مراسم تودیع حجت‌الله ایوبی با حضور اهالی سینما برگزار شد

ایوبی: ما باید سینما را از بن بست دولتی بودن رها کنیم

ایوبی: ما باید سینما را از بن بست دولتی بودن رها کنیم
مراسم تودیع حجت‌الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی عصر روزگذشته (دوشنبه ۲۳ اسفند) با حضور مدیران و معاونان سینمایی و محمدمهدی حیدریان رئیس جدید سازمان سینمایی در موزه سینما برگزار شد و در حالی که پس از دقایقی از شروع مراسم خبر درگذشت علی معلم در رسانه‌ها منتشر شد، این خبر تا انتهای مراسم اعلام نشد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را جلیل اکبری‌صحت مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی بر عهده داشت منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: «فکر می‌کردیم قبل از پایان سال باید از ایوبی قدردانی کنیم. هر زمان ما در شرایطی قرار داشتیم که اهل سینما و مدیرانش رابطه خوبی داشتند یادگارهای خوبی برای سینما به یادگار گذاشته است. باید باور کنیم در این ۳ سال قدم‌های بزرگی برای سینما برداشته شده است و حجت‌الله ایوبی در این زمینه بسیار موثر بود و می‌دانیم ایوبی هیچ‌گاه از سینما نمی‌رود، همانطور که حیدریان هیچ‌گاه از سینما نرفت.»

او ادامه داد: «در واقع حیدریان رفیق شفیق سینمای ایران است و من امروز از سوی رضا میرکریمی که در سفر است و از سوی دیگر هنرمندان از ایوبی تشکر می‌کنم و به حیدریان خوشامد می‌گویم. ما همیشه به سینمای خود عشق می‌ورزیم و در برابر فشارها طاقت می‌آوریم. ایوبی به ظرایف زبان پارسی آشنا بود و با همان زبان با سینما صحبت می‌کرد.»

پس از آن علیرضا رضاداد دبیر جشنواره کودک و نوجوان متنی را در قدردانی از حجت‌الله ایوبی قرائت کرد.

فاطمه معتمدآریا ریس هیات مدیره خانه سینما گفت: «سال‌هاست که در سینما آهسته قدم برمی‌دارم و فقط زمانی که لازم باشد قدم‌هایم را محکم می‌کنم. من در فرانسه چیزهای زیادی از ایوبی یاد گرفتم. خوب بودن و بد بودن به دست ما است. خوشحالم به دورانی باز می‌گردم که عشق، شعور و دوستی وجود دارد.»

مهدی کرم‌پور نویسنده و کارگردان سینما نیز بیان کرد: «من اولین چیزی که از ایوبی به خاطر دارم لبخند، ادب و احترام بود و من همیشه لبخند سیف‌الله داد را به خاطر می‌آوردم. همه ما شما را دوست داریم. حتی کسانی که امروز در این مراسم حضور پیدا نکرده‌اند.»

رسول صدرعاملی نیز در ادامه مراسم گفت: «ایوبی روزهایی به سینما آمد که سینما نیازمند یک آغوش گرم بود. ایوبی به افزایش مخاطب در سینمای ایران کمک کرد. بحث «هنر و تجربه» نیز یکی از مهم‌ترین اتفاقات سینمای ایران بود. به آقای حیدریان نیز خوشامد می‌گویم.»

پس از آن سید مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری گفت: «ایوبی مردی است که عرصه‌های مختلف فرهنگی را درنوردیده است. وی با ادب و تواضع خود همواره سرزمین خشک مخاطبان خود را سیراب می‌کرد. این مدیر سینمایی کارهای بزرگی کرده است، به خصوص در موسسه رسانه‌های تصویری. ایجاد vod  و سینمای سیار جمله فعالیت‌های او است که از این طریق شرایط دیدن فیلم را برای مناطق مختلف فراهم کرده است.»

در ادامه این مراسم محمدمهدی حیدریان رئیس جدید سازمان سینمایی گفت: «همه ما واقف هستیم که من از سال ۶۰ در کنار شما بودم و سختی‌های سینما را می‌دانم. من امروز آمدم تا از همسر آقای ایوبی تشکر کنم چرا که او نیز در این مدت سختی‌های بسیاری کشیده و شرایطی را فراهم کرده تا حجت‌الله ایوبی بتواند مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد. بی شک آقای ایوبی در سینما خواهد ماند چرا که هر کس وارد سینما شد از آن خارج نمی‌شود.»

یونس شکرخواه روزنامه‌نگار پیشکسوت نیز در سخنانی توضیح داد: «من واقعا نفهمیدم چرا حیدریان به سینما آمد، چرا رفت و چرا دوباره آمد. حجت‌الله ایوبی نیز از دوستان من است و از او می‌خواستم که سینما را به اهلش بدهد.»

پس از آن حجت‌الله ایوبی بیان کرد: «همیشه فکر می‌کردم، وقتی برای صحبت کردن ندارم و دلم نیامده تا در جلسات و برنامه‌های مختلف وقت همکاران را بگیرم اما دوست داشتم یک دل سیر با شما صحبت کنم. ولی متشکرم از این که به این مراسم آمدید.

او ادامه داد: «روزهای اولی که به سازمان سینمایی آمدم با انتشار کتابم (1972 روز در شماره 6 ژان بارت) چند تن از بزرگان را دعوت کردم که درباره‌ی آن صحبت کنند اما وقتی خانم بنی اعتماد صحبت می‌کردند، خیلی دلم لرزید و نگران شدم که چرا ایشان و آقای شکرخواه را که تا به حال برای هیچ مدیری نیامده و صحبت نکرده‌اند، دعوت کرده‌ام تا صحبت کنند. آنجا از خدا خواستم پیش کسانی که آبرویشان را برای من گذاشته‌اند، آبرویم را حفظ کند.»

ایوبی افزود: «چند روز قبل که خانم بنی‌اعتماد یک پیام صوتی برایم فرستاد، فکر کردم که دعایم مستجاب شده است و الان خدا را شکر می‌کنم که همه چیز با آرامش در حال انجام است  و مجمع خانه سینما هم با آرامش برگزار شد، در حالی که 2 سال قبلش فشار خیلی زیادی برای برگزاری آن (مجمع عمومی خانه سینما) به من وارد شد.»

او اظهار کرد: «امروز یک صندلی جابه‌جا می‌شود و من و آقای حیدریان 2 نفر نیستیم، قرار نیست اتفاق جدیدی بیفتد چون یک تفکر و اندیشه در سینما حاکم است و من در خدمت ایشان هم هستم.

رئیس پیشین سازمان سینمایی به زمانی که حکمش توسط علی جنتی صادر شد اشاره کرد و گفت: «آن زمان جلسه‌ای در تالار وحدت برگزار می‌شد که قرار بود همه بخش‌های فرهنگی و هنری، نماینده‌ای برای صحبت داشته باشند اما شرایط سینما به گونه‌ای بود که هر بار نام کسی اعلام می‌شد، عده‌ای آن را تحریم می‌کردند. من در این دوران به خیلی از آرزوهایم رسیدم و نمی‌خواهم تلخی‌ها را یادآوری کنم. ما باید سینما را از زیر آوار بیرون می‌آوردیم و در حالی که خارجی‌ها معتقدند، 6 ماه اول مدیریت یک نفر ماه عسل است، من و خانواده‌ام با تهدیدات عجیبی روبه‌رو می‌شدیم و با خودم فکر می‌کردم کجا آمده‌ام. مگر می‌خواهم چه کنم؟!»

او با بیان اینکه من فقط نیامده بودم که این جا شعر بخوانم گفت: «چند سال قبل از اینکه وارد سینما شوم، مطالعاتی درباره کشورهای مختلف و رابطه میان دولت و سینما انجام می‌دادم و معتقدم مهم‌ترین وظیفه هر مسئول این است که مناسبات دولت و هنر را درست تعریف کند چون اگر غلط تعریف شود، دولت می‌تواند هنر را نابود کند. ما باید سینما را از بن بست دولتی بودن رها کنیم و به سمت سینمای مردمی ببریم. خوشبختانه امروز سینمای ایران در زیر ساخت ها کاملا توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. هدف ما آشتی مردم با سینما بود که ما به اهداف خود در این مسیر رسیدیم، البته مردمی کردن سینما هم خطراتی دارد چون ممکن است، سینمای هنری و تجربی در خطر بیافتد، به همین دلیل گروه هنر و تجربه را تاسیس کردیم.»

ایوبی با بیان اینکه به شما قول می‌دهیم که جشنواره‌ی جهانی فجر بهتر از دوره‌های قبل برگزار می‌شود، گفت: «من در این سال‌ها همه جا، حتی در تمام جلسات محرمانه و خصوصی هم تمام قد از سینماگران و سینما دفاع کردم و برای تقویت خانه سینما هم از هیچ کوششی فروگذار نبودم و به همراه مدیران خود برای این سینما تلاش کردیم و حرمت خانه سینما را حفظ کردیم تا جایی که در دوران مدیریت آقای میرکریمی و بعد شاهسواری، 28 موردی که قابل تفویض بود به خانه سینما واگذار کردیم. البته معتقدم نباید به خانه سینما هدیه سمی هم داد چون آن را از بین می‌برد.»

او ادامه داد: «البته خیلی جاها نیز نتوانستم برخی از مشکلات را حل کنم به خصوص در حوزه اکران برخی از فیلم‌ها نتوانستم کاری انجام دهم. می‌خواهم از اهالی رسانه که افراد بسیار نجیب و فهیمی هستند و حتی با آنها جلسات مشورتی برگزار کردم، تشکر می‌کنم.

در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری، محمد حیدری، علیرضا تابش، سید مصطفی ابطحی، شعرباف از دانشگاه مطالعات جهان، روح‌الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینما، روی صحنه آمدند و با اهدای هدایایی از حجت الله ایوبی تقدیر کردند. عضویت افتخاری ایوبی در خانه سینما یکی از هدایای امشب بود.

در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما که به دعوت اکبری صحت برای خواندن متن تقدیرنامه خانه سینما روی سن دعوت شده بود گفت: «متاسفم که در میانه مراسم خبر درگذشت همکار و دوست عزیزمان علی معلم را شنیدیم، اما من به احترام جمعی که در این جا حاضر بود و با مسئولیت خودم، خواهش کردم از اعلام عمومی‌اش تا پایان مراسم خودداری شود.»

این مراسم با بیش از 50 دقیقه تاخیر آغاز شد و از میانه‌های مراسم که خبر درگذشت ناگهانی علی معلم منتقد و تهیه‌کننده سینما در رسانه‌ها منتشر شد، تعدادی از حاضران سالن را ترک کردند و تعدادی هم که متوجه این موضوع شدند با ناراحتی و شوکه شدن از شنیدن این خبر برنامه را دنبال کردند.

علیرضا رضاداد، مصطفی ابطحی، رمضانعلی حیدری خلیلی، سیدصادق موسوی، علیرضا تابش، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، حبیب ایل بیگی، منوچهر شاهسواری، محمد حیدری، امیرحسین علم‌الهدی، حسین مسافرآستانه، مجید مسچی، جعفر صانعی‌مقدم، حسین پارسایی، مسعود کیمیایی، ناصر ملک مطیعی، احد میکائیل‌زاده، رخشان بنی‌اعتماد، فاطمه معتمدآریا، رسول صدرعاملی، علیرضا داودنژاد، مهدی کرم‌پور، علیرضا قاسمخان، مرتضی رزاق کریمی، منصور لشگری قوچانی، سیاوش حقیقی، کامران‌ملکی، محمدعلی موحد عرفان‌پژوه و… از جمله مهمانان حاضر در مراسم بودند.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *