چهار فیلم برتر شارون تیت

24 ژانویه: تولد همسر مقتول پولانسکی

24 ژانویه: تولد همسر مقتول پولانسکی
شارون ماری تیت پولانسکی اگر در روز 9 آگوست 1969 به آن شکل فجیع به‌قتل نمی‌رسید، امروز 75ساله می‌شد.

یاسین محمدی – شارون تیت در دهه‌ی 1960 کارش را با مدلینگ در مجلات مد و بعد با نقش‌هایی کوچک در سریال‌های تلویزیونی آغاز کرد. درخشش در همین نقش‌های کوچک کافی بود تا توجه منتقدان را به خود جلب کند و از او به‌عنوان یکی از بازیگران مستعد و آینده‌دار نام ببرند.

شارون تیت (Sharon Tate)

او نخستین بازی سینمایی‌اش را در فیلم «چشم شیطان» (1966) ثبت کرد، اما به‌یادماندنی‌ترین نقشش را در فیلم کالت «دره‌ی عروسک‌ها» (1967) بازی کرد که برایش یک نامزدی گلدن‌گلوب به‌همراه داشت. آخرین فیلمش (1+12) (1969) بود که پس از مرگش اکران شد.

مراسم ازدواج شارون تیت با رومن پولانسکی

در ژانویه‌ی 1968 با رومن پولانسکی کارگردان و هم‌بازی‌اش در فیلم «خون‌آشام‌کشان بی‌باک» (1967) ازدواج کرد. کمتر از 20 ماه بعد قاتلان به خانه‌شان حمله کردند و شارون تیت 26ساله را که ماه نهم بارداری‌‌اش را می‌گذراند و چهار مهمان او را به‌شکلی بی‌رحمانه با ضربات متعدد چاقو کشتند.

شارون تیت (Sharon Tate)

قاتلان، اعضای فرقه‌ای به‌نام «خانواده‌ی منسون» بودند که یک روز بعد هم یک زوج ثروتمند به‌نام لنو و رزماری لابیانکا را هم در خانه‌شان در لس‌آنجلس کشتند و پرونده‌ی این قتل‌ها به پرونده‌ی تیت ـ لابیانکا مشهور شد. رهبر این فرقه تبهکاری به‌نام چارلز منسون بود که در هیچ‌یک از دو صحنه‌ی قتل حاضر نبود، اما به‌عنوان آمر این قتل‌ها در سال ۱۹۷۱ به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او به‌دلیل تغییر قانون مجازات اعدام در ایالت کالیفرنیا در آن زمان به حبس ابد تغییر کرد تا این‌که چند ماه پیش در زندان جان سپرد.

صحنه قتل شارون تیت

منسون در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ با اعتقاد بر این‌که جنگی نژادی در آمریکا قریب‌الوقوع خواهد بود، پیروانی را جذب ‌کرد. برنامه‌ی او این بود که این جنگ ادعایی را تسریع کند تا درنهایت به‌عنوان رهبر یک نظام نوین اجتماعی ظاهر شود. دادستان‌ها در دادگاه قتل‌‌های تیت ـ لابیانکا مدعی شدند که منسون امیدوار بوده این قتل‌ها به گردن سیاه‌پوستان بیفتد و این مسئله تنش‌های نژادی را افزایش دهد.

پدر شارون تیت، سرهنگ ارتش ایالات‌متحده بود و این باعث شده بود خانواده دائماً در حال جابه‌جایی باشند و شارون دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در شش شهر مختلف گذراند که آخرین آن شهر ویچنزا در ایتالیا بود، جایی که بالاخره دوره‌ی دبیرستان را در سال 1961 به‌پایان برد.

شارون تیت

در زمان فیلم‌برداری فیلم «ماجراهای یک مرد جوان همینگوی» در ورونای ایتالیا، که بازیگرانی مثل پل نیومن، سوزان استراسبرگ و ریچارد بیمر در آن بازی می‌کردند، شارون و دوستانش برای تماشا رفتند و در نقش‌های سیاهی‌لشکر بازی کردند. شارون در میان جمعیت نظر بیمر را به خودش جلب کرد و بیمر او را ترغیب کرد وارد سینما شود. بعدتر در همان سال در اتفاقی مشابه و در زمان فیلم‌برداری «باراباس» باز هم نقش سیاهی‌لشکر گرفت و این‌بار جک پالانس را جذب خودش کرد و پالانس برایش یک جلسه‌ی تست بازیگری در رم ترتیب داد که تیت در آن موفق نبود؛ اما تیت عاشق بازیگری شده بود و به اسم این‌که می‌خواهد درسش را ادامه بدهد به به‌تنهایی امریکا برگشت تا کاری در سینما پیدا کند. ازاین‌رو به لس‌آنجلس رفت و سراغ کارگزار ریچارد بیمور را گرفت و با توصیه و معرفی او توانست قراردادی هفت‌ساله با کمپانی فیلم‌ویز ببندد. سفرهای فراوان در دوران کودکی و ثبات نداشتن باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس او شده بود و تا مدت‌ها نقش‌های مختلف را به این دلیل از دست می‌داد تا این‌که بالاخره توانست در «چشم شیطان» نقش بگیرد.

شارون تیت (Sharon Tate)

در روز حادثه پولانسکی در لندن بود تا مقدمات ساخت فیلم «روز دلفین» را فراهم کند و الا او هم قطعاً در آن نیمه‌شب خونین به قتل می‌رسید. با شنیدن خبر قتل او این پروژه را رها کرد و به لس‌آنجلس بازگشت و مایک نیکولز جانشین او شد.

کوئنتین تارانتینو درصدد است فیلمی با موضوع قتل شارون تیت بسازد که احتمالاً این فیلم تابستان سال آینده کلید خواهد خورد و تاکنون حضور مارگو رابی در نقش شارون قطعی است و از لئوناردو دی‌کاپریو به‌عنوان بازیگر دیگر فیلم (احتمالاً در نقش پولانسکی) نام برده می‌شود. این پروژه‌ فعلاً «پروژه‌ی بی‌نام کوئنتین تارانتینو/ 1969» نامیده می‌شود و طبق برنامه‌ریزی در سال 2019 به روی پرده خواهد رفت.

آرامگاه شارون تیت همسر رومن پولانسکی

چهار فیلم برتر شارون تیت را با هم مرور می‌کنیم:

 1. چشم شیطان (Eye of the Devil) (1966)

  تیت در این فیلم جنایی، ترسناک و رازآلود، نقش ساحره‌ای زیبا را دارد که با برادرش در نزدیکی یک تاکستان بزرگ زندگی می‌کند و «فیلیپ» مالک آن تاکستان را سحر کرده است. این فیلم نخستین فیلم سینمایی شارون تیت است که در آن با بازیگران بریتانیایی بزرگی مثل دبورا کار، دیوید نیون، فلورا رابسون، دونالد پلیسنس و دیوید همینگز هم‌بازی شد. فیلم دو سال بعد از پایان فیلم‌برداری اکران شد و به همین دلیل تأثیر زیادی بر کارنامه‌ی تیت نگذاشت. «چشم شیطان» اگرچه در زمان اکران در امریکا به موفقیتی دست پیدا نکرد، اما بعدها به‌ویژه پس از قتل تیت در اروپا محبوب شد.

  شارون تیت

 2. خون‌آشام‌کشان بی‌باک (The Fearless Vampire Killers) (1967)

  عنوان کامل این کمدی وحشت «خون‌آشام‌کشان بی‌باک، یا مرا ببخشید، اما دندان‌هایتان در گردن من است» بود که در اصل در بریتانیا با عنوان «‌رقص خون‌آشام‌ها» اکران شد و در ایران هم با عنوان فیلم فارسی‌طور «ببوس ولی گازم نگیر» پیش از انقلاب به‌روی پرده رفت. شارون تیت در این فیلم در نقش «سارا شاگال» دختر صاحب مسافرخانه را بازی می‌کند که توسط خون‌آشامی به‌نام «کنت فون‌کرولوک» ربوده می‌شود. رومن پولانسکی کارگردان این فیلم خودش در نقش «آلفرد» دستیار «پروفسور ابرونسیوس» بازی می‌کند که عاشق «سارا» شده است. پولانسکی در زمان انتخاب بازیگر برای «خون‌آشام‌کشان بی‌باک» می‌خواست از جیل سنت‌جان استفاده کند، اما تهیه‌کننده‌ی فیلم مارتین رانسوهوف که مدیر کمپانی فیلم‌ویز بود اصرار کرد که شارون تیت این نقش را بازی کند که درنهایت پولانسکی پذیرفت؛ آشنایی‌ای که به ازدواج این دو منتهی شد.

  شارون تیت خون‌آشام‌کشان بی‌باک
  شارون تیت در نقش سارا شاگال|خون‌آشام‌کشان بی‌باک
 3. خدمه‌ی خراب‌کار (The Wrecking Crew) (1968)

  این فیلم اکشن، ماجراجویانه و کمدی، چهارمین و آخرین فیلمی است که در آن دین مارتین در نقش «مت هلم» افسر مخفی‌ای بازی می‌کند که بیشتر رویکردی طنز به «جیمز باند» دارد. مارتین پس از قتل شارون تیت آن‌قدر ناراحت و افسرده شده بود که دیگر در فیلم‌ جدیدی با نقش «مت هلم» بازی نکرد. تیت در این فیلم در نقش «فریا کارلسون» یک راهنمای گردشگری در دانمارک را بازی می‌کند که راهنمایی «مت هلم» را در سفر به دانمارک به عهده می‌گیرد و ناخواسته با دست‌وپاچلفتی‌بازی‌هایش چندین بار جان «هلم» را نجات می‌دهد. مربی شارون تیت برای بازی در صحنه‌های رزمی این فیلم بروس لی بود. این آخرین فیلم تیت است که در زمان حیاتش اکران شد و او نتوانست فیلم بعدی‌اش «1+12» را روی پرده ببیند.

  شارون تیت خدمه‌ی خراب‌کار (The Wrecking Crew) (1968)
  شارون تیت در نقش فریا کارلسون| خدمه‌ی خراب‌کار
 4. دره‌ی عروسک‌ها (Valley of the Dolls) (۱۹۶۷)

  شارون تیت در این درام رمانتیک نقش «جنیفر نورث» یکی از سه زنی را بازی می‌کند که فیلم اوج فرود آن‌ها را در عرصه‌ی نمایش دنبال می‌کند. او برای بازی در این فیلم نامزد جایزه‌ی بهترین بازیگر زن تازه‌کار در جوایز گلدن‌گلوب شد که این جایزه به کاترین راس بازیگر فیلم «فارغ‌التحصیل» رسید. فیلم که با بودجه‌ای 5میلیون دلاری ساخته شده بود بیش از 10 برابر این مبلغ فروش کرد تا در گیشه هم کاملاً موفق باشد؛ البته بخش عمده‌ای از آن مربوط به اکران دوباره‌ی فیلم پس از قتل تیت است. جان ویلیامز آهنگ‌ساز این فیلم نخستین نامزدی از 51 نامزدی اسکارش را برای این فیلم کسب کرد و آخرین نامزدی‌اش را هم امسال برای «جنگ ستارگان: آخرین جدای» به‌دست‌ آورده است.

  شارون تیت دره‌ی عروسک‌ها (Valley of the Dolls) (۱۹۶۷)
  شارون تیت در نقش جنیفر نورث| دره‌ی عروسک‌ها
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *