كيانوش عياري از كاناپه و فيلم توقيف شده‌اش مي‌گويد

نمایندگان مجلس از توقیف خانه‌ی پدری حیرت کردند!

نمایندگان مجلس از توقیف خانه‌ی پدری حیرت کردند!
در حالی که فیلمبرداری تازه‌ترین فیلم کیانوش عیاری همچنان ادامه دارد،او در یادداشتی رنجش شش ساله‌اش از نوقیف «خانه پدری» را مرور کرد و از ماجرای شکل‌گیری ایده‌ی ساخت «کاناپه» نوشت.

ماهنامه‌ی سینمایی فیلم نوشت: کیانوش عیاری، فیلمساز مطرح سینمای ایران که مشغول فیلمبرداری تازه‌ترین اثرش «کاناپه» است با انتشار یادداشتی از داستان شکل‌گیری ایده‌ی این فیلم سینمایی و دلخوری‌هایش از اکران نشدن فیلم قبلیش «خانه‌ی پدری» گفت.

یک: روزی در سال‌های  71 یا 1370 در نزدیکی خانه‌ام مردی را با ظاهری موجه و کیفی در دست دیدم که سر کوچه ایستاده و به یک دست مبل دستِ دوم رهاشده کنار مخزن زباله خیره شده بود. از او فاصله گرفتم و تماشایش کردم. بعد دیدم به سمت خیابان رفت. گاهی با نگرانی برمی‌گشت و به مبل‌ها نگاه می‌کرد. فهمیدم می‌خواهد وانت بگیرد و همزمان نگران است که مبادا کسی مبل‌ها را ببرد. حتی فکر کردم بدون اینکه او بداند من برگردم و از مبل‌ها نگهبانی کنم با اینکه محله‌ی خودم بود و ممکن بود آشنایان و همسایه‌هایی من را در حال محافظت از مبل کنار مخزن زباله ببینند. خوشبختانه مرد خیلی زود با وانت برگشت و من از این موفقیت خیلی خوشحال شدم. این ماجرا تبدیل به طرحی شد که می‌خواستم در سریال «هزاران چشم» از آن استفاده کنم ولی ماند و رسید به اواخر دهه‌ی هشتاد و تبدیل به فیلمنامه‌ی «کاناپه» شد.

دو: می‌خواستم پس از «خانه‌ی پدری»، سراغ «کاناپه» بروم. ولی ماجراهای آن فیلم به حدی طولانی شد که ساخت «کاناپه» به امسال رسید. از من درباره‌ی تاثیر ماجراهای آن فیلم بر روحیه و رویکردم در ساخت فیلم بعدی می‌پرسند. واقعیت این است که «خانه‌ی پدری» برای من و برای همه‌ی کسانی که جزو عوامل و از سازندگان آن بوده‌اند، یک رنجش و دلگیری بزرگ است. هیچ دلیل منطقی‌ای هم برای این توقف شش‌ساله در نمایش فیلم متصور نیستم. تعدادی از نمایندگان مجلس جدید فیلم را دیدند و حیرت کردند که چرا این فیلم باید حتی یک روز توقیف شود؟ انتظار این است که بعد از چنین اتفاقی فیلمسار محافظه‌کارتر و محتاط‌تر شود. واقعا هم دشوار است که من نگذارم این عوارض جانبی تاثیری روی کارم داشته باش. نمی‌دانم موفق شده‌ام روح و روان خود را کاملا احیا کنم یا نه. تلاش کرده‌ام نگذارم آن ماجرا مزاحم کارم باشد. امیدوارم پس از تماشای «کاناپه» این حس را داشته باشیم که آن حاشیه‌ها تاثیری بر زایش فیلم بعدی نداشته است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *