چهار فیلم برتر مل گیبسون (Mel Gibson)

۳ ژانویه: تولد شجاع‌دل بی‌پروا

۳ ژانویه: تولد شجاع‌دل بی‌پروا
کسی که با بازی در نقش قهرمان‌های اکشن در مجموعه فیلم‌هایی مثل «مکس دیوانه» و «اسلحه‌ی مرگبار» در دهه‌های 1980 و 1990 به‌شهرت رسید، خیلی زود به کارگردان گزیده‌کاری بدل شد که آثاری ماندگار خلق کرده است.

یاسین محمدیمل گیبسون (Mel Gibson) که امروز 62 ساله می‌شود در خانواده‌ی با ریشه‌ی ایرلندی در نیویورک به‌دنیا آمد درحالی‌که پنج فرزند پیش از او پنج‌تای دیگر بعد از او این خانواده را حسابی شلوغ کردند. وقتی گیبسون 12 ساله بود پدرش در یک دعوای حقوقی توانست غرامتی 145 هزار دلاری از شرکت راه‌آهن مرکزی نیویورک به‌خاطر آسیب‌دیدگی حین کار بگیرد و بلافاصله بعد از رسیدن به این پول با خانواده‌ی پرجمعیتش را به استرالیا کوچ کرد تا زندگی تازه‌ای بسازد.

مل گیبسون (Mel Gibson)

زندگی تازه برای مل گیبسون از ورود به انستیتو ملی هنرهای دراماتیک سیدنی آغاز شد که راهش را به‌سوی دنیای هنر گشود. در همان دوران دانشجویی نخستین نقش سینمایی‌اش را در فیلم «شهر تابستانی» (1977) با دستمزد 400 دلار بازی کرد. فقط دو سال بعد در 23 سالگی با دستمزدی 15 هزار دلاری بازی در نقش اصلی فیلم «مکس دیوانه» را پذیرفت. بازی در فیلم اکشن «نیروی حمله‌ی زِد» که تا 1982 اکران نشد، از او بازیگر مشهورتری ساخت، اگرچه تا زمان اکران این فیلم در «گالیپولی» (1981) به‌کارگردانی پیتر ویر بازی کرده بود و جایگاهش را به‌عنوان یک بازیگر توانا تثبیت کرده بود و ایجنت‌های هالیوودی به‌سراغش آمدند تا دومین فیلم از مجموعه‌ی «مکس دیوانه» با عنوان «جنگجوی جاده» (1981) نخستین فیلم پرفروشش در ایالات متحده باشد. این موفقیت دستمزد او را برای بازی در «مکس دیوانه: فراتر از توفان» (1985) به یک‌میلیون دلار افزایش داد.

مل گیبسون (Mel Gibson)

یک سال پیش از سومین «مکس دیوانه» به هالیوود رفت و در نخستین فیلم هالیوودی‌اش «رودخانه» (1984) با سیسی اسپیسک هم‌بازی شد. در یک سال بعد در 4 فیلم بازی کرد و بعد به استرالیا بازگشت تا در مزرعه‌ی بزرگش دو سالی را به استراحت بگذراند. بازگشتش با نخستین فیلم از مجموعه‌ی «اسلحه‌ی مرگبار» (1987) جایگاه او را به‌عنوان بازیگر اصلی در فیلم‌های هالیوودی مستحکم کرد.

مل گیبسون (Mel Gibson)

در دهه‌ی پرکار 1990 و در فاصله‌ی بین سومین و چهارمین فیلم از مجموعه‌ی «اسلحه‌ی مرگبار» چهره‌ی دیگری از مل گیبسون بازیگر آشکار شد: مل گیبسون کارگردان؛ او با کارگردانی «شجاع‌دل» (1995) در دومین تجربه‌ی کارگردانی‌اش حضورش را به تاریخ سینما تحمیل کرد، اما تا کارگردانی بعدی 9 سال فاصله افتاد و در این فاصله گیبسون همچنان به بازیگری ادامه داد. در سال 2002 در فیلم «نشانه‌ها» بازی کرد که با 408 میلیون دلار فروش بدل به پرفروش‌ترین فیلمش شد. بعد از این فیلم بود که گفت دیگر نمی‌خواهد «ستاره» باشد و اگر فیلمنامه‌ای به‌دستش برسد که واقعاً فوق‌العاده باشد، می‌پذیرد که در آن «بازی» کند و تا سال 2010 و فیلم «لبه‌ی تاریکی» روی حرفش ماند.

مل گیبسون (Mel Gibson)

در این مدت دو فیلم «مصائب مسیح» (2004) و «آپوکالیپتو» (2006) را کارگردانی کرد که ساختن هر کدام در نوع خودش عمیقاً جسورانه بود. «مصائب مسیح» با زبان‌های منسوخ‌شده‌ی آرامی و لاتین و زیرنویس در سینماها پخش شد و توانست فروش 370 میلیون دلاری در امریکا رکورد فروش فیلم‌های سینمایی با ریتینگ R (بالای 18 سال) را بشکند. در «آپوکالیپتو» پا را فراتر نهاد و از زبان مایایی برای فیلم استفاده کرد. بعد از این بی‌پروایی‌ها، باز 10 سال طول کشید تا «ستیغ هکسا» (2016) را بر پایه‌ی داستانی ضدجنگ از جنگ جهانی دوم بسازد و این بار به زبان انگلیسی. گیبسون برای این فیلم برای دومین بار نامزد اسکار کارگردانی شد که نتوانست جلوی موفقیت دیمین شزل کارگردان موزیکال «لالالند» ایستادگی کند.

مل گیبسون (Mel Gibson)

چهار فیلم برتر او را مرور می‌کنیم:

 1. نشانه‌ها (Signs) (2002)

  در این درام معمایی و علمی‌تخیلی به کارگردانی‌ام نایت شامالان، گیبسون نقش «گراهام هس» را بازی می‌کند که قبلاً کشیش بوده و در مزرعه‌ی ذرتش دایره‌های عظیمی را پیدا می‌کند که مشخص نیست چگونه به‌وجود آمده‌اند. فیلم که با بودجه‌ی 72 میلیون دلاری تولید شده بود، با فروش 408 میلیون دلاری مواجه شد تا یک موفقیت اقتصادی تمام‌عیار باشد. اگرچه اکثر منتقدان فضا و داستان فیلم را ستودند، اما برخی از آن‌ها برخی جنبه‌های فیلمنامه را قابل نقد دانستند. شامالان در هنگام اکران فیلم تأکید داشت پوستر فیلم با چهره‌ی مل گیبسون طراحی نشود، چراکه مجموعه‌ی بازیگران برای او به یک میزان اهمیت دارند. او مل گیبسون را به این دلیل انتخاب کرده بود که «او کسی است که شما باور می‌کنید به هر قیمتی از خانواده‌اش محافظت خواهد کرد». گیبسون هم وقتی فیلمنامه را خواند گفت که نتوانسته یک لحظه آن را زمین بگذارد چون از اولین صحنه مخاطب دچار تعلیق می‌شود.

  مل گیبسون (Mel Gibson) فیلم نشانه‌ها
  مل گیبسون در نقش گراهام هس| نشانه‌ها
 2. خون‌بها (Ransom) (1996)

  گیبسون برای بازی در این فیلم اکشن، جنایی و مهیج به‌کارگردانی ران هاوارد، یکی از دو نامزدی گلدن‌گلوبش را برای بازیگری به‌دست آورد و این در حالی بود که سال قبل از آن گیبسون (شجاع‌دل) و هاوارد (آپولو 13) در اسکار برای کسب جایزه‌ی بهترین فیلم با هم رقابت داشتند که گیبسون پیروز آن میدان بود. او در این فیلم در نقش مولتی‌میلیونری به‌نام «تام مولن» بازی می‌کند که وقتی با همسرش «کیت» (با بازی رنه روسو) به یک نمایشگاه علمی رفته‌اند، پسرشان ربوده می‌شود و ربایندگان برای آزادی‌اش 2 میلیون دلار تقاضا می‌کنند ولی خبر کردن FBI ماجرا را پیچیده می‌کند. نقدها در قبال این فیلم غالباً مثبت بودند و فروش 309 میلیون دلاری فیلم هم به موفقیت آن افزود. فیلم‌برداری این فیلم به‌خاطر عمل اورژانسی آپاندیس گیبسون چند روزی به تعویق افتاد. گیبسون رقابت گلدن‌گلوب را به جفری راش بازیگر «درخشش» باخت. چهار سال بعد هم که دوباره برای بازی در «آن‌چه زنان می‌خواهند» نامزد بازیگر مرد کمدی/ موزیکال گلدن‌گلوب شد، رقابت را به بازی ماندگار جورج کلونی در فیلم «ای برادر، کجایی؟» واگذار کرد.

  مل گیبسون (Mel Gibson) فیلم خون‌بها
  مل گیبسون در نقش تام مولن| خون‌بها
 3. اسلحه‌ی مرگبار 3 (Lethal Weapon 3) (1992)

  سومین فیلم از مجموعه‌ی «اسلحه‌ی مرگبار»، سه سال بعد از فیلم دوم و شش سال قبل از فیلم چهارم ساخته شد. این اکشن جنایی و مهیج با رگه‌های کمدی، مثل باقی مجموعه با کارگردانی ریچارد دانر ساخته شد و مل گیبسون ایفاگر نقش اصلی آن بود. رنه روسو پیش از «خون‌بها» در این فیلم در کنار گیبسون بازی کرد. مل گیبسون و دنی گلاور در این مجموعه در نقش دو پلیس به نام‌های «مارتین ریگز» و «راجر مرتو» بازی می‌کنند که در فیلم سوم به‌دنبال «جک تراویس» (با بازی استوارت ویلسون) افسر سابق پلیس لس‌آنجلس هستند که بدل به قاچاقچی اسلحه شده است. فیلم برخلاف دو فیلم قبل با نقد مثبت مطلق مواجه نشد و شاید برای همین بود که ساختن فیلم چهارم با فاصله‌ی زمانی بیشتری رخ داد، اما در گیشه داستان متفاوت بود؛ فیلم 320 میلیون دلار فروخت تا رکورد دو فیلم قبلی را بشکند.

  مل گیبسون (Mel Gibson) فیلم اسلحه‌ی مرگبار 3

 4. شجاع‌دل (Braveheart) (1995)

  مل گیبسون در دومین تجربه‌ی کارگردانی‌اش برخلاف فیلم اولش «مرد بدون چهره» (1993) تصمیم به ساختن فیلمی عظیم گرفت. این دل‌بستگی او به فیلم‌های عظیم و با تولید سنگین در تمام آثار بعدی‌اش هم خودش را نشان می‌دهد. در فیلم تاریخی شجاع‌دل خودش در نقش اصلی فیلم «ویلیام والس» رهبر نخستین نبرد استقلال اسکاتلند در برابر شاه ادوارد یکم پادشاه انگلستان بازی کرد. گیبسون با این فیلم توانست از 9 نامزدی اسکار، دو اسکار ارزشمند بهترین فیلم و کارگردانی را در کنار سه اسکار دیگر برای فیلم‌برداری، صداگذاری و چهره‌پردازی به‌دست آورد و این‌ها تنها بخشی از 31 جایزه و 28 نامزدی این فیلم هستند. شاهکار گیبسون هم‌اکنون در رتبه 75 برترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار دارد. گیبسون به‌سختی بودجه‌ی 72 میلیون دلاری این فیلم را فراهم کرد و تا جایی که توانست، زیر بار پیشنهادهای باج‌خواهانه‌ی کمپانی‌ها نرفت. او با این‌که فیلم‌برداری را به‌مدت شش هفته در اسکاتلند انجام داده بود برای ضبط صحنه‌های نبرد به ایرلند رفت تا از 1600 نیروی ذخیره‌ی ارتش ایرلند به‌عنوان سیاهی‌لشگر استفاده کند. فروش جهانی 210 میلیون دلاری احتمالاً همه‌ی این خستگی‌ها را از تن گیبسون درآورد.

  مل گیبسون (Mel Gibson) فیلم شجاع‌دل
  مل گیبسون در نقش ویلیام والس| شجاع‌دل
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *