارشناس سینما و دوست و همکار علی معلم نیز در آیین نکوداشت این سینماگر فقید گفت: «خاطره گفتن درباره علی معلم سخت است. ترجیح می‌دهم درباره خصایص او صحبت کنم. او چند ویژگی مهم داشت. کودک به عنوان نماد اصل خلقت در معصومیت چهره او نمایان بود. کودک به عنوان یک نماد، مرشد کامل زندگی او بود. او دو فرزند به نام‌های ایمان و امید دارد و این امید و ایمان نیز مرشد کاملی در زندگی او بود. کودک، رمز آن سالک مبتدی نوپا و کودکی نماد شادی‌های ساده و پاک در رفتار و گفتار او هویدا بود. او نماد عقل‌گریزی و فلسفه‌ستیزی بود. کودک نماد شکستن موانع در جهت کشف حقیقت است. او این خصیصه را به عنوان سرلوحه کار خود در نظر داشت. اگر در کسی روزنه‌ای از نور می‌دید، آن را حمایت می‌کرد. کمتر کسی را شبیه او می‌توان یافت.»

در ادامه کلیپی از انیمیشن ملانصرالدین به تهیه‌کنندگی زنده‌یاد معلم و تصاویری از کتاب‌های کودک و نوجوان منتشر شده از سوی او نظیر آناستازیا، هرکول، شاهزاده مصر، مولان، داستان اسباب‌بازی ۲، شرک، عصر یخبندان، شرکت هیولاها، جومانجی، چارلی و کارخانه شکلات‌سازی، دنیای گمشده، پارک ژوراسیک، ای تی و… به نمایش در آمد.

در این مراسم خبرنگاران نوجوان متن‌هایی را به یاد این سینماگر فقید سینمای ایران خواندند.

نمایش تصاویری از کودکی تا بزرگسالی زنده یاد معلم از بخش‌های خاطره‌انگیز این مراسم برای خانواده و دوستان او بود.

در ادامه مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان، علیرضا رضاداد دبیر، عزت‌الله علیزاده معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی و شهیدی مدیر اجرایی برای تقدیر از خانواده معماریان روی سن رفتند.

آخرین مکالمه تلگرامی علی معلم درباره جشنواره فیلم کودک و نوجوان

دبیر سی امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور روی سن پیش از تقدیر از خانواده معلم گفت: «بعد از قبول مسئولیت دبیری جشنواره فیلم کودک و نوجوان علی معلم برایم پیام تبریکی فرستاد و پیشنهاد داد در اولین اقدام بخش کودک و نوجوان جشنواره که در دوره گذشته تفکیک شده بود، دوباره ترکیب شود. من هم گفتم ان‌شاءلله و خوشبختانه اتفاق افتاد.»

او متن دقیق مکالمه تلگرامی‌اش با علی معلم را برای حاضران قرائت کرد.

در این مراسم یکی از صنایع نفیس دستی اصفهان از سوی شهرداری این شهر به خانواده علی معلم اهدا شد. همچنین رضاداد لوح یادبودی را به آذر معماریان همسر علی معلم اهدا کرد. در این مراسم پوستر جشنواره سی‌ام نیز به رسم یادبود توسط هنرمندان امضا شد.

مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان، علیرضا رضاداد دبیر، عزت‌اله علیزاده معاون برنامه ریزی و پشتیبانی، حسینعلی شهیدی مدیر اجرایی و سید احد میکاییل زاده مدیر ارتباطات سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، آذر معماریان همسر، امید و ایمان معلم فرزندان زنده‌یاد علی معلم، مرضیه برومند، مرضیه محبوب، شهرام مکری، شبنم مقدمی، رضا درستکار، طهماسب صلح جو، امیر عابدی، جعفر صانعی مقدم و… از هنرمندان حاضر در این آیین نکوداشت بودند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *