با معرفی و تجلیل از برگزیدگان

جشنواره بین‌المللی فیلم رشد به پایان راه رسید

جشنواره بین‌المللی فیلم رشد به پایان راه رسید
چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد شب گذشته (جمعه 2 آذرماه) بعد از نمایش بیش از 500 فیلم کوتاه، بلند، پویانمایی و مستند ایرانی و خارجی به آخرین روز خود رسید.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در این مراسم که محمدرضا مقدسیان اجرای آن را بر عهده داشت، برگزیدگان چهار بخش اصلی داستانی بلند، مستند علمی و آموزشی، داستانی کوتاه، پویانمایی و همچنین فرهنگیان فیلمساز، بخش دانش‌آموزی و بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران که جوایز خود را به دانش‌آموزان فیلمساز داد، معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

در ابتدای این مراسم وحید نیکخواه آزاد دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد برگزاری این جشنواره را نتیجه تلاش مسئولان وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: «سعی کردیم در طول این جشنواره کارهای جدیدی انجام دهیم که بخشی از آنها میسر شد و بخشی به سال آینده موکول شد.»

برگزیدگان بخش مستند علمی و آموزشی

در ادامه مراسم اختتامیه که به اعطای جوایز اختصاص پیدا کرده بود، دو داور  بخش مستند، الیف ارگزن و اشتفان ملاشوویچ جوایز خود را به فیلم‌های این بخش اهدا کردند.

در بخش مستند علمی و آموزشی،  تندیس زرین به فیلم «جاده‌های برفی» ساخته هایده مرادی، تندیس سیمین به «دوستان سیار» ساخته امین قدمی و دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «جوجه‌ها برای کیمارو» ساخته آنه ون کمپنهاوت و اریس خاجیرا از کشور هلند و «ایراکو» ساخته هاشم کریمی داده شد.

در بخش مستند فیلم «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن‌دوست، تندیس زرین جشنواره و مستند «فصل بادهای گرم» ساخته حسین ریگی تندیس سیمین را دریافت کردند.

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره در این بخش به مستند «بدون ما هرگز» ساخته زیگرید کالوسمن از آلمان و دیپلم افتخار به «گوش کنید» ساخته آسترید بوسینک از کشور هلند داده شد.

برگزیدگان بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران به آثار دانش‌آموزی

در ادامه مراسم اختتامیه جوایز بخش دانش‌آموزی را وحید نیکخواه آزاد دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد و صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران به برگزیدگان اهدا کردند.

در بخش جوایز بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران از آثار دانش‌آموزی هم چهار فیلم مستند «ایدز» به کارگردانی دانش‌آموز مریم رضازاده علی‌آبادی از استان کرمان، «مترسک» به کارگردانی دانش‌آموز فردیس نجیبی‌فر از استان خوزستان، «تاریخ انقضا» به کارگردانی دانش‌آموز ماندانا هوشمندیان از استان فارس، «بیماری پروانه‌ای» به کارگردانی دانش‌آموز دانیال غفاری از تهران و «پیچاخ» به کارگردانی دانش‌آموز ملیکا عبادی از استان زنجان، مورد تقدیر این انجمن قرار گرفته و جوایز خود را دریافت کردند.

برگزیدگان بخش اصلی دانش‌آموزی

جوایز بخش دانش‌آموزی توسط نیما عباسپور به برگزیدگان این بخش اهدا شد و فیلم مستند «شهر من» به کارگردانی دانش‌آموز نیکا شاهین‌زاده از استان خراسان تندیس زرین و فیلم مستند «لقمه حلال» به کارگردانی دانش‌آموز زهرا عبدی از استان زنجان، تندیس سیمین این بخش را از آن خود کردند.

دیپلم افتخار بخش دانش‌آموزی به فیلم مستند «نخل دستان» به کارگردانی دانش‌آموز نرجس لشکری از استان خوزستان داده شد و همچنین جایزه ویژه هیات داوران به فیلم مستند «بیماری پروانه‌ای» ساخته دانش‌آموز دانیال غفاری از تهران به دلیل پرداختن به سوژه‌ای کمتر شناخته شده، اهدا شد.

در ادامه مراسم پیام‌های تصویری حیدر تورانی معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش، محمد ناصری رییس جشنواره و مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش، محمود امانی مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه و سعید بدیعی قائم مقام و معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش از مسئولان وزارت آموزش و پرورش روی پرده رفت.

برگزیدگان بخش فرهنگیان فیلمساز

جوایز این بخش توسط  محمود امانی، محمد ناصری، حسن آقاکریمی و علی زرافشان به برگزیدگان داده شد و تندیس زرین به فیلم مستند «نور، سایه، زندگی» به کارگردانی شهریار پورسیدیان از استان گیلان، تندیس سیمین به فیلم پویانمایی «هیچ کس» به کارگردانی الهام طرقی از استان خراسان رضوی و دو دیپلم افتخار به مستندهای «رویاهای من زنده‌اند» به کارگردانی علی حسن‌پور از استان خوزستان و فیلم داستانی «پناه» ساخته فاطمه جوکار و ابوالفضل حسینی‌پور از یزد  تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران این بخش به فیلم داستانی «هابیل یا قابیل» ساخته ایمان قنبری از کهگیلویه و بویراحمد داده شد.

برگزیدگان بخش پویانمایی

در ادامه مراسم اختتامیه هیات داوران بخش پویانمایی، ماتیا میلیچ، مریم کشکولی و مهدی خرمیان برای اهدای جایزه روی سن آمدند و برگزیدگان بخش پویانمایی که سهم بسیار بزرگی از فیلم‌های این جشنواره را به خود اختصاص داده بودند، معرفی شدند.

فیلم «روباه» ساخته صادق جوادی تندیس زرین جشنواره و فیلم «پرنده و نهنگ» ساخته کارول فریمن از کشو ایرلند به دلیل تصاویر و فضای مسحورکننده و تکنیک و مفهوم خیال‌انگیزی که داشت، جایزه تندیس سیمین جشنواره را از آن خود کردند.

همچنین جایزه ویژه هیات داوران این بخش به پویانمایی «یکی بود، یکی نبود» ساخته مهین جواهریان به دلیل نحوه برخورد و توجه به شعر ایرانی و پیام اخلاقی برای کودکان و دو دیپلم افتخار به دو فیلم «می‌خواهم در باغ وحش زندگی کنم» ساخته اوژنیا گولوبوا از کشور روسیه به دلیل زبان بدون تکلف در نشان دادن روابط خانواده و «گرگم و گله می‌برم» به کارگردانی علیرضا معین به خاطر تکنیک اهدا شد.

برگزیدگان بخش جانبی وزارت امور خارجه

جوایز بخش جنبی وزارت امور خارجه  توسط بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران و وحید نیکخواه آزاد اهدا شد.

وحید نیکخواه آزاد پیش از اهدای این جوایز، بخش جنبی را یکی از کارهای بی سابقه در جشنواره دانست که توسط 9 گروه داوری تشکیل شد و فیلمسازان ایران نزدیک به 100 میلیون تومان جایزه دریافت کردند.

احمد مسجد جامعی عضو شواری اسلامی شهر تهران هم گفت: «جشنواره فیلم رشد قدیمی‌ترین جشنواره ما است و باید از حالا برنامه‌ریزی کنیم تا جشنواره‌ای درخور برای پنجاه سالگی رشد داشته باشیم، چراکه زمانی نزدیک به نیم قرن از این رویداد می‌گذرد و این بسیار معنادار است.»

مسجد جامعی پیشنهاد کرد در جشن پنجاه سالگی جشنواره فیلم رشد، از همه برگزیدگان این سال‌ها و دبیران دعوت به عمل آید تا جشنواره باشکوهی برگزار شود.

منوچهر شاهسواری نیز با بیان اینکه جشنواره فیلم رشد در حال رسیدن به 50 سالگی است و تاثیراتش در امر هنری و آموزشی می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد گفت: «چهل و هشت سال پیش زمانی که امکانات سمعی و بصری نبود، کسانی به فکر راه‌اندازی این جشنواره افتادند و امروز نباید در جشنواره بشنویم که معلمی جایزه بگیرد و با آن زبان شیرین بگوید که دانش‌آموزان مدرسه‌اش امکاناتی ندارند.»

او اظهار امیدواری کرد که جشنواره رشد، دوره پنجاهم خود را با شکوه و دل‌انگیز برگزار کند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه هم ضمن تقدیر از برگزیدگان این جشنواره گفت: «دوره پنجاه سالگی می‌تواند دوران بلوغ باشد و باید دست در دست هم داد و این دوران و مقطع را به خوبی برگزار کرد، چراکه بخشی از تاریخ معاصر ماست.»

قاسمی خواستار تلاش بیشتر در بخش بین‌المللی شد و گفت: «جهان امروز احتیاج به صلح و امنیت داریم و فیلم و سینما و آموزش می‌تواند این امر را محقق کند.»

«بچه‌های رنگین کمان» و «تصویر الیکا» به طور مشترک جایزه این بخش را گرفتند و «هلو سلام» ساخته کیم برند از هلند هم جایزه اول این بخش را از آن خود کرد.

برگزیدگان بخش داستانی کوتاه

فانگ گانگ لیان و فادی ابی سمرا داوران این بخش بودند که جوایز را به برگزیدگان اهدا کردند و فیلم «بچه‌خور» ساخته محمد کارت تندیس زرین و فیلم «گرد ستاره» ساخته آلدو سوتلو لازارو از کشور مکزیک تندیس سیمین جشنواره را گرفتند.

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش به فیلم «هدیه آلیس» ساخته  گابریله مارینو از ایتالیا داده شد.

دو دیپلم افتخار بخش داستانی کوتاه به دو فیلم «شش خونه» ساخته عباد ادیب‌پور و «کلمات کارامل» ساخته خوان آنتینو مورنو آمادور از اسپانیا اهدا شد.

برگزیدگان بخش داستانی بلند

فانگ گانگ لیان و فادی ابی سمرا داوران بخش داستانی بودند که جوایز این بخش را به برگزیدگان اهدا کردند و فیلم‌های «پابرهنه» ساخته یان اسوراک از کشور جمهوری چک تندیس زرین و فیلم «بیست و یک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان تندیس سیمین گرفتند.

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «درساژ» ساخته پویا بادکوبه و دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «لکنت» ساخته محمدرضا حاجی غلامی یزدی و «ابر قهرمان» ساخته اریک آنگ از کشور مالزی تعلق گرفت.

بابک بادکوبه سرمایه‌گذار فیلم برگزیده «درساژ» بعد از دریافت جایزه‌اش عنوان کرد: «فیلم «درساژ» در کشور چین، برلین و استرالیا جایزه گرفته و این موضوع نشان می‌دهد که بشر در جاهای مختلف زبان مشترک دارد.»

محمدرضا خردمندان دیگر برگزیده این بخش عنوان کرد: «من در ده سال گذشته جایزه‌های بسیاری گرفته‌ام اما می‌توانم بگویم این جایزه و دبیر کاربلد جشنواره بسیار برایم مهم هستند و این جشنواره و جایزه گرفتن از آن برایم بسیار اهمیت دارد.»

پیام وزیر آموزش و پرورش به جشنواره فیلم رشد

در ادامه این مراسم شاپور محمدزاده مدیر کل دفتر وزارت آموزش و پرورش پیام سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش را خواند؛ در این پیام آمده بود:

«سرچشمه نبوغ، اشتیاق است. هر رویداد، روش و فرآیندی که منتهی به شوق‌انگیزی دانشآموزان شود یک فرصت مغتنم آموزشی است. دیرپاترین جشنواره فیلم آموزشی رشد به‌عنوان یک رویداد غرورانگیز بین‌المللی در نظام تعلیم و تربیت اسلامی، بیش از پیش می‌تواند در بسته‌های آموزشی متاثر از تحول بنیادین در آموزش و پرورش نقش‌آفرینی کند.

برانگیختن ارزش‌های فطری زیباجویی، حقیقت‌دوستی و کنجکاوی دانش‌افزا، ایجاد تنوع در محیط یادگیری،‌تسهیل و تعمیق محتوا و ملموس نمودن مفاهیم از انتزاعات تا مشاهدات و تجربه موفق انتقال ارزش‌های اخلاقی و معارف دینی در فیلم آموزشی، این رسانه موثر را برای تربیت نسلی سرافراز در اولویت قرار می‌دهد.

تجربه فیلم دیدن گستردن تجربه‌ی زیسته‌ی فراگیران است، خواندن فیلم آموزشی با لایه‌های معنا، مشارکت توام با تفکر، تخیل و خلاقیت می‌طلبد و تاثیر شگفت‌انگیزی بر بافت ارتباطی آموزش دارد.

ضمن ابراز خرسندی از حضور پرنشاط فیلم‌سازان فرهنگی و فرهنگیان فیلم‌ساز از همراهیتان در به ثمر نشاندن چهل‌و هشتمین شکوفه این درخت پرسایه سپاسگزارم.»

در ادامه  مراسم اختتامیه چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد  عباس صدری، پیام  بروجردی رییس آیسسکو (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی) را قرائت کرد.

او با بیان اینکه باید شادابی دانش‌آموزان در مدارس را ارتقا دهیم، گفت: «در کشورهای اسلامی امروز باید در حوزه زندگی با یکدیگر کار کنیم و من امیدوارم بحث‌های مشارکت و مراقبت دانش‌آموزان از یکدیگر را بتوانیم آموزش بدهیم و تلاش می‌کنیم بخشی از محتوای آموزشی توسط فیلم انجام بگیرد.»

اهدای تندیس‌های زرین

در پایان حیدر تورانی، بهرام قاسمی، طلایی، محمد ناصری، وحید نیکخواه آزاد برای اهدای جوایز نفرات اول همه بخش‌ها روی سن رفتند.

در بخش فیلم‌سازان دانش‌آموز نیکا شاهین‌زاده از خوزستان برای فیلم «شهر من» جایزه اول را گرفت.

در بخش فرهنگیان فیلم‌ساز شهریار پورسیدان از گیلان برای فیلم «نور، سایه، زندگی» تندیس زرین، جایزه نقدی و لوح تقدیر را از آن خود کرد.

در بخش پویانمایی صادق جوادی برای انیمیشن روباه تندیس زرین، جایزه نقدی و لوح تقدیر را دریافت کرد.

در بخش مستند آموزشی جایزه ویژه، تندیس زرین و لوح افتخار به هایده مرادی برای فیلم «جاده‌ّ‌های برفی» رسید.

در بخش مستند جایزه ویژه، تندیس زرین و لوح افتخار به محمدرضا وطن‌دوست برای فیلم «لوتوس» اهدا شد.

در بخش فیلم داستانی کوتاه محمد کارت جایزه ویژه، تندیس زرین و لوح افتخار را برای فیلم «بچه‌خور» دریافت کرد.

در بخش فیلم داستانی بلند جایزه ویژه، تندیس زرین و لوح افتخار به یان اسوراک از چک‌اسلواکی برای فیلم «پابرهنه» اهدا شد.

در پایان این مراسم وحید نیکخواه آزاد دبیر جشنواره اعلام کرد: «از آن‌جا که هفت فیلم خوب از یک سازمان به جشنواره رسیده بود، تصمیم گرفتیم از «باشگاه فیلم سوره» که سازنده این فیلم‌ها بود تقدیر کنیم.»

حسین دارابی نماینده باشگاه فیلم سوره پس از دریافت جایزه ویژه از هیات داوران جشنواره و حوزه هنری برای حمایت از این باشگاه تشکر کرد.

در این مراسم حیدر تورانی معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش، محمد ناصری رییس جشنواره و مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، حجت‌الله صیدی مدیر بانک صادرات ایران، سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما حضور داشتند.

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *