چهار فیلم برتر کنت برانا

10 دسامبر: تولد ایرلندی عاشق شکسپیر

10 دسامبر: تولد ایرلندی عاشق شکسپیر
کِنِت برانا (Kenneth Branagh) شاید با تحصیل در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک لندن به یک عاشق تمام‌عیار شکسپیر بدل شد. این متولد بلفاست ایرلند شمالی که امروز 57 ساله می‌شود، اقتباس‌های سینمایی متعددی از آثار شکسپیر را کارگردانی یا در آن‌ها بازی کرده است.

یاسین محمدیکنت برانا 9 ساله بود که خانواده‌اش ترجیح دادند به برکشایر انگلستان مهاجرت کنند تا از گزند درگیری‌های ایرلند شمالی در امان باشند. از همان نوجوانی جذب جادوی تئاتر شد تا این‌که بالاخره توانست به آکادمی سلطنتی راه پیدا کند، جایی که از سال 2015، پس از درگذشت ریچارد اتنبورو ریاست آن را برعهده گرفته است.

کنت برانا (Kenneth Branagh)

در 22 سالگی و بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی از آکادمی سلطنتی با اولین اجرای صحنه‌ای‌اش جایزه‌ی معتبر بهترین تازه‌وارد SWET (که از دو سال بعد به جوایز لارنس الیویر تغییر نام داد) را دریافت کرد. اولین تجربه‌ی شکسپیری‌اش را دو سال بعد در نمایش «هنری پنجم» در کمپانی سلطنتی شکسپیر اجرا کرد. و این آغاز داستان او و شکسپیر بود. برانا همین اجرا را در سال 1989 برای سینما اقتباس کرد. دو سال پیش‌تر با دیوید پارفیت (که بعدها تهیه‌کننده‌ی «شکسپیر عاشق» شد) کمپانی تئاتر رنسانس را بنیان گذاشته بودند. پس از «هنری پنجم»، «هیاهوی بسیار برای هیچ» را در 1993، «هملت» را در 1996، «درد بیهوده‌ی عشق» را در 2000 و «هرطور شما دوست دارید» را در 2006 از آثار شکسپیر اقتباس و کارگردانی کرد و در آن‌ها بازی کرد.

کنت برانا (Kenneth Branagh)

کنت برانا 5 نامزدی اسکار در کارنامه‌اش دارد که در نوع خود متفاوت و جالب است، چراکه هیچ‌یک از عناوین آن تکرار نشده است: بهترین کارگردانی و بازیگر نقش اصلی مرد (1990)، بهترین فیلم کوتاه (1993)، بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی (1997) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (2012). برانا در تمام این سال‌ها ارتباطش را با تئاتر حفظ کرده و در تلویزیون نیز حضور موفقی را به‌عنوان کارگردان و بازیگر داشته است. با تمام این اوصاف او در فیلم‌های غیرشکسپیری زیادی بازی کرده که البته نتوانسته‌اند افتخارات و توجهی که از اقتباس‌های شکسپیری به‌دست آورده در آن‌ها تکرار کند. چهار فیلم برتر او را مرور می‌کنیم:

کنت برانا (Kenneth Branagh)

 1. هفته‌ای که با مریلین گذراندم (My Week with Marilyn) (2011)

  تنها فیلم غیرشکسپیری این فهرست همین فیلم است که در این فیلم زندگی‌نامه‌ای هم که به روایت یک هفته از زندگی مریلین مونرو ابرستاره‌ی سینما در زمان ساخت فیلم «شاهزاده و مانکن» می‌پردازد، کنت برانا در نقش لارنس الیویر بازیگر نقش مقابل مونرو ظاهر می‌شود. اما واقعاً لارنس الیویر شما را جز شکسپیر یاد چه‌کسی می‌اندازد؟! برای همین هم سراغ برانا رفته‌اند! چراکه برانا دقیقاً پا جای پای الیویر گذاشته بود و حتی همان نمایشنامه‌های را بدل به فیلم کرده بود که پیش از او الیویر نسخه‌ی خودش را از‌ آن‌ها ساخته بود. برانا و میشل ویلیامز که نقش مریلین مونرو را بازی می‌کرد، هر دو نامزد اسکار شدند، اما جایزه را به دو بازیگر کهنه‌کار واگذار کردند؛ ویلیامز اسکار را به بازی درخشان مریل استریپ در «بانوی آهنین» باخت و برانا به کریستوفر پلامر و «تازه‌کارها».

  کنت برانا (Kenneth Branagh)
  کنت برانا در نقش لارنس الیویر| هفته‌ای که با مریلین گذراندم
 2. هنری پنجم (Henry V) (1989)

  اولین فیلم کنت برانا در 29سالگی در مقام کارگردان که خودش نویسندگی و بازی در نقش اصلی آن را هم به‌عهده داشت و از حضور بازیگران مطرح بریتانیایی چون پل اسکوفیلد، درک جاکوبی، ایان هولم، اما تامپسون، آلک مک‌کاون، جودی دنچ، رابی کالترین، برایان بلسد و حتی کریستین بیل 15ساله سود جست. فیلم همان‌طور که از نامش پیداست، داستان زندگی هنری پنجم پادشاه بریتانیا را بر اساس نمایشنامه‌ای از ویلیام شکسپیر روایت می‌کند. «هنری پنجم» با تحسین منتقدان جهانی روبه‌رو شد و هنوز هم به‌عنوان یکی از بهترین اقتباس‌های سینمایی از آثار شکسپیر از آن یاد می‌شود. برانا در این اولین تجربه‌ی کارگردانی، نامزد اسکار کارگردانی و نیز بازیگری نقش اصلی مرد شد و فیلیس دالتون طراح لباس فیلم توانست اسکار این رشته را ببرد. کنت برانا اسکار بازیگری را به دیگر بازیگر بی‌همتای بریتانیایی دنیل دِی‌لوئیس و بازی کم‌نظیرش در فیلم «پای چپ من» واگذار کرد و اسکار کارگردانی را به الیور استون و فیلم ضدجنگ «متولد چهارم ژوئیه»؛ اما بریتانیایی‌ها به او بفتای کارگردانی دادند. ژرار دوپاردیو ستاره‌ی سینمای فرانسه نقش اصلی فیلم را برای نسخه‌ی فرانسوی دوبله کرد و به‌علاوه کمک کرد که فیلم اکران خوبی در فرانسه داشته باشد؛ برای سپاس‌گزاری، برانا از او در فیلم «هملت» بازی گرفت. علاوه بر دوپاردیو، مارلون براندو هم این فیلم را یکی از فیلم‌های محبوبش خوانده بود.

  کنت برانا (Kenneth Branagh) فیلم هنری پنجم
  کنت برانا |هنری پنجم
 3. هیاهوی بسیار برای هیچ (Much Ado About Nothing) (1993)

  فیلمی دیگر با کارگردانی، تهیه‌کنندگی، فیلمنامه‌نویسی و بازیگری کنت برانا، در اقتباسی دیگر ویلیام شکسپیر از نمایشنامه‌ای به همین نام. در این فیلم کمدی‌رمانتیک، بازیگرانی مثل اما تامپسون، رابرت شان لئونارد، دنزل واشینگتن، مایکل کیتون و کیانو ریوز بازی کردند و کیت بکینسیل هم اولین تجربه‌ی بازیگری‌اش را رقم زد. فیلم نخستین بار در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی کن به‌نمایش درآمد، اما به‌رغم فروش قابل‌قبول در گیشه‌های ایالات‌متحده و تلاش پرهزینه و گسترده‌ی توزیع‌کنندگان در هیچ رشته‌ای نامزد اسکار نشد که تا حدی برای یک اقتباس موفق از شکسپیر غریب بود.

  کنت برانا (Kenneth Branagh) فیلم هیاهوی بسیار برای هیچ
  کنت برانا و رابرت شان لئونارد|هیاهوی بسیار برای هیچ 
 4. هملت (Hamlet) (1996)

  هملت، سومین اقتباس سینمایی برانا از شکسپیر، که خودش فیلمنامه را نوشت و نقش «شاهزاده هملت» را هم خودش ایفا کرد. در این اقتباس، درک جاکوبی در نقش «شاه کلادیوس»، جولی کریستی در نقش «ملکه گرترود»، کیت وینسلت در نقش «اوفلیا»، مایکل مالونی در نقش «لایریتس»، ریچارد برایرز در نقش «پولونیوس»، نیکولاس فارل در نقش «هوراشیو»، شخصیت‌های اصلی اثر جاودانه‌ی شکسپیر را بازآفرینی کردند. جالب‌تر از این، اسامی بازیگران مشهوری است که در نقش‌های فرعی بازی کردند: رابین ویلیامز، ژرار دوپاردیو، جک لمون، بیلی کریستال، روفوس سوئل، چارلتون هستون، ریچارد اتنبورو، جودی دنچ و جان گیلگد که هرکدام کوله‌باری از جوایز، افتخارت و فیلم‌های بزرگ را در کارنامه داشتند (6 بازیگر این فیلم تا آن زمان و 3 بازیگر دیگر بعد از آن برنده اسکار شده‌اند که در نوع خود رکورد محسوب می‌شود). مهم‌ترین تغییر نسبت به متن اصلی این بود که کنت برانا زمان نمایشنامه را تا قرن نوزدهم پیش آورد. برانا این فیلم را با نگاتیو 70میلی‌متری فیلم‌برداری کرد و پس از آن تا فیلم «استاد» پل‌توماس اندرسن در سال 2012 هیچ‌کس دیگر فیلم مهمی با این نوع نگاتیو نساخت. این فیلم هم اگرچه با تحسین گسترده‌ی منتقدان مواجه شد از بهترین اقتباس‌های سینمایی از آثار شکسپیر محسوب می‌شود (حتی بعضی آن را بهترین هملت سینما می‌دانند)، در گیشه با شکست مواجه شد و چهار نامزدی نافرجام در اسکار به‌دست آورد که مهم‌ترینش نامزدی بهترین فیلمنامه اقتباسی بود که برانا حریف «تیغه‌ی فلاخن» بیلی باب تورنتون نشد. «هملت» کنت برانا با 4 ساعت و 2 دقیقه زمان، یکی از طولانی‌ترین تولیدات سینمایی هالیوود است.

  کنت برانا فیلم هملت
  کنت برانا در نقش شاهزاده هملت|هملت 1996
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *