یادداشت‌های طنز روزانه‌ي احسان عمادی از کاخ جشنواره- روز هفتم

چطور بعد از شکاف، فاصله ایجاد می‌شود؟

چطور بعد از شکاف، فاصله ایجاد می‌شود؟
شکر خدا بالاخره فیلم استاد مسعود کیمیایی (نسخه‌ی کارگردان) دیشب در کاخ جشنواره به نمایش درآمد...

فیلم‌نت نیوز؛ احسان عمادی:  شکر خدا بالاخره فیلم استاد مسعود کیمیایی (نسخه‌ی کارگردان) دیشب در کاخ جشنواره به نمایش درآمد (لابد می‌دانید که قاتل اهلی هم مثل مثنوی مولوی و شاه‌نامه‌ی فردوسی و تذکره ‌الاولیای عطار (و برخلاف آن‌ها در حیات مؤلفش)، دچار نسخه‌ی مسکو و نسخه‌ی آکسفورد و نسخه‌ی پولاد شده، که صِرف همین موضوع برای نمایش بزرگیِ استاد و دانستن این‌که شانه به شانه‌ی چه شخصیت‌هایی ایستاده‌اند، کافی است). خوش‌بختانه جز عده‌ای انگشت‌شمار تماشاچیانِ بی‌فرهنگ و «نادانسته» -که در طول فیلم خندیدند-، حاشیه‌ی خاصی در زمان نمایش پیش نیامد. خود استاد نیز در نشست مطبوعاتی بعد از فیلم، پرده از چهره‌ی کریه این عده برداشتند و گفتند برای نخستین بار، با پدیده‌ی مزدوری فرهنگی مواجه شدند.

ما هم البته –خاک به دهان‌مان- چندباری در طول فیلم خندیدیم، ولی خدا شاهد است که دینار از دیّاری پول نگرفته‌ایم و از بابت این خنده‌ها، پشیمان و شرم‌ساریم. حتی فیلم را خیلی با دقت دیدیم و بعضی اشارات و استعارات سیاسی‌اش را –مثل این‌که زالویی خون‌آشام به جان مسوولان کشور افتاده- فهمیدیم. تنها علت خنده‌مان همین نادانستگی است؛ این‌که سطح فهم و بینش سینمایی‌مان، به درک همه‌ی جزئیات چنین فیلمی قد نمی‌داد و در واقع دریای بی‌منتهای قاتل اهلی از گنجایش محدود ظرف عقلانی‌مان کمتر بود. لذا گفتیم همین‌جا از فرصت استفاده کنیم و بخشی از ابهامات و پرسش‌های خود را با شما در میان بگذاریم؛ باشد که از این رهگذر، ما نیز به رسته‌ی دانستگان درآییم و در تماشاهای بعدی، بیش از پیش متوجه بطن‌های پنهان فیلم شویم:

  1. دکتر جلال سروش (پرویز پرستویی) و آن آقاهه که نقشش را پرویز پورحسینی بازی می‌کرد، حین مراسم زالواندازان دقیقا درباره‌ی چی حرف می‌زدند؟ آیا به فارسی سره‌ی قرن 21 سخن می‌گفتند؟ چرا وقتی از دوستان همراه‌مان پرسیدیم «شما فهمیدید موضوع صحبت چیست»، سکوت اختیار کردند؟ آیا آن‌ها نیز مثل ما نادانسته بودند؟
  2. «وقتی شکاف می‌افته، فاصله ایجاد می‌شه» یعنی چه؟ آیا «وقتی فاصله ایجاد می‌شه هم شکاف می‌افته»؟ اصولا ارتباط بین شکاف و فاصله در جهان فیلم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با رسم شکل نشان دهید.
  3. شخصیت حمیدرضا آذرنگ در فیلم، که بود و چه کرد؟ از کجا آمده بود، آمدنش بهر چه بود؟ به کجا می‌رود آخر؟
  4. «پری خانم» (لعیا زنگنه) چه نقشی در فیلم داشت؟ چرا فقط می‌خندید؟ چرا هیچ حرفی نزد؟ آیا زبانش را موش خورده بود؟ آیا استعاره‌ای از «نازلی»ِ شاملو بود که «سخن نگفت/ دندان خشم/ بر جگر خسته بست و/ رفت»؟
  5. درباره‌ی نقش دکتر «مصدق» در فیلم –که هم اسمش در صحبت‌های دکتر سروش بود، هم عکسش در خانه‌ی پورحسینی- چه فکر می‌کنید؟ ارتباط بین ایشان و شخصیت «زاهدی» در فیلم را چگونه می‌بینید؟
  6. چرا دکتر سروش و «سیاوش مطلق» (امیر جدیدی) مطمئن بودند که با پس گرفتن هاردِ پاسپورتی، غائله تمام می‌شود؟ آیا دشمنان دکتر سروش، از گرفتن بک‌آپ از محتویات هارد عاجز بودند؟ آیا هارد پسورد داشت؟ آیا آن‌ها نیز نادانسته بودند؟ چقدر آخه دیگه بابا؟!
  7. چرا وقتی دکتر سروش را در فرودگاه ممنوع‌الخروج کردند، به پیوست او را گرفتند و به حصر خانگی بردند؟ آیا این موضوع و اشاره‌ی زیرپوستی آن، به شجاعت و جسارت فیلم‌ساز –چنان که خود استاد در جلسه‌ی مطبوعاتی‌شان به اشاره کردند- مربوط می‌شود؟
  8. چطور سیاوش بعد از گفت‌وگو با زاهدی در ماشین، سر از اعماق استخر خانه‌اش درآورد؟ آیا او از چه فناوری خاصی برای نیل به این مقصود بهره گرفته بود؟ ممکن است این موضوع نیز از تبعات دانستگی باشد؟
  9. جانوری که دکتر سروش بعد از گلوله خوردن، صدایش را در خیابان درمی‌آورد چه بود؟
  10. وقتی «بهمن» (پولاد کیمیایی) و «مهتاب» (پگاه آهنگرانی) از خیس بودن اولی و پاک بودن دومی مطمئن شدند و پرده را کشیدند، چه اتفاقی افتاد؟ (لطفا حدود منشوری را در خیال‌پردازی خود، رعایت کنید)
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *