نشست خبری دبیر جشنواره فیلم فجر برگزار شد

سیمرغ‌ فیلم اول و هنر و تجربه اهدا می‌شود

سیمرغ‌ فیلم اول و هنر و تجربه اهدا می‌شود
 نشست خبری سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره، مسعود نجفی مدیر روابط عمومی و اصحاب رسانه صبح امروز سه‌شنبه دهم بهمن ماه در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، پس از تلاوت قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، مسعود نجفی به اصحاب رسانه حاضر در نشست خوشامد گفت و سپس ابراهیم داروغه‌زاده به تشریح برنامه‌های جشنواره سی‌وششم فیلم فجر پرداخت.

دبیر جشنواره در ابتدای صحبت‌هایش از زحمات اصحاب رسانه و حمایتشان از جشنواره تشکر کرد.

جشنواره فیلم فجر شامل دو محور اصلی است

داروغه‌زاده گفت: «جشنواره فیلم فجر دارای دو محور اصلی شامل بخش رقابتی و جشن سینمای ایران در ایام مبارک دهه فجر است و در امسال سعی بر این بود که هر دو بخش باشکوه تر برگزار شود.»

او گفت: «ما در بخش رقابتی پیش از اعلام آیین‌نامه پیشنهاداتی داشتیم یکی از آن‌ها حذف سیمرغ‌های بخش فنی بود که شورای سیاست‌گذاری جشنواره با آن مخالفت کردند. ما امسال در بخش رقابت اصلی سعی بر تغییرات حداقلی داشتیم و تغییرات کوچکی ایجاد کردیم که یکی از آن‌ها کم کردن تعداد فیلم‌های بخش مسابقه بود.»

دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: «یکی از مشکلات سال‌های گذشته تعداد بالای فیلم‌های بخش مسابقه بود که در داوری‌ها تاثیرگذار بود و امسال به این دلیل، تعداد آثار، کاهش یافت. تغییر دیگر بخش فیلم کوتاه داستانی بود که امسال پس از مشورت با متولیان فیلم کوتاه به سیمرغ‌های جشنواره اضافه شد. همچنین هیات داوران یک فیلم کوتاه را به عنوان فیلم برتر داستان انتخاب خواهند کرد.»

داروغه‌زاده با بیان این مطلب که باید تفاوتی بین جشنواره فجر و سینماحقیقت ایجاد می‌کردیم درباره فیلم‌های مستند گفت: «دو فیلم داستانی مستند را امسال اکران خواهیم کرد و مورد داوری قرار خواهیم داد. ما در بخش مستند پیشرفت‌های بسیاری داشتیم و این دو فیلم مستند از بسیاری فیلم‌های داستانی جذاب‌تر و حرفه‌ای‌تر هستند.»

او گفت: «امسال برای نخستین بار فیلم انیمیشن را در بخش رقابتی نمایش خواهیم داد. سیمرغ فیلم‌های اول و سیمرغ هنر تجربه دیگر سیمرغ‌های امسال هستند.»

او گفت: «هیات انتخاب امسال به طور مستقل عمل کردند و بلافاصله انتخاب‌هایشان را با حضور اصحاب رسانه اعلام کردند. امیدواریم تا پایان جشنواره اجحاف در حق هیچ فیلمی نشود.»

ابراهیم داروغه‌زاده

در ۳۱ استان جشنواره فجر برگزار می‌شود

داروغه‌زاده اظهار داشت: «سینمای ایران در طول این روزها ادای دینی به انقلاب می‌کند. امسال به غیر از تهران در 31 استان شور و حال جشنواره سینمایی برقرار شده است. همچنین برای مدارس در تمامی مقاطع به طور رایگان نمایش فیلم‌های کودک و نوجوان در سانس صبح خواهیم داشت. روز اول اکران در استان‌ها با حضور عوامل فیلم‌ها انجام خواهد شد و سعی‌مان بر این است که یک جشن سینمایی را در سطح کشور پرشورتر از سال‌های گذشته داشته باشیم.»

ما امسال در افتتاحیه سه مراسم بزرگداشت و یک نکوداشت خواهیم داشت. امیدواریم برای مرحوم علی معلم که در طول سالیان در بخش‌های مختلف جشنواره فیلم فجر حضور داشتند نکوداشت شایسته‌ای را برگزار کنیم.»

دبیر جشنواره گفت: «سالن اختصاصی رسانه‌ها یکی از بحث‌های همیشگی جشنواره بود که در این سالن به غیر از عوامل فیلم‌ها مهمان دیگری حضور ندارند در زمانیکه برج میلاد افتتاح شد همه در آنجا جمع می‌شدند و تفکیکی صورت نمی‌گرفت اما در طول سالیان کثرت افراد و ازدحام جمعیت موجب اختلال در کار حرفه‌ای رسانه‌ها می‌شد. امسال در پردیس سینمایی باغ کتاب با پنج سالن پذیرای دیگر مهمان‌ها خواهیم بود و هر شب دو سانس نمایش خواهیم داشت. این تغییرات برای ما نیز سختی‌های داشت و سعی‌مان بر این بود که بحث‌های رفاهی را انجام دهیم و از اصحاب رسانه نیز می خواهم به اختصاصی بودن این محفل کمک کنند.»

کم‌ترین تغییر را در آیین‌نامه داشتیم

داروغه‌زاده در بخش دوم نشست در پاسخ به سوالی درباره نامشخص‌ بودن حضور برخی فیلم‌ها در سال‌های اخیر جشنواره فیلم فجر و ثبت‌نام و پذیرفته نشدن‌شان (مانند آشغال‌های دوست‌داشتنی) گفت: «ما امسال کمترین تغییر را در مبحث آیین نامه داشتیم. ما دوست نداریم تغییرات زیادی در جشنواره داشته باشیم. امیدواریم که دبیر جشنواره بتواند ده سال بماند و به این واسطه سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های جشنواره تغییر نکند. فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» مجوز نمایش نداشت ولی امسال توانست مجوز نمایش پیدا کند. اما در نهایت کارگردانش به هر دلیلی که دوست داشت، انصراف داد و ترجیح داد پیگیر اکران عمومی فیلمش شود.»

داروغه‌زاده درباره فیلم‌های اول گفت: «نظر به اهمیتی که سازمان سینمایی برای فیلمسازان جوانی که در عرصه فیلمسازی حرفه‌ای قدم می‌گذارند، قائل است، ما یک سیمرغ برای فیلمسازان اول قرار دادیم که جدا از سیمرغ‌های دیگر است. ما قبلا هم این موضوع را در آیین نامه اعلام کرده بودیم. از بین فیلم‌های اولی که به بخش مسابقه راه یافتند؛ ما یک فرصتی قرار دادیم تا اگر در بخش‌های کارگردانی و بازیگری و غیره سیمرغ دریافت نکردند؛ این سیمرغ را بگیرند.»

دبیر جشنواره در پاسخ به این پرسش که «فیلم هایی که احتمال دارند هرگونه حاشیه‌ای برای جشنواره ایجاد کنند کنار گذاشته شدند یا برخی از فیلمسازان اصولا درخواست ندادند تا در این جشنواره حضور داشته باشند؟ گفت: «برخی انتقادات هیچ منبعی ندارد. شما باید حرف‌تان یک داده‌ای داشته باشد تا آن را انتقال دهید. ما برای احترام به صاحبان آثار نام هیچ فیلمی را اعلام نکردیم. داوران تمام شصت و هفت اثر را بررسی کردند و هیچ موردی با این موضوع که حاشیه‌دارها به جشنواره نیایند، مطرح نشد. ما دوست داریم جشنواره با شکوه و پر رونق باشد و نگاه‌های مختلف وجود داشته باشد. ما فیلم‌هایی را انتخاب کردیم که کاملا از نظر پخش و اکران بدون مشکل هستند و از نظر وزارت ارشاد هیچ مسئله‌ای برای اکران ندارند.»

ابراهیم داروغه‌زاده

امسال فرش قرمز مردمی نداریم

دبیر جشنواره در پاسخ به این پرسش که چگونه هزینه‌ها به نصف سال گذشته رسیده است؟ گفت: «ما در دو سال گذشته در پردیس ملت فرش قرمز مردمی داشتیم که دیگر امسال نداریم. اما قرار نبود ما بخشی از جشنواره را حذف کنیم که هزینه‌ها کم شود. جشنواره امسال بخش‌های اضافی هم دارد که یکی از آنها بخش تجلی اراده ملی است. ما نسبت به سال گذشته گستردگی جشن‌مان بیشتر شده و تنها کاهش‌مان تعداد فیلم‌های بخش مسابقه بوده است. ما آخر جشنواره می‌توانیم دقیقا بررسی کنیم و بگوییم که هزینه‌های جشنواره چگونه کاهش پیدا کرده است.»

داروغه‌زاده گفت: «فکر می‌کنم دو ماه بیشتر است که ما اعلام کردیم پردیس ملت سالن اهالی رسانه خواهد بود. ما نمی‌توانستیم در برج میلاد به درستی از اهالی رسانه پذیرایی کنیم در نهایت هم دو پردیس مطرح شد یکی پردیس ملت و یکی هم پردیس چارسو که در نهایت پردیس ملت موافقان بیشتری داشت.»

او بیان کرد: «راجع به فیلم‌هایی که در جشنواره حضور پیدا نکردند، بیش از اندازه صحبت شد و این توهین به فیلم‌های حاضر در جشنواره است. ما سه فیلم داشتیم که تلاش کردند به جشنواره برسند اما در آخرین روزها نتوانستند. هیچ کدام از فیلم‌هایی که در جشنواره حضور پیدا نکردند ربطی به حاشیه ایجاد شدن در جشنواره نداشت. من فکر می‌کنم به جشنواره و سینماگران باید احترام بگذاریم. برخی فیلم‌ها اساسا برای بخش رقابتی جشنواره تولید نمی‌شوند. فکر می‌کنم به‌خاطر دو یا سه اثر درست نیست فیلم‌های جشنواره را نادیده بگیریم. در مورد آقای رضاداد هم باید بگویم که او یکی از اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره است. این که شما می‌گویید نظر شخصی‌تان است. دبیر جشنواره هم بخشی از زنجیره مدیریتی جشنواره است. باید امیدوار باشیم سیاست‌ها و تصمیمات، رضایت اهالی سینما را برآورده کند.»

داروغه‌زاده گفت: «در مورد آرای مردمی تا دیشب همه مسائل حل شده بود تا آرا، به صورت اینترنتی جمع آوری شوند و امکان دخالت در نتیجه آرا هم کمتر شود. من امیدوارم این مسئله امسال اتفاق بیفتد و اگر مسائلی به وجود بیاید، قطعا قابل رفع است. اکران فیلم‌ها در شهرستان‌ها هم منوط به اجازه صاحبان اثر است و اکران فیلم‌ها در مراکز استان خواهد بود که نهایتا هم 14 فیلم خواهد بود.»

من اشتباه کردم

داروغه‌زاده اظهار داشت: «من فکر می‌کنم باید بگویم که اشتباه کردم. در ابتدا ما فکر می‌کردیم همه جشنواره‌های حرفه‌ای دنیا با یک فیلم مهمان آغاز می‌شوند و صرفا اختتامیه دارند و از طرف دیگر افتتاحیه هزینه‌هایی داشت که حذف آن، از هزینه‌ها می‌کاست؛ اما بعد فکر کردیم و دیدیم جشنواره ما هیچ گردهمایی جز افتتاحیه و اختتامیه ندارد. ما مراسم‌ بزرگداشت هم داشتیم که نمی‌توانستیم آنها را در اختتامیه برگزار کنیم. امیدواریم بعد از پایان جشنواره گزارشی درمورد مسائل مالی اعلام کنیم.»

داروغه‌زاده گفت: «سیمرغ به داوران جشنواره فیلم فجر مربوط می‌شود و کسی تاثیری در نظرات این داوران ندارد. داوران فیلم‌ها را می‌بینند و رقابت بین تولید فیلم‌های خوب است. بهتر است جو منفی برای داوران ایجاد نکنیم و اجازه دهیم فیلم‌ها تخصصی انتخاب شوند.»

همه فیلم‌ها خط قرمزها را رعایت کرده‌اند

داروغه‌زاده گفت: «همه فیلم‌هایی که در جشنواره فیلم فجر حضور دارند، قانون و خط قرمزها را رعایت کرده‌‌اند. درباره پوستر جشنواره هم باید بگویم بحث گرافیک، یک سلیقه است و کسانی که در این باره تخصص دارند، می‌توانند با طراحان پوستر گفتگو کنند. ما به یکی از متخصصان این حرفه، پوستر را سفارش دادیم و هر سال درباره هر پوستری نظرات مختلفی مطرح می‌شود.»

نشست رسانه‌ای دبیر جشنواره سی‌وششم فیلم فجر با رونمایی از پوستر بزرگداشت‌ها، نکوداشت علی معلم و بخش تجلی اراده ملی پایان یافت.

ابراهیم داروغه‌زاده

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *