چهار اثر برتر رضا کیانیان

29 خرداد: تولد بازیگری که خوب شد بازیگر شد

29 خرداد: تولد بازیگری که خوب شد بازیگر شد
رضا کیانیان در دوره‌های مختلف زندگی‌اش احتمال داشت به حرفه‌ها و فضاهای متفاوتی کشیده شود، اما او همیشه راه هنر و به‌ویژه بازیگری را برگزید.

یاسین محمدی – رضا کیانیان بر اساس آن‌چه خودش روایت کرده در محله‌ی میدان خراسان تهران به‌دنیا آمده است. پدرش تهرانی بود و مادرش مشهدی. بیشتر از یک سال و نیم از عمرش نگذشته بود که خانواده به مشهد کوچ کرد تا رضا در سرزمین مادری‌اش بزرگ شود. او از همان کودکی به بازیگری علاقه‌مند شد و در نوجوانی توانست وارد گروه حرفه‌ای تئاتری شود که برادرش داوود در مشهد به‌راه انداخته بود. رضا در همین حین به کلاس‌های حوزه‌ی علمیه هم می‌رفت و تا آستانه‌ی معمم شدن هم پیش رفت، اما درنهایت تصمیم گرفت بازیگر شود.

رضا کیانیان

در سال 1351 و در 21سالگی در رشته‌ی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران پذیرفته شد و مشهد را ترک کرد و به تهران آمد. او که از مشهد با دکتر علی شریعتی آشنایی داشت در تهران هم او را در حسینیه‌ی ارشاد بازیافت و کم‌کم به‌سمت گروه‌های چپ دانشجویی متمایل شد و در اولین تجربه در کنار طراحی لباس، نقش بسیار کوتاهی در نمایش «چهره‌های سیمون ماشار» اثر برشت و با کارگردانی سعید سلطانپور بازی کرد.

رضا کیانیان
رضا کیانیان و هومن سیدی در فیلم «یک تکه نان»

دو سال بعد با هم‌دوره‌ای‌اش سیروس شاملو گروه تئاتر «همشهری» را راه انداختند و برای نخستین اجرا باز هم سراغ برشت رفتند و «استثنا و قاعده» را در تالار مولوی اجرا کردند. همکاری با شاملو حتی بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه هم ادامه یافت و آن‌ها در سال‌های منتهی به انقلاب رو به اجرای نمایش‌های خیابانی سیاسی در شهرهای مختلف آوردند.

رضا کیانیان
رضا کیانیان در فیلم «کیمیا»

با وقوع انقلاب رضا کیانیان چند سالی از بازیگری فاصله گرفت تا این‌که بالاخره در سال 1368 به‌دعوت حمید سمندریان ـ استاد محبوبش در دانشکده‌ی هنرهای زیبا که او خود نیز پس از سال‌ها برای نخستین بار به صحنه بازمی‌گشت ـ در نمایش «ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی» بازی کرد و کمی بعد هم با فیلم «تمام وسوسه‌های زمین» که اولین و آخرین تجربه‌ی کارگردانی سمندریان در سینما بود، وارد دنیای سینما شد. با این‌که «تمام وسوسه‌های زمین» تجربه‌ی موفقی از آب درنیامد و سمندریان بعد از آن عطای سینما را به لقایش بخشید، اما کیانیان بلافاصله بعد از این فیلم در چند فیلم سینمایی دیگر و نیز چند سریال تلویزیونی نقش‌هایی فرعی را بازی کرد، اما بی‌شک نخستین فیلم مهم او را می‌توان «کیمیا» (1373) دانست.

رضا کیانیان
رضا کیانیان و هانیه توسلی در فیلم «گاهی به آسمان نگاه کن»

این فیلم احمدرضا درویش که از بازی زنده‌یاد خسرو شکیبایی و بیتا فرهی سود می‌برد، تقریباً در تمام رشته‌های سیزدهمین جشنواره‌ی فیلم فجر نامزد شد و چهار جایزه ازجمله بهترین بازیگر مرد برای شکیبایی را به‌دست آورد. کیانیان هم در میان نامزدی‌های بی‌شمار «کیمیا» نخستین نامزدی‌اش را در فجر به‌دست آورد و این‌گونه به سینمادوستان معرفی شد، اگرچه جایزه را به علی مصفا بازیگر تازه‌کار فیلم «پری» باخت.

رضا کیانیان
رضا کیانیان و رویا نونهالی در فیلم «ماهی‌ها عاشق می‌شوند»

همین موفقیت کافی بود تا کیانیان بازی در نقش اصلی فیلم «مادرم گیسو» (1374) را به دست بیاورد و بعد از آن هم فرصتی بیابد تا در فیلم «سلطان» (1375) کار با مسعود کیمیایی را تجربه کند.

رضا کیانیان
رضا کیانیان و پرویز پرستویی در فیلم «روبان قرمز»

سکوی پرش بعدی کیانیان همکاری پیاپی با ابراهیم حاتمی‌کیا در دو فیلم موفق «آژانس شیشه‌ای» (1376) و «روبان قرمز» (1377) بود که برای اولی به نخستین سیمرغ بلورین بازیگری رسید. در پایان دهه‌ی 1370، کیانیان تبدیل به یک چهره‌ی موفق در سینمای ایران شده بود که روزبه‌روز توانایی‌هایش را در عرصه‌ی بازیگری آشکار می‌کرد.

رضا کیانیان
رضا کیانیان و ابراهیم حاتمی‌‌کیا در پشت صحنه فیلم «آژانس شیشه‌ای»

او در سال‌های بعد با کارگردانان بنامی چون بهمن فرمان‌آرا، بهرام بیضایی، کمال تبریزی، محمدمهدی عسگرپور، علی رفیعی ـ که او هم از اساتید محبوبش در دانشگاه بود ـ ، رضا میرکریمی و… همکاری کرد.

رضا کیانیان
رضا کیانیان در فیلم «یه حبه قند»

انتخاب آثار برتر رضا کیانیان در میان فیلم‌ها و سریال‌های او کار بسیار دشواری است و فیلم‌های «کیمیا» (1373)، «روبان قرمز» (1377)، «گاهی به آسمان نگاه کن» (1381)، «فرش باد» (1381)، «یک تکه نان» (1383)، «ماهی‌ها عاشق می‌شوند» (1383)، «یک بوس کوچولو» (1383)، «همیشه پای یک زن در میان است» (1386)، «یه حبه قند» (1388)، «کفش‌هایم کو؟» (1394) و «دلم می‌خواد» (1395) همه ازجمله آثاری است که بازی درخشان رضا کیانیان به آن‌ها هویت داده و این آثار را به‌یادماندنی کرده است.

رضا کیانیان فیلم کفش هایم کو؟
رضا کیانیان در فیلم «کفش‌هایم کو؟»

با این مقدمه چهار اثر برتر این بازیگر را که امروز 67ساله می‌شود مرور می‌کنیم:

 1. خانه‌ای روی آب (1380)

  دومین فیلم بلند بهمن فرمان‌آرا پس از انقلاب، داستان «دکتر رضا سپیدبخت» (با بازی رضا کیانیان) را روایت می‌کند. پزشک مشهور متخصص زنان که در بند اخلاقیات نیست. او شبی در حال رانندگی است که با یک فرشته تصادف می‌کند و جای انگشتان فرشته روی دستش تبدیل به زخمی عمیق می‌شود. داستان با روایت روابط دکتر پیش می‌رود و سرنوشتی که در انتظار اوست، او را به خود فرامی‌خواند. رضا کیانیان برای بازی در این فیلم چهار سال بعد از «آژانس شیشه‌ای» به دومین سیمرغ بازیگری‌اش رسید تا هم سیمرغ نقش مکمل داشته باشد، هم نقش اصلی. در این فیلم پربازیگر، در کنار کیانیان چهره‌های زیادی مثل هدیه تهرانی، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، بیتا فرهی، بهناز جعفری، رؤیا نونهالی و حسین کسبیان نقش ایفا کردند که عزت‌الله انتظامی و بهناز جعفری هم برای این فیلم به سیمرغ‌های نقش مکمل مرد و زن دست یافتند.

  رضا کیانیان فیلم خانه‌ای روی آب

 2. مختارنامه (1389-1390)

  در این سریال تاریخی به‌کارگردانی داوود میرباقری که به ماجرای زندگی و قیام مختار ثقفی رهبر قیام خون‌خواهی امام حسین (ع) می‌پردازد، رضا کیانیان با گریمی سنگین، نقش به‌یادماندنی «عبدالله بن زبیر»، خلیفه‌ی خودخوانده‌ی زبیری را بازی می‌کند. حدود 15 روز طول کشید تا با همراهی عبدالله اسکندری گریم «عبدالله بن زبیر» دربیاید. کیانیان درباره‌ی بازی در این نقش می‌گوید: «از آقای میرباقری پرسیدم، این شخص چه چیزی را زیاد دوست داشته و علاقه‌های شخصی‌اش چه بوده است و او گفت در تاریخ آمده است که این آدم غذا خوردن و نماز خواندن را دوست داشته است. من هم پیشنهاد دادم که همین وجه خصوصی این آدم به فیلمنامه و شخصیت اضافه شود؛ چراکه معتقدم وقتی این لحظات خصوصی به شخصیت افراد اضافه می‌شوند آن‌ها را باورپذیر می‌کند.» تولید سریال «مختارنامه» که از سال 1383 آغاز شده بود، حدود شش سال به‌طول انجامید و در آن بازیگران زیادی نقش‌آفرینی کردند که از بازیگران اصلی می‌توان به فریبرز عرب‌نیا (در نقش مختار)، مهدی فخیم‌زاده، فرهاد اصلانی، رضا رویگری، فریبا کوثری و انوشیروان ارجمند نام برد.

  رضا کیانیان سریال مختارنامه

 3. شهرزاد ـ فصل دوم (1396)

  در پی موفقیت فصل اول سریال نمایش خانگی «شهرزاد» (1395) در فصل دوم (1396) و با کنار رفتن نقش‌های بازیگرانی چون علی نصیریان، غزل شاکری، محمود پاک‌نیت،ابوالفضل پورعرب، جمشید هاشم‌پور و… بازیگران تازه‌ای به داستان اضافه شدند که یکی از آن‌ها رضا کیانیان در نقش «شاپور بهبودی» برادر ناتنی «شهرام بهبودی» است. نقش «شهرام» را در فصل اول جمشید گرگین بازی کرد که رقیب «بزرگ‌آقا» (علی نصیریان) فردی متنفذ در دهه‌ی 1330 بود و کشته شدن او، «شاپور» را در فصل دوم سریال به میدان می‌آورد تا انتقامش را از «قباد» (شهاب حسینی) داماد و جانشین «بزرگ‌آقا» بگیرد.

  رضا کیانیان سریال شهرزاد

 4. آژانس شیشه‌ای (1376)

  در این فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا که در چند نظرسنجی به‌عنوان بهترین فیلم پس از انقلاب هم انتخاب شده، رضا کیانیان نخستین بار در نقشی محوری و تأثیرگذار کوپل بازیگری با پرویز پرستویی را تکمیل می‌کند. «حاج‌کاظم» (پرستویی) که می‌خواهد هم‌سنگر قدیمی‌اش «عباس» (حبیب رضایی) را که ترکشی در گردن دارد برای معالجه به لندن ببرد، اتومبیلش را که با آن مسافرکشی می‌کند، می‌فروشد، اما پول به‌موقع به آژانس نمی‌رسد و مدیر آژانس هم همکاری نمی‌کند. در یک لحظه «حاج‌کاظم» تمام افراد حاضر در آژانس را گروگان می‌گیرد تا مسئولان را وادار به اعزام «عباس» به لندن کنند. رضا کیانیان در این فیلم نقش «سلحشور» یک مأمور امنیتی را بازی می‌کند که به آژانس می‌آید تا با «حاج‌کاظم» مذاکره کند و ماجرا را فیصله دهد. سیمرغ رضا کیانیان یکی از هشت سیمرغی بود که این فیلم به‌دست آورد.

  رضا کیانیان فیلم آژانس شیشه‌ای

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *