چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم یاس با برگزاری نشست رسانه‌ای رسما آغاز به کار کرد

برگزاری کارگاه‌های تخصصی وی‌.‌او.‌دی در جشنواره‌ی یاس

برگزاری کارگاه‌های تخصصی وی‌.‌او.‌دی در جشنواره‌ی یاس
دومین نشست خبری چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ویدئویی یاس صبح امروز (سه‌شنبه 16 آذر) با حضور سید‌مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری و دبیر جشنواره در موسسه رسانه‌های تصویری برگزار شد.ابطحی در این نشست درباره‌ی اهداف، بخش‌های اصلی و جنبی، تجلیل‌ها و آثار حاضر در جشنواره توضیحات کاملی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این نشست و پس از پخش تیزر جشنواره، سید مصطفی ابطحی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: «خوشجالم که در چنین روز مبارکی ما و شما به عنوان دانشجویان قدیم در کنار هم هستیم اتفاق بزرگی را سامان می‌دهیم و کلید می‌زنیم. سینمیا نجیب شریف و پرافتخار ایران در سال‌های اخیر و ماه‌های گذشته به سرعت پیش می‌رود و چشم‌های همه مخاطبان را به تولیدات قوی و غنی خود مبهوت می‌کند.»

او ادامه داد: «جادوی سینما امروز در دستان سینماگران کوشا، جدی، پردانش و هنرمند جلوه‌گر می‌شود . نمایش خانگی نه تنها رقیب سینما نیست بلکه مکمل سینماست و گام های پرشکوهی برمی‌دارد. نمایش خانگی یکی از مهم‌ترین رسانه‌هاست که بیشترین پیوند را با مخاطبان دارد. نمایش خانگی هر چند ده سال از عمرش می‌گذرد اما امروز توانسته سعی و خطا را کنار بگذارد و همه ما و شما باید برای صیانت از نمایش خانگی تلاش کنیم.»

ابطحی افزود: «سهم صنایع فرهنگی سهم ممتاز و قابل اعتنایی است. نمایش خانگی برای بقا، رشد و تعالی خودش امروز هیچ چاره‌ای نمی‌بیند جز اینکه به تکنولوژی متصل شود. استقلال نمایش خانگی و تقویت هویت آن یکی از وظایف ما در رسانه‌ها تصویری است. هویت و رسالت نمایش خانگی بستگی به تولیدات فرهنگی و هنری دارد تا بتواند مخاطبان بیشتری را برای خود به همراه داشته باشد. تولیداتی که از جذابیت برخوردار باشد تولید شوند و بتوانند مخاطب را جذب کنند. حضور سینماگران برجسته و ممتاز در نمایش خانگی گواهی است بر احراز این هویت امروز ما افتخار می‌کنیم که بزرگ‌ترین سینماگران، فیلمسازان و بازیگران در عرصه نمایش خانگی حضور دارند.»

او تاکید کرد: «در عرصه شبکه نمایش خانگی زمینه لازم برای حضور و فعالیت جوانان نیز فراهم شده است به گونه‌ای که در جشنواره امسال شاهد تولیدات سینمایی خواهیم بود که گوی سبقت را از بسیاری از آثار ربوده‌اند.»

ابطحی درباره‌ی اهمیت جایگاه شبکه‌ی نمایش خانگی گفت: «برای تقویت نمایش خانگی باید تلاش می‌کردیم و جشنواره بین‌المللی یاس یکی از تلاش‌های جدی ما برای نشان دادن اهمیت و جایگاه نمایش خانگی است. جشنواره یاس امروز به یکی از جشنواره‌های معتبر نمایش خانگی تبدیل شده  است.»

دبیر چهارمین جشنواره فیلم یاس اهداف جشنواره را اینطور توضیح داد: «هدف اول ما در جشنواره یاس ارزیابی تولیدات یکسال گذشته در نمایش خانگی، دومین هدف ما شناسایی استعدادهای جوان سینما و سومین هدف ما این بوده و هست که بتوانیم ظرفیت ایجاد کنیم تا کسانی که تا امروز وارد عرصه نمایش خانگی نشده‌اند در این حوزه فعالیت کنند. این افراد اگر علم مخاطب‌شناسی داشته باشند میلیون‌ها بیننده خواهند داشت.»

او ادامه داد: «امروز گفت‌وگو گم شده صحنه فرهنگ و سینمای ما است با این هدف جشنواره چهارم را سازماندهی کردیم و امیدوارم با حضور شما بتوانیم مخاطبان جدیدی را وارد حوزه نمایش خانگی کنیم.»

در ادامه این نشست ابطحی درباره‌ی بخش‌های مختلف جشنواره توضیح داد: «طی یک سال گذشته اتفاقات خوبی در موسسه رسانه‌های تصویری رخ داد که ما این اتفاقات را در این جشنواره مرور خواهیم کرد. نشست‌‌های تخصصی در کنار بخش‌های رقابتی داریم که در این ورک‌شاپ‌ها و کارگاه‌های آموزشی بحث وی او دی که یکی از دستاوردهای ما در شبکه نمایش خانگی است مرور خواهیم کرد. کارشناسان در حوزه وی او دی ورک شاپ خواهند داشت و به سوالات مخاطبان پاسخ خواهند داد. ظرفیت عظیم سامانه ویدئوی درخواستی را به مخاطبان انتقال خواهند داد اما با وی او دی میلیون‌ها مخاطب جدید ملی و بین‌المللی برای دیدن فیلم‌های بومی ملی و دینی فراهم خواهیم آورد.»

اوتاکید کرد: «با به راه افتادن وی‌او‌دی میلیون‌ها نفر می‌توانند با نصب یک اپلیکیشن روی موبایل‌ها و تبلت‌های خود با گنجینه عظیمی از آثار سینماگران آشنا شوند. سامانه وی او دی را با به‌روزترین تکنولوژی‌ها سامان‌دهی کردیم و ساخت اولین سریال در سامانه وی او دی نیز آغاز شده است.»

ابطحی افزود: «اتفاق دیگری نیز ساماندهی کردیم که در جشنواره یاس رونمایی خواهیم کرد که طراحی و تولید دستگاه‌های سینما سیار است. ما در ایران 1070 شهر داریم که کمتر از 60 شهرمان از سینما برخوردار هستند و مردم تجربه سینما رفتن را دارند. بیش از 1000 شهر فاقد سینما است و مردم آداب سینما رفتن را نمی‌دانند و در طول زندگی خودشان به سینما نرفته‌اند. فیلم‌های تولید شده سینماگران را هم ندیده‌اند چون تاسیس و راه‌اندازی سینما پروژه سنگین چندساله است و از طرفی اهمیت ندادن به این شهروندان هم ناقض عدالت فرهنگی است، ما راه میانبر را برگزیدیم دستگاه‌هایی را طراحی و تولید کرده‌ایم تحت عنوان سینماسیار که 100 دستگاه آماده است.»

او ادامه داد: «10 دستگاه در شهرهای فاقد سینمای استان مازندران همزمان با جشنواره یاس راه‌اندازی خواهند شد و فیلم‌های جشنواره یاس از طریق این دستگاه‌ها پخش خواهد شد و مردم می‌توانند فیلم‌ها را ببینند که دیدن فیلم‌ها موجب افزایش مخاطبان می‌شود و در ادامه تولیدات جدید کلید خواهد خورد و تمام این‌ها درآمدهایی برای تولیدات جدید در پی خواهد داشت.»

مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری اظهار کرد: «در کنار راه‌اندازی سینما سیار و کارگاه‌ها و ورک‌شاپ‌های تخصصی، دراین جشنواره 5 بخش مسابقه خواهیم داشت. بخش مسابقه ایران که 108 فیلم به دبیرخانه رسید که از میان این 108 فیلم حدود 20 اثر برگزیده شدند برای حضور در جشنواره و به هیات داوران ارجاع داده شده است که برخی از این آثار فیلم‌های اول هستند. این 108 فیلم در ژانرهای مختلفی بوده که از آن جمله 60 فیلم در ژانر خانوادگی، در ژانر حادثه‌ای 22، در ژانر دفاع مقدس 3 فیلم، در ژانر کمدی فیلم11 ، در ژانر کودک و نوجوان 4 فیلم، در بخش مستند 4 اثر و در ژانر هنر و تجربه هم 4 فیلم را داشتیم.»

او افزود: «در حوزه بین‌الملل نیز 84 فیلم از کشورهای مختلف اسپانیا، هلند،کره جنوبی هند لبنان آمریکا انگلستان ژاپن بوسنی فرانسه ترکیه و آلمان به دبیرخانه رسیده که 9 فیلم به بخش مسابقه بین‌الملل راه پیدا کرده‌اند که در کنار سه فیلم ایرانی «گمیچی»، «تاول» و «سفید به رنگ مروارید» به رقابت خواهند پرداخت. داوران بخش بین‌الملل از بوسنی، ترکیه و لبنان هستند. راتکو اروزویچ از فیلمسازان برجسته بوسنی و فارغ‌التحصیل رشته فلسفه از سارایوو، نهمه بداوی از لبنان سابقه بازی در دو فیلم ایرانی «سایه شک» و «بس» را دارد و فیرات تانیش هم از ترکیه در کنار علی معلم و محمد مهدی یادگاری داوری بخش بین‌الملل را بر عهده دارند.»

ابطحی در مورد تجلیل‌های این دوره از جشنواره فیلم یاس بیان کرد: «در جشنواره امسال از علی نصیریان، ثریا قاسمی، داریوش اسدزاده و باباییان به عنوان کسانی که در حوزه نمایش خانگی کارهای جدی انجام داده‌اند، مورد تقدیر جشنواره قرار خواهند گرفت. همچنین از خانواده شهدای حرم که در مازندران هستند هم تجلیل خواهیم کرد، به دلیل اینکه مازندران میزبان ما است و رسم ادب حکم می‌کرد که از عزیزانی که در حوزه دفاع مقدس و دفاع از حرم تلاش کرده‌اند و امنیت ما مدیون تلاش‌ها و فداکاری آنهاست تجلیل به عمل بیاوریم.»

او درباره اکران فیلم‌ها در مازندران نیز توضیح داد: «فیلم‌های جشنواره به صورت رایگان در سینمای 4 شهر بابل چالوس رامسر و تنکابن به نمایش در می‌آید. در رامسر 6 اکران در روز و در شهرهای دیگر 4 اکران در روز داریم که ممکن است به واسطه جذاب بودن به سانس فوق‌العاده هم برسد زیرا به گفته داوران فیلم‌های امسال در مقایسه با سال‌های گذشته به مراتب بهتر و قوی‌تر و جذاب‌تر از سال‌های گذشته است و این مایه افتخار و مباهات است. همچنین تبلیغات لازم برای این جشنواره از اواخر این هفته با نصب پوسترهای جشنواره در سطح شهر و اتوبوس ها و مینی بوس ها آغاز می شود. علاوه بر آن از طریق فضای مجازی نیز اطلاع رسانی لازم صورت می گیرد.»

دبیر چهارمین جشنواره فیلم یاس در ادامه عنوان کرد: «ما یک اپلیکیشن طراحی کردیم که بر روی اندروید می‌توانند نصب کنند و از همه اطلاعات جشنواره مطلع شوند. در سینماها هم دستگاه‌های روتر گذاشتیم که افراد به محض ورود به سینما می‌توانند از طریق بلوتوث گوشی‌هایشان می‌توانند این اپلیکیشن را دریافت کنند و اطلاعات جشنواره را رصد کنند. حتی بخش نظرسنجی را هم به صورت مجازی راه‌اندازی کردیم که سوال‌هایی که مطرح می‌کنیم پاسخ داده شود و نگاه مردمی را بر این اساس داشته باشیم که اگر بتوانیم جمع‌بندی این نظرات را تا اختتامیه داشته باشیم جایزه ویژه نگاه مردمی را هم در مراسم اختتامیه اهدا خواهیم کرد.»

او ادامه داد: «کارهایی که در حوزه فضای مجازی در جشنواره یاس انجام دادیم مقدمه خوبی است برای استفاده از این تجهیزات و از این فضاهای مجازی برای جشنواره فیلم فجر. مطمئنا ما خواهیم رفت به این سمت که کارهای خودمان را بدون کاغذ انجام دهیم. ای تیکت را هم برای جشنواره فجر راه‌اندازی می‌کنیم تا مردم بتوانند بلیت‌های مورد نیاز خود را از این طریق خریداری کنند.»

ابطحی در پایان و در پاسخ به این پرسش که چرا در این جشنواره از جوانان تقدیر نمی‌شود، تاکید کرد: «ما از جوانان تجلیل نمی‌کنیم اما تشویق می‌کنیم. در همه جای دنیا تجلیل برای کسانی است که عمری را در عرصه حرفه خود فعالت کرده‌اند.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *