یادداشت‌های طنز روزانه‌ي احسان عمادی از کاخ جشنواره- روز نهم

سیمرغ من کو؟

سیمرغ من کو؟
بالاخره انتظارها به سر رسید و هیأت داوران محترم 35-امین جشنواره‌ی فجر، دیشب اسامی نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین را در بخش‌های مختلف اعلام کرد و همگان را در بهت و حیرت فرو برد.

فیلم‌نت نیوز؛ احسان عمادی:  بالاخره انتظارها به سر رسید و هیأت داوران محترم 35-امین جشنواره‌ی فجر، دیشب اسامی نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین را در بخش‌های مختلف اعلام کرد و همگان را در بهت و حیرت فرو برد. به این صورت که هی همدیگر را نگاه می‌کنند و انگشت حیرت به لب می‌گزند و با چشم‌های گِردشده و دهان‌های بازمانده می‌پرسند: تابستان داغ 13 رشته نامزد شده؟ اون‌که دیپلمم نداشت! چَطور می‌تّانَن؟!» یا می‌گویند: اِو صفر نامزدی؟ ویلایی‌ها نه کارگردانی نه فیلم؟ فیلم‌برداری و گریم و موسیقی ماجرای نیم‌روز، هیچی به هیچی؟ بعد نگار 9‌تا نامزدی داره؟! 9‌تا؟؟!! 9‌تا؟؟؟!!!» هر دفعه هم هی شعاع دهان‌شان را بیشتر می‌کنند و آن 9 را بلندتر می‌گویند و صدایشان را بالاتر می‌برند، خیال می‌کنند این‌جا چاله‌میدان است و کسی از عربده‌‌هایشان می‌ترسد. نه آقای عزیز، خانم محترم! اگر به صداست که خب (دور از جان جمع) شتر هم صدایش بلند است.

شما داری با این حرف شبهه‌افکنی می‌کنی و در دل‌ها نسبت به هیأت داوران تردید می‌اندازی. لابد پس‌فردا هم می‌خواهی با پلاکارد در مراسم اختتامیه حاضر شوی که «سیمرغ من کو؟»، در حالی که هر کدام از این نامزدها لااقل 63 درصد آرای داوران را با خود داشته‌اند. تازه هیچ‌کدام از داوران هم به کسی توهین یا جسارتی نکرده‌اند که بخواهی شعار بدهی: «خس و خاشاک تویی/ دشمن این خاک تویی». منظورت این نیست که بگویی از آن‌ها بیشتر می‌فهمی؟ اگر می‌فهمی، پس چرا جز هیأت نیستی؟ ها؟ چی شد؟ چرا لال شدی؟ اتفاقا هیأت چنان با دقت فیلم‌ها را بررسی کرده که درنتیجه‌اش، توانسته چیزهایی را در هر کدام ببیند یا بشنود که با چشم و گوش غیرمسلح قابل رؤیت نبوده‌اند؛ مثلا بدون تاریخ، بدون امضا نامزد موسیقی متن شده، در حالی که جز تیتراژ پایانی‌اش، هیچ موزیک دیگری در خودش ندارد. یا یک روز به‌خصوص بدون جلوه‌های ویژه‌ی میدانی، در این رشته نامزد جایزه شده. الان لابد می‌پرسید چرا؟ اولا که خب هیأت که معصوم نبوده؛ اشتباهات داوری هم جزئی از سینماست. ثانیا تو بی‌دقتی کردی، به ما چه؟ خوب است الان هیأت داوران در جواب انتقادها بیانیه بدهد که «توپ تانک فشفشه/ آقا منتقد دقت کن»؟ خب می‌خواستی موقع تماشای فیلم‌ها جای این‌که سرت هی توی تلگرام باشد، چشم و گوشت را باز کنی، «آنچه نادیدنی است، آن بینی». همان‌طور که هیأت داوران کرده‌اند و مثلا فهمیده‌اند که همان موسیقی تیتراژ آخر بدون تاریخ…، چقدر درخشان است و چنان با فرم و محتوای اثر سازگاری دارد و روی کار نشسته که باید نامزد شود.

البته غیر از منتقدان و روزنامه‌نویسان و دیگر مزدوران فرهنگی، داد خود سازندگان فیلم‌ها هم درآمده. آقای فیلم‌ساز! خانم بازیگر! که اعتراض داری، شما دیگر چرا؟ اصلا شما اگر این هیأت را قبول نداشتی، بی‌خود کردی فیلمت را آوردی توی این جشنواره. هر کس در هر مسابقه‌ای شرکت می‌کند، باید شرایطش را هم بپذیرد. بعدش هم اگر اعتراضی داری، راهش اردو‌کشی با لایک‌ها در کف اینستاگرام که نیست. چاره‌ی کار فقط دو کلمه است؛ «مُرّ قانون»! باید اعتراضت را مطابق مر قانون، از سازوکارهای صحیح و اصولی‌اش دنبال کنی. در این مورد هم مر قانون یعنی سکوت اختیار کنی و مثل بچه‌ی آدم بنشینی خانه‌ات و حسابی بخوانی برای دور بعد که ان‌شالله بروی تیم ملی… چیز، ببخشید… روی سن. یک فیلم بهتر بساز، ببین اگر تحویلت نگرفتند آن موقع شاکی شو. نه نه! شاکی نشو! باز برو طبق مر قانون عمل کن. یادت باشد که وقتی انگشت اتهامت را به سوی هیأت داوران نشانه می‌روی، چهار انگشت دیگر دارند به خودت اشاره می‌کنند. یعنی این‌ها را هم توی تلگرام نخوانده‌ای؟ پس چه‌کار می‌کنی؟ فقط کانال‌های بی‌ناموسی؟

همین‌جا فرصت را مغتنم می‌دانیم و از هیأت محترم داوران خواهش می‌کنیم که گرچه برخلاف کمیته‌ی انضباطی فدراسیون فوتبال، دست‌شان برای تنبیه و مجازات این معترضان منشوری بسته است، اما دست‌کم در اعطای جوایز، حواس‌شان باشد که چه کسانی این انتخاب‌ها را زیر سؤال برده‌اند. یک لیستِ «از بد/ از خوب» از نامزدهای رشته‌های مختلف درست کنند، هر کس تا روز آخر حرف اضافه زد، اسمش را توی فهرست بدها بنویسند و هیچی جایزه بهش ندهند تا به قول «فرحان»ِ «عروس آتش»، بفهمد «این‌جا کجانَست و مو کی‌اُم».

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *