جشنواره فیلم کوتاه تهران

جشنواره‌ای برای تمام فصول

جشنواره‌ای برای تمام فصول
جشنواره فیلم کوتاه تهران هر سال توسط انجمن سینمای جوانان ایران با شکوه بیشتری برگزار می‌شود و این ربطی به مدیریت قدیم و جدید این انجمن ندارد.

احمدرضا معراجی – شکوه و حضور فیلمسازان جوان در این جشنواره نشان از علاقه نسل جدید و حتی گذشته ما به سینما و فیلمسازی دارد. فیلم‌های کوتاه حاضر در جشنواره به قدری خوب هستند که برای انتخاب سانس‌ها  و دیدن فیلم‌ها ذهن هر علاقه‌مند به سینمایی را درگیر می‌کند و سالن‌های سینما به اندازه‌ای شلوغ است که بسیاری از علاقه‌مندان فیلم‌ها را ایستاده تماشا می‌کنند. با کمی درایت و برنامه‌ریزی بهتر می‌توان از این پتانسیل حتی به منظور درآمدزایی برای فیلمسازان کوتاه استفاده کرد.

نمی‌توان گفت مخاطبان عام سینما از این فیلم‌ها استقبال می‌کنند اما خواصی که به فیلم‌های کوتاه علاقه دارند، حتی در شهرستان‌ها افراد کمی نیستند و می‌توان از این علاقه‌مندی برای کمک به انجمن سینمای جوان در شهرستان‌ها و تجهیز هر چه بهتر ادوات فیلمبرداری و فیلمسازی استفاده کرد.

شاید در دوره‌های مختلف و با تغییر مدیران انجمن سینمای جوانان ایران، کاستی‌ها و نقص‌هایی در بخش‌های مختلف این مجموعه وجود داشته اما هدف اصلی انجمن که همانا شناسایی فیلمسازان جوان است، همواره به راه خود ادامه داده و انجمن سینمای جوانان ایران جزو معدود سازمان‌ها و نهادهایی است که در کشور و خصوصا سینما راه خود را پیدا کرده و اگر مدیران چوب لای چرخش نگذارند، می‌تواند بهتر از اینها هم عمل کرده و تاثیر خود را در سینمای ایران به جای بگذارد.

مهم‌ترین عامل موفقیت در انجمن سینمای جوان برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی است که مختص به خودش است. آموزشی که هر فردی را عاشق فیلمسازی، نویسندگی و فیلمبرداری می‌کند. از راه و هدف انجمن سینمای جوان که بگذریم و اگر بخواهیم به جشنواره فیلم کوتاه تهران بپردازیم، بایستی بگوییم که یکی از بهترین جشنواره های بین المللی در کشور است.

اگر در ایام برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران به پردیس سینمایی ملت مراجعه کنید می‌بینید که چقدر علاقه‌مند به سینما در این پردیس در کنار یکدیگر فیلم کوتاه می‌بینند. حتی در ساعات پایانی شب هم این علاقه‌مندان با حضور در سالن‌ها به تماشای فیلم‌های کوتاه می‌نشینند، افرادی که فقط و فقط برای دیدن فیلم کوتاه به پردیس ملت آمده‌اند و عاشق سینما هستند. جشنواره فیلم کوتاه زمینه مناسبی برای کسانی است که می‌خواهند خود را در فیلمسازی بسنجند و بدانند که آیا اصلا در فیلمسازی و سینما آینده‌ای خواهند داشت یا خیر.

جشنواره‌ای که تمامی معیارهای بین‌المللی را دارد و این اعتبار را مدیون گذشته خود و مدیرانی است که با هدفی درست آن را بنا کرده‌اند. امیدواریم که تلاش دست‌اندرکاران انجمن بتواند موجب برگزاری هر چه بهتر و باشکوه‌تر جشنواره در سال‌های آتی باشد زیرا جشنواره فیلم کوتاه تهران می‌تواند باعث ارتقای جایگاه سینمای ایران در برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی شود و انجمن سینمای جوان برای رسیدن به این جایگاه باید از افراد دلسوز و توانمندی که می‌توانند در این راه گامی مثبت بردارند، کمک بگیرد.

عکس از امیرحسین غضنفری

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *