برای بازی درست و به اندازه بازیگر نقش سیما در فیلم «ماجرای نیمروز - ردخون»

گلزنی به شیوه بهنوش طباطبایی

گلزنی به شیوه بهنوش طباطبایی
باید همیشه به قدری آماده و تیزهوش باشی که از تک موقعیت‌هایی که در زندگی نصیبت می‌شود به بهترین شکل ممکن استفاده کنی، یعنی فکر کنی که این شاید اولین و آخرین موقعیتی است که به دستت آمده و باید از آن به بهترین شکل ممکن بهره ببری. درست مثل یک مهاجم شش دانگ که در یک بازی نفس گیر قدر پاس طلایی را می‌داند و وقتی در موقعیت گلزنی قرار می‌گیرد، نهایت بهره را از آن می‌برد و توپ را می‌اندازد ته تور، یعنی همان جایی که نهایت کامیابی است.

وحید سعیدی  – بازیگرها هم در طول دوران حیات هنری‌شان حداقل یک بار هم که شده در موقعیت گلزنی قرار می‌گیرند، برخی قدرش را می‌دانند و آن را گل می‌کنند و می‌شوند ستاره، برخی هم نه.

حالا حکایت بهنوش طباطبایی است، که بعد از دو سال دوری از سینما، با پیشنهادی روبه‌رو شد که حکم یک «پاس گل تو در» را برایش داشت. پاس گلی طلایی که باید قدرش را می‌دانست و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کرد.

«سیما»ی «رد خون» همان پاس گل طلایی بود که محمدحسین مهدویان آن را برای طباطبایی ساخته و پرداخته کرده بود.

مهاجم شش دانگ وقتی در موقعیت گلزنی قرار می‌گیرد تمرکز می‌کند و تیزهوشی ثانیه‌ای به خرج می‌دهد و ضربه‌اش را می‌زند و تمام، اما قرار گرفتن یک بازیگر شش دانگ در موقعیت گلزنی، یعنی، آغاز یک ماراتن نفس‌گیر، شروع جان کندن برای به ثمر رساندن نقش و جلب اعتماد پاسور، یعنی همان کارگردان کار.

لحظه خلق کاراکتر از همین نقطه استارت می‌خورد، خلقی که بازیگر برایش باید جانفشانی کند. کاری که بهنوش طباطبایی در «رد خون» انجام داده و توانسته از موقعیت به دست آمده به بهترین شکل ممکن استفاده کند. او محور محرک درام «رد خون» است، اما می‌داند که باید به اندازه بازی کند، درست مثل همان مهاجم که می‌داند باید برای به ثمر رساندن پاس طلایی فقط یک ضربه بزند و تمام، چون هر ضربه اضافه‌ای یعنی به هدر رفتن موقعیت.

طباطبایی هم در «رد خون» همین کار را انجام داده به اندازه و در چهار چوبی که برایش تعیین شده بازی کرده و همین موجب شده تا مخاطب در رویارویی با او هیچ رد و نشانی از خود طباطبایی نبیند و تمام قد با «سیما» روبه‌رو شود. بهنوش طبا‌طبایی بدون خودنمایی، بدون جیغ و فریاد نقش سیما را به سرانجام رساند و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شاید کمترین پاداش باشد برای او.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *