یادداشت سید رضا صائمی درباره انتشار لیست متقاضیات کارت جشنواره

شفاف‌سازی و چند نکته دیگر

شفاف‌سازی و چند نکته دیگر
انتشار لیست متقاضیات کارت جشنواره سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای اولین بار اتفاق می‌افتد.

سید رضا صائمی –  این اقدام که در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رخ داده را باید به فال نیک گرفت. اقدامی که می‌توان برای آن چند کارکرد و دستاورد را لحاظ کرد. اول از همه اینکه مشخص می‌شود چه تعداد از خبرنگاران و منتقدان و به طور کلی فعالان مکتوب حوزه سینما برای حضور در جشنواره تقاضا داده‌اند و خود داوطلبان نیز پیش از مرحله صدور کارت متوجه می‌شوند که آیا نام آنها در سامانه ثبت نام ثبت شده یا نه و اگر نواقصی در مدارک آنها وجود دارد آن را تکمیل کرده و قبل از آغاز جشنواره بدون دردسر، کارت خود را دریافت کنند.

در سال‌های گذشته موارد زیادی بوده که بسیاری از خبرنگاران و منتقدان در زمان شروع جشنواره متوجه شده‌اند که کارت آنها به دلیل نواقصی که داشته صادر نشده و تا رفع نواقص و دریافت کارت حتی یکی دو روز از تماشای فیلم در جشنواره محروم بوده‌اند. این تمهید کمک می‌کند تا مشکلات احتمالی در صدور کارت افراد پیش از شروع جشنواره رفع شود.

انتشار این لیست البته واجد برخی نکات ضمنی هم بود مثلا اینکه به واسطه این لیست سهم و وزن هر رسانه یا نهاد رسانه‌ای در سبد کارت جشنواره مشخص می‌شود. اگرچه بازخوانی این اسامی گاهی عجیب به نظر می‌رسد مثلا با نام‌هایی مواجه می‌شویم که تاکنون اسمشان را به عنوان منتقد یا خبرنگار سینمایی نشنیده‌ایم. یا افرادی از سرویس‌های غیر مرتبط درخواست کارت داده‌اند که به نظر می رسد با توجه به محدودیت های که ظرفیت سینمای رسانه ها دارد صادر کردن کارت برای افراد غیر مرتبط ضرورتی نداشته باشد.

ارائه این لیست، امکان یک تحلیل آماری را هم برای ارزیابی جامعه رسانه‌های سینمایی فراهم می‌کند. مثلا نسبت بین خبرنگاران و منتقدان در این لیست قابل توجه است. بر اساس این فهرست 1051 نفر به عنوان اصحاب رسانه و 234 نفر به عنوان منتقد، درخواست خود را ثبت کرده‌اند. در واقع تعداد خبرنگاران سینمایی 5 برابر منتقدان است. اگرچه میان منتقدان نیز با نام‌هایی مواجه می‌شویم که در طول سال کمتر اثر و نوشته‌ای از آنها در روزنامه‌ها و نشریات منتشر می‌شود اما همه مشتاق تماشای حضور در جشنواره و تماشای فیلم هستند!

انتشار این لیست نشان می‌دهد که دست کم 1285 نفر به عنوان فعال رسانه‌ای در حوزه سینما مشغولند اگرچه همه آنها دستاورد و اثربخشی لازم را در پرداخت به سینما ندارند. با این حال نباید حمایت حداقلی از این افراد که خواهان تماشای تولیدات سالانه سینمای ایران در یک دورهمی ده روزه هستند را فراموش کرد. اگرچه با لحاظ کردن ظرفیت سینمای رسانه، الویت‌بندی این متقاضیان برای صدور کارت هم یک ضرورت است.

ظاهرا پس از مراحل اولیه بررسی مجوزها، شورای رسانه‌ در روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در حال بررسی صلاحیت متقاضیان بر اساس شیوه‌نامه اعلام شده است که نتیجه آن متعاقبا منتشر خواهد شد.

باید به این نکته هم اهتمام داشت که حضور در جشنواره و دریافت کارت آن به خودی خود فضیلت نیست و اهالی مکتوب سینما باید در طول سال نقش خود را به عنوان یک عامل فرهنگی موثر در سینما به درستی ایفاء کنند و قطعا کسانی که نقش بیشتری در تولید آثار مکتوب سینمایی داشته اند چه درتولید خبر و گزارش و در نگارش نقد و تحلیل بر صدر این لیست قرار گرفته و از تسهیلات بهتری برخودار باشند. باشد که چنین شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *