نگاهی به «دریابست» ساخته محمود شهبازی

روایت دردمندانه و افشاگرانه یک فاجعه

روایت دردمندانه و افشاگرانه یک فاجعه
دریای سوخته و هرز رفتن نیروی انسانی بومی در جنوب کشور، موضوعی است که محمود شهبازی در مستند «دریابست» به دنبال بیان آن بوده است.

علی افشار – روایتی پژوهشی درباره منع ماهیگیری توسط شیلات جنوب و حضور مشکوک کشتی‌های چینی که تیتر اخبار رسانه‌ها شد و درباره آن چالش‌هایی به وجود آمد و حالا در این مستند، دوربین به همراه یک خبرنگار/عکاس به جستجوی حقیقت ماجرا برآمده‌اند.

«دریابست» با تأکید به جا بر صدای آژیر قرمز و اعلام وضعیت قرمز در سطح استان هرمزگان شروع می‌شود و در جای‌جای فیلم، صیادان ورشکسته جاسک، درباره این وضعیت اسفناک توضیح می‌دهند. این مستند با طرح این موضوع که شیلات جنوب مخالف رسانه‌ای شدن موضوع کشتی‌های چینی است، لحن افشاگرانه به خود می‌گیرد و شهبازی با استفاده درست از دستمایه‌های خبری تصویری، از اخبار سیما تا برنامه‌های مختلف تلویزیونی، یک مستند در این زمینه و حتی در چندین مورد تصویر طرح مطالبه از طریق تریبون نماز جمعه، به دل ماجرا می‌رود.

کاراکتر خبرنگار/عکاس در این مستند پیونددهنده این جستجوست. او در تحقیقاتش به یک تاجر بزرگ آبزیان در چین و خانواده‌اش می‌رسد که با کشتی‌های صیادی مدرن، آب‌ها را از ماهیان تخلیه کرده‌اند تا سفره اهالی بومی خالی بماند. فیلمساز با تصویر اعتراض صیادان، طرح موضوع در فرمانداری، تصویر بازار خالی از ماهی به مقایسه کشتی‌های ترال تاجر چینی با روش‌ سنتی صید انتظاری می‌پردازد و فاجعه پیش‌آمده را به روایت صیادان ورشکسته ایرانی، همچو بلای صید صنعتی بر صیاد سنتی می‌نمایاند. در ادامه، نگاه جستجوگر این مستند، این موضوع را مطرح می‌کند که دلیل مرگ دلفین‌های دریای جنوب در 10 سال پیش، خودکشی دستجمعی نبوده و هزاران هزار ستاره دریایی هم به وسیله حرکت کشتی‌های ترال چینی از بین رفته‌اند.

فیلمساز در ادامه به تلاش‌های کنش‌مند صیادان ایرانی و حرکت‌شان با چوب و طناب به سمت کشتی‌هایی که به واسطه اتصال به قدرت و تعاملات تجاری نان مردم جاسک را آجر کرده‌اند، اشاره می‌کند و به جلسات مختلفی می‌رسد که بین مقامات منطقه برای حقیقت‌یابی تشکیل می‌شود. شهبازی در ادامه این روایت دردمندانه، به عمق فاجعه می‌زند و کشتی‌های چینی و فعالیت نهادهای متصل به قدرت و آقازاده‌ها را دلیل فاجعه معیشتی حاکم بر منطقه می‌داند. فاجعه‌ای که در آن صیادان جوان جاسکی که تورهای خود را خالی از صید می‌بینند رو به قاچاق سوخت و مواد مخدر، انسان آورده‌اند و جوانی که اهل نماز است و در عمر خود، لب به مسکرات نزده، ناچار است برای امرار معاش رو به قاچاق مشروبات الکلی بیاورد.

شاید هیچ تصویری از مستند «دریابست» در حد آنجا که کشتی‌بان چینی پرچم ایران را روکش صندلی خود کرده و با خیال تخت و با استفاده از نیروهای چینی و کشورهای دیگر آسیای شرقی به این تجارت غیرقانونی دست می‌زند، تأثیرگذار نباشد. تصویری که بیش از هر کلام و فریاد دیگری، نمایش ظلمی است که به نیروی انسانی و فعال روستاهای جنوبی استان هرمزگان صورت گرفته و قرمزترین رنگ غروب را بر آسمانش زده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *