چهار فیلم برتر جانی دپ (Johnny Depp)

9 ژوئن: تولد دزد دریایی‌ای که می‌خواست ستاره‌ی راک شود

9 ژوئن: تولد دزد دریایی‌ای که می‌خواست ستاره‌ی راک شود
داستان جانی دپ از گیتاری آغاز می‌شود که در 12 سالگی مادرش برایش خرید.

یاسین محمدی – مادرش که پیشخدمت یک رستوران بود، این هدیه را برای جانی خرید و او با گروه‌های مختلف موسیقی گاراژ راک می‌نواخت. در 16 سالگی یک سال بعد از آن‌که والدینش از هم جدا شدند، دبیرستان را ترک کرد تا آهنگ‌ساز راک شود. دو هفته بعد به مدرسه برگشت، اما مسئولان مدرسه او را نپذیرفتند و به او گفتند به‌دنبال همان رؤیای آهنگ‌ساز شدنش برود. بعد از تجربه‌ای ناموفق با گروهی از دوستانش، به گروه «راک سیتی انجلز» پیوست.

چند ماهی از 20 سالگی‌اش گذشته بود که با لوری آن الیسون 25ساله خواهر نوازنده‌ی باس گروه ازدواج کرد و به لس‌آنجلس مهاجرت کردند. لوری بعد از ازدواج به‌عنوان چهره‌پرداز فعالیت می‌کرد و جانی را به نیکلاس کیج معرفی کرد. کیج که یک سال از جانی کوچک‌تر بود، اما راهش را در هالیوود پیدا کرده بود و در چند فیلم ظاهر شده بود، به او پیشنهاد کرد دنبال بازیگری را بگیرد و جانی را به یک کارگزار هالیوود معرفی کرد.

جانی دپ

جانی دپ پس از بازی در چند نقش سیاهی‌لشکر، نخستین نقش سینمایی‌اش را در فیلم ترسناک «کابوس در خیابان الم» (1984) بازی کرد. سال بعد هم گروه موسیقی از هم پاشید و هم ازدواج او و لوری. در این زمان بود که جانی تصمیم گرفت بازیگری را به‌صورت اصولی بیاموزد و ابتدا به کلاس‌های عمومی رفت و بعد مربی خصوصی گرفت. با پایان این دوره‌ها در سال 1987 در سریال «خیابان جامپ شماره‌ی ۲۱» بازی کرد که همین سریال برای به شهرت رسیدنش کافی بود. با پایان قراردادش با سریال در سال 1989 آماده بود تا نقش‌های مهم‌تری بازی کند.

جانی دپ و تیم برتون

در سال 1990 این بخت را یافت تا در نقش عنوان فیلم «ادوارد دست‌قیچی» بازی کند؛ فیلمی که سرآغاز همکاری جانی دپ و تیم برتون در هشت فیلم به‌یادماندنی است. بازی در این فیلم منافع دیگری هم برای جانی دپ داشت ازجمله این‌که او را به‌عنوان یک بازیگر الف در هالیوود تثبیت کرد و دیگر این‌که او را با وینونا رایدر آشنا کرد تا به‌زودی بدل به یک زوج قدرتمند در هالیوود شوند، اگرچه این نامزدی سه سال بعد به‌دلیل مخالفت خانواده‌ی وینونا به ازدواج ختم نشد.

جانی دپ و وینونا رایدر

بااین‌همه راه موفقیت برای جانی که هر روز دچار یک دردسر تازه می‌شد، باز شده بود و او پیش از پایان قرن بیستم سه نامزدی گلدن‌گلوب را در کارنامه‌اش ثبت کرد، افتخاری که با شش نامزدی و یک جایزه‌ی گلدن‌گلوب از سال 2000 به بعد ادامه یافت. او سه بار هم نامزد اسکار شده است.

جانی دپ و مارلون براندو

او یک بار هم در سال 1997 یک فیلم بلند را نوشت و کارگردانی کرد. در این فیلم که «شجاع» نام داشت خودش و مارلون براندو نقش‌های اصلی را بازی کردند. فیلم به بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی کن هم راه یافت، اما جانی دیگر کارگردانی را ادامه نداد و هرازگاهی فیلم‌های کوتاه یا مستند کار کرده است.

جانی دپ و کیت ماس در جشنواره کن 1997

بازی‌اش در مجموعه فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» او را بدل به یکی از پول‌ساز‌ترین ستاره‌های تاریخ سینما بدل کرده است. چهار فیلم برتر او را که امروز 55ساله می‌شود، با هم مرور می‌کنیم:

 1. در جست‌وجوی ناکجاآباد (Finding Neverland) (2004)

  جانی دپ در این درام زندگی‌نامه‌ای خانوادگی به‌کارگردانی مارک فاستر، نقش جی. ام. بری، نمایشنامه‌نویسی را بازی می‌کند که خالق داستان‌های «پیتر پن» است. فیلم براساس نمایشنامه‌ای با عنوان «مردی که پیتر پن بود» اثر آلن نی اقتباس شد و کیت وینسلت نقش مقابل جانی دپ را ایفا کرد. فیلم در هفت رشته ازجمله بهترین فیلم، فیلمنامه‌ی اقتباسی و بازیگر اصلی مرد (دپ) در اسکار نامزد شد. این نامزدی دومین نامزدی متوالی جانی دپ در اسکار بود که سال پیش از آن هم برای «دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه» نامزد این جایزه شده بود. فیلم فقط در رشته‌ی موسیقی اسکار گرفت و جانی دپ هم جایزه را به جیمی فاکس بازیگر یک فیلم زندگی‌نامه‌ای دیگر به‌نام «ری» واگذار کرد. در گلدن‌گلوب هم در پنجمین نامزدی جایزه را به لئوناردو دی‌کاپریو بازیگر «هوانورد» باخت. فیلم «در جست‌وجوی ناکجاآباد» علاوه بر آن‌که توانست نمره‌ی قابل قبولی از منتقدان بگیرد، در گیشه هم موفق بود و با بودجه‌ی 25میلیون دلاری، فروشی قریب به 117میلیون دلار را ثبت کرد.

  جانی دپ فیلم در جست‌وجوی ناکجاآباد

 2. ادوارد دست‌قیچی (Edward Scissorhands) (1990)

  این درام فانتزی و رمانتیک نخستین فیلم از همکاری طولانی جانی دپ و تیم برتون است. همان‌طور که از نام فیلم برمی‌آید، ادوارد مردی است که به‌جای دست قیچی دارد و در انزوا زندگی می‌کند. یک خانواده او را پیدا می‌کنند و او عاشق «کیم» دختر خانواده (با بازی وینونا رایدر) می‌شود. برتون از کودکی این داستان را در ذهن داشت و وقتی تصمیم به ساختش گرفت با مخالفت کمپانی وارنر مواجه شد و او کار را به فاکس قرن بیستم برد. کمپانی تام کروز را برای بازی در این نقش پیشنهاد کرد اما جلسه‌ی معارفه‌ی برتون و کروز چندان ثمربخش نبود. تام هنکس و گری اولدمن هم نقش را نپذیرفتند تا درنهایت نقش به جانی دپ رسید. او برای آماده‌‌سازی این نقش بسیاری از فیلم‌های چارلی چاپلین را دید تا بتواند بر خلق احساس بدون دیالوگ متمرکز شود. گریم و پوشیدن لباس مخصوص جانی دپ هر بار نزدیک به دو ساعت زمان می‌برد. حاصل این تلاش درخشان بود و منتقدان فیلم و بازی او را ستودند و جانی دپ توانست نخستین نامزدی خود و تنها نامزدی فیلم را در گلدن‌گلوب به‌دست بیاورد؛ جایزه‌ای که درنهایت به ژرار دپاردیوی فرانسوی و بازی‌اش در فیلم «کارت سبز» رسید.

  جانی دپ فیلم ادوارد دست‌قیچی

 3. سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) (2007)

  ششمین همکاری جانی دپ با تیم برتون در یک درام موزیکال جنایی و وحشت شکل گرفت که از نمایش موزیکالی به همین نام محصول سال 1979 اقتباس شد. جانی دپ در این فیلم در نقش عنوان «سوئینی تاد» آرایشگری انگلیسی که یک قاتل زنجیره‌ای است که با همکاری زنی به‌نام «خانم لاوت» (با بازی هلنا بونام‌کارتر) مشتری‌هایش را به‌قتل می‌رساند. دپ برای این‌که بتواند در فیلم آواز بخواند آموزش دید، با وجود این‌که به‌عقیده‌ی متخصصان، صدایش کیفیت موسیقایی لازم برای خوانندگی را نداشت، از منتقدان نمره‌ی قبولی گرفت. اگرچه فروش فیلم در امریکا در حد انتظار نبود، فروش جهانی این کمبود را جبران کرد تا درنهایت به رقمی بالغ بر 150میلیون دلار برسد. جانی دپ سومین نامزدی اسکارش را برای این فیلم به‌دست آورد که این بار هم ناکام ماند و جایزه را به بازی خاص دنیل دی لوئیس در «خون به‌پا خواهد شد» واگذار کرد. اما در گلدن‌گلوب در رشته‌ی بهترین بازیگر مرد در فیلم‌های کمدی یا موزیکال به جایزه دست یافت تا هشتمین نامزدی برایش خوش‌یمن باشد.

  جانی دپ فیلم سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت

 4. دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) (2003)

  نخستین فیلم از مجموعه‌ فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» فیلمی اکشن، ماجراجویانه و فانتزی است که در آن جانی دپ در نقش «کاپیتان جک اسپارو» ناخدای کشتی «مروارید سیاه» است که با شورش خدمه‌ی کشتی در جزیره‌ای رها می‌شود و می‌خواهد کشتی‌اش را دوباره به‌دست بیاورد. این نقش در ابتدا برای هیو جکمن نوشته شده بود، اما مدیران دیزنی به این نتیجه رسیدند که او از شهرت کافی برخوردار نیست و جانی دپ را که مشهورتر بود برای این نقش برگزیدند. دپ در همان دورخوانی اول همه را شگفت‌زده کرد. او درباره‌ی دزدان دریایی قرن هجدهم تحقیق کرده بود و شخصیت «جک» را با ستاره‌های راک درآمیخته بود. بااین‌حال تا پایان تدوین هم مدیران دیزنی با دیده‌ی تردید به بازی جانی دپ می‌نگریستند و برخی معتقد بودند جانی دپ فیلم را خراب کرده است. اما فیلم که با بودجه‌ی هنگفت 140میلیون دلاری ساخته شده بود، 654میلیون دلار فروخت تا در کمپانی دیزنی هیچ منتقدی برای جانی دپ پیدا نشود. با موفقیت این فیلم، چهار دنباله برای آن ساخته شد: «صندوقچه‌ی مرد مرده» (2006)، «در پایان جهان» (2007)، «سوار بر امواج ناشناخته» (2011) و «مردگان حکایت نمی‌کنند» (2017). شایعاتی درباره‌ی ساخته شدن فیلم ششم هم شنیده شده است، اما هنوز رسماً چیزی اعلام نشده است. به‌علاوه آخرین عکسی که به‌تازگی از جانی دپ در حالی نزار منتشر شده هوادارانش را بسیار نگران کرده است. پنج فیلم مجموعه‌ی «دزدان دریایی کارائیب» بیش از 5/4میلیارد دلار فروش داشته‌اند. «نفرین مروارید سیاه» همچنان محبوب‌ترین این پنج فیلم است که در میان برترین آثار تاریخ سینما تا به امروز در رتبه‌ی 247 قرار دارد. جانی دپ نخستین بار برای این فیلم نامزد اسکار شد که درنهایت جایزه را به شان پن بازیگر فیلم «رودخانه‌ی میستیک» واگذار کرد.

  جانی دپ فیلم دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(1)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *