گزارش اختصاصی فیلم‌نت نیوز از اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی

پایان جشن عروسک‌ها و تشکرهای برومند + ویدئو

پایان جشن عروسک‌ها و تشکرهای برومند + ویدئو
مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی (تهران - مبارک) شب گذشته (7 شهریورماه) در فضای باز تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی (تهران – مبارک) با پخش سرود ملی آغاز شد و ستاره اسکندری اجرای آن را بر عهده گرفت. او طی سخنانی کوتاه خود را جرئی از خانواده عروسکی دانست و گفت که سال‌ها کار تئاتر عروسکی با بزرگان این عرصه انجام داده است.

ستاره اسکندری اختتامیه جشنواره نمایش عروسکی

سپس مرضیه برومند به روی سن آمد و از تمامی کسانی که برگزارکنندگان جشنواره را یاری کرده بودند، از جمله شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، وزارت آموزش و پرورش، سازمان میراث فرهنگی، سازمان صدا و سیما که اخبار جشنواره را پوشش داد، انجمن سینمای جوانان ایران، خبرگزاری‌های مختلف و همچنین سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی تشکر کرد.

برومند بیان کرد: «تا حالا وزیر وزرا را در شادی دیده بودید؟ باعث خوشحالی بود که آقای صالحی در شادپیمایی حضور داشت چون مسئولان کمتر در این رویدادها شرکت می‌کنند در حالی که وظیفه دارند برای شادی مردم اقدام کنند.»

او افزود: «همچنین از صدا و سیما تشکر می‌کنم که با من همراهی کرد در حالی که خیلی وقت بود از صدا و سیما دلخور بودم ولی در این دوره همکاری زیادی کردند و من ممنونم از این بابت و امیدوارم حمایتشان از رویدادهای فرهنگی ادامه یابد.»

دبیر هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی ضمن تشکر از رسانه‌ها با اشاره به گزارش انتقادی یکی از روزنامه‌ها درباره تشکر برومند از بخش فرهنگی سفارت فرانسه در نشست خبری، گفت: «حتی از روزنامه کیهان هم که درباره ما نوشتند، تشکر می‌کنم.‌ دوستان پرسیده بودند دو میلیارد بودجه از کجا آمده؟ که البته این معلوم است چون از معاونت هنری و از سوی آقای افضلی (مدیر مؤسسه توسعه هنرهای معاصر) آمده ولی اینکه این پول چه شده مهم است که به زودی گزارش مربوط به هزینه‌ها را منتشر می‌کنیم.»

برومند افزود: «از گروه‌های خارجی هم تشکر می‌کنم که حضورشان معنادار است، چون از جنگ یا چیز دیگر نترسیدند یا از اینکه در گذرنامه‌هایشان سفر  به ایران باشد.‌ ضمن اینکه باز هم از گروه فرانسه به طور ویژه تشکر می‌کنم.»

مرضیه برومند اختتامیه جشنواره نمایش عروسکی

در میان برنامه‌ها قطعه‌هایی توسط گروه موسیقی شرنگ اجرا شد.

سپس از وحید خسروی عروسک‌گردان اهل سرپل ذهاب به دلیل شاد کردن دل بچه‌های کرمانشاه و از فرشته ابراهیمی به دلیل سال‌ها فعالیت هنری در عرصه نمایش عروسکی تقدیر شد.

پس از آن نوبت به بزرگداشت زهرا صبری رسید و بهروز غریب‌پور، اردشیر صالح‌پور و شهرام کرمی جایزه زهرا صبری را به پاس فعالیت مستمر و خلاقانه در این عرصه اهدا کردند.

این کارگردان تئاتر با صدایی لرزان و  احساساتی شده، خطاب به برومند گفت: «من در جشنواره‌های زیادی جایزه گرفتم ولی امشب برایم چیز دیگری بود.»

زهرا صبری اختتامیه جشنواره نمایش عروسکی

در ادامه این برنامه، دبیر جشنواره با همراهی معاون هنری، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و مدیر مجموعه فرهنگی عباس‌آباد از علی رمضانی مدیر کل فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برای همراهی در بخش دانش‌آموزی جشنواره تقدیر کرد و گفت: «خیلی وقت است که در مدارس ما خبری از هنر و موسیقی نیست و بچه ها در فضای خشکی رشد می کنند. حمایت و حرکتی که با حمایت آموزش و پرورش و در جشنواره تئاتر عروسکی شکل گرفت فرخنده و مبارک است.»

او در ادامه خطاب به مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز گفت: «آقای تابش در سینما هم برای مدارس باید فیلم ساخته شود و امکانات سینمایی در اختیار مدارس قرار گیرد.»

این جشنواره به صورت رقابتی برگزار نشد و به همین دلیل مرضیه برومند به تمامی گروه‌ها تندیسی را اهدا کرد.

ابتدا در بخش بین‌الملل به شش گروه خارجی، نمایش «اگزویا» (هلند)، «سفر به غرب» (تایوان)، «سیه‌موی و جلالی» (افغانستان)، «کوچک‌ترین نمایش» (فرانسه)، «واندالا واندا» (کرواسی) و «پادشاه سرگردان» (فرانسه) و بعد از آن بخش‌های تجربه، فضای باز، صحنه‌ای کودک و نوجوان و صحنه‌ای بزرگسال تندیس‌های خود را دریافت کردند.

سپس مرضیه برومند با اشاره به اینکه خودش با مشورت دیگران سه اثر را شخصاً برای دریافت جایزه ویژه انتخاب کرده، اولین جایزه به خاطر خلق تصاویر بدیع از افسانه‌ها و اسطوره‌ها را به نمایش «اسب آبنوس» به کارگردانی مریم ضیایی داد. دومین جایزه به خاطر تصویرسازی زیبا و آیین‌های بومی به نمایش محیطی «مترسک» به کارگردانی حسین عباس‌زاده و سومین جایزه به خاطر تلاش جمعی به نمایش «سیمین و فرزان» به کارگردانی فهیمه عابدینی اهدا شد.

اختتامیه جشنواره نمایش عروسکی

آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی (تهران – مبارک) با گرفتن عکس یادگاری به پایان رسید.

احترام برومند، مرضیه محبوب، بهروز غریب‌پور، اردشیر صالح پور، زهرا صبری، حسین مسافر آستانه، ارمغان بهداروند، لیلی رشیدی، سیدمجتبی حسینی معاون هنری، شهرام‌ کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر، حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی‌ و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از جمله هنرمندان و مدیران حاضر در این‌ مراسم بودند.

ویدئوی اختصاصی فیلم‌نت نیوز از اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی (تهران – مبارک) را در انتهای این گزارش ببینید.

گزارش مکتوب از مریم صیادمقدم

گزارشگر: ندا کوهی

تصویربردار: وحید نجف‌زاده

با کیفیت 480

با کیفیت 240

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *