چهار فیلم برتر کن لوچ (Ken Loach)

17 ژوئن: تولد چپ‌گرای بریتانیایی با دو نخل طلا

17 ژوئن: تولد چپ‌گرای بریتانیایی با دو نخل طلا
تنها کارگردان بریتانیایی که دو بار برنده‌ی نخل طلای کن شده، امروز 82ساله می‌شود.

یاسین محمدی – کنت چارلز لوچ مشهور به کن لوچ در شهر کوچک نانیتون در قلب انگلستان به‌دنیا آمد و در دانشگاه آکسفورد در رشته‌ی حقوق تحصیل کرد. هنوز 30ساله نشده بود که به‌ نمایشنامه‌نویسی روی آورد و در اواسط دهه‌ی 1960 در تولید 10 نمایش تلویزیونی با تلویزیون بی‌بی‌سی در مجموعه‌ی «نمایش چهارشنبه» همکاری کرد؛ نمایش‌هایی که وجه مشترک همه‌ی آن‌ها درگیری‌های طبقه‌ی کارگر با مسئولان بالادستشان بود.

کن لوچ

با تجربه‌ای که با کار در نمایش‌های تلویزیونی به‌دست آورد، لوچ در سال 1967 نخستین فیلمش را با عنوان «گاو بیچاره» ساخت و دو سال بعد هم فیلم تحسین‌شده‌ی «قوش» (1969) را ساخت.

کن لوچ

فیلم‌های لوچ در دهه‌های 1970 و 1980 به‌دلیل همین توزیع نامناسب به‌علاوه‌ی سانسور سیاسی نتوانستند موفقیت چندانی کسب کنند تا جایی که او در اواخر دهه‌ی 1980 مجبور شد چند آگهی تلویزیونی را کارگردانی کند تا پولی به‌دست بیاورد و این در حالی بود که او در این سال‌ها به چهره‌ای شناخته‌شده در جشنواره‌های مهم سینمایی بدل شده بود: او در سال 1972 برای فیلم «زندگی خانوادگی» سه جایزه‌ی جنبی در برلین برد. در 1979 با فیلم «بلک‌جک» به جایزه‌ی فیپرشی در کن رسید و در 1981 در همین جشنواره با فیلم «نگاه‌ها و لبخندها» برنده‌ی جایزه‌ی هیأت داوران شد. در 1985 با «طرف چه‌کسی هستی» در برلین یک جایزه‌ی جنبی گرفت و سال بعد با فیلم «سرزمین پدری» (1986) به ونیز رفت نامزد شیر طلایی شد و جایزه‌ی ویژه‌ی یونیسف را به‌دست آورد.

کن لوچ

با آغاز دهه‌ی 1990 لوچ آزادی عمل بیشتری به‌دست آورد و توانست به‌شکلی منظم‌تر فیلم بسازد و البته به‌طور منظم به جشنواره‌ی کن برود. او از سال 1990 تا 2006 در 9 دوره از 17 دوره‌ی این جشنواره حضور پیدا کرد و در این مدت دو بار هم به برلین و دو بار هم به ونیز رفت تا تقریباً هر سال نامش در میان حاضران در مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی جهان شنیده شود.

کن لوچ

حضور لوچ در این سال‌ها با جایزه‌ی هیئت‌داوران برای «موضوع پنهان» (1990) و «سنگ‌باران» (1993)، جایزه‌ی فیپرشی برای «اراذل‌واوباش» (1991) و «سرزمین و آزادی» (1995) همراه بود. او در سال 2006 برای فیلم «بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد» برنده‌ی نخستین جایزه‌ی نخل طلایش شد.

کن لوچ

لوچ پس از به‌دست آوردن این نخل طلا بازهم فیلم‌هایش را به کن فرستاد و در 11 سال بعد در پنج دوره‌ی جشنواره‌ی کن حضور پیدا کرد. در سال 2012 با فیلم «سهم فرشتگان» برای چهارمین بار برنده‌ی جایزه‌ی هیأت داوران جشنواره‌ی کن شد و در سال 2016 با فیلم «من، دانیل بلیک» به دومین نخل طلایش دست پیدا کرد.

کن لوچ

چهار فیلم این کارگردان چپ‌گرا را که به‌خاطر سبک ویژه‌ی انتقادآمیزش و پرداختن به معضلات اجتماعی مشهور است، با هم مرور می‌کنیم:

 1. قوش (Kes) (1969)

  دومین فیلم کن لوچ که یک درام خانوادگی است و از یک رمان اقتباس شد، داستان پسری از طبقه‌ی کارگر را روایت می‌کند که اوقات بی‌کاری‌اش را با یک قوش می‌گذراند. فیلم موردتوجه منتقدان قرار گرفت و در جشنواره‌ی کارلووی‌واری به جایزه‌ی گوی بلورین رسید. سال بعد هم در رشته‌های کارگردانی و فیلمنامه نامزد جایزه‌ی بفتا در سال 1971 شد، اما هر دو جایزه را به فیلم «بوچ کسیدی و ساندنس کید» (1969) واگذار کرد. پخش‌کننده‌های امریکایی به‌دلیل استفاده از لهجه‌ی یورکشایری به توزیع آن رغبتی نشان ندادند چراکه این لهجه برای بسیاری از انگلیسی‌زبان‌ها نیز قابل‌فهم نیست. انستیتو فیلم بریتانیا در پایان قرن بیستم، این فیلم را به‌عنوان هفتمین فیلم برتر تاریخ سینمای بریتانیا برگزید. کیشلوفسکی از این فیلم به‌عنوان یکی از آثار محبوبش نام برده است.

  کن لوچ فیلم قوش

 2. سرزمین و آزادی (Land and Freedom) (1995)

  این درام جنگی کن لوچ داستان دیوید کار را در سال 1937 روایت می‌کند؛ عضو حزب کمونیست بریتانیا که از کارش اخراج شده و تصمیم می‌گیرد به اسپانیا برود و برای جمهوری‌خواهان در جنگ‌های داخلی اسپانیا و علیه فاشیست‌ها بجنگد. این فیلم در بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره‌ی کن به‌نمایش درآمد و برنده‌ی جایزه‌ی فیپرشی و نیز جایزه‌ی کلیسای جهانی شد. نخل طلا در این دوره از جشنواره‌ی کن به فیلم «زیرزمین» ساخته‌ی امیر کوستوریتسا رسید. «سرزمین و آزادی» اما در جوایز فیلم اروپایی برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم سال شد.

  کن لوچ فیلم سرزمین و آزادی

 3. بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد (The Wind that Shakes the Barley) (2006)

  این فیلم که با نام «بادی که بر مرغزار می‌وزد» در ایران اکران شد، یک درام جنگی دیگر از کن لوچ است که داستانش در جریان جنگ استقلال ایرلند (1919-1921) و جنگ‌ داخلی ایرلند (1922-1923) می‌گذرد و داستان دو برادر را روایت می‌کند که به ارتش جمهوری‌خواه ایرلند می‌پیوندند تا کشورشان از بریتانیا استقلال پیدا کند. این فیلم که با تحسین گسترده‌ی منتقدان روبه‌رو شد، توانست لوچ را پس از سال‌ها حضور در جشنواره‌ی کن به نخل طلای این جشنواره برساند و درعین‌حال پرفروش‌ترین فیلم او تا به امروز باشد و حتی در زمان اکران رکورد پرفروش‌ترین فیلم سینمای مستقل ایرلند را در این کشور شکست. لوچ برای رسیدن به نخستین نخل طلایش رقبای بزرگی را از پیش رو برداشت: آلخاندرو گونزالس اینیاریتو (بابل)، نوری بیلگه جیلان (اقلیم‌ها)، ریچارد لینکلیتر (ملت غذای آماده)، آکی کوریسماکی (روشنایی‌ها در تاریکی)، سوفیا کوپولا (ماری آنتوانت)، گی‌یرمو دل‌تورو (هزارتوی پن)، نانی مورتی (سوسمار)، پائولو سورنتینو (دوست خانوادگی) و پدرو آلمودوار (بازگشت).

  کن لوچ فیلم بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد

 4. من، دانیل بلیک (I, Daniel Blake) (2016)

  تازه‌ترین فیلم کن لوچ داستان مردی به‌نام «دانیل بلیک» را بازگو می‌کند که پزشک او را پس از یک حمله‌ی قلبی از کار کردن منع می‌کند و او برای دریافت مستمری گرفتار پیچ‌وخم بوروکراسی پیچیده‌ی انگلستان می‌شود و با زن جوانی آشنا می‌شود که مادری تک‌سرپرست است و شرایط مشابهی دارد. این فیلم پس از 10 سال لوچ را به دومین نخل طلای کن رساند تا نهمین کارگردان تاریخ سینما و نخستین بریتانیایی‌ای باشد که به این افتخار دست پیدا می‌کند. به‌علاوه در چهار رشته در جوایز بفتا نامزد شد و توانست جایزه‌ی بهترین فیلم بریتانیایی سال را به‌دست آورد. «من، دانیل بلیک» در جشنواره‌های لوکارنو، سن‌سباستین، استکهلم و توریا هم جایزه‌ی مخاطبان را از آن خود کرد. لوچ برای دریافت دومین نخل طلایش هم کار سختی در پیش داشت و از سد این رقبای دشوار گذشت: اصغر فرهادی (فروشنده)، پل ورهوفن (او)، زاویر دولان (اینجا ته دنیاست)، پدرو آلمودوار (خولیتا)، جیم جارموش (پترسون)، شان پن (آخرین چهره) و برادران داردن (دختر گم‌نام).

  کن لوچ فیلم من، دانیل بلیک

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *