نگاهی به فیلم‌های توقیفی در آستانه جشن چهل سالگی انقلاب

«صد به این سال‌ها»

«صد به این سال‌ها»
‏حالا که در تکاپوی برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب هستیم،این جشن فرصتی است برای مروری بر برخی آثار توقیف شده در سینمای ایران تا نسلی که آن روزها را ندیده و امروز به نسلی پرسشگر در رسانه و سایر حوزه‌ها تبدیل شده،بتواند فیلم‌ها را ببیند و قضاوت کند.

محسن دلیلی – روز – داخلی – خانه نویسنده یادداشت: تلویزیون را روشن می‌کنم؛ همه در تکاپوی برگزاری جشن چهلمین سال انقلاب اسلامی هستند. به برنامه برخی سازمان‌ها و نهادها نگاه می‌کنم، برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب، از اولویت‌های سال 97 است. کمی قانون‌شکنی می‌کنم به سراغ شبکه‌هایی که نباید اسمشان را برد می‌روم. همه جا صحبت از این چهل سال است. اصلا چهل سالگی سن جذابی برای ما انسان‌ها است و می‌تواند برای انقلاب نیز چنین  باشد.

روز – خارجی – خیابان انقلاب: گوشی را دستم می‌گیرم و در توییتر (زبانم را موقع نوشتن گاز می‌گیرم که نکند خلاف باشد) به اندازه‌ای که جا دارد می‌نویسم: «حالا که در تکاپوی برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب هستیم، این جشن فرصتی است برای مروری بر برخی آثار توقیف شده در سینمای ایران تا نسلی که آن روزها را ندیده و امروز به نسلی پرسش‌گر در رسانه و سایر حوزه‌ها تبدیل شده، بتواند فیلم‌ها را ببیند و قضاوت کند.»

روز – داخلی – طبقه سوم یکی از ساختمان‌های قدیمی خیابان ولیعصر (همه جا صدای تایپ می‌آید و من هم یکی از سازهای این سمفونی می‌شوم): طی سال‌های اخیر و با گسترش وسایل ارتباطی، اخبار خیلی زود دست به دست می‌چرخد و به گوش همه می‌رسد. یکی از حوزه‌هایی که در سال‌های اخیر به صورت جدی با آن سر و کار داشتم و هر از گاهی در آن قلم می‌زنم، سینماست. سینمایی که این روزها یکی از معدود سرگرمی‌های مردم خسته از شرایط اقتصادی و فضای آلوده بهتان‌ها و دروغ‌های سیاسی است. سینمایی که با همه ناسازگاری‌ها با مردم خود ساخته و ساختنش، موافقان و مخالفانی را در سالن‌های تاریک، همراه کرده است. سینمایی که برخی از بزرگانش، خسته، دلخورده و آزرده خاطر، خاطرات‌شان را در کوله‌ای از جنس فیلم‌هایشان گذاشتند و چون پرندگان مهاجر، به دنبال هوایی برای نفس کشیدن رفتند. بهرام بیضایی و امیر نادری از جنس همان مهاجران‌اند.(میز روبه‌رویی به سرفه می‌افتد.)

از طرفی هستند کسانی که مانده‌اند و در این هوا، گاه به سختی نفس ‌می‌کشند و چشم‌شان به قفلِ کمدهایی است که در آن فیلم‌هایی به نام توقیف، آرمیده‌اند و راهی برای نفس کشیدن بر پرده نقره‌ای ندارند. فیلم‌هایی که می‌توان تعداد زیادشان را برای هواخوری از کمد بیرون کشید و بدون آنکه دست صیاد بیفتند، مردم را به یک دور همی دعوت کنند. دورهمی که بهانه آن چهل سالگی‌ انقلاب است. (تلفن زنگ می‌خورد، آقای میز روبرو به بیرون می‌رود) در این چند سال اخیر فیلم‌هایی که مُهر توقیف بر پیشانی آنها خورده بود اکران شدند و آب از آب تکان نخورد، شورشی نشد، فاجعه‌ای به بار نیامد و ارکان نظام و هستی به لرزه نیفتاد. برای مثال می‌توان به فیلم‌هایی نظیر «قصه‌ها»، «عصبانی نیستم»، «خانه دختر»، «ماهی و گربه»، «گس»، «پرویز» و خیلی آثار دیگر اشاره کرد که اکران شدند و مردم درباره آنها قضاوت کردند(به اعتقاد عده کثیری از رجال کشور، مردم بهترین قضاوت‌کنندگان هستند.)

(صدای تایپ‌ها قطع می‌شود؛ انگار همه به من خیره شده‌اند که صدای غارغار دسته‌جمعی کلاغ‌ها می‌آید) این اتفاق می‌تواند در چهلمین سال انقلاب برای من و همسالان من که انقلاب را ندیده‌ایم و تنها از آرمان‌هایش برای مردم و از زبان مردم شنیده‌ایم، نقطه عطفی باشد. چرا که نسل امروز پرسش‌های زیادی از چرایی این اتفاقات دارد. نسل من (آنها که با فرهنگ و هنر الفتی دارند) هنوز نمی‌دانند چرا فلان کتاب، توقیف است، چرا فلان نمایش، توقیف می‌شود، چرا فلان آلبوم موسیقی مجوز نمی‌گیرد و چرا فلان فیلم توقیف شده و فلان فیلم که شاید شرایط به مراتب بدتری داشته اکران شده است؟ من و همسالانم دوست داریم هم زمان با برگزاری جشنواره فجر سی‌وهفتم و در آستانه چهل سالگی انقلاب، شاهد نمایش فیلم‌هایی مانند «خانه پدری»، «رستاخیز»، «کاناپه»، «گزارش یک جشن»، «خرس»، «خیابان‌های آرام»، «زمهریر»، «صد سال به این سال‌ها»، «آشغال‌های دوست داشتنی» و بسیاری دیگر از آثار کارگردانان نامی و گمنام که در حال خاک خوردن هستند، باشیم. چرا که این حق ماست که ندانسته‌ها را بدانیم و حق آن فیلم‌هاست که روزی در هوای آزاد سینما نفس بکشند. به قول حبیب رضایی در فیلم قصه‌ها: «هیچ فیلمی، هیچ وقت تو هیچ کمدی نمی‌مونه! بالاخره یه جایی یه روزی دیده می‌شه؛ چه ما باشیم چه نباشیم!» پس چه خوب می‌شود که این فیلم‌ها در این روزها از کمد بیرون بیایند و دیده شوند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *