چهار فیلم برتر ژانگ ییمو

14 نوامبر: تولد نقاش رزمی‌کار

14 نوامبر: تولد نقاش رزمی‌کار
ییمو ژانگ یا به‌قول چینی‌ها ژانگ ییمو، کسی که در کودکی با وقوع انقلاب فرهنگی چین تحصیل را رها کرد و ده سال تمام در مزارع و کارخانه‌های پنبه‌ریسی کار کرد، حالا دو مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه‌های بوستون و ییل دارد.

یاسین محمدی – ژانگ ییمو (Zhang Yimou) در طول آن سال‌های تلخ علاقه‌ی غریبی به نقاشی و عکاسی در خودش کشف کرد و برای خریدن اولین دوربین عکاسی‌اش، خونش را فروخت. وقتی آکادمی فیلم پکن در سال 1978 درهایش را برای دانشجویان تازه گشود، او 27 ساله بود و سنش بیشتر از سن مجاز ورود به دانشگاه و البته بدون تحصیلات کافی برای ثبت‌نام. بخت یارش بود که وزارت فرهنگ درخواست شخصی‌اش و نمونه عکس‌هایش را تأیید کرد تا در دانشکده‌ی فیلم‌برداری ثبت‌نام کند.

ییمو در کنار چند فارغ‌التحصیل دیگر این آکادمی مثل چن کایگه، تیان ژوانگژوانگ و ژانگ جونژائو هسته‌ی اصلی «نسل پنجم» سینمای چین را تشکیل دادند. ییمو که امروز 66سالگی‌اش را جشن می‌گیرد، کلکسیونی از معتبرترین جوایز سینمایی را در کارنامه دارد: دو جایزه‌ی بفتا، دو شیر طلایی و یک شیر نقره‌ای ونیز، خرس طلایی و نقره‌ای برلین، جایزه‌ی بزرگ داوران کن، (و البته یک سیمرغ بلورین و یک پروانه‌ی زرین از جشنواره‌های فجر و کودک اصفهان). چهار فیلم مهم او را مرور می‌کنیم:

 1. دیوار بزرگ (The Great Wall) (2016)

  تازه‌ترین فیلم ژانگ ییمو، پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای چین است که با بودجه‌ی حدود 150میلیون دلاری ساخته شد و او در آن از بازی مت دیمون ستاره‌ی هالیوودی در نقش یکی از بیست مزدور اروپایی که در قرن یازدهم میلادی برای به‌دست آوردن راز باروت به چین سفر می‌کنند، سود جست. فیلم «دیوار بزرگ» با مشارکت امریکا تولید شد و نخستین فیلم انگلیسی‌زبان ییمو است. فیلم موفقیت چندانی برای سازندگانش به‌بار نیاورد، چراکه کمی بیش از دوبرابر هزینه‌ی تولیدش فروش داشت و البته منتقدان هم چندان از آن استقبال نکردند.

  دیوار بزرگ ژانگ ییمو

 2. نفرین گل طلایی (Curse of the Golden Flower) (2006)

  این فیلم هم با بودجه‌ی 45میلیون دلاری در زمان خودش پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای چین بود. اگرچه چین فیلم را به‌عنوان نماینده‌اش برای بخش فیلم‌های خارجی‌زبان اسکار فرستاد، «نفرین گل طلایی» در این بخش نامزد نشد، اما درعوض در رشته‌ی «طراحی لباس» نامزد اسکار شد، هرچه باشد هرکدام از بازیگرها در این فیلم پنج‌شش لایه لباس پوشیده‌ بودند و گفته می‌شود وزن لباس‌هایشان تا 40 کیلوگرم هم می‌رسیده است! یکی از پرکارترین صحنه‌های نبرد در فیلم‌های ییمو در این فیلم است که فقط فیلم‌برداری آن بیست روز به‌طول انجامید.

  نفرین گل طلایی ژانگ ییمو

 3. خانه‌ی خنجرهای پران (House of Flying Daggers) (2004)

  فیلم «خانه‌های خنجر پران» هم مثل بیشتر فیلم‌های ییمو ترکیبی از هنرهای رزمی و عشق است، اگرچه شاید بار عاشقانه فیلم در این یکی کمی پررنگ‌تر از بقیه باشد. این فیلم هم نماینده‌ی چین در اسکار بود، اما به‌جای نامزدی در رشته‌ی فیلم‌های خارجی‌زبان نامزد جایزه‌ی فیلم‌برداری شد و در اتفاقی نادر برای یک فیلم غیرانگلیسی‌زبان، در 9 رشته در جوایز بفتا نامزد دریافت جایزه شد از‌جمله بازیگر این فیلم ژانگ زئی که در این فیلم نقش دختری نابینا را بازی می‌کند و برای اجرای درست این نقش دو ماه با یک دختر نابینا زندگی کرد. فیلم در بخش خارج از مسابقه‌ی جشنواره‌ی کن به‌نمایش درآمد که با تشویق بی‌حساب تماشاگران و نقدهای مثبت منتقدان مواجه شد.

  خانه خنجرهای پران ژانگ ییمو

 4. قهرمان (Hero) (2002)

  فیلم رزمی قهرمان یکی از خوش‌آب‌ورنگ‌ترین و هنرمندانه‌ترین فیلم‌هایی است که با این تم و ژانر ساخته شده‌اند. این فیلم (و فیلم‌های دیگر او) نشان می‌دهد آن علاقه‌ی غریب ییمو به نقاشی و عکاسی که در ابتدا از آن سخن گفتیم، چقدر در وجود او ریشه‌دار است و این وجه تمایز فیلم‌های ژانگ ییمو با فیلم‌های بی‌روح و کسل‌کننده‌ای است که فقط «اکشن» هستند؛ آنجا که با دنیای رمزآلود شرقی مواجه می‌شوید و رنگ‌هایی که از نظریه عناصر پنجگانه در فلسفه‌ی‌چینی نشأت گرفته‌اند و فرم روایی‌ای که شما را یاد کوروساوای بزرگ می‌اندازد. جالب اینجاست مبارزان ژانگ ییمو در این فیلم اعتقادی به وزن ندارند گاهی در آسمان و بر فراز درختان شمشیر می‌زنند و گاهی بر سطح آرام یک دریاچه نبرد می‌کنند. «قهرمان» به سه نامزدی مهم اکتفا کرد: اسکار و گلدن گلوب فیلم خارجی‌زبان و خرس طلایی برلین.

  قهرمان ژانگ ییمو

  قهرمان ژانگ ییمو

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *