چهار فیلم برتر مایکل کورتیز

24 دسامبر: تولد کارگردان کازابلانکا و 165 فیلم دیگر

24 دسامبر: تولد کارگردان کازابلانکا و 165 فیلم دیگر
وقتی برادران وارنر، مایکل 38 ساله را در 1926 به هالیوود دعوت کردند، تا همان موقع 64 فیلم کارگردانی کرده بود و در اروپا فیلم‌ساز شناخته‌شده‌ای بود. حضورش در استودیو وارنر براس، کمک شایانی کرد تا این استودیو سریع‌ترین رشد را در میان رقبا داشته باشد.

یاسین محمدی – به آن 64 فیلم اروپایی، 102 فیلم هالیوودی را اضافه کنید تا با یکی از پرکارترین کارگردانان تاریخ سینمای جهان آشنا شوید: مایکل کورتیز. و وقتی درباره‌ی کورتیز صحبت می‌کنیم، فقط از کمیت حرف نمی‌زنیم؛ 10 بازیگر در فیلم‌های او نامزد اسکار شدند و جیمز کاگنی و جوآن کراوفورد، تنها جایزه‌ی آکادمی‌شان را در فیلم‌هایی با کارگردانی او کسب کردند. دوریس دی و جان گارفیلد را اولین بار در یک فیلم سینمایی بازی داد و ارول فلین، اولیویا دی‌هاویلند و بت دیویس را بدل به ستاره‌هایی در هالیوود کرد. سهم خودش اما از اسکار پنج نامزدی بود که فقط یک بار به جایزه رسید.

مایکل کورتیز (Michael Curtiz)

هالیوود حتی به او به‌خاطر سبک بصری یگانه‌اش با نورپردازی هنری، حرکات گسترده و سیال دوربین، استفاده از کرین‌های بلند و زوایای نامعمول دوربین به او مدیون است. او توانایی کار در هر ژانری را داشت؛ از ملودرام گرفته تا کمدی، عاشقانه، فیلم‌نوار، موزیکال، جنگی، وسترن و تاریخی. کورتیز کارگردان بسیاری از فیلم‌هایی است که امروز به آن‌ها فیلم‌های کلاسیک می‌گوییم.

هنوز 14 سال مانده بود که قرن بیستم با تمام جادوهای رنگ‌به‌رنگش آغاز شود که در بوداپست مجارستان به‌دنیا آمد. پدرش نجار بود و مادرش خواننده‌ی اپرا، اما از لحاظ اقتصادی زندگی پایین‌تری از سطح متوسط را می‌گذراندند، اما او تلاش کرد و خودش را به آکادمی سلطنتی تئاتر و هنر در بوداپست رساند؛ پیش از آن اما بازیگری را با یک گروه آغاز کرد که در کشورهای اروپایی می‌چرخیدند و به هر کشوری می‌رسیدند آثار شکسپیر و ایبسن را به همان زبان اجرا می‌کردند. این سفرها باعث شد به پنج زبان اروپایی مسلط شود.

مایکل کورتیز (Michael Curtiz)

در سال 1912 هم‌زمان که با نام مجارستانی‌اش «میهای کرتیس» در المپیک استکهلم برای تیم شمشیربازی کشورش رقابت می‌کرد، در تئاتر ملی مجارستان نخستین تئاتر خودش را کارگردانی کرد و نخستین فیلم بلند سینمایی مجارستان را با نام «امروز و فردا» ساخت که خودش هم در آن در نقش اصلی بازی می‌کرد. دو سال بعد هم در جنگ جهانی اول در ارتش کشورش جنگید و در جبهه‌ی روسیه مجروح شد.

پس از یک دوره‌ی بسیار پرکار، به امریکا مهاجرت کرد و نامش را به «مایکل کورتیز» تغییر داد تا در یک دوره همکاری 28 ساله با استودیو برادران وارنر 86 فیلم بسازد؛ اما این همکاری پایانی تلخ داشت. کورتیز یک بار گفته بود: «تا وقتی از شما تقدیر می‌کنند که فیلم‌هایتان فروش داشته باشد، فردای آن روز شما را به کناری پرت خواهند کرد.» و این‌گونه بود که کار کورتیز و وارنرها در نزاعی حقوقی در دادگاه پایان یافت تا او در هشت سال آخر عمرش، به‌عنوان یک فیلم‌ساز مستقل فیلم بسازد؛ پیش از آن‌که سرطان برای همیشه به او کات بدهد. چهار فیلم برتر او را مرور می‌کنیم:

مایکل کورتیز (Michael Curtiz)

 1. کاپیتان بلاد (Captain Blood) (1935)

  این فیلم در حالی بر اساس رمانی اثر رافائل ساباتینی ساخته شد که استودیو برادران وارنر در سال 1924 نسخه‌ی صامت آن را ساخته بودند و موفقیت فیلم‌هایی با تم دزدان دریایی آن‌ها را برانگیخت که فیلم را این بار به‌صورت ناطق بازسازی کنند. فیلم درباره‌ی یک پزشک است که به‌بردگی گرفته شده و با زندانیان دیگر در یک جزیره، از زندان می‌گریزند و تبدیل به دزدان دریایی می‌شوند. بازی گرفتن از ارول فلین و اولیویا دی‌هاویلند دو بازیگر گمنام در نقش‌های اصلی ریسک بزرگی بود که تهیه‌کننده و کارگردان پذیرفتند، اما این فیلم از آن‌ها چهره‌هایی مشهور ساخت که سه سال بعد بازهم در «ماجراهای رابین هود» هم‌بازی شدند. این ریسک جواب داد و فیلم فروش خوبی را ثبت کرد و توانست در پنج رشته‌ی بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، صدابرداری و موسیقی نامزد اسکار شود. کورتیز اسکار کارگردانی را در رقابتی تنگاتنگ به جان فورد و فیلم جنایی «خبرچین» واگذار کرد.

  مایکل کورتیز فیلم کاپیتان بلاد

 2. ماجراهای رابین هود (The Adventures of Robin Hood) (1938)

  همکاری مشترک مایکل کورتیز و ویلیام کِیلی پرهزینه‌ترین و نخستین فیلم رنگی کمپانی برادران وارنر بود و به این استودیو که به تولید فیلم‌های کم‌هزینه‌ی گانگستری شهره بود، جایگاهی تازه بخشید. با کنار کشیدن جیمز کاگنی راه برای ارول فلین باز شد تا در نقش رابین هود ماندگار شود. فیلم از زمان اکران تا به امروز با ستایش منتقدان همراه بوده است. «ماجراهای رابین هود» در آن زمان که قیمت بلیت سینماها کمتر از 25 سنت بود، بیش از 4 میلیون دلار بود. فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم شد و در رشته‌های کارگردانی هنری، تدوین و موسیقی جایزه‌ی آکادمی را به‌دست آورد.

  مایکل کورتیز فیلم ماجراهای رابین هود
  ارول فلین و اولیویا دی هاویلند در فیلم ماجراهای رابین هود
 3. کومانچروها (The Comancheros) (1961)

  واپسین فیلم کورتیز، وسترنی بود که از بازی ستاره‌ی بی‌چون‌وچرای این ژانر یعنی جان وین در نقش اصلی سود می‌جست. بیماری به کورتیز اجازه نداد که فیلم را به‌پایان برساند و وین ادامه‌ی کار را برعهده گرفت، اگرچه نامش را به‌عنوان کارگردان در تیتراژ فیلم نیاورد. زمانی کوتاه پس از پایان فیلم، کورتیز درگذشت و نتوانست شاهد اکران فیلم باشد. در این فیلم «پل رگرت» یک قمارباز نابکار (با بازی استوارت ویتمن) پس از کشتن پسر قاضی لوئیزیانا در یک دوئل، از اعدام می‌گریزد، اما به دام «جیک کاتر» یک رنجر تگزاسی (با بازی جان وین) می‌افتد.

  مایکل کورتیز فیلم کومانچروها

 4. کازابلانکا (Casablanca) (1942)

  «کازابلانکا» سومین فیلم مایکل کورتیز در سال 1942، بی‌هیچ گفت‌وگویی برترین فیلم اوست و هم‌اکنون در رتبه‌ی 37 جدول برترین فیلم‌های تاریخ سینما ایستاده است. با وجود حضور بازیگران مشهوری مثل همفری بوگارت، اینگرید برگمان، پل هنرید و کلود رینس، هیچ‌یک از تولیدکنندگانش گمان نمی‌کردند محصولشان چیزی بیش از یک فیلم عادی باشد، از همان فیلم‌هایی که هرسال هالیوود صدتایش را می‌سازد. داستان عاشقانه فیلم در حالی در بستری از جنگ جهانی دوم می‌گذشت که این جنگ هنوز در روزهای اوجش بود. وقوع عملیات مشعل توسط متفقین در شمال آفریقا و در سواحل نزدیک به بندر کازابلانکا در کرانه‌ی اقیانوس اطلس، باعث شد که تهیه‌کنندگان از این فرصت تبلیغاتی استفاده کنند و چند هفته زودتر فیلم را اکران کنند. «کازابلانکا» از تمام پیش‌بینی‌ها عبور کرد و سه جایزه‌ی مهم اسکار به‌دست آورد: بهترین فیلم، کارگردان (که تنها اسکار کورتیز بود) و فیلمنامه؛ در کنار پنج نامزدی دیگر ازجمله برای بازیگران مرد فیلم همفری بوگارت و کلود رینس، فیلم‌برداری سیاه‌وسفید، تدوین و موسیقی. با گذشت زمان فیلم جایگاه و اعتبار بیشتری پیدا کرد تا جایی که شخصیت‌های اصلی، جملات به‌یادماندنی فیلمنامه، تم موسیقی فیلم همه بدل به نمادهای فرهنگی شدند و در کمتر فهرستی از نشریات و منتقدان سینمایی می‌شد این فیلم را در میان برترین‌های تاریخ سینما ندید.

  مایکل کورتیز فیلم کازابلانکا
  همفری بوگارت و اینگرید برگمان در فیلم کازابلانکا
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *