یادداشت رخشان بنی‌اعتماد درباره‌ی مجموعه مستندهای «کارستان»

رخشان بنی اعتماد: آرزوی قدیمی‌ام را به واقعیت تبدیل کردم

رخشان بنی اعتماد: آرزوی قدیمی‌ام را به واقعیت تبدیل کردم
رخشان بنی‌اعتماد مشاور هنری مجموعه مستندهای «کارستان» از روند سه سال تحقیق و ساخت این فیلم‌ها و اهمیت موضوعاتی که مطرح می‌کنند، نوشت.

مهر نوشت: رخشان بنی‌اعتماد نویسنده و کارگردان سینمای ایران که در زمینه مسائل اجتماعی نیز فعالیت‌هایی را دنبال می‌کند در یادداشتی درباره‌ی مجموعه‌ی مستندهای کارستان نوشت.

متن یادداشت بدین شرح است: «درباره‌ی کارستان و چگونگی شکل‌گیری و تجربه‌های تلخ و شیرین آن و در نهایت به بار نشستن این ایده‌ی قدیمی که به یک آرزو تبدیل شده بود، می‌توانم در ظرفیت یک کتاب بنویسم، ولی همین اشاره کافی است، که بعد از ساخت فیلم قصه‌ها به‌کرات با این سؤال روبه‌رو شدم که چرا کار نمی‌کنم؟ چرا فیلم نمی‌سازم؟ در حال حاضر که در آستانه‌ی اکران فیلم‌های کارستان هستیم به‌روشنی می‌توانم جواب به این سؤال را بدهم که در این مدت نه فقط کم‌کار و بی‌کار نبودم که یکی از پربارترین دوران کاری‌ام را تجربه کردم.

با فاصله‌گیری از دنیای سینمای داستانی که دیگر بسیاری از جوانب آن را به‌جا نمی‌آورم و انگار نه‌ انگار که چند دهه در همین سینما استخوان خرد کرده و پیر شده‌ام، گروهی حرفه‌ای با دغدغه‌های مشترک، از همکاران قدیمی و دوستان جوان دور هم جمع شدیم و باانگیزه‌ی به تصویر کشیدن الگوهایی زنده از زنان و مردان ارزش‌آفرین ایرانی که می‌توانند نماد خودباوری و امیدبخشی به جوانان و جامعه باشند، آرزوی قدیمی‌ام را به واقعیت تبدیل کردم.

هرچند که هدف اولیه‌مان ساخت ۲۶ فیلم بود، اما با حمایت مالی بزرگوارانی در بخش خصوصی فقط امکان ساخت ۶ فیلم برایمان میسر شد، این خود در فاز یک این پروژه موفقیت بزرگی بود.

سه سال کار مستمر به‌عنوان مشاور پروژه همراه با ساخته‌شدن ۶ فیلم پنبه تا آتش، طبرستانی‌ها، سعیده قدس بنیان‌گذار محک، پازلی‌ها، مادر زمین و شاعران زندگی، برایم لذت و رضایتی بیشتر از ساختن شش فیلم توسط خودم به همراه داشت.

رخشان بنی اعتماد خرداد ۹۶»

هدف پروژه کارستان، ثبت و روایت تلاش کسانی است که در رویارویی با چالش‌های بسیار، توانسته‌اند معنای کار را حرمت بخشند و ثبت و انتقال دانش و تجربه‌هایشان می‌تواند الگوهای با ارزشی برای کل جامعه به‌خصوص جوانان باشد.

سری فیلم‌های مستند کارستان با مشاوره‌ی هنری رخشان بنی‌اعتماد، تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب و همکاری «بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان» در بخش پژوهش و در بخش خصوصی تهیه و تولید شده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *